Lakier do paznokci

2021-08-18
2021-08-18
44 min.
9788381198325
frywolne opowiadania mroczne zagadki opowiadania opowiadania z humorem zbiór opowiadań

Na półkach: , , , , , ,

„Lakier do paznokci”, to niepozorna książeczka skrywająca we wnętrzu kilka opowiadań autorstwa Peggy Brown. Owe teksty wyskubują to, co dla nas najważniejsze. To coś na kształt zbioru, w którym znajdziemy historie z różnych domów, rodzin i głów, by na tle codzienności postawić owych ludzi i pokazać, jak to u nich jest. Peggy Brown zagląda w okna mieszkań, przekracza progi domów i wchodzi do czterech ścian, a te mają wiele do powiedzenia. Wiele widziały, wiele słyszały, były świadkami wielu sytuacji – tacy milczący obserwatorzy.
Są trzy siostry, nieszczęśliwe. Naznaczone strachem, obłudą bycia szczęśliwą matką, żoną i kobietą. Są marzenia o lakierowanych butach na niebotycznie wysokich obcasach. Są marzenia o byciu lepszą, ładniejszą i bardziej uwodzącą. O byciu kobietą z pomalowanymi na czerwono paznokciami. Są marzenia o mężu, lecz gdy okazuje się on być fałszywym, zakochanym tyranem, to z każdą pięścią lądującą na twarzy, czy na brzuchu... owe rojenia w bólu rozpierzchają się, jak motyle. Lub stają w kącie z prostymi rękami uniesionymi do góry. To pokuta za grzeszne marzenia o byciu kimś innym. A ile trwa taka pokuta? - pytam, bo nie mogę patrzeć na cierpienia innych, zwłaszcza nieuzasadnione. Chcę ukrócić ten czas, zapomnieć o nim, bo za dużo łez pojawia się na twarzach tych pątników. Zresztą nie tylko na ich, na wszystkich niemalże.

„Lakier do paznokci” to zbiór opowiadań o kobietach. O ich wyjątkowości, ale i skrytych marzeniach i planach, które z każdym krokiem w dorosłość trzeba coraz głębiej chować w szafie na dnie. Marzenia rozbijają życie i staje się ono stosem gruzu o atrapie uśmiechu na twarzy. Kobiety, pisze Peggy Brown, tak delikatne, tak wrażliwe, tak nieodporne na ucieczki umysłu w krainę baśni. A życie nie jest bajką. Brown bez owijania w damskie fatałaszki, wydziera pazurami to, co w kobietach tkwi na dnie duszy. Wydziera to, co boli, co krwawi do wnętrza, co niszczy. Wyciąga to zło na ręce i na dłoniach pokazuje mi mówiąc – patrz, to ty. Ty sama. Ale... one, kobiety z opowiadań nie wierzą. To nie moje, to nie ja. Czułam to, ale to „coś” nie należy do mnie.
Uważaj na siebie, daje nam wskazówki Peggy Brown – miej oczy i serce otwarte. Reaguj na ból, na słone łzy, na krwawiące ręce. Nie obawiaj się swojego instynktu, bo on może ustrzec przed zdradą małżeńską, przed bijącym kobietę mężem, przed niewłaściwą decyzją.

W opowiadaniach znajdziesz historie o prawdziwym życiu. O życiu bez słodyczy, lukru, czy polewy karmelowej. Tu jest gorycz i niesmak. Lecz taka jest codzienność. Dla wielu. Bez względu na wiek, pochodzenie, czy aspiracje. Dlatego tak ważne są małe marzenia, choćby te o czerwonym lakierze do paznokci. Maluję nim swoje, a gdy trzymam książkę Peggy Brown w dłoniach, co jakiś czas zerkam na czerwone migdałki pomalowane marzeniami. Trzeba mieć swój świat na czmychnięcie z codzienności. Tu jest dobrze i przytulnie i jest poczucie bycia kimś.

