Gwiazdka z nieba i jeszcze więcej

Okładka książki Gwiazdka z nieba i jeszcze więcej Sarah Dessen
Okładka książki Gwiazdka z nieba i jeszcze więcej
Sarah Dessen Wydawnictwo: HarperCollins Polska literatura młodzieżowa
2016-07-06
2013-07-04
9788327619938
Janusz Maćczak
dla nastolatek książki dla młodzieży literatura amerykańska miłość młodzież poszukiwanie szczęścia relacje damsko-męskie szkoła wakacje

Bo kto nie chciałby gwiazdki z nieba?

Książka o wszystkim i o niczym. Zaliczyła u mnie potężny DNF, bo zwyczajnie odechciało mi się czytać opisów każdego mijanego budynku wraz z opowiedzieniem historii z nim związanej, która nijak nie łączy się z historią. Historią, ale czego?

Obyczajówki czy romanse młodzieżowe też mogą być dobre! Ale ta książka się niestety do nich nie zalicza. Szybko się o niej zapomni, fabuła jest nudna, nie ma zwrotów akcji czy ciekawych rozwiązań. Bohaterowie choć całkiem okej również nie wnoszą nic ciekawego.
Jeśli już naprawdę nic nie ma do czytania to jak najbardziej. Jednak uważam, że przy ilości dobrych książek tego gatunku- ta jest po prostu mdła, a czas, który czytelnik poświęca nie jest tego wart.

Jestem w tracie czytania, ta powieść z początku wydawała się nudna i przecietna teraz trochę się rozkręca ;)

"Gwiazdka z nieba i jeszcze więcej" to druga powieść Sarah Dessen, która zaszczyciła miejsce na moim regale. Po przeczytaniu "Teraz albo nigdy" wiedziałam już z jakim pisaniem mam do czynienia. Nie zniechęciło mnie to, wręcz przeciwnie. Lubię czasami dla odmiany przeczytać coś lekkiego i przyjemnego.

Czytając "Gwiazdkę z nieba.." miałam wrażenie, że cała akcja powieści dzieje się bardzo szybko. Poznajemy historię Emaline, której życie w ciągu kilku miesięcy zmienia się radykalnie. Momentami nie nadążałam za jej problemami, ale starałam się siedzieć na jej ramieniu i być tam razem z nią. Wtedy, gdy całymi dniami smażyła się w miejscu swojej pracy, gdy obsługiwała upierdliwych, zrzędzących klientów domków letniskowych, gdy użerała się ze swoimi przyrodnimi siostrami, gdy chodziła na randki z Lukiem, gdy poznała Theo (tu akurat chciałam nią potrząsnąć i powiedzieć: stop, dalej w to nie brnij),gdy zrywała z Lukiem (a nie mówiłam?) oraz gdy jej dawno niewidziany ojciec nawiedził ją w te wakacje, zabierając ze sobą własnego syna, a jej przyrodniego brata - Benjego.

Byłam z nią w każdej jednej minucie, w każdym jednym akapicie.
Wtedy, gdy marzyła o wielkim świecie i szerokich horyzontach.
Wtedy, gdy uświadomiła sobie ile radości i miłości dało jej spotkanie przyrodniego brata.
Wtedy, gdy zrozumiała, że życie nie zawsze daje to, czego chcemy
Że nie można mieć wyłącznie tego, co doskonałe.

Lekka, barwna książka, z humorem i lekkim wzruszeniem. O nastoletnich miłosnych rozterkach, więzach rodzinnych, szczerej i głębokiej przyjaźni. A przede wszystkim - o marzeniach, które nie zawsze się spełniają.

Czytając "Gwiazdkę z nieba.." miałam wrażenie, że cała akcja powieści...

