Ostatni azyl

Okładka książki Ostatni azyl Marcin Faliński
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Ostatni azyl
Marcin Faliński Wydawnictwo: Czarna Owca kryminał, sensacja, thriller
392 str. 6 godz. 32 min.
Kategoria:
kryminał, sensacja, thriller
Wydawnictwo:
Czarna Owca
Data wydania:
2024-02-28
Data 1. wyd. pol.:
2024-02-28
Liczba stron:
392
Czas czytania
6 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788382527186
Średnia ocen

6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Obcy horyzont Rafał Barnaś, Marcin Faliński
Ocena 8,1
Obcy horyzont Rafał Barnaś, Marci...
Okładka książki W czerwonej sieci Rafał Barnaś, Marcin Faliński
Ocena 8,1
W czerwonej sieci Rafał Barnaś, Marci...
Okładka książki Operacja Retea Marcin Faliński, Marek Kozubal
Ocena 7,5
Operacja Retea Marcin Faliński, Ma...
Okładka książki Operacja Singe Marcin Faliński, Marek Kozubal
Ocena 7,4
Operacja Singe Marcin Faliński, Ma...

Mogą Cię zainteresować

Wyróżniona opinia i

Ostatni azyl



przeczytanych książek 152 napisanych opinii 152

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
123 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
230
250

Na półkach:

Fascynująca podróż po Europie i Seszelach. Poszukiwania medalionu i odkrywania prawdziwych faktów o nim, innych skarbach i dziełach sztuki było niezwykle fascynująca podróżą. Marcin Faliński zabrał mnie w niezwykle ciekawą podróż po powiązaniach w służbach wywiadowczych, zwykłym życiem agentów i oficerów wywiadu z ich troskami i szczęśliwymi chwilami i niesamowicie utkaną sensacyjną przygodą. Aż zapragnęłam lecieć na Seszele ale proszę bez pościgów i strzelania!
„Ostatni azyl” to podróż w czasie i przestrzeni. Wyspa Praslin Seszele 2010, Wyspa Wolin styczeń 1945, Świnoujście wiosna 1949, Lidzbark Warmiński lato 1966, Warszawa - wiosna 2011, Berlin wiosna 2011, Kopenhaga, Berlin, Warszawa – wiosna 2011, Warszawa, Berlin wiosna 2017, Warszawa, Świnoujście, Lidzbark Warmiński, Kraków, Góry Stołowe, Pasterka, Lublin, Lwów, lato 2017, Lublin, Warszawa-Victoria, wyspa Mahe, Seszele, wyspa Praslin Seszele, Wyspa La Digue Seszele jesień 2017.
Podobał mi się pomysł i wykonanie autora i czytałam powieść z zapartym tchem. Wciągnęłam się w opowieść o poszukiwaniu skarbów, trzy słynne medaliony Heralda Sinozębego, czy się odnajdą? Czy Anita, Marcin i Sebastian rozwiążą zagadkę?
W tym wszystkim miłość niemożliwa a jakże prawdziwa. Można kogoś tak bardzo kochać, by pozwolić mu odejść. Pięknie Pan to pokazał Panie Marcinie. Śmierć Anity dotknęła mnie do żywego… i ta konkluzja jakże cenna, by ją zapamiętać: „Tak, ten świat jest bardzo mały, a życie takie kruche”.
Zachwycałam się malowanymi przez Marcina Falińskiego obrazami, klatka po klatce pokazywały się w mojej wyobraźni kolejne sceny, w dodatku przesycone kolorami. Ta sprawność posługiwania się kolorami totalnie mnie urzekła a scena intymnego zbliżenia bohaterów wywarła na mnie ogromne wrażenie:
„Lars leżał na podłodze pomiędzy wielką niebieską kanapą a dwoma fotelami w stylu boho. Przyjemny w dotyku, włochaty dywan shaggy w kolorze écru oddzielał jego nagie ciało od podłogi z desek z przetartego, białego dębu. Wokół porozrzucane były ich rzeczy: jego oliwkowe spodnie, jej dżinsowa krótka spódniczka i brązowe kowbojki, jego zamszowe półbuty, jej biała koszula, jego zielonkawa marynarka Camel Active, jej beżowe pończochy i czerwona bielizna. Mężczyzna był lekko spocony. Ciężko oddychał, wpatrując się w niebo ze szklanym sufitem. (…) Miał wrażenie, ze mniejsze gałązki drzew poruszają się na wietrze w rytm bioder Doreen, z którą uprawiali seks. Poprzedziły go rozmowy o sztuce i historii oraz zjedzenie zamówionej w pobliskiej włoskiej restauracji klasycznej pizzy z kaparami (...)”.
Marcin Faliński stworzył bardzo dynamiczną historię o poszukiwanie skarbów, globalnych problemach gospodarczych i politycznych i ich powiązaniach, służbach wywiadu, o cyberprzestępczości, z której nie do końca zdajemy sobie sprawę jak jest groźna.
Bardzo podobała mi się ta powieść. Polecam, czytajcie.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca.

