Tranzyt

Piotr Kościelny Wydawnictwo: Skarpa Warszawska kryminał, sensacja, thriller
Skarpa Warszawska
2024-05-15
2024-05-15

Ależ ten Kościelny nabałaganił...
"Tranzyt" to pierwszy typowy political fiction tego autora. Napisał tę powieść w charakterystycznym dla siebie stylu. Mocno, dobitnie, wręcz brutalnie. Oczywiście to autor, który umie wzbudzić emocje, dlatego jego powieści są tak przejmujące.
Ale temat chyba go przerósł. Byłem zszokowany czytając o bezradności służb specjalnych w największych państwach Europy wobec hordy obdartusów z Bliskiego Wschodu. Panie Piotrze, to jest po prostu niemożliwe, by grupy muzułmańskich bojówkarzy opanowały nawet tak przesiąknięty islamskimi imigrantami kraj jak Francja. Zamieszki, samobójcze akty terroru - jak najbardziej. To przecież znamy doskonale z doniesień medialnych. Ale przecież po takich zamachach nawet Francja wie co robić, szuka terrorystów do upadłego i nie dopuszcza do kolejnych zamachów. Przynajmniej w najbliższym czasie. Do tego beznadziejna postawa rządów wobec zagrożenia. Arabusy rozpętują piekło, a ci się z nimi cackają jak z jajkiem.
Irytowały mnie płytkie opisy działania jednostek specjalnych, ich amatorszczyzna i beznadziejne zachowania. Rozumiem, że można zginąć podczas wykonywania misji, ale to, co pisał autor w "Tranzycie" jest po prostu nie do przyjęcia! Nawet w najbardziej upolitycznionych służbach!
Nie wiem, po co autor napisał t powieść. Ku przestrodze przed zalewem imigrantów z Bliskiego Wschodu? Przecież wiemy doskonale, że zdecydowana większość z nich to uchodźcy z terenów objętych działaniami wojennymi i różnymi innymi konfliktami. Wiemy doskonale, że wśród nich są radykalni islamiści, gotowi walczyć z niewiernymi. Ale wiemy też doskonale, że nikt nie puszcza ich samopas, by dokonywali zamachów. Jasne, że zagrożenie terroryzmem istnieje, ale to, że tak łatwo ISIS, Al-Kaida, czy jeszcze inne szemrane islamskie grupy mogą opanować pół Europy i wprowadzić kalifaty, czy jakieś inne poronione ustroje, to już olbrzymia przesada.
Nie mam pojęcia jak ocenić tę powieść. Z jednej strony wzbudza emocje i trzyma w napięciu, ale z drugiej to zwyczajny stek bzdur. Jakaś tragifarsa. Dlatego pozostawiam bez oceny...

Ależ ten Kościelny nabałaganił...

„Tranzyt” Piotra Kościelnego to książka, która eksploruje tematykę wywiadów, wojsk specjalnych i terroryzmu w Europie, w kontekście masowej migracji i zagrożenia nuklearnego. Pomimo tego, że nie jest to mój typ czytelniczy, muszę przyznać, że autor zgrabnie układa elementy fabuły, budując napięcie i niepewność co do losów głównych bohaterów oraz losów Europy. Jednakże, dla mnie osobiście, tematyka ta była zbyt mroczna i przerażająca, co wpłynęło na moje odczucia podczas czytania. Osoby zainteresowane thrillerami z elementami politycznymi i napięciem z pewnością znajdą w tej książce wiele do odkrycia i docenienia.

Jestem pod wrażeniem umiejętności autora w tworzeniu skomplikowanych wątków i zaskakujących zwrotów akcji, które trzymają w napięciu. Piotr Kościelny potrafi zgrabnie połączyć różne wątki, tworząc spójną narrację, która nie pozwala oderwać się od lektury. Jednakże osobiście, nie mogłam przejść przez tę książkę bez uczucia niepokoju i przygnębienia, co sprawiło, że nie była to dla mnie przyjemność czytania. Mimo to doceniam umiejętności autora i jego zdolność do poruszania trudnych tematów w sposób przekonujący i angażujący.

Warto również zauważyć, że Kościelny nie boi się dotykać kontrowersyjnych tematów i stawia pytania, które mogą prowadzić do głębszych refleksji na temat współczesnego świata i jego wyzwań. Jego opis scenariusza, w którym migracja, terroryzm i zagrożenie nuklearne splatają się w sieć napięcia i niepewności, jest zarówno przerażający, jak i fascynujący. Jednakże, dla czytelników o wrażliwszych duszach, mogą to być tematy trudne do strawienia. Mimo to muszę przyznać, że Kościelny potrafi prowadzić czytelnika przez labirynt emocji i wydarzeń w sposób przekonujący i angażujący. Dla osób zainteresowanych thrillerami politycznymi „Tranzyt” może być znakomitą lekturą, jednak warto mieć świadomość, że może ona wywołać silne emocje i refleksje na temat współczesnego świata.

Jako fanka twórczości Piotra Kościelnego w jego flagowym gatunku, jakim jest thriller, muszę przyznać, że preferuję jego wcześniejsze dzieła, które skupiają się głównie na intrygach, zagadkach kryminalnych i emocjonujących akcjach. W jego poprzednich książkach autor potrafił wykreować bohaterów i fabuły, które trzymały mnie w napięciu od pierwszej do ostatniej strony, niezależnie od tego, czy czytałam o tajemniczych i brutalnych morderstwach, czy politycznych spiskach. Jednakże „Tranzyt” jako odstępstwo od tego wzorca, choć dobrze napisany, nie dostarczył mi takiej samej satysfakcji czytelniczej. Pomimo moich osobistych preferencji, uznaję talent i wszechstronność autora w eksplorowaniu różnych gatunków literackich, co może przynieść radość i zadowolenie innym czytelnikom, których tematyka „Tranzytu” bardziej zainteresuje.

Dobra, polecam. Fabuła daje dużo do myślenia , do czego dąży aktualna polityka Brukseli.

Mocna sensacja. Trzyma w napięciu. Polecam.

Mocna sensacja. Trzyma w napięciu. Polecam.

Ta książka to chyba celowy pastisz, bo inaczej nie umiem sobie wyobrazić napisanie czegoś tak słabego. Żeby chociaż trochę głębi, złożoności postaci i ich motywów, a tu nic! Jak człowiek współczujący to durny lewak i wegetarianin, jak polityk to idiota i złodziej, a jak muzułmanin to terrorysta i gwałciciel, no nie da się tego czytać. Przebrnęłam przez 1/3 i poległam.

Całość można zamknąć w jednym zdaniu. Przerażająca swoim realizmem.

Całość można zamknąć w jednym zdaniu. Przerażająca swoim realizmem.

Świetna sensacja - dawno tak dobrej książki nie czytałem … jestem pod wrażeniem

Świetna sensacja - dawno tak dobrej książki nie czytałem … jestem pod wrażeniem