Dlatego ta książka powinna mieć... inną okładkę. I to koniecznie. I inny tytuł. Dlaczego? Treść ściska za serce, a obwoluta zapowiada lekturę typowo kobiecą. A to zaprzeczenie tego, co skrywa wnętrze, bo to paraliżuje czytelnika.

Opowiadania w książce nawet ciekawe, ale ten, kto umieścił je w kategorii "opowiadania, powieści dla dzieci" chyba jej nie czytał... albo ma dość dziwne wyobrażenie o opowiadaniach dla dzieci...

Peggy Brown
'Lakier do paznokci'

Dziękuję za egzemplarz @peggy.brown_autorka

Autorka ma lekki i przyjemny styl, dzięki czemu przez książkę się płynie.
Książka składa się z kilku opowiadań.
Wszystkie przypadły mi do gustu, ale dwa z nich są dla mnie wyjątkowe.

* 'Trzy siostry'
Jak to łatwo jest przestać wierzyć w swoje marzenia i zrobić coś co mówią inni.

Cela miała piękne marzenie, które mógło się spełnić, ale nie poszła w tamtą stronę, posłuchała swojej matki, wyszła za mąż urodziła dzieci.
Czy była szczęśliwa w małżeństwie?
Czy to było życie jakiego chciała?

Warto wziąć życie w swoje ręce i robić to co podpowiada serce, a nie co mówią inni.
Czasem to bliscy nie chcą, abyśmy robili to co chcieli i powoli gaszą w nas nasze własne marzenia.

Hela dziewczyna, która chciałaby być kochana i porządna, uważała że nie zasługuje na to ze względu na swoją niepełnosprawność, aż w końcu pojawił się pewnien mężczyzna.
Czy Hela bedzie szczęśliwa?
Czy zazna uczucia miłości i porządania?
Dowie się jak to jest mieć przy sobie prawdziwego mężczyznę, który będzie o nią dbał i ją kochał?

Starsznie żal mi było Heli, przez to jak się czuła, a przecież każdy zasługuje na szczęście, czy to osoba zdrowa czy niepełnosprawna, nie można szufladkować ludzi na tej podstawie.

Adela najstarsza ze sióstr. Uważa, że wszystko jest jej winą. Czy miała łatwiej? Czy miała rację? Czy jej życie było idealne?

* 'Zgrabne nogi mojej chrzestnej'
Opowiada o tym, że nie warto jest przyczepiać komuś łatki, bo inni tak mówią. Często nie znamy osoby, ale słyszeliśmy tylko złe rzeczy, a może okazać się, że osoba jest inna niż mówią wszyscy. Czyli dlaczego osadzamy w ogólne nie znając? Dlaczego potępiamy nie wiedząc kim dana osoba jest?

Historie opowiadają o codziennym życiu, zmaganiach, o tym jak postrzegamy innych oraz siebie. Jak człowiek potrafi udawać, aby dostać to co chce. Czy poświęcenie siebie i najbliższych jest tego warte?

Książka jest krótka i na temat. Każdy trafi na opowiadanie, które do niego trafi.
Polecam każdemu!

Peggy Brown
'Lakier do paznokci'

Dziękuję za egzemplarz @peggy.brown_autorka

Autorka ma lekki i przyjemny styl, dzięki czemu przez książkę się płynie.
Książka składa się z kilku opowiadań.
Wszystkie przypadły mi do gustu, ale dwa z nich są dla mnie wyjątkowe.

* 'Trzy siostry'
Jak to łatwo jest przestać wierzyć w swoje marzenia i zrobić coś co mówią inni.

Cela miała...

Książka jest naprawdę chudzinką, ma zaledwie 55 stron. Zawiera w dziesięć różnych opowiadań. Wszystkie z nich są o kobietach i z każdej historii można wyciągnąć ciekawe wnioski.
Między innymi, że nie powinno się szukać na siłę miłości, nie można oceniać ludzi po wyglądzie.
Nie każdy rozumie depresję ale również znajdujemy wątki o przemocy fizycznej.
Jest nawet fragment, jak kiedyś byli traktowani ludzie ze wsi. Rodzina najbardziej martwiła się " co powiedzą inni", a nie jak poradzić sobie z danymi zmartwieniami.
Najbardziej zainteresowało mnie ostatnie opowiadanie, " Ja zawsze na siebie uważam, tylko nie zawsze mi się to udaje" zakończenie jest bardzo zaskakujące i śmiało można by było napisać o tym ciekawą książkę.
Nie pamiętam kiedy ostatni raz czytałam opowiadania i trochę czuję po nich niedosyt.
Chciałabym przeczytać te historię w bardziej szczegółowej wersji z widocznymi emocjami, żebym mogła się przywiązać do bohaterów oraz lepiej ich poznać.
Książkę czyta się lekko, historię są wciągające i dające dużo do myślenia.
Jest to bardzo fajna odskocznia i pozycja dosłownie na małą chwile przy kawie.

Nie każdy rozumie depresję ale również znajdujemy wątki o przemocy fizycznej.
Jest nawet fragment, jak...

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Tytuł ,,Lakier do Paznokci ,,
Autor : Peggy Brown
@wydawnictwopsychoskok
dziękuję za umożliwienie napisania mi recenzji

10 opowiadań tak ,krótkich a tak wnikające w sfery naszego życia , dogłębnie i dają nam do myślenia .
Traumatyczne przeżycia kobiet maltretowanych w domowym zaciszu ,,jak można być ofiarą swoich wyborów ,aby zadowolić rodzinę ,,Kobiety zdane na siebie przechodzą swój własny koszmar ,manipulowane, bite, zniewolone Ich marzenia się nie liczyły nastała rzeczywistość .

Słowa opisane w opowiadaniach wskazują na opisywanie historii tak jakby była przeprowadzona rozmowa z koleżanką lub bliskim znajomymi .
. Babcie i starsze kobiety spotykają się na Plotki ,przewrotnie ukazujące prawdę zadbanych kobiet skazujących ich na potępienie ,opisywane jest trudne życie w sferze kościelnej jak i moralnej .Poglądy ludzi co do dzieci i zawierane związki z innymi narodowościami w tej sferze nadal mamy uprzedzenia .Historię ludzi przenoszą nas w przeszłość w inny świat jaki kiedyś był ukazuje jak ludzie żyli jakie mieli poglądy i przekonania ,problemy życia codziennego , depresję ,problemy rozwiązywane w rodzinie . Książka daje do myślenia zatrzymujemy się i myślimy czy w obecnym życiu coś się zmieniło ......... Książkę łatwo lekko się czyta ,krótkie opowiadania wciągają ,każda następna historia bardziej wciągająca a zarazem przerażająca .Polecam przeczytać.

Tytuł ,,Lakier do Paznokci ,,
Autor : Peggy Brown
@wydawnictwopsychoskok
dziękuję za umożliwienie napisania mi recenzji

Przyznam, że książka całkowicie mnie zaskoczyła. W swoim minimalizmie zawarła całe życie dotyczące praktycznie każdego człowieka na ziemi. Ukazała troski życiowe, choroby, podstępy, wydziedziczenia, wstydliwość, pragnienia bycia potrzebnym, błaganie o miłość, oszustwa, rodzinne tajemnice, przemoc domowa, sekrety z przeszłości i wiele innych uczuć, które się w niej pojawiły. Przytoczę wam pewien cytat:

,,Bardzo często jest tak, że tworzymy fałszywy obraz drugiej osoby. Zasłyszane opinie, jakieś ploty budują stereotypy i uprzedzenia(...) Nie wiemy, co tak naprawdę przeżył drugi człowiek, czego doświadczył, świadkiem jak bardzo dramatycznych wydarzeń był kiedyś, z czym borykał się w dzieciństwie. Osądzamy, potępiamy, wydajemy opinie. Ale po co? I w imię czego? Kto dał nam takie przyzwolenie?"

Pozycja ma wiele opowiadań, z czego każde budzi jakieś przesłanie. Przytacza nam konkretne przykłady, poprzez krótkie opowiadania. Gdyby nie one, mogłaby służyć jako poradnik życiowych przestrog. Nie znajdziecie tutaj dokładnych miejsc, aczkolwiek czasami jest przydzielony rok do jakiegoś wydarzenia. Postać, która gra główniejsza rolę będzie dokładnie opisana, zważywszy na sytuacje, której będzie dotyczyło opowiadanie. Każda historia niestety nie budzi radości, tylko smutną życiowa prawdę. Ukazuje ludzkie niedoskonałości bez względu czy chodzi o fizyczne, czy psychiczne. Czytający bardzo szybko wychwyci o co chodzi autorce i kiedy to nastąpi, dopadną go myśli nad danym tematem, czy problemem.
Małą zmyłka dla czytelnika mogą być wydarzenia, które będziemy myśleli, że w jakiś sposób się łączą. To troszeczkę mnie rozpraszało, bo byłam niemal pewna, że każda osoba w każdym opowiadaniu będzie kimś z rodziny. Dlatego ostrzegam, że to różne opowiadania nie związane ze sobą, bo nie historie mają ukazywać, a problemy, które ich dotyczą. Rozwiązanie zawsze należy do nas, czyli to, jakie wyciągniemy z nich wnioski.
Mi czytało się bardzo przyjemnie, właśnie odkąd domyśliłam się, że każda historia jest inna.

Dziękuję @peggy.brown_autorka oraz @wydawnictwopsychoskok za egzemplarz do recenzji❤️

Jestem zaskoczona. Ta książka to zbiór opowiadań, które są tak prawdziwe... Pokazują po prostu rzeczywistą codzienność. PRAWDZIWE życie, a nie to instagram owe, gdzie każdy jest niby szczęśliwy. Bardzo cenie to u Peggy. Zawsze tworzy historie, w których każdy może znaleźć część siebie❤️Czy to nie cudowne? 😀 Poczytać o tym, jak wygląda życie zwykłego, przeciętnego człowieka?

Ta książka jest cudowną odskocznią od tych wszystkich, nieco chwilami wyidealizowanych erotykow, które zwykle czytam. Tutaj można odnaleźć siebie❤️

Uwielbiam to, że autorka zwraca uwagę na to, jak wciąż gdzie nie gdzie wygląda życie, np na wsi. Chodzi mi tutaj o pewne ogólnie przyjęte normy, których rodziny trzymają się od pokoleń. "Co ludzie powiedzą?", "wstyd!", "będą nas palcami pokazywać!" 🙄 To przykre, ale wciąż jest wiele i to nawet młodych ludzi, którzy myślą w podobny sposób.

Polecam Wam zapoznać się z tymi opowiadaniami 😊 Bardzo fajnie się je czyta. Napisane są prostym językiem, przez co czyta się błyskawicznie!

🍁🍁🍁🍁🍁🍁🍁🍁🍁🍁🍁🍁

Przypominam w tym miejscu, że już 18 października odbędzie się premiera kolejnej książki @peggy.brown_autorka pt. "Taniec z Elvisem" 💃 Ja już po lekturze a Was gorąco zachęcam ❤️ Wyczekujcie tej ksiazki bo jest fantastyczna ❤️

Lakier do paznokci to książka wydana w formie broszurowej, zawierająca 10 kolorowych opowiadań. Kolejne rozdziały tworzą wachlarz historii, które rozgrywa się w innym czasie, dotyka innych problemów i pokazuje, że każda kobieta nosi w sobie swoja historię.

Dla kolejnych rozdziałów mogłabym przypisać kolor, który bohaterka miałaby na swoich paznokciach.
Dla opowieści wyraźnie smutnych zostawiłabym ciemne kolory, głębokie jak smutek po utracie kogoś ukochanego. Obgryzione z nerwów przez kobiety niepewne jutra i zrezygnowane.
Delikatne, w pastelowych barwach dla romantyczek tęskniących za uczuciem. Pomalowane na kolorowo mogą odnosić się do kreatywnych i pomysłowych dziewczyn, odważnych, podążających w nieznane mimo wszystko . Czerwone paznokcie dla pań kobiecych i eleganckich, może nawet w butach na obcasie i w rajstopach – kiedyś tak trudno dostępnym towarze. Zostają też paznokcie naturalne, zadbane ale bez emalii. Może nie nudne, ale monotonne jak codzienność i jej troski.

A Ty jaki masz kolor dzisiaj na swoich paznokciach?

W związku z tym, że są to krótkie historie o kobietach, ciężko jest mi opisać wszystko. Za to czytało się z łatwością, jednocześnie będąc ciekawym co dalej, podczas gdy historia nagle się urywała zostawiając niedopowiedzenia. Taki urok, krótkich treści.

Przyznam, że jak na debiut i jednocześnie opowiadania pisane dla siebie i w końcu wyciągnięte z szuflady dla ludzi są one ciekawe i różnorodne. Każda historia nagle przeskakuje do innego świata, widzianego oczami kobiety, matki, przyjaciółki. Opowieści dla każdej kobiety o innej, bliskiej lub dalekiej kobiecie, ale takiej, która również jak my zmaga się z codziennością i prozą życia. Czasem losem cięższym i smutniejszym a czasem mimo pewnego niedostatku, bohaterka ta potrafi stworzyć coś z niczego lub obdarować uśmiechem kogoś kto tego potrzebuje.

Cytaty znajdziesz tutaj:

Dla opowieści...

"Lakier do paznokci" jest zbiorem króciutkich opowiadań zawartych na zaledwie 55 stronach. Myślę, że historie ukazane w tej książce niestety i dziś mają swoje odzwierciedlenie w życiu niektórych rodzin. Bohaterki mierzą się w niej z przemocą domową, oszustwem, zdradami i całą masą innych patologii. W wielu przypadkach jest to skrzętnie ukrywane. Niestety mocno zaściankowe myślenie niektórych osób nie pozwala im poprosić o pomoc. Niektóre z tych opowiadań są bardzo poruszające, a co gorsza zapewne spora część kobiet odnajdzie w nich siebie i swoje przeżycia. Książeczkę mimo podjętych w niej trudnych tematów, czyta się niezwykle szybko. Styl i język autorki, a do tego malutka ilość stron bardzo zachęcają do lektury. Polecam na wieczór przy lampce wina, lub do popołudniowej kawki.

"Lakier do paznokci" to zbiór dziesięciu opowiadań o różnych kobietach, ich charakterach, planach i marzeniach, o ich zawiłościach życiowych. To krótkie scenki z życia, opowiadające o codziennych czynnościach, które dla bohaterek mają znaczenie, definiują je w jakiś sposób.

Tytułowy lakier do paznokci jest dla młodej dziewczyny przedmiotem luksusowym, atrybutem kobiecości, której w jej rodzinnym domu brakowało. Ta mała buteleczka, zwykły przedmiot codziennego użytku, to dla niej prawdziwy skarb.

Niektóre historie opatrzone są morałem lub komentarzem autorki, przesłania innych najwyraźniej nie zrozumiałam.

Mam wrażenie, że często przedstawione obrazy, jak "Śmietana się leje!" mają znaczenie tylko dla właściciela tego wspomnienia, któremu z jakiegoś powodu utkwiło ono w pamięci. Dla kobiety, która tę śmietanę zbierała przez dwa tygodnie, jest ona ważna. Dla nas - niekoniecznie. To są rzeczy względne.

Chyba najbardziej przypadło mi do gustu pierwsze opowiadanie: "Trzy siostry". Styl Peggy Brown jest bardzo ciekawy, obrazowy, chętnie przeczytałabym więcej. Tutaj życiorysy zostały skrócone do paru stron, choć to też jest sztuka, zawrzeć tyle treści w niewielkiej formie.

Dziękuję autorce za egzemplarz recenzencki powieści.

• Koniecznie, bo warto
  • Mądra powieść