Fascynująca podróż po Europie i Seszelach. Poszukiwania medalionu i odkrywania prawdziwych faktów o nim, innych skarbach i dziełach sztuki było niezwykle fascynująca podróżą. Marcin Faliński zabrał mnie w niezwykle ciekawą podróż po powiązaniach w służbach wywiadowczych, zwykłym życiem agentów i oficerów wywiadu z ich troskami i szczęśliwymi chwilami i niesamowicie utkaną...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
102
80

Na półkach: ,

Służby specjalne bardzo często zajmują się pozyskiwaniem niejawnych informacji. Potem wywiad przetwarza i analizuje je, sprawdza ich wiarygodność oraz przekazuje dalej. Jest to jeden ze sposobów na zebranie najważniejszych wiadomości politycznych, wojskowych i gospodarczych. Bardzo często pozyskane przez wywiad informacje mają wpływ na politykę lub interes państwa.

La Digue, 2010 r. Uzbrojona grupa napada na dom byłego oficera rosyjskiego wywiadu. Włamywacze zabierają bezcenne złote medaliony, ikony oraz fragment Bursztynowej Komnaty. Wszystkie łupy zostały skradzione przed laty z muzeum w Moskwie i sejfów KGB. Wiadomość o napadzie dociera do centrali brytyjskich służb. Rozpoczyna się międzynarodowe śledztwo, ale sprawa grzęźnie w martwym punkcie. W Berlinie ginie antykwariusz, emerytowany oficer niemieckiej Państwowej Służby Bezpieczeństwa. Caroline Godlewski – oficer brytyjskich służb nie ma wątpliwości, że jego śmierć ma związek ze sprawą na Seszelach. Wtedy pojawia się Marcin Łodyna. Na prośbę Brytyjki angażuje się w śledztwo. Wzbudza tym zainteresowanie Rosjan. Służby są na tropie artefaktów i tajnych dokumentów.

Kim jest zdrajca, kto odnajdzie skarby, a kto zapłaci najwyższą cenę? Opis powieści od razu mnie zainteresował. Powieść jest pełna akcji I opisów różnych wydarzeń. W pierwszej chwili można odnieść wrażenie, że nie mają one ze sobą nic wspólnego. Postaci – wykreowanych mniej lub bardziej szczegółowo, również jest sporo. Do tego zastosowane w kolejnych rozdziałach przeskoki czasowe i akcja powieści toczona w kilku miejscach świata. Jest to jednak bardzo ciekawie napisana książka. Z czasem wszystkie elementy tej historii zaczynają się układać.

Służby specjalne bardzo często zajmują się pozyskiwaniem niejawnych informacji. Potem wywiad przetwarza i analizuje je, sprawdza ich wiarygodność oraz przekazuje dalej. Jest to jeden ze sposobów na zebranie najważniejszych wiadomości politycznych, wojskowych i gospodarczych. Bardzo często pozyskane przez wywiad informacje mają wpływ na politykę lub interes państwa.

