Burza

Okładka książki Burza Sunya Mara
Okładka książki Burza
Sunya Mara Wydawnictwo: Rebis Cykl: The Darkening (tom 1) fantasy, science fiction
The Darkening (tom 1)
The Darkening
Rebis
2024-03-26
2024-03-26
Maciej Szymański

Vesper to młoda dziewczyna, która na codzień mieszka w domu z ludźmi którzy zostali objęci klątwą po dotyku burzy. Pewnego dnia jednak naraża swoje życie i ratuje na ulicy przed burzą matkę z córką. Jej ojciec w ostatniej chwili ratuje Vesper przed dotykiem burzy ale używa zakazanych ikon przez co zostaje porwany i uwięziony. Vesper próbuje za wszelką cenę odnaleźć i uwolnić ojca. Czy jej się to uda?
Burza to tak naprawdę niebezpieczna magiczna ściana, która się powiększa i pożera coraz więcej miasta podzielonego na kręgi. W burzy roi się od bestii.

Burza jest pierwszym tomem cyklu fantasy, który jest też debiutem autorki. To świetnie skonstruowana powieść, w której bohaterowie są wyraziści.
Autorka mocno rozbudowala to uniwersum a drugi tom jest już w przygotowaniu.
Akcja na ostatnich stu stronach mocno przyśpiesza więc nie mogłam się już oderwać od książki jednak na początku trochę mi się dłużyło. Jest w niej mnóstwo szczegółów i nawet z pozoru nieistotne drobiazgi mają często duże znaczenie na późniejszych stronach książki. To historia dość mocno złożona i wielowątkowa ale i niebanalna. Autorka miała oryginalny pomysł na rysowanie ikon, które mogły wyczarować najróżniejsze przedmioty czy przynieść pomoc w innych potrzebach.
Jeżeli lubicie fantasy albo motywy walki dobra ze złem, dylematy moralne, wybory między rodziną a dobrem ogółu to na pewno się wam spodoba.

RECENZJA 📚😊
TYTUŁ: Burza
AUTORKA: Sunya Mara
WYDAWNICTWO: Dom Wydawniczy Rebis
LICZBA STRON: 448
DATA PREMIERY: 26.03.2024 r.
WSPÓŁPRACA BARTEROWA: @dom_wydawniczy_rebis
OCENA: 🌩🌩🌩🌩/5

Jednego dnia ojciec Vesper zostaje pojmany za to, że zajmuje się ikonomancją. Dziewczyna zrobi wszystko by go odzyskać. Dlatego decyduje się wkroczyć do niższego kręgu i odkryć gdzie jest jej ojciec. Poznaje wtedy Dalco, następcę tronu, który szuka jej ojca. Magia ikon jest potężna, ale nie wszyscy mogą ją opanować. Czy Vesper uda się odnaleźć ojca? Jakie tajemnice odkryje po drodze?

Tradycyjnie nie chcę więcej zdradzać z fabuły, dlatego skupię się teraz na aspektach konstrukcji i kreacji świata. Sunya Mara stworzyła fantastykę, która nie ma wysokiego progu wejścia a wykreowany świat jest ciekawy i angażujący. Pomysł na magię ikon oraz koncepcję Burzy pochłaniającej kolejne kręgi to coś z czym nie spotkałam się wcześniej i bardzo przypadło mi do gustu. Również Vesper jako bohaterka jest dobrze zbudowana i widać jakie emocje nią targają, jest przy tym autentyczna.

Z czystym sumieniem mogę Wam polecić ten tytuł jako początek z fantastyką albo jako coś innego w oderwaniu od cięższych pozycji.