18- letnia Emaline właśnie ukończyła liceum w Colby i jesienią wyjeżdża na studia. Nagle na początku wakacji zrywa z Lukiem swoim chłopakiem z, którym chodziła 3 lata myślała, że to związek był idealny, najlepszy. Pewnego dnia w nadmorskim miasteczku pojawia się Theo nowojorczyk ambitny student szkoły filmowej wdaje się z nim w romans.
Do urokliwego, pięknego miasteczka na lato przyjeżdża jej ojciec, który słaby utrzymuje kontakt z nią.
Emaline przyciąga urok świata, ciekawa jest wszystkiego wokół czym roztaczają się przed nią Theo i jej ojciec.
Pragnie wszystkiego, dosięgnąć gwiazdki z nieba i czegoś więcej.
To moje pierwsze spotkanie z autorką Sarah Dessen styl pisania lekki,przyjemny.
Świetna fabuła, bardzo dobrze napisana powieść, akcja błyskawiczna i trzyma w napięciu przez cały czas.
Jestem zachwycona, dobrą tą powieścią zawładnęła moim sercem,zaciekawiła mnie. Bardzo dobra, ciekawa i wciągająca książka chwytająca za serce.
Przyjemna lektura przyjemnie się czytało wciąga!!!!

Do urokliwego, pięknego miasteczka na...

Ktoś napisał ze akcja nabiera tępe po 150 stronie. ..moi drodzy mam wrażenie ze tak naprawdę dopiero po 250 ...jak dla mnie zbyt wiele niepotrzebnych opisów...I najważniejsze nuda

Jakiś czas temu czytałam dobre opinie o książkach Dessen, dlatego z chęcią sięgnęłam po jej pozycję. Mój wybór padł na „Gwiazdkę z nieba i jeszcze więcej”. Książka może nie wciągnęła mnie aż tak, abym nie mogła się od niej oderwać, ale przyjemnie mi się ją czytało. Chociaż można wymienić kilka minusów.

„Gwiazdka z nieba i jeszcze więcej” opowiada o Emaline – nastolatce, która właśnie skończyła liceum i po wakacjach wyjeżdża na studia. Wszystko dzieje się w spokojnym miasteczku w Colby. Są wakacje, Emaline pracuje w rodzinnej firmie; ma chłopaka, z którym jest od wielu lat. Poznaje także nowojorczyka Theo, który przyjeżdża do nadmorskiej miejscowości, aby pomóc nagrać film o jednym z mieszkańców Colby. W życiu Emaline pojawia się też jej ojciec, który rzadko utrzymuje z nią kontakt. To miały być kolejne zwykłe wakacje bohaterki, która nie spodziewała się takich zmian.

Dla mnie książka raczej nie zmierza do jakiegoś konkretnego celu. Nie ma żadnej tajemniczej przeszłości, z którą zmierzają się bohaterowie. Nie ma żadnej głównej akcji. Nie było żadnego zaskoczenia. Myślę, że to taki krótki wakacyjny urywek z życia nastolatki, która wychowała się nadmorskiej miejscowości i nie postawiła nogi dalej niż Colby. Jednak dobrze mi się czytało.

Osobiście polubiłam główną bohaterkę. Może nie była ona jakąś wyrazistą postacią, dobrze wykreowaną, ale można ją polubić. Bardzo fajnie są opisane jej relacje z rodziną, z mamą i tatą, siostrami i babką. Emaline ma też ojca biologicznego, z którym rzadko utrzymuje kontakt. Podobało mi się jak patrzy na dwa różne dla niej pojęcia: tata i ojciec.
Przez kilka pierwszych rozdziałów dziewczyna spotyka się z od kilku lat z chłopakiem Lukiem. Czytając opinie o tej książce zauważyłam, że dużo osób nie przepadało za nim za to, że był nijaki. Ja wręcz przeciwnie. Polubiłam tego chłopaka, a zwłaszcza pod koniec książki, który wtedy chyba tak zyskał w moich oczach. Za to miałam mieszane uczucia do Theo. Na początku go lubiłam. Uśmiechałam się, gdy w końcu się pojawiał w danej scenie. Jednak potem byłam zniesmaczona jego osobą. Był to trochę za pewny siebie chłopak, zarozumiały, z wyrazistym zachwyceniem nad wszystkim, czym mnie irytował.

„Gwiazdka z nieba i jeszcze więcej” jest to banalna, prosta książka dla młodzieży. Nie wszystkim może się spodobać. Jeśli ktoś oczekuje wielkiego zachwytu, że książka wciągnie go od pierwszych stron, to raczej tego nie dostanie.
Nie była to świetna książka, ale jak pisałam wyżej, mi się ją czytało przyjemnie. Spędziłam z nią kilka miłych wieczorów odrywając się od zimnej rzeczywistości i wraz z bohaterką znajdowałam się w gorącym Colby. Myślę też, że sięgnę po kolejne książki tej autorki i mam nadzieję, że mnie zaskoczy bardziej.