La...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
112
112

Na półkach:

Koszmar i rozczarowanie. Spodziewałam się wciągającej, pełnej emocji i zwrotów akcji powieści szpiegowskiej, a przeczytałam coś, co trudno mi nawet nazwać literaturą. Nie obrażając nikogo, dialogi były równie górnolotne i naturalne jak porady w "Cosmopolitanie" albo "Pani domu". Akcja? Fakt, dużo się działo, ale wszystko było tak chaotyczne, że nie sposób nadążyć za aktualnymi wydarzeniami. Co więcej, wiele z nich zostało zostawionych bez wyjaśnienia. Choć muszę przyznać, że zaczęło się obiecująco. Potem autorowi skończyły się chyba pomysły, bo wypełnił parę rozdziałów nic nie wnoszącym do fabuły seksem. Ogólnie rzecz biorąc, mam takie wrażenie, że pomysł na główny wątek był za krótki żeby wyszła z tego książka, dlatego pojawiło się w niej mnóstwo zupełnie niepotrzebnych szczegółów, wszystko w naprawdę niesamowicie słabej jakości.

Koszmar i rozczarowanie. Spodziewałam się wciągającej, pełnej emocji i zwrotów akcji powieści szpiegowskiej, a przeczytałam coś, co trudno mi nawet nazwać literaturą. Nie obrażając nikogo, dialogi były równie górnolotne i naturalne jak porady w "Cosmopolitanie" albo "Pani domu". Akcja? Fakt, dużo się działo, ale wszystko było tak chaotyczne, że nie sposób nadążyć za...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
877
376

Na półkach:

Faktem jest że książka jest dobrze napisana, czyta się dosyć szybko. I to co najważniejsze do końca niewiadomo kto jest szpiegiem.
To miał być taki polski Clive Cussler. Trochę się nie udało. Jak mam wybierać wolę Cusslera

Faktem jest że książka jest dobrze napisana, czyta się dosyć szybko. I to co najważniejsze do końca niewiadomo kto jest szpiegiem.
To miał być taki polski Clive Cussler. Trochę się nie udało. Jak mam wybierać wolę Cusslera

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
680
59

Na półkach: ,

Na jednej z wysp Seszeli w roku 2010 zostaje zamordowany były oficer rosyjskiego wywiadu. Napastnicy kradną przy okazji biżuterię, ikony oraz fragment Bursztynowej Komnaty. W tym samym czasie, w Berlinie ginie antykwariusz, który był emerytowanym oficerem Stasi. Caroline Godlewski, oficer MI-6, jest przekonana, że obie te śmierci są ze sobą połączone. Tropy prowadzą do Polski, do Lidzbarka Warmińskiego, gdzie po II wojnie światowej Służba Bezpieczeństwa stworzyła „dziuplę”, w której ukrywano dzieła sztuki i skarby uważane za zaginione podczas zawieruchy wojennej. Do współpracy MI-6 werbuje byłego pracownika Agencji Wywiadu, Marcina Łodynę. Były oficer szybko staje się celem rosyjskich służb. Czego tak naprawdę szukali zabójcy byłego rosyjskiego oficera? Kto próbuje storpedować działania Brytyjczyków i Polaków?
Jeżeli lubicie literaturę sensacyjną, w której akcja przenosi się z miejsca na miejsce z prędkością samolotu odrzutowego, to jest to książka idealna dla Was. Autor zabiera nas w wędrówkę po świecie, w trakcie której odwiedziny m.in. Berlin, Kopenhagę i Seszele. No i tu pojawia się problem. Bo tych miejsc jest moim zdaniem trochę za dużo, a może raczej za szybko się zmieniają. Owszem lubię książki, w których coś się dzieje, ale może nie aż w tylu miejscach. Poza tym brakuje „tego czegoś”, co wciąga w książkach Vincenta V. Severskiego.
W „Ostatnim azylu” ciężko było przywiązać się do któregoś z bohaterów. Oczywiście kibicujemy tym dobrym, ale jakoś bez większych emocji i z przeświadczeniem, że im się uda, co czyni książkę przewidywalną.
Można przeczytać, ale jest wiele ciekawszych książek z tego gatunku.

