Pokochać PiS

Okładka książki Pokochać PiS Marek Zagrobelny
Okładka książki Pokochać PiS
Marek Zagrobelny Wydawnictwo: Arbitror reportaż
reportaż
Lov og rettferdighet! – slik lærte jeg å elske det autoritære
Arbitror
2022-06-29
2022-06-29
Polityka PiS Propaganda

Sięgam czasem po książki z niemojej bajki. Nic, absolutnie nic, nie poszerza horyzontów tak bardzo jak konfrontacja z kimś o zupełnie odmiennych poglądach. Z Markiem Zagrobelnym mamy kosę na dzień dobry, gdyż primo, środowisko PiSu, secundo, uberkonserwatyzm. Jako lewaczka (im jestem starsza tym bardziej) i feministka – no ciężko to zniosłam. Nie pomaga nawet fakt że autor z PiSu się wymiksował, wyemirował do Norwegii (i tamteż ta książka została pierwotnie opublikowana, po norwesku zresztą) i pozornie przejrzał na oczy. Osobiście nie wierzę w takie nawrócenia. Język jest toporny, opisane mechanizmy siania propagandy nie dziwią, a Zagrobelny zamiast posypać głowę popiołem próbuje się wybielać. Cóż. Nie zrozumiałam niczego. Nie polecam.

Słabo napisana książka i banalna w swoim przekazie. Udaje, że coś odkrywa, a nie odkrywa nic. A mogłaby to być fascynująca opowieść o rozkładzie moralnym i gniciu partii władzy. Poza tym czuć tu jak dla mnie fałsz. Jakoś tak mocno sceptycznie podchodzę do takich cudownych "nawróceń". Zazwyczaj w takich woltach okazuje się, że frukta się skończyły i ktoś zmienia front.

Ciekawa pozycja pokazująca trochę politycznej kuchni i podsumowująca afery partii PiS. Otwiera oczy, bo ludzka pamięć jest krótka.

"Wieczny spisek. Wieczna walka. Wszystko to czyści umysł każdego działacza z rozsądku i każe myśleć tak, jak chce partia. Siedząc na wszystkich tych partyjnych spotkaniach, często myślę o tym, że przecież wiem, skąd się biorą te spiski. Osobą, która je stworzyła, jest lider partii Jarosław Kaczyński."

Trafiłem na rozmowę z Markiem Zagrobelnym na YT. Były radny, członek Prawa i Sprawiedliwości od 2003 roku, szef lokalnego Klubu Gazety Polskiej postanowił napisać książkę Pokochać PIS, w której – jak wynika z podlinkowanej rozmowy, oraz wielu innych materiałów, promujących książkę – postanowił pokazać kulisy działania partii. Zagrobelny odszedł z Prawa i Sprawiedliwości w 2015 roku, po dwunastu latach działania. Wyjechał do Norwegii i tam przyszła refleksja, że to w czym uczestniczył było złe.

Po rozmowie prowadzonej przez Tomasza Piątka oraz z drobnych medialnych doniesień miałem nadzieję, na prawdziwe wyznanie człowieka, który w młodym wieku dał uwieść się pewnym hasłom, a następnie zaczął zauważać, co faktycznie stoi za tymi hasłami. Zapowiadało się niezmiernie interesująco. Mogła to być pozycja, będąca niejako studium przypadku do książki Jonathana Haidta Prawy umysł. Dlaczego dobrych ludzi dzieli religia i polityka? Tak, jak napisałem wówczas przy refleksjach o tamtej książce Haidt próbuje zrozumieć osoby o konserwatywnych poglądach, wychodząc z założenia – niemożliwe, żeby ludzie, którzy mają inne poglądy od nas byli bez wyjątku sukinsynami.
[...]
całość:

Trafiłem na rozmowę z Markiem Zagrobelnym na YT. Były radny, członek ...

Tytuł i okładka dobre, clickbaitowe; treść niezbyt odkrywcza, z niepotrzebnie dużą ilością opisów sytuacji politycznej w Norwegii i irytującą manierą porównywania tego kraju do Polski.

Autor opisuje swoją młodość i zaślepienie rodzącą się ideologią PiS-u we wczesnych latach dwutysięcznych w kontrze do bardziej dojrzałego życia na emigracji w Norwegii - po tym, jak dokonała się w nim przemiana i porzucił skrajną prawicę. Z jednej strony taka wolta cieszy, z drugiej jednak oburza takie sarkanie z zagranicy na to, co dzieje się teraz w Polsce - bo dzieje się właśnie przez autora i jego kolesi.

Niech sobie pan autor nie myśli, że pisząc tę książkę wyrównał rachunki krzywd, jakie swą działalnością polityczną wyrządził. Uczciwość nakazywała by pozostanie w Polsce i naprawę zła, które się wyrządziło dokładając kolejne cegiełki do budowy potęgi PiS-u. To prawdziwe tchórzostwo, a może i cynizm, tak zepsuć Polskę i wyjechać i teraz narzekać, że spada w dół w kolejnych rankingach praworządności, wolności słowa etc.; taka książka-spowiedź niczego nie zmienia; "rozgrzeszenia" pan nie dostaniesz.

Książka dobra, ale oczekiwałem czegoś innego. Wątki poświęcone doświadczeniom z działaności partii w regionie stanowią w książce mniejszość. Autor znaczną część poświęca opisowi afer partii rządzącej. Dla norweskiego czytelnika może to być coś ciekawego, dla Polaka, który jest dobrze zorientowany w naszym bagienku politycznym, już niekoniecznie. Przy kolejnym wydaniu książki warto poprawić drobne błędy językowe.

Świetne wypunktowanie partii obecnie rządzącej. Poza aferami powszechnie nam znanymi i szeroko komentowanymi czy też grzechami takimi jak nepotyzm czy nadmierne spoufalanie się z klerem, mamy tu także te mniej znane - ze szczebla lokalnego, gdzie udzielał się autor. Dawna działalność w PiSie pozwala także autorowi przedstawić brudy zza kulis. Dodatkowo w tle przejawia się geopolityka innych państw Europy zmieniająca się na bardziej nacjonalistyczną na przestrzeni ostatnich lat.

Ciekawa pozycja spod pióra byłego działacza partii Prawo i Sprawiedliwość. Czytałam z zapartym tchem, otwiera umysł. Przedstawia działania polityki w/w partii. Spisana historia polskiej sceny politycznej od "okrągłego stołu" do dnia dzisiejszego. Warto się wciągnąć i podumać.

Trudno się to czyta

Trudno się to czyta

Trzymająca w napięciu opowieść o narodzinach i rozwoju najbardziej znanej polskiej partii, widzianej oczami autora. Bardzo drobiazgowo przedstawiono różne historie, których był świadkiem. Polecam tą książkę, którą można porównać z np. ,,08/15 w partii”. Czekam na kolejne książki tego wydawnictwa.

• Obserwuje
  • Papier