„Gwiazdka z nieba i jeszcze więcej” opowiada o Emaline – nastolatce,...

Recenzja dostępna na blogu: juliawkrainieksiazek.blogspot.com/2016/09/czasami-ludzie-pragna-od-zycia-czegos.html

Czasami ludzie pragną od życia czegoś więcej. Nie podoba im się własny zawód, czy też miejsce zamieszkania. Marzą o tym aby coś zmienić, aby ich życie przestało być monotonne, aby wyróżnić się z tłumu. Chcą zrobić coś szalonego, nowoczesnego a zarazem zbuntowanego.
Niektórzy po prostu chcą gwiazdkę z nieba i jeszcze więcej, ale ile są w stanie zrobić aby to osiągnąć?

Emaline mieszka w małej turystycznej miejscowości Colby. Wraz z rodziną prowadzi firmę nieruchomości, która wypożycza domy nad brzegiem morza. W czerwcu skończyła liceum i już jesienią wyjeżdża na studia.
Początek wakacji przyniósł jej wiele niespodzianek, niespodziewanie zerwała ze swoim chłopakiem Lukiem, z którym była w związku trzy lata i wydawałoby się, że będą razem do końca życia.
W dodatku do Colby przyjeżdża jej ojciec, z którym od lat nie utrzymywała kontaktu. Wieść o jego przyjeździe burzy wszelką harmonię i spokój jej ducha.
W jednej z wypożyczonych willi poznaje Theo, młodego nowojorskiego studenta szkoły filmowej. Od początku pomiędzy tą dwójką iskrzy. Chłopak prosi ją o pomoc w nakręceniu reportażu, a Emaline od razu się zgadza. Od tej pory zaczynają spędzać ze sobą coraz więcej czasu, dziewczyna pokazuje mu zakamarki miasteczka, których bez niej nigdy by nie poznał. Ponadto namawia tutejszego artystę do udzielenia wywiadu, który odegra bardzo ważną rolę w karierze chłopaka. Theo okazuje się być niezwykle romantyczny i uczuciowy, zaprasza dziewczynę na przeróżne randki niespodzianki. Chce uchylić jej rąbek wielkiego miasta, w którym mieszka, chce pokazać jej że istnieje życie poza Colby i nie koniecznie trzeba się go bać.
Emaline zawsze była bardzo ambitna i pracowita, poświęciła wiele swojego czasu na to aby doskonale przygotować się na wszelakie testy. Ojciec obiecał jej, że dofinansuje studia w jednej z najlepszych szkół, do której po wcześniejszej trudnej pracy się dostała. Jednak jak nie trudno się domyślić okłamał ją i gdy tylko dziewczyna przesłała mu dobre nowiny, ten urwał z nią kontakt. Nie miała innego wyboru, dlatego wybrała się do szkoły oddalonej o dwie godziny jazdy od jej rodzinnego miasteczka. Jej marzenia o wielkim świecie i karierze pękły jak bańka mydlana, ale w końcu nie zawsze marzenia się spełniają.
Theo rozciąga przed nią urok Noweg Jorku o jakim zawsze marzyła, skrycie pragnie ucieknięcia od Colby i wszelkich rzeczy z nim związanych, ale czy jej się to uda? Czy wakacyjny romans ma szansę przetrwać? Czy ojciec popsuje jej całe wakacje? Jak potoczą się dalsze losy Emaline? Czy dostanie gwiazdkę z nieba i jeszcze więcej???

"Gwiazdka z nieba i jeszcze więcej" to kolejna powieść Sary Dessen, która ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Harper Collins.
Naprawdę nie rozumiem niektórych negatywnych opinii na temat tej powieści. Mi od razu bardzo się spodobała, do tego stopnia, że przeczytałam ją w parę godzin. Posiada niezwykły letni klimat, dzięki czemu czytając miałam wrażenie, że nadal trwają wakacje. Uwielbiam styl jakim piszę Sarah, jest to już jej kolejna książka, na której absolutnie się nie zawiodłam.
Polecam ją przede wszystkim młodzieży, ale myślę że nieco starszym czytelnikom też mogłaby się spodobać. Jest lekka, dzięki czemu czyta się przyjemnie i szybko. Chciałabym jeszcze zaznaczyć, że powieść nie należy do najcieńszych, bo liczy prawie 450 stron! Mimo tego pochłonęłam ją w ekspresowym tempie.