Współpraca reklamowa z Wydawnictwem Czarna Owca

Na jednej z wysp Seszeli w roku 2010 zostaje zamordowany były oficer rosyjskiego wywiadu. Napastnicy kradną przy okazji biżuterię, ikony oraz fragment Bursztynowej Komnaty. W tym samym czasie, w Berlinie ginie antykwariusz, który był emerytowanym oficerem Stasi. Caroline Godlewski, oficer MI-6, jest przekonana, że obie te śmierci są ze sobą połączone. Tropy prowadzą do...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
225
225

Na półkach:

La Digue – wyspa archipelagu Seszeli, 2010.

Uzbrojona grupa dokonuje napadu na dom, w którym ukrywa się były oficer rosyjskiego wywiadu. Łupem włamywaczy padają bezcenne złote medaliony, ikony i fragment Bursztynowej Komnaty skradzione przed laty z moskiewskiego muzeum i sejfów KGB. Wiadomość o napadzie dociera do centrali MI-6. Rozpoczyna się międzynarodowy pościg, ale śledztwo grzęźnie w martwym punkcie.

W międzyczasie w Berlinie ginie antykwariusz, emerytowany oficer Stasi. Oficer MI-6 Caroline Godlewski nie ma wątpliwości, że jego śmierć ma związek z tajemniczym napadem na Seszelach. Gdy kolejne ślady prowadzą do Polski, agentka Godlewski prosi o wsparcie Marcina Łodynę. Były oficer AW angażuje się w poszukiwania, co wzbudza zainteresowanie rosyjskich służb.

————

Pierwszą powieścią szpiegowsko-wywiadowczą, jaką przeczytałam był „Obcy horyzont”. Bardzo podobała mi się ta książka, toteż od przeczytanie „Ostatniego azylu” było dla mnie oczywistością.

Mija kilka ładnych lat od wydarzeniach zawartych w „Obcym horyzoncie” a trójka naszych agentów: Anita, Sebastian i Marcin wiodą własne życia zarówno te prywatne, jak i służbowe. Ich drogi ponownie się krzyżują, gdy agentka MI-6 Caroline Godlewski prosi o pomoc Marcina a ten wplątuje w sprawę dwójkę znajomych.

Pomysł na książkę uważam za naprawdę ciekawy, dla mnie od zawsze tematy zaginionych skarbów były w topce tych ulubionych.

W przypadku tej powieści trzeba wziąć pod uwagę, że od początku wymaga ona pełnego skupienia, gdyż mamy tu sporo bohaterów i wątków, które trzeba poukładać w głowie.
Główna fabuła dotyczy wątku Larsa i Doreen oraz współpracy agentki MI-6 Caroline i będącego na emeryturze Marcina.
Służby wywiadowcze zdają się prowadzić wyścig o zaginione artefakty a pościg ten odbywa się wśród wielu malowniczych miejsc.

To co mi się nie podobało to przeskoki czasowe, które zostawiają wiele luk i pustek, które chciałabym zapełnić wiedzą. Chciałabym wiedzieć, co Anita chciała przekazać Marcinowi, czy dlaczego w pewien sposób wygląda jego życie w 2017.

La Digue – wyspa archipelagu Seszeli, 2010.

Uzbrojona grupa dokonuje napadu na dom, w którym ukrywa się były oficer rosyjskiego wywiadu. Łupem włamywaczy padają bezcenne złote medaliony, ikony i fragment Bursztynowej Komnaty skradzione przed laty z moskiewskiego muzeum i sejfów KGB. Wiadomość o napadzie dociera do centrali MI-6. Rozpoczyna się międzynarodowy pościg, ale...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
490
487

Na półkach:

„Ostatni azyl” to powieść sensacyjna na najwyższym poziomie! Intrygi. Zbrodnie, kradzieże, dzieła sztuki, handlarze, dokumenty, a to wszystko zwieńczone pieniędzy i to naprawdę dużymi pieniędzmi musi poskutkować świetną powieścią, w której nie znajdzie się ani chwili na nudę.
Marcin Faliński to emerytowany agent, który ma pomóc w rozwiązaniu zagadki oficer Caroline Godlewski. Wspólnie łączą ze sobą kradzież, do której doszło na Seszelach, a także śmierć antykwariusza w Berlinie. Bo na pierwszy rzut oka dwie zbrodnie, które nic ze sobą nie łączy, mają więcej wspólnego, aniżeli ktokolwiek mógł przypuszczać!
Autor przedstawia historię z kilku perspektyw czasowych, które połączone w jedną całość, dają przejrzysty obraz sytuacji i odpowiadają na wszystkie pytania rodzące się w głowie czytelnika podczas czytania książki. Dzieje się, oj dużo się dzieje i trzeba uważać, żeby się nie pogubić, ale naprawdę warto! Szpiegowska zagadka na najwyższym poziomie, która mnie wciągnęła w swój świat i nabrałam od razu ochoty na więcej! Bardzo polecam!

