W drodze do wolności

Okładka książki W drodze do wolności Kamil Sobik
Okładka książki W drodze do wolności
Kamil Sobik Wydawnictwo: Kamil "Segeworld" Sobik Seria: Biblioteka Powieści Historycznej powieść historyczna
powieść historyczna
Biblioteka Powieści Historycznej
Kamil "Segeworld" Sobik
2022-12-08
2019-04-01
w drodze do wolności powieść historyczna kamil sobik

W DRODZE DO WOLNOŚCI 🤍❤
🤍❤🤍❤🤍❤🤍❤🤍❤
Lubicie powieści historyczne?
Ja kocham!
Najbardziej te które, dotyczą Naszej Polski.
Polska historia jest trudne, naznaczona bólem i krwią naszych przodków. Od wieków musieliśmy walczyć o tę naszą Polskość .
Przez 123 lata Polska zniknęła z map świąt, byliśmy pod zbiorami.
Dopiero z chwilą wybuchy pierwszej wojny świętej Naród Polski odzyskał szansę na odzyskanie Niepodległości. I tak w 1918r Polska ją odzyskała.
Lecz został jeszcze ostani bastion gdzie patriotyzm był duży chyba nawet największy. A była to Wielkopolska!
To właśnie tam rozegrały się prawdziwe dzieje Polski, który zapisały się na kartach historii.
Wybuch Powstania Wielkopolskiego w grudniu 1918r .był poprzedzony przygotowaniami do zrywu ludności polskiej mieszkającej na tych terenach. Przyjazd do Poznania Ignacego Paderewskiego był jednym z nich.
Powieść,,W DRODZE KU WOLNOŚCI "
W której bohaterowie stanęli do walki z zaborcą, ryzykowaki zdrowia i życie aby móc żyć w wolnej Polsce. Jest piękna, wypełniona patriotyzmem i miłością do Ojczyzny ❣

Krzysztof Wartecki student w Lodynie zostaje oddelegowany do Ignacego Paderewskiego ma mu towarzyszyć w drodze do Polski.
Po przyjeździe dowiaduje się o losach swojej matki. Bardzo chcę walczyć lecz targają nim uczucia zemsty.

Czy Krzysztof pogodzi dwie sprzeczne sprawy?

Patriotyzm i zemsta?

A może są one połączenie?

Co się wydarzy?

Co i kto wpłynie na decyzję Krzysztofa?

Musicie koniecznie przeczytać!
Obok tej powieści nie można przejść obojętnie❣

W DRODZE DO WOLNOŚCI 🤍❤
🤍❤🤍❤🤍❤🤍❤🤍❤
Lubicie powieści historyczne?
Ja kocham!
Najbardziej te które, dotyczą Naszej Polski.
Przez 123 lata Polska zniknęła z map świąt, byliśmy pod zbiorami.
Dopiero z chwilą wybuchy pierwszej wojny świętej Naród Polski...

Autor: Kamil Sobik

Krzysztof Wartecki w czasie pierwszej wojny światowej studiował na Uniwersytecie Londyńskim, ponieważ chciał uniknąć przymusowej słyżby wojskowej w armii cesarstwa niemieckiego. Coraz bardziej zaczyna nienawidzić Niemców, aż w końcu złość znajduje ujście. Ale czy w jego działaniach chodzi o walkę o wolność czy o zemstę?

Na pewno nie można zarzucić autorowi, że nie zapoznał się z tematem. Widać, że Kamil bardzo dogłębnie zbadał tematy, które przedstawił w książce.

Książka jednak nie za bardzo przypadła mi do gustu, ponieważ nie czuję emocji, które powinna we mnie wyzwalać. Może i dzieje się w niej dużo, ale nie mogłam się jakoś wczuć. Czułam się jakbym czytała jakieś suche fakty, jakieś reportaże czy coś podobnego.

Czasami wydawało mi się, że dialogi są wymuszone. Niekiedy naprawdę ciągniecie rozmowy było niepotrzebne. Nie można jednak powiedzieć, że nie było dużo dialogów. I dialogi i ciągłe teksty były idealnie wyważone.

Historia na pewno dla fanów, którzy lubią czytać o faktycznych wydarzeniach historycznych, skupiających się na akcji, a nie emocjach. Mimo wszystko książkę ciekawie się czytało i bardzo dziękujemy autorowi za możliwość zrecenzowania ebooka.

Autor: Kamil Sobik

Na pewno nie można zarzucić...

Akcja zaczyna się w roku 1918 w Anglii.
Krzysztof Wartecki, który w czasie pierwszej wojny światowej studiował na Uniwersytecie Londyńskim by uniknąć przymusowej służby wojskowej w armii cesarstwa niemieckiego dostaje zadanie do wykonania. POW Zaboru Pruskiego kazała mu nawiązać kontakt z szanowanym polskim politykiem. Miał nadzieję, że ktoś poinformował polityka, że ktoś z POW przybędzie aby się z nim spotkać. Gdy Krzysztof dotarł do hotelu musiał przekonać recepcjonistkę, aby ta powiedziała mu gdzie przebywa Ignacy Jan Paderewski. Gdy już udało mu się dowiedzieć, który pokój zajmuje Paderewski czekała go jeszcze jedna niespodzianka... Przy pokoju polityka stał żołnierz w austro - węgierskim mundurze....

Czy Warteckiemu uda się spotkać z Paderewskim?
Jak potoczy się ta historia?

Książka "W drodze do wolności" nie jest pierwszą historyczną książka jaką czytałam, ale pierwszą książką autorstwa Pana Kamila Sobika. Uważam, że fabuła książki jest naprawdę bardzo ciekawa i wciagajaca. Jeśli ktoś lubi takie książki to jak najbardziej polecam. Można się z niej wiele dowiedzieć, np. jak wyglądało odzyskanie wolności przez Wielkopolan czy też sama historia naszych rodaków, która jest naprawdę bardzo interesująca.