"Rzecz jednak w tym, że nie zawsze można mieć wyłącznie to, co doskonałe. Aby nasze życie było prawdziwe, potrzebujemy wszystkiego: dobra i zła, plaży i betonu, znanego i nieznanego, wielkich mówców i małych miasteczek."

Bardzo serdecznie polecam wam "Gwiazdka z nieba i jeszcze więcej" jak i inne powieści Sary Dessen! Jej książki powinien przeczytać każdy nastolatek!
PRZECZYTAJ RECENZJĘ "TERAZ ALBO NIGDY" SARAH DESSEN! *KLIK*

MOJA OPINIA:
OCENA TREŚCI: (9/10)
OCENA OKŁADKI: (9+/10)
OCENA OGÓLNA: (9+/10) ♥

Gwiazdka z nieba i jeszcze więcej jest moją pierwszą przeczytaną powieścią z pod pióra Sarah Dessen i niestety obawiam się, że w najbliższym czasie ostatnio. Dotychczasowe doświadczenia z tą autorką pozostawiły niesmak, który będzie przypominał o tej książce.

Od momentu zwartej fabuły zaczęłam się zastanawiać o czym sama autorka pisze - wakacyjny romans czy relacja głównej bohaterki z ojcem, a może pokazanie prawdziwej siebie? Do dziś nie mam jednoznacznej odpowiedzi, bo Gwiazdka z nieba i jeszcze więcej jest o wszystkim, co dało się zmieścić.

Emaline, główna bohaterka właśnie skończyła liceum i cały świat stoi przed nią otworem, jednak autorka jawnie w każdy sposób starała się umniejszyć znaczenie tej chwili. Jednak i Emaline nie jest bez skazy, jej postać pozbawiona wyróżniającej się iskierki, która mogłaby zmienić losy całek historii. Dziewczyna do swojego całego życia podchodzi w okropnie pesymistyczny sposób, który aż odpycha do dobrnięcia do zakończenia powieści.

Postacie drugoplanowe i trzecioplanowe są już o wiele, wiele bardziej przemyślane i dużo lepiej przedstawione na kartkach papieru. Choć bohaterzy, którzy zamieszkują Colby podchodzą do życia z wyczuwalnym pesymizmem, to wyjątkiem może być Theo - turysta z Nowego Jorku. Stara się on pokazać Emaline możliwość całkiem innego życia, które dziewczyna mogłaby prowadzić.

Sam styl pisania autorki nie można w żadnym stopniu nazwać złym, raczej bezpłciowym. Niczym niewyróżniający się i niezaskakujący, tak to idealnie pasuje do tej książki i do tej autorki. I chociaż wszystko można by uznać zwykłym - oprócz opisów przyrody. Te fragmenty miały w sobie coś naprawdę innego, ukazywały Colby - tą nadmorską miejscowość w całkiem inny sposób niż mieszkańców. Opisując Colby jako naprawdę ciekawe i intrygujące miejsce.

Podsumowując powieść Sarah Dessen nie zdobyła mojego serduszka na co troszkę czekałam (słyszałam wiele pochlebnych opinii, a nawet porównania do Johna Greena - jednego z moich ulubionych autorów). Jednak Gwiazdka z nieba i jeszcze więcej jest dobrą pozycją na długie letnie popołudnie, gdzie potrzebne są książki "do niemyślenia".

więcej na blogu: countrywithbooks.blogspot.com

Recenzja dostępna również na blogu: http://about-katherine.blogspot.com/2016/08/123-gwiazdka-z-nieba-i-jeszcze-wiecej.html

Gwiazdka z nieba i jeszcze więcej to trzecia już powieść autorstwa Sarah Dessen, którą udało mi się przeczytać. Choć jej książki raczej nie niosą za sobą jakiegoś wielkiego przesłania oraz nie przedstawiają sobą zbyt ambitnych historii, potrafi ona zaciekawić. Przy poprzednich dwóch książkach autorki udało mi się przyjemnie spędzić czas. Czy to samo mogę powiedzieć o Gwiazdce z nieba i jeszcze więcej?