„Ostatni azyl” to powieść sensacyjna na najwyższym poziomie! Intrygi. Zbrodnie, kradzieże, dzieła sztuki, handlarze, dokumenty, a to wszystko zwieńczone pieniędzy i to naprawdę dużymi pieniędzmi musi poskutkować świetną powieścią, w której nie znajdzie się ani chwili na nudę.
Marcin Faliński to emerytowany agent, który ma pomóc w rozwiązaniu zagadki oficer Caroline...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
803
797

Na półkach:

Powieść szpiegowska wysokich lotów. Słuchając audiobooka miałam wrażenie autentyczności pracy różnych wywiadów. Tajemniczy klimat nie opuszczał mnie do samego końca, które nie było oczywiste.Polecam.

Powieść szpiegowska wysokich lotów. Słuchając audiobooka miałam wrażenie autentyczności pracy różnych wywiadów. Tajemniczy klimat nie opuszczał mnie do samego końca, które nie było oczywiste.Polecam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
270
233

Na półkach: , , , ,

Dobre tempo akcji, ciekawa historia szpiegowska, zbyt przewidywalna, ale nie popsuło to zabawy w trakcie lektury.

Dobre tempo akcji, ciekawa historia szpiegowska, zbyt przewidywalna, ale nie popsuło to zabawy w trakcie lektury.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
172
171

Na półkach:

Zastanawialiście się co robią agenci wywiadu na emeryturach? Innych zachodnich służb robią kariery polityczne, wykładają na uczelniach czy prowadzą rozległe biznesy wykorzystując nabyte w służbie znajomości. Marcin Faliński w powieści „Ostatni azyl” pokazuje czytelnikowi, że polski emerytowany agent ma znacznie ciekawsze życie od zachodnich kolegów. Emeryt, Marcin Łodyna poproszony o pomoc przez agencję MI-6 nie odmawia prośby. Tym bardziej, że prosi kobieta. I tak autor zabiera nas w odmęty historii. Oczywiście, jeżeli ktoś szuka tu strzelanek czy pogoni z pogranicza fikcji, tu tego nie znajdzie. Jest to powieść dla koneserów gatunku napisana przez praktyka co dodaje tylko jej wiarygodności. Pięknie opowiedziana historia, trzeba przyznać autorowi. Miałem wrażenie, jakby Pan Marcin kończył pewną epokę, spinał epizody z poprzednich opowieści ale to nie znaczy, że jest to ścisła kontynuacja. Bez znajomości poprzednich części też czytelnik będzie się świetnie bawił do czego namawiam.

Zastanawialiście się co robią agenci wywiadu na emeryturach? Innych zachodnich służb robią kariery polityczne, wykładają na uczelniach czy prowadzą rozległe biznesy wykorzystując nabyte w służbie znajomości. Marcin Faliński w powieści „Ostatni azyl” pokazuje czytelnikowi, że polski emerytowany agent ma znacznie ciekawsze życie od zachodnich kolegów. Emeryt, Marcin Łodyna...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    132
  • Chcę przeczytać
    74
  • Posiadam
    20
  • 2024
    15
  • Teraz czytam
    6
  • Recenzenckie
    5
  • Legimi
    4
  • Audiobook
    3
  • Kryminał, sensacja, thriller
    2
  • Ulubione
    2

Cytaty

Więcej
Marcin Faliński Ostatni azyl Zobacz więcej
Marcin Faliński Ostatni azyl Zobacz więcej
Marcin Faliński Ostatni azyl Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także