Awers

Okładka książki Awers Adrian Bednarek, Ryszard Ćwirlej, Hanna Greń, Marta Guzowska, Izabela Janiszewska, Robert Małecki, Marta Matyszczak, Małgorzata Rogala, Magda Stachula, Bartosz Szczygielski, Przemysław Żarski, Mariusz Zielke
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Awers
Adrian BednarekRyszard Ćwirlej Wydawnictwo: Czwarta Strona kryminał, sensacja, thriller
Czwarta Strona
2020-10-14
2020-10-14
literatura polska

Jeden z niewielu zbiorów opowiadań, gdzie podobały mi się prawie wszystkie utwory. Zazwyczaj zbiory są nierówne i spośród wszystkich opowiadań udaje mi się wyłuskać dwa czy trzy, które przypadły mi do gustu. W tym przypadku jest dokładnie na odwrót. Może jedno opowiadanie niezbyt mi się podobało, ale też do końca nie było złe. Zbiór 12 najlepszych pisarzy kryminalnych i to widać :) Bardzo udana książka.

Nieodłączną cechą zbioru opowiadań często jest fakt, że bywają one nierówne. Wśród dobrych trafiają się znacznie słabsze. Tym razem spotkała mnie niespodzianka. Całość składa się z naprawdę dobrych historii. Praktycznie każda z nich prezentuje niezły poziom. Brak takich, które znacznie od niego odstają. Trafiłem na twórczość autorów, których dobrze już znam (A.Bednarek, M.Stachula) oraz tych, których przy tej okazji mogłem dopiero poznać:

Adrian Bednarek– „Nieznajoma”. Niby wszystko idzie zgodnie z planem, ale zakończenie...zaskakuje!

Ryszard Ćwirlej – „Niebiański dom”. Interesujący pomysł. Wciąga.

Hanna Greń – „Czarne niebo”. Bardzo solidna historia.

Marta Guzowska – „Maryjka”. Mocna, zaskakująca historia.

Izabela Janiszewska – „Cała prawda o kłamstwie”. Zaskakujące zakończenie!

Robert Małecki – „Ciernie. Mroczna historia z nieoczywistym zakończeniem.

Marta Matyszczak – „Telefon z zaświatów”. Świetny pomysł. Jedna z najlepszych historii w tym zbiorze.

Małgorzata Rogala – „Usługa” . Dobre!

Magda Stachula – „Praga” . Historia z motywem praskiego tramwaju znanego z książki Autorki "Idealna". Jest w niej wszystko, z czego M.Stachula jest znana. Trzyma w napięciu!

Bartosz Szczygielski – „Przystawka”. Mocne!

Mariusz Zielke – „W Kampinosie nie ma żmij” . Dobra historia.

Przemysław Żarski – „Desperacja”. Kolejne dobre opowiadanie, które cały czas trzyma czytelnika w napięciu! W dodatku rozgrywa się w bardzo dobrze znanych mi miejscach.

Warto przeczytać!

Bardzo fajny zbiór opowiadań kryminalnych. W sumie nie ma słabych. Wszystkie mają w sobie coś, co długo pozostaje w pamięci.

Babcia Matylda - moja nowa idolka!

Babcia Matylda - moja nowa idolka!

W zasadzie prawie wszystkie opowiadania mi się podobały. No, może ostatnie - przekombinowane z fabułą, ta: nieco melodramatyczna. Ale i tak - książka mi się podobała. Super kompilacja!

Kocham zbiory opowiadań, kocham. Opowiadania dają nam możliwość poznania autorów, z którymi nie mieliśmy dotąd do czynienia i na tej podstawie zdecydować czy dajemy szansę na kolejne pozycje, żeby poznać ich lepiej czy kompletnie to nie dla nas, ten styl pisania a także upewnienia się, że ci których lubimy są dla nas mistrzami gatunku w każdej formie literackiej. Dla mnie opowoiadnie pt Telefon z zaświatów uświadomił mi dlaczego nie znam autorki, styl pisania kompletnie do mnie nie przemawia, brak spójnośći, ładu i składu, mylenie imion bohaterów poprzez co mamy dwa te same imiona w jednym zdaniu ale jakby wykonujące równolegle inne czynności, co mogłoby być zabawne ale nie w kryminale. Opowiadanie Usługa - bohaterowie fajni ale brakuje jakiegoś spójnego, konsekwentnie prowadzonego wątku ( chęć pokazania za dużo na raz w za którtkiej formie) no i jak dla mnie królowie trzej : Pan Ryszard Ćwirlej, Pan Robert Małecki i Pan Przemysław Żarski .... jak dla mnie klasa sama w sobie. Pozostałym autorom dam szanse, nie będę szukać pozycji ale jeśli na nie trafię przeczytam z przyjemnością. Jak zawsze to tylko moje zdanie :)

Ciekawe opowiadania, przynajmniej niektóre. Jedne wciągnęły mnie bardziej, inne mniej. Część z nich to po prostu wybrane fragmenty całych powieści, ale nawet takie mini-kryminały potrafią zaintrygować. Na plus jest to, że dzięki temu zbiorowi poznałam kilku zupełnie nowych dla mnie autorów i z pewnością sięgnę po kolejne ich pozycje :)

Interesująca podróż kryminalna szlakiem polskich miast i miasteczek, pod postacią ciekawych opowiadań różnych autorów. Jedne historie podobały mi się bardziej inne mniej, mimo to książkę czytało mi się przyjemnie i szybko.

Klozetówa.

Klozetówa.

Dwunastka czołowych polskich autorów kryminalnych.
Dwanaście miejsc, w których króluje zbrodnia.
Idealne życie jest ułudą, a najpodlejsze czyny stają się udziałem nawet najlepszych z nas. Miejski krajobraz często przeobraża się w teatr niewyobrażalnych zbrodni, a ulice polskich miast spływają krwią częściej, niż ktokolwiek chciałby przyznać. Sprawiedliwość nie zawsze triumfuje i niekiedy to zło ma ostatnie słowo.
"Awers" to brawurowa wyprawa w głąb bezlitosnej miejskiej dżungli. To uważne spojrzenie na otaczający nas świat, w którym nie brak złowieszczych detali. Pełen niewyjaśnionych zbrodni i niesamowitych historii, niemal pulsujących od zawartego w nich zła.
Nie ma zbrodni idealnej, każda zbrodnia ma swój awers i rewers ...

Dwunastka czołowych polskich autorów kryminalnych.
Dwanaście miejsc, w których króluje zbrodnia.