#sunyamara #burza #domwydawniczyrebis #dylogia #współpracabarterowa #recenzja #fantastyka

RECENZJA 📚😊
TYTUŁ: Burza
AUTORKA: Sunya Mara
WYDAWNICTWO: Dom Wydawniczy Rebis
LICZBA STRON: 448
DATA PREMIERY: 26.03.2024 r.
WSPÓŁPRACA BARTEROWA: @dom_wydawniczy_rebis
OCENA: 🌩🌩🌩🌩/5

W świecie, w którym Burza jest ogromnym zagrożeniem, poznajemy Vesper. Lata temu jej matka miała wybór jak chce umrzeć, wybrała wejście w Burzę, która pochłania kolejne kręgi miasta....

Podjęłam się przeczytania książki pt. ''Burza'' I tom cykl The Darkening ze względu na nieznajomość twórczości autorstwa Pani Sunya Mara oraz bohaterów, z którymi to być może zaprzyjaźnię się lub nie. Wszystko to zależy od tego, czy rozwój toczącej się w niej akcji będzie interesujący, gdyż zwracam na to uwagę. Wiążą się z tym również losy występujących głównych bohaterów, od których to bardzo wpływa na ich zachowanie i psychikę.

Bardzo ważne było dla mnie w czasie poznawania bohaterów na samym początku ich sposób myślenia, czy podołają misji, w której to najważniejszymi zadaniami są wytrwanie w postanowieniach, działanie, zaufanie, pomysłowość, determinacja oraz to czy mogą liczyć na siebie w każdej możliwej dla nich sytuacji dającej o sobie nieoczekiwanie znać.

Nie zawsze zdarza mi się, abym polubiła dosłownie wszystkich bohaterów, ale stanowiło to ułatwienie z dokonania oceny ich dotychczasowych poczynań, które w zupełności nie należały, do takich co by mnie ujęły pozytywnie.

Należy być uważnym czytelnikiem, aby nie przeoczyć niczego, co ma związek z porwaniem jej taty.

Odnosiłam wyraźne niezdecydowanie w niektórych początkowych sytuacjach zagubienie się Vesper i zostało to przez autorkę bardzo zauważone. Uważam, że dzięki temu podkreślało to z jakimi odważnymi decyzjami podejmowanymi przez nią oraz zaangażowaniem ratowania taty, który został aresztowany.

Każdy z opisanych w książce pt. ''Burza'' 30 rozdziałów tworzy pewne elementy zagadki, która ujawnia krok po kroku, jak można pomimo wielu postawionych niespodziewanych do pokonania na drodze przeszkód wygrać z nieśmiałością, a może jedynie śnić na jawie, że to wszystko jest wyobrażeniem, że mając niezwykłe umiejętności pomóc tym, którzy, potrzebują, wsparcia mając na uwadze, że pojawią się inni chcący utrudnić toczącą się dotychczasową walkę z przeciwnościami losu, który kiedyś zatoczył pewną historię zmieniającą jego niepotrzebnie przebieg.

Najbardziej podobało mi się to, że autorka pomysłowo przedstawiła przemyślenia Vesper o księciu Dalcy wówczas ujawniało jej uczuciowość i nadawało to barwności smaku rozpoczynającej się pomiędzy nimi miłości.

Książki tej nie czytało mi się szybko ze względu na zamieszczoną w niej małą czcionkę.

Myślę, że każdy z czytelników poznający mroczny świat, klątwy, walki dobrem, a złem, walory przyjaźni odnajdzie w czytanej książce cząstkę siebie.

Wydawnictwu Rebis dziękuje za otrzymany w czytelniczej akcji egzemplarz książki pt. ''Burza'' I tom cykl The Darkening autorstwa Pani Sunya Mara.

Który z bohaterów okaże najbardziej sympatyczny, odważny, pomocny, warty zaprzyjaźnienia się z nim i czy Vesper uda się uratować tatę o tym warto, się przekonać czytając tę książkę.

Mamy tutaj świat, na który składa się właściwie jedno miasto, w ramach którego istnieje kilka kręgów. Im dalszy krąg, tym biedniejsi mieszkańcy i bardziej zagrożeni przez tytułową Burzę.