Główną bohaterką powieści jest niejaka Emaline. Właśnie skończyła ona liceum, a po wakacjach w końcu ma wyjechać z rodzinnego Colby i udać się na studia. Od lat dziewczyna spędzała wakacje w ten sam sposób - pracowała w Agencji Wynajmu Nieruchomości Colby, którą prowadziła jej babka, wraz z jej matką i siostrami, spotykała się z chłopakiem oraz przyjaciółmi i trzymała jak najdalej od turystów, którzy postanowili odwiedzić jej miejscowość. Zawsze bowiem była przekonana, że nawiązywanie jakiegokolwiek wakacyjnego romansu czy znajomości z turystą z poza Colby to jedynie strata czasu, ponieważ, gdy tylko wakacje się skończą ten ktoś wyjedzie i wróci do swojego dotychczasowego życia. Zdecydowanie lepiej więc trzymać się tego, co się zna. Emaline czuje jednak, że czegoś jej w życiu brakuje. Nie chce być ciągle tą zwyczajną i niepowtarzalną w nagłych sytuacjach Emaline, która zna wszystkich w Colby. Gdy do miasta, wraz ze znaną reżyserką filmów dokumentalnych przyjeżdża Nowojorczyk Theo, od razu podoba jej się jego wielkomiejskie podejście do wszystkiego. Fascynuje ją to, że go nie zna, że tak bardzo różni się on od wszystkich mieszkańców miasteczka. Dodatkowo przyjeżdża również jej biologiczny ojciec z jej bratem Benjim, który cały czas próbuje nakłonić ją do wyjazdu z Colby.

Od samego początku, gdy zabrałam się za lekturę Gwiazdki z nieba i jeszcze więcej miałam wrażenie, że książka jest tak na prawdę o wszystkim i o niczym. Owszem, przedstawiała ona rozterki Emaline przed jej wyjazdem na studia, jednak koniec końców, gdy już nawet doszłam do samego końca, nie potrafiłam odgadnąć, o czym tak na prawdę miała ona być. Nie wiem, czy tylko ja odniosłam takie, a nie inne wrażenie, czy może moje zdanie podziela większa ilość czytelników, jednakże czegoś ważnego mi w tej książce zabrakło - jakiegoś motywu przewodniego, w okół którego miałaby się kręcić cała historia.

W powieści Sarah Dessen dużo się dzieje. Autorka wprowadza do życia Emaline zarówno Theo - młodego i niezwykle ambitnego nowojorczyka, który pokaże dziewczynie nieco inny pogląd na różne sprawy, niż ten, do którego była ona przyzwyczajona - jak i sprowadza do miasteczka biologicznego ojca dziewczyny, z którym cały czas ma ona bardzo napięte i niewyjaśnione stosunki. Mimo tego jedna, że sama fabuła nawet wciąga i sprawia, że książkę chce się czytać, to jednak gdy dochodzi się już do końca, uświadamiamy sobie, że nie wiemy właściwie, o czym to wszystko miało być.

Co do głównej bohaterki mam mieszane uczucia. Czasem sprawiała, że bardzo ją lubiłam i chciałam być taka jak ona, jednakże często pokazywała mi swoją drugą stronę, która bardzo mnie denerwowała. Nie dziwię się również, że Emaline spodobał się Theo - mnie również bardzo zauroczyła - jednak jak się później okazało, nie był on do końca tym, za kogo go uważałam. Wielką zagadką pozostaje dla mnie natomiast mama głównej bohaterki - przez całą książkę próbowałam rozgryźć tą postać, jednak w ogóle mi się to nie udało. Nie polubiłam jedynie biologicznego ojca dziewczyny. Wiele razy miałam ochotę mocno nim wstrząsnąć by pokazać, że to jak traktuje swoje dzieci - to jego chłodne podejście do wszystkiego i postrzeganie Benjego, jakby był dorosły - jest okropne i złe. Bardzo mocno współczułam Emaline i jej bratu.

Choć całość nie jest raczej zła, to jednak książka posiada jedną ogromną wadę, której nie mogę jej wybaczyć. Szkoda, bo reszta - bohaterowie, historia przedstawiona w powieści oraz styl autorki - były dla mnie jak najbardziej przyjemne. Trochę zawiodłam się na autorce Gwiazdki z nieba i jeszcze więcej jednak nie oznacza to, że całkowicie ją skreślam. Wręcz przeciwnie - czekam już na jej nową powieść, która mam nadzieję, od nowa mnie zachwyci.

• Poszły w świat
  • Egzemplarze recenzenckie