POLECAM 😉

Akcja zaczyna się w roku 1918 w Anglii.

Wolność jest czymś ważnym. Sam podejmujesz decyzje i jesteś za nie odpowiedzialny, jest brak przymusu ze strony innych ludzi, a nawet władz. Tak jest teraz, ale przedtem, Polska do końca nie była wolna. Końcówka 1918 roku dla Polski była przełomowa. Polska po 123 latach odzyskała upragnioną niepodległość. Ale czy do końca? Wielkopolska wciąż należała do Niemiec. Podziemie, a wraz z nim Krzysztof Wartecki, stanęli do walki o upragnioną wolność. W tym czasie do Polski przyjechał Ignacy Jan Paderewski. Jego przyjazd, w końcówce grudnia 1918 roku, był okazją do zorganizowania manifestacji patriotycznej.

Autor bardzo ciekawie nakreślił losy rożnych bohaterów, wplecionych między wydarzenia z powstania. A jednym z nich był, Krzysztof który nienawidził Niemców, po tym, co mu zrobili. Jednak z upływem czasu i coraz większym gniewem potrafił się powstrzymać. „Paderewski miał rację, trzeba odróżnić walkę od zemsty…”

Joanna matka Krzysztofa odegrała swoją rolę jako bohaterka. Do końca była twardą kobietą, nie poddała się, walczyła, aby Polska była wolna. To, co jej zrobił Lars Bairich, to coś okropnego. Nienawidził Polaków. Czytałam i zastanawiałam się, co siedziało w głowie temu człowiekowi. Ludzi traktował jak zwierzęta. Za to poniósł karę, chociaż była za szybka i za mało bolesna, zasłużył na najgorsze tortury.

Pan Kamil postawił na akcję, która raz nabiera tempa, by po chwili zwolnić i zastanowić się nad tym, co posiadamy. Nasi krewni, którzy żyli w tamtych czasach nie mieli lekko. Wielkopolska za panowania Niemców i ich rygorystyczne prawa nieznoszące sprzeciwu. Moim zdaniem autor bardzo umiejętnie poprowadził fabułę i wykazał się ogromną wiedzą. Historia napisana jest lekkim i zrozumiałym językiem. Wszystko w książce jest odpowiednie, bez zbędnych dialogów, czy też opisów. Książkę czytało mi się bardzo dobrze i z zaciekawieniem. Mi osobiście powieść się podobała, historia pisana przez życie ukazująca grozę i bezduszność. Nikt nie traci nadziei, wierzy w lepsze jurto i zwycięstwo. Polecam fanom historii oraz nie tylko.

Akcja książki Sege’a „W drodze do wolności” rozgrywa się na przełomie lat 1918/1919, najistotniejsze wydarzenia mają miejsce w grudniu 1918, kiedy do Wielkopolski przyjeżdża Ignacy Jan Paderewski owacyjnie witany w Poznaniu, a dzień po jego emocjonalnym przemówieniu wybucha Powstanie Wielkopolskie, którego celem było przyłączenie tych rejonów do odradzającego się państwa polskiego. W kanwę historyczną autor wpiął losy fikcyjnych postaci – jedną z nich jest młody student, Krzysztof Wartecki, który wyjechał na studia do Wielkiej Brytanii, by uniknąć obowiązkowego zaciągu do wojska niemieckiego podczas I wojny światowej. Teraz wraca i pragnie wnieść swój wkład w walce o wolność. Jednak jego działaniom przyświeca mu nie tylko chlubna idea patriotyczna, lecz także głęboko osobista motywacja.
Skusił mnie opis na okładce, gdzie przeczytałam, iż „to trzymająca w napięciu, napisana porywającym językiem powieść, w której wątki historyczne przeplatają się z niezwykłymi, często tragicznymi losami ludzi, którzy postanowili poświęcić wszystko, by przywrócić ojczyźnie niepodległość.” Pomyślałam, że ta książka może mieć wszystko, co lubię. Doceniam pracę, jaką autor wykonał, by rozpoznać temat, a następnie wybrać z niego interesujące i pasujące do fabuły wydarzenia, np. próba w Rogoźnie zmiany trasy pociągu zmierzającego do Poznania, którym podróżował Paderewski, zdobycie ratusza, bitwa o Zdziechową czy zdobycie lotniska w Ławicy. Trzeba przyznać, że akcja toczy się co najmniej żwawo, a do tego jeszcze pojawiają się wątki ze szpiegowskim zabarwieniem. Zainteresowanie Powstaniem Wielkopolskim, jako jednym z nielicznych zaliczanych do zwycięskich, przeżywa swój renesans, więc pod tym względem Sege trafił w punkt.
Nie urzekł mnie jednak styl autora, dla mnie nad wyraz ascetyczny. Czułam się miejscami, jakbym czytała raport z wydarzeń. Suche fakty, niewiele emocji, a jeśli już, to mocno spolaryzowane. Czarno-białe postaci, momentami nieco sztuczne dialogi i gubiący rytm styl… Te manewry pisarskie nie podbiły mojego serca. Także próba pokazania przemiany bohatera wydaje mi się niepełna i nieprzekonująca.
„W drodze do wolności” Sege’a być może spodoba się czytelnikowi, który stawia na konkrety typu sporo akcji, dużo dialogów, surowi bohaterowie oraz fabuła przybrana motywami historycznymi z patriotycznym akcentem. Innymi słowy, współczesna lektura ku pokrzepieniu serc.

Dodaj cytat z książki W drodze do wolności