Burza jest magiczna i pożera kolejne części miasta, powiększając się. I w momentach ataków wychodzą z niej różnorakie bestie, a dotknięcie jej powoduje klątwę.

Nasza bohaterka Vesper ukrywa się z ojcem w jednym z niższych kręgów w domu dla przeklętych przez burzę.

Jej ojciec jest bardzo uzdolnionym ikonomantą, ponieważ magia w tym świecie to magia ikon, jednak w przeszłości dokonał zamachu na króla i jest poszukiwany.

Na skutek wydarzeń z początku książki ojciec zostaje złapany, a Vesper postanawia go uratować. Zawiązuje niespodziewany sojusz z jednym z żołnierzy będących blisko księcia i przedostaje się z jego pomocą do wyższych kręgów.

Tyle wystarczy o fabule.

I muszę powiedzieć, że nie do końca wiem, co jest z tą książką nie tak… Bo ona wcale nie jest zła. Natomiast jest coś nie tak z budowaniem zaangażowania czytelnika i trochę z tempem historii. Też autorka momentami źle sygnalizuje istotne elementy, które łatwo zignorować czytając, a potem wybuchają w twarz i w zdaniu zastanawiałam się, o co chodzi i czemu teraz o czymś takim nieistotnym mówimy.

Przykład: jedna z postaci nosi jakiś rzemyk na ręce. Kompletnie pomijalny fakt w momencie opisu postaci, nie ma położonego na to nacisku, a 100 stron dalej jest wypalone coś o tym rzemyku, że on jest ważny. I to wybija z czytania.

Też historia w miarę sprawnie posuwa się do przodu, ale przez większość nie czułam zaangażowania większego.

Motyw romansowy wypada trochę na siłę, chociaż pod koniec jest istotny dla pewnych wydarzeń, to fakt.

Najbardziej intensywne było dla mnie ostatnie 80 stron, natomiast dla dedykowanego odbiorcy, czyli nastolatków, jeżeli nie cała historia, to ostatnie jakieś 150 będzie raczej angażujące.

I tutaj dochodzę do punktu, który uważam za najważniejszy w kontekście przekazu dla tego dedykowanego czytelnika i to uważam jest największa siła tej książki:

bardzo duży jest tu nacisk na emocje, na ich różnorodność, na prawo do ich odczuwania w każdej formie, nie tylko tych pozytywnych, z jednoczesnym podkreśleniem, że zarówno wypieranie się uczuć jak i wpadanie w sidła jednej z nich nie prowadzi do niczego dobrego. To wybrzmiało na koniec bardzo mocno i za to duży plus. Uważam, że z tego powodu naprawdę warto podsunąć to jako lekturę. To mi zostało w pamięci najbardziej. I chociaż nie zapałałam gorącym uczuciem do tego świata, to znów wcale niezerowe są szanse na to, że sięgnę po ten drugi, skoro wygada na to, ze to dylogia.

Nasza bohaterka Vesper...

Boicie się burzy ?

To zjawisko atmosferyczne z pewnością ma prawo przerażać. Doskonale wie o tym Vesper - bohaterka książki, którą miałam ostatnio przyjemność czytać. Burza otacza jej miasto od lat, jest coraz bliżej, pochłania kolejne kręgi, na które podzielone jest miasto. Standardowo sektory dzielą ludzi wg statusu, pozycji. Ona mieszka w tym na granicy, tuż obok największego zagrożenia. Każdy kolejny szkwał coś im odbiera - kolejne życia, fragmenty miasta, poczucie bezpieczeństwa, nadzieję na przyszłość…

Nie ma ucieczki. Ich życie to ciągła walka o przetrwanie. Wojownicy Wardanu walczą z potworami, które burza zrzuca do miasta. Jednak przybywa ofiar, przybywa przeklętych, a nadziei na ratunek ubywa.

Dalco, następca tronu i przyszły Regia, wierzy, że istnieje magiczny znak - ikona, która ich uratuje. Uparcie poszukuje jej i osoby, która może ją znać. Ojca Vesper… A gdy trafia w jego ręce - co będzie ważniejsze - zemsta za wydarzenia z przeszłości, w których mężczyzna brał udział czy dobro miasta. A może miłość, która niespodziewanie wkroczyła w jego życie ?

“Burza” to książka, w której autorka wykreowała bardzo ciekawy świat, choć wizja jest ewidentnie taka postapokaliptyczna. My mamy świadomość, że gdy nam nie odpowiada otoczenie - miasto, kraj, a nawet kontynent - mamy szansę by je zmienić. Tu bohaterowie książki nie mają na to szans. Burza szczelnie otacza ich miasto i nawet latający wojownicy, nie znaleźli jej kresu. A wkroczenie w nią to praktycznie pewna śmierć lub przekleństwo. A klątwy jakimi burza dotyka ludzi są …przerażające.

Jednak wszystko wskazuje na to, że tylko to źródło zagrożenia stanowi odpowiedź i szansę na ratunek. Absurdalne ale gdy nie ma innej szansy, nie ma nadziei, to trzeba zaryzykować. Jakie będą efekty ? Czy bohaterom uda się uratować królestwo ?

Bardzo zaintrygował mnie wątek Regii - osoby, następcy tronu, nad którego ciałem przejmuje władzę duch Wielkiego Króla. Zalatuje opętaniem? Przyznam, że cały czas w ten sposób to odbierałam. A mimo to opisywane jest to jak pewnego rodzaju błogosławieństwo i jedyny ratunek. Bo moc Wielkiego Króla daje ochronę przed Burzą. Czym silniejsze “naczynie” czyli następca udostępniający swoje ciało, tym burza mniej szkód ma możliwość narobić.

Dalco ma być kolejnym Regią, w każdej chwili nad jego życiem, ciałem i duszą, może przejąć kontrolę Wielki Król. Z pozoru jest dumny, lecz Vesper szybko dostrzega targające nim przerażenie. Wcale mnie ono nie dziwiło.

“Przejrzałam go. Na wierzchu cienka jak papier skorupka bohaterskiego księcia, altruisty oddanego ludowi. Pod spodem zaś tylko przerażenie, które można czasem dojrzeć w tym, jak nagle ciemnieją mu oczy, jak zaciska zęby, jak nie jest w stanie zapanować nad nerwowymi ruchami rąk. “

Czuł się zobowiązany do chronienia miasta, na jego barkach spoczywa ogromna odpowiedzialność. Desperacko szuka ratunku i dla miasta i dla matki i dla…siebie. Zarazem ratując Vesper. Ale gdy rozpacz przejmie nad nim władzę… Były chwile, że zupełnie straciłam do niego szacunek. Czy go odzyskam ? Okaże się w kolejnym tomie.

To historia świetnie skonstruowana, przemyślana, skomplikowana. Jej złożoność, wielowątkowość nie daje czytelnikowi szans na nudę. Każdy kolejny element zaskakuje. Ta historia nie należy do tych schematycznych i przewidywalnych. Osoby, które z początku wydawało się, że będą wrogami, że nie ma szans by je polubić, z czasem pokazują swoje zupełnie inne oblicza. Czyli kreacja bohaterów w moim przekonaniu jest bez zarzutu.

Patrząc na okładkę nasuwało mi się przypuszczenie, że będzie to coś podobnego do Szklanego Tronu ale tylko wizualnie te książki mają może nikłe, podobieństwo. Treść i elementy tej historii, są zupełnie różne. I wciągające, emocjonujące. Czuć ten strach bohaterów, czuć ich desperację - każde z nich ma swój cel , ma wątpliwości, każdy boi się, że zawiedzie, że nie podoła temu co chce / musi osiągnąć. A jako czytelnicy mamy okazję się przekonać czy im się udało, czy polegli.

Finał tego tomu to cała lawina emocji i szok. Zostałam z milionem pytań i nadzieją, że w kolejnej części otrzymam na nie odpowiedzi. Pozostaje czekanie.

Ostatnio częściej sięgam po fantastykę, może niedługo znów będzie dominować jak lata temu, wśród książek, które czytam. Niezwykle rzadko rozczarowują mnie takie książki i w tym przypadku absolutnie rozczarowana nie jestem. Spędziłam z nią bardzo przyjemnie czas i serdecznie Wam ją polecam.

Dziękuję za egzemplarz do recenzji.

Boicie się burzy ?

"Wydzierają ze mnie wszystko co najgłębiej ukryte: wspomnienia, marzenia i bezimienne rzeczy, aż zostaje jedynie imię.
Ono także zostaje mi odebrane.
Pustą skorupę stawiają na chwiejnych nogach pośród drogi wyłożonej kośćmi.
Opróżnione ciało, które niegdyś było moje, zaczyna iść.
Nie ma słońca, nie ma księżyca, nie ma czasu. Jeśli istnieje jakiś cel tej wędrówki – ja go nie znam."

Spędziłam z tą historią bardzo emocjonujące chwile.
Tytułowa Burza to śmiertelnie groźny twór, bezkresna czerń z morderczyni bestiami, złem i grozą czającą się w środku 🖤 Gdy Burza atakuje zabiera ze sobą całe miasta i mieszkańców, a kogo dotknie, ten zostaje naznaczony jej klątwą do końca życia.
W takim świecie, w stanie stałego zagrożenia żyje Vesper, której ojciec (ukrywający się uzdolniony ikonomata) zostaje aresztowany przez żołnierzy księcia Dalco. Vesper, która w jednym momencie traci wszystko, postanawia przeniknąć do książęcych oddziałów, aby ratować ojca.
Wie, że musi zbliżyć się do księcia Dalco i zdobyć jego zaufanie. Czy naszej bohaterce uda się uratować ojca? Czy uczucie, które rodzi się między Vesper a Dalco ma szansę na powodzenie?
Ilość dramatycznych decyzji, które musieli podjąć bohaterowie przerosło moje oczekiwania. Co tam wyrabiało?! 😱
Autorka zafundowała mi jazdę bez hamulców 🔥 Dylematy moralne, pościgi, śmiertelne rozgrywki, tajemnice, kłamstwa, łzy i pot, rozczarowanie, miłość, początki i końce świata, chaos, lęk, strach, nienawiść - to wszystko sprawia, że w tej historii nie ma czasu na nudę.
Dzięki takim książkom oddałam kawałek swojego serca literaturze fantastycznej ❤️‍🔥

Ono także zostaje mi odebrane.
Pustą skorupę stawiają na chwiejnych nogach pośród drogi wyłożonej kośćmi.
Opróżnione ciało, które niegdyś było moje, zaczyna iść.

Vesper żyje w cieniu Burzy. Magiczna zasłona, w której żyją tajemnicze bestie, pomału „pożera jej świat”, a teraz nieubłaganie zbliża się do jej miejsca zamieszkania. Burza zsyła klątwę na każdego kogo dotknie. Przed wieloma laty matka dziewczyny weszła w Burzę, jako kara za działania przeciwko władzy. Teraz, gdy książę Dalca aresztował ojca Vesper, ona postanawia za wszelką cenę go ocalić. Żeby tego dokonać udaje jej się dostać w pobliże księcia, gdzie nie tylko jej umiejętności będą miały znaczenie. Okazuje się bowiem, że bohaterka dociera do serca następcy tronu, co zarówno jej, jak i Dalce nie do końca pasuje. Czy Vesper nie pogrąży się swoimi działaniami i nie skaże siebie i ojca na śmierć? A może uda jej się w jakiś sposób wpłynąć na działania księcia i ocalić nie tylko swoją rodzinę?

Początkowo lektura tej powieści nie pochłaniała mnie zbytnio. Ot kolejna historia, gdzie skrzywdzona przez życie dziewczyna będzie chciała w jakiś sposób zaprowadzić sprawiedliwość na świecie i ocalić swoją rodzinę. Sunya Mara jednak spokojnie wprowadzała bohaterów (i czytelnika) w wydarzenia. „Burza” okazała się być dobrze zbudowaną lekturą, gdzie można poznać nie tylko (chociażby pobieżnie) historię postaci, odnaleźć się w akcji, a także wczuć się w świat przedstawiony. Było kilka momentów, kiedy nie do końca wiedziałam co się dzieje. Ostatecznie jednak zakończenie pozostawiło we mnie niedosyt i otwartą furtkę do drugiej części. Będę wyczekiwała jej z niecierpliwością, bo wychodzi na to, że świat Burzy nie powiedział swojego ostatniego zdania.

1970

Młodzieżowa fantasy, pełna zwrotów akcji, dramatycznych wydarzeń, dylematów moralnych, decyzji do podjęcia i ciągłego zagrożenia ze strony burzy. Burzy nie jako zjawiska atmosferycznego, ale jako mrocznego, groźnego bytu, pełnego bestii i potworów, który próbuje pochłonąć w swoje odmęty cały świat.

Główna bohaterka, Vesper, jest córką ikonomanty, poszukiwanego przez strażników królewskich. Próba uratowania córki przed Burzą doprowadza do tego, że mężczyzna zdradza swoją lokalizację i zostaje aresztowany przez strażników. A dom, w którym Vesper mieszkała - spalony wraz z jego mieszkańcami. Dziewczyna, pałając zemstą, musi ruszyć ojcu na ratunek. A nie będzie to łatwe zadanie, bo nie dość, że będzie musiała przeniknąć do środowiska królewskich strażników, to wkrótce będzie się musiała zmierzyć z samą Burzą...

Mi osobiście trochę nie do końca podobała się konstrukcja głównych bohaterów - ich skoki emocjonalne, zmiana podejścia do siebie nawzajem, czasami dziwne zwroty akcji, wprowadzające fabularny chaos. Nie mniej jednak pod względem fabularnym jest ciekawie, a im bliżej końca, tym większe napięcie. Zachęca do sięgnięcia po kolejny tom serii :)

Główna bohaterka, Vesper, jest córką ikonomanty, poszukiwanego przez...

Macie ulubioną serię fantasy?
Ja mam kilku ulubieńców i myślałam, że już żadna nowa seria nie będzie mnie w stanie zaskoczyć. Aż tu nagle wjechała ona, cała na fioletowo - @sunyamara i jej debiutancka "Burza".
Proszę państwa, co tu się działo? Miasto sterroryzowane przez Burzę, z którą najmniejszy kontakt sprowadza na nieszczęśnika klątwę. Jedynym ratunkiem jest Regia i jej wojownicy. Jednak Regia słabnie a Burza zaczyna pożerać miasto. Ale jest jeszcze Ona - Vesper, dziewczyna z piątego kręgu, która może ocalić miasto.
Czy jej się uda? Z czym będzie musiała się zmierzyć? Czy przeżyje?
Odpowiedzi znajdziecie w pierwszym tomie nowej, fantastycznej serii. A co tam się jeszcze kryje? Fenomenalnie wykreowane uniwersum, wyraziste postaci, wartka akcja i subtelny romans. Czy można chcieć więcej? Absolutnie nie. No chyba, że kolejnego tomu.
[Współpraca reklamowa @dom_wydawniczy_rebis ]

Macie ulubioną serię fantasy?

"Kuszący głos przyzywa mnie, podczas gdy otaczająca mnie ciemność staje się nieprzenikniona i nie umiem już odróżnić, gdzie góra, a gdzie dół. To głos Burzy. Obiecuje rzeczy piękne, mroczne i głębokie. Mówi, że moja rozpacz jest dobra, że powinnam zanurzyć się w niej jeszcze śmielej."

Mówi się, że zