Bezwład

Okładka książki Bezwład Louise Boije af Gennäs
Okładka książki Bezwład
Louise Boije af Gennäs Wydawnictwo: Mova Cykl: Trylogia oporu (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Trylogia oporu (tom 2)
Skendöda
Mova
2020-10-14
2020-10-14
9788366520561
Agata Teperek

Druga część zdecydowanie lepsza od pierwszej. Zagadki, intrygi, tajemnice, tajemnicze śmierci i dużo wydarzeń, za którymi stoją wpływowi ludzie. Kom są , do czego są zdolni i jak to wszystko się zakończy. Jedna wielka niewiadoma. Na pewno przeczytam trzecią część.

Do przeczytania i zapomnienia. Naiwny odmóżdżacz, jak pierwszy tom..., a jednak przeczytałam drugi. Trzeci też przeczytam. Tak więc wzbudza ciekawość. Nie wiem co to za ciekawość. Może taka złośliwa, żeby sprawdzić co jeszcze bardziej naiwnego autorka wymyśli.
Niby artykuły prasowe prawdziwe, ale jakoś nie wierzę w nic z tej bajki. Nie podoba mi się przekaz.
Cóż, sama widzę, że sprzeczna ta moja opinia. Zabiorę się więc od razu do trzeciego tomu, żeby... mieć to wszystko już za sobą ;)

Cóż, sama...

“Bezwład” to bezpośrednia kontynuacja “Krwawego kwiatu” i w tym przypadku radziłabym trzymać się zalecanej kolejności. Wydaje mi się, że bez znajomości poprzedniego tomu będzie ciężko odnaleźć się w fabule.

Pokrótce przypomnę, co już się wydarzyło.
Główna bohaterka to 24-letnia Sara, która przeżyła gwałt oraz śmierć ukochanego ojca. Wyjeżdża do Sztokholmu, znajduje świetną pracę i nowych znajomych. Dręczą ją koszmary i wydaje jej się, że jest obserwowana. Wszyscy zdają się być podejrzani i nie wiadomo ile w tym prawdy, a ile urojeń znękanego umysłu.

“Bezwład” to thriller psychologiczny z lekkim zacięciem politycznym.

Sara postanawia zostać w Sztokholmie. Przeprowadza się do nowego mieszkania i zmienia pracę. Mimo tych zmian wciąż miewa koszmary a poczucie, że jest obserwowana, nie znika. Nie wie też, komu może ufać. W jej najbliższym otoczeniu znowu mają miejsce dziwne wydarzenia, a jej rodzinie grozi poważne niebezpieczeństwo. By chronić najbliższych, Sara musi jak najprędzej odkryć prawdę,

Jak dowiadujemy się z poprzedniej części, ojca Sary szczególnie zajmowały afery na najwyższych szczeblach władzy. Notatki te są autentyczne i opisują głośne polityczne skandale, które niegdyś wstrząsnęły Szwecją. Ktoś zainteresowany tym krajem i jego historią, może stąd wyciągnąć "smakowite kąski". Z wielu doświadczeń wiemy, jak bardzo niebezpieczna bywa władza, w rękach nieodpowiednich ludzi. Nie ma państwa i jego rządzących, którzy by jej nie nadużyli.
Choć nie przepadam za wielką polityką, to temat ten wydał mi się interesujący, bowiem autorka umiejętnie wplotła go w codzienność głównej bohaterki. Chciałam też dowiedzieć się co słychać u Sary, bowiem polubiłam tę dziewczynę, za jej niedoskonałość właśnie.
Zdaję sobie sprawę, że nie jest to łatwa lektura i nie każdemu przypadnie do gustu.
Ale jeśli lubicie zawiłe intrygi i niespieszne tempo, to polecam.

Pokrótce przypomnę, co już się wydarzyło.

Skusiła mnie okładka i opis. Choć doczytałam, że jest to drugi tom Trylogii oporu autorstwa Louise Boije af Gennäs, a ja nie znałam pierwszej części, postanowiłam zaryzykować. Wiem, że nie powinnam, ale pomyślałam, że może jakoś się połapię w fabule, bo ta wydawała się całkiem atrakcyjna i warta ryzyka. Więc otworzyłam książkę i…

No dobrze, dostałam po łapach za zuchwałość. Strasznie ciężko mi było się odnaleźć w faktach, które dokonały się w poprzedniej części, ale kiedy już jakoś to ogarnęłam, poszło już z górki i okazało się naprawdę interesująco.

Sara ma 25 lat i przeszła prawdziwe piekło. Gwałt, tajemnicza śmierć ojca, prześladowanie i zastraszanie. Mimo wszystko próbuje żyć dalej, choć ma się na baczności. Kobieta nieświadomie znalazła się w poważnych tarapatach. Nie wie komu może ufać, ani czego od niej chce tajemnicza organizacja, która ją dręczy. Niespodziewanie okazuje się, że sprawa może być dużo poważniejsza i mieć związek z jej ojcem, o którym nie wiedziała wielu rzeczy. Czy zdoła odkryć tę tajemnicę, a przy okazji ochronić rodzinę? Tego zapewne ostatecznie dowiemy się w trzecim, ostatnim tomie trylogii.

Całą historię poznajemy oczami Sary, która sama nie jest pewna, czy popada w paranoję i ma zbyt bujną wyobraźnię, jak wmawia jej policja, czy wszystko, co dzieje się w jej życiu, jest prawdą. Nie wie komu ufać. Podejrzewa wszystkich prócz rodziny, nawet bliskich przyjaciół. Czasami myśli, że wariuje, a ja jej się wcale nie dziwiłam. Bohaterka okazuje się jednak silniejsza, niż spodziewali się jej przeciwnicy i prze naprzód, szukając upragnionych odpowiedzi i końca koszmaru.

Bezwład to thriller w którym fikcja miesza się z faktami, a mianowicie autorka przytacza w powieści realne, niewyjaśnione afery polityczne. Nie brakuje też społecznej krytyki i pomimo że akcja toczy się w Szwecji, myślę, że niektóre tematy mogą dotyczyć każdego innego demokratycznego państwa. Bo przekręty polityczne są wszędzie, korupcja, defraudacje środków pochodzących z pieniędzy podatników, działania przedstawicieli władzy w interesie własnym, a nie społeczeństwa. Niby demokracja, a światem rządzi pieniądz i pojedyncze jednostki, które posiadają największe wpływy. Gorzki wniosek, ale raczej prawdziwy.

Powiem tak, Bezwład jest prawdziwą gratką dla wielbicieli tajemnic, a szczególnie takich, w które wplątane są tajne organizacje. Jest książką, która wzbudza poważne refleksje na temat otaczającego świata, a jednocześnie zapewnia niesamowitą rozrywkę poprzez zwartą akcję i dreszczyk emocji. Czytając czułam niepewność, zaskoczenie, a nawet wzruszenie. To mieszanka, która zachęciła mnie do zgłębienia serii. Z utęsknieniem wyglądam ostatniego tomu i rozwiązania zagadki.
Polecam gorąco. Bezwład to świetna książka i jestem pewna, że jeśli lubicie thrillery z wielkimi tajemnicami, przypadnie wam do gustu.

www.milosniczkaslow.pl

No dobrze, dostałam po łapach za...

"BEZWŁAD" Louise Boije af Gennäs

To już jest druga część genialnej szwedzkiej trylogii z cyklu "Trylogia oporu".
Po przeczytaniu części pierwszej pt "Krwawy kwiat" miałam wysokie oczekiwania. Tamto zakończenie wbiło mnie w fotel i było dla mnie zupełnie nieprzewidywalne.

Autorka, również tutaj zaskoczyła mnie dopracowaną w najmniejszych szczególikach fabułą, niesamowitą szczerością i prawdą.

Ciekawy język i styl oraz niesamowicie mroczny klimat. To wszystko powoduje, że przez całą książkę trzyma nas poczucie lęku, strachu, zagrożenia.

Powieść wciąga w wykreowany świat z ogromnym impetem i trzyma w napięciu do ostatniej kropki. Książkę tę odłożysz, gdy ją przeczytasz do końca - na raz.

Bardzo ciekawa intryga i zaskakujące zwroty akcji, które nie pozwalają nawet na moment zwolnić tempa czytania
.Ten świat pochłania w całości, ukazując gorzką prawdę o wielkich układach i przekrętach finansowych, które miały miejsca na szeroką skalę w Szwecji.

W tej części poznajemy dalsze losy Sary.
Młodej dziewczyny, która jak wiemy przeszła już w swoim życiu wiele złego. W tragicznych okolicznościach straciła ojca. Cały czas nie potrafi sobie poradzić z przeszłością i koszmary senne nie dają o niej zapomnieć. Mimo to Sara postanawia pozostać w Sztokholmie i stawić czoło swoim lękom. Pragnie też poznać odpowiedzi na dręczące ją od dawna ważne pytania.
Nie wie komu może zaufać i kto jest wrogiem. Tak trudno się poruszać w świecie, gdy nie wiesz kto jest kim.

Kim są ludzie z SDS ?
Kto i dlaczego zamordował jej ojca ?
Co takiego posiada Sara, że stała się obiektem, który koniecznie trzeba namierzyć i zniszczyć ?

Jest tajemniczo, mrocznie, niebezpiecznie i ekscytująco.
Mamy też wątek romansu, który moim zdaniem zupełnie tutaj nie pasuje, jednak cóż jest i tyle.

Świetny thriller psychologiczny, ukazujący brutalny i bezwzględny świat przestępstw oraz przekrętów finansowych, jakie miały miejsce w Szwecji w latach osiemdziesiątych.

Wiadomo już, że w dniu 21.01.2021 roku ukaże się trzecia i zarazem ostatnia część cyklu pt "Do skutku".

Czekam za nią  i bardzo jestem ciekawa ostatecznego zakończenia tej genialnej intrygi :)

"BEZWŁAD" Louise Boije af Gennäs

To już jest druga część genialnej szwedzkiej trylogii z cyklu "Trylogia oporu".

Pamiętam jak w okolicach kwietnia przeczytałam pierwszą część tej trylogii. Książka pt. "Krwawy kwiat" bardzo mnie zachwyciła i po jej zakończeniu miałam ochotę krzyczeć, albo spalić ją w ogniu piekielnym. Nie mogłam się wręcz doczekać momentu w którym kontynuacja wpadnie w moje ręce, dlatego na Bezwład czekałam z utęsknieniem.

Niestety muszę powiedzieć, że ta część wypadła dużo słabiej przy swojej poprzedniczce. Może komuś kto nie czytał pierwszej części spodobała by się bardziej, ale jak dla mnie było w niej zbyt dużo nawiązań do poprzedniego tomu, niby jest to plus, ale przy setnej stronie modliłam się o to, aby akcja ruszyła do przodu i chyba moje modły zostały wysłuchane, bo od około dwusetnej strony, atmosfera zaczęła się zagęszczać.

Ogólnie fabuła skupia się na dziewczynie, której ojciec został zamordowany za grzebanie się w państwowych brudach, podobno odkrył coś co posiada Sara, chociaż ona nie ma o tym pojęcia. Ją, jej rodzinę, przyjaciół prześladuje dziwna organizacja SDS, nie wiadomo kim są, ale ich macki sięgają bardzo głęboko.

Główna bohaterka musi zmagać się z prześladowaniem, a po tym co przeszła sama nie wie komu może zaufać, dlatego analizuje każde zachowanie przyjaciół, ale...

Bez oporu wdaje się w romans w pracy... Dla mnie nie było w tym logiki, ale pomijając zachowanie Sary, to książka jest dość interesującą.

Czuć w niej mroczny klimat i powiem wam, że gdy czytałam ją w nocy, sama zaczęłam mieć jakąś taką schize, że ktoś może nas obserwować, więc sprawdzałam dla pewności trzy razy czy zamknęłam drzwi na klucz. Także książka budzi emocje.

Ogólnie polecam wam tę serię, co prawda może ten tom nie był jakiś wow, ale nie zmienia to faktu, że podoba mi się fabuła i klimat stworzony przez autorkę, dlatego nie mogę już doczekać się finału, bo jestem ciekawa o co w tym chodzi, oraz tego jak zakończy się ta historia.

Ode mnie mocne 7/10

Niestety muszę powiedzieć, że ta część...

"Bezwład" to jedna z tych książek, których nie warto zaczynać bez znajomości pierwszego. Oczywiście można to zrobić, jednak jest tu tak dużo odniesień do wydarzeń i postaci z przeszłości, że czytelnik bardzo szybko się pogubi i wpadnie w desperację, co poskutkuje rzuceniem książki w kąt. Jeśli jednak zaczniecie od "Krwawego kwiatu" to obiecuję wam, że się nie rozczarujecie. Pierwszy tom trylogii był niesamowity, a kolejny jeszcze lepszy, jeszcze mroczniejszy i jeszcze bardziej przerażający. Po raz kolejny Louise Boije af Gennäs porwała mnie swoją ekscytującą i niesamowicie fascynującą historią i już się nie mogę doczekać, aż sięgnę po finałowy tom, który (na całe szczęście) ma premierę już w styczniu.

Pełna recenzja na blogu : http://czytankanadobranoc.blogspot.com/2020/11/bezwad-louise-boije-af-gennas.html

Autor: Louise Boije Af Gennas
Tytuł: Bezwład Sara ma od dawna koszmary, które jej nie opuszczają. Zdecydowała się zostać w Sztokholmie mimo tego, że jesień w tym mieście przepełniona była dziwnymi i traumatycznymi wydarzeniami. Teraz musi być czujna bardziej niż kiedykolwiek. Wciąż prześladuje ją uczucie, że nikomu nie może zaufać. Dręczą ją pytania, na które nie potrafi znaleźć
rodziny. A co jeśli
odpowiedzi nie trzeba szukać, bo same się znajdą?
Bezwład może okazać kluczem.
Czy Sara znajdzie odpowiedź?
Nie miałam okazji przeczytać pierwszej części, ale to nie szkodzi, bo mogłam
odnaleźć
się w niej. Spodobała mi się fabuła. Autorka ma bardzo przyjemne pismo, więc czytało mi się ją szybko. Okładka jest świetna, więc dodaje uroku książce. Po przeczytaniu mam pełno myśli w głowie. Na pewno sięgnę po dalsze części, by dowiedzieć się jak to się zakończy. Ocena 9/10.

Autor: Louise Boije Af Gennas

„Bezwład” autorstwa Louise Boije af Gennäs od Wydawnictwa MOVA to absolutnie wciągająca druga część trylogii.
Pierwszy tom to „Krwawy kwiat” i warto zacząć od pierwszego tomu, gdyż jest świetny i warto wiedzieć, jak się wszystko zaczęło. A na trzecią część... już czekam 😊
Tajemnica utajnionego raportu z sekcji zwłok ojca Sary!
Tajemniczy staż, a następnie jeszcze bardziej tajemnicza propozycja nowej pracy!
Tajemnicza sąsiadka, niszczone dokumenty i upiorne rysunki świecące w ciemności w mieszkaniu… a to dopiero początek…
Permanentny lęk towarzyszący głównej bohaterce Sarze udziela się nam od pierwszej strony książki. To książka gęsta, wypełniona treścią po brzegi. Zarówno bieżące wydarzenia w firmie konsultingowej jak i domu rodzinnym, jak i rozszyfrowywanie tajnych dokumentów gromadzonych przez ojca.
Czy komuś można ufać? Czy przyjaciele są prawdziwymi przyjaciółmi? Czy wszystko jest zaprojektowane przez tajemniczych prześladowców? Czy rodzina jest bezpieczna? Czy postaci z przeszłości (pojawiające się w milczeniu i zapalające ostrzegawcze światło w zmęczonym umyśle bohaterki) to tylko wymysł wyobraźni… efekt traumatycznych przejść? Czy realni prześladowcy?
Książka o byciu w potrzasku, o bezwładnym spadaniu i o przeświadczeniu, że świat jednostki się kończy… wielkiej bezsilności w walce z przeciwnikiem bez twarzy, bez tożsamości.

„Bezwład” pozostawia nas bez wszystkich odpowiedzi i z wielką ciekawością… Nie mogę się doczekać kontynuacji tej historii.

Gorąco polecam lekturę tej serii.

Tajemnica utajnionego raportu z sekcji zwłok ojca Sary!
Tajemniczy staż, a następnie jeszcze bardziej...

Drugi tom trylogii kryminalnej o wielkiej szwedzkiej intrydze. Niestety pierwszego tomu nie czytałam a historia jest kontynuacją wydarzeń z pierwszej części i początkowe rozdziały były dla mnie lekką łamigłówką, niemniej jednak szybko zorientowałam się o co chodzi.

"Sara zdecydowała się zostać w Sztokholmie mimo tego, że jesień w tym mieście przepełniona była dziwnymi i traumatycznymi wydarzeniami. Teraz musi być czujna bardziej niż kiedykolwiek. Wciąż prześladuje ją uczucie, że nikomu nie może zaufać. Dręczą ją pytania, na które nie potrafi znaleźć odpowiedzi. Coraz więcej osób z jej otoczenia ginie. Sara musi rozwikłać zagadkę, zanim oprawcy dotrą do jej rodziny..."

Bardzo dobry kryminał psychologiczny z nieco rozwlekłą fabułą, jak to w szwedzkich kryminałach często bywa ale i tak wciąga, oj piekielnie wciąga. Zakończenie daje jasno do zrozumienia, że to jeszcze nie koniec historii, intryga się zagęszcza a wiele istotnych pytań zostaje nadal bez odpowiedzi.
Na pewno przeczytam kolejny tom

• Moje
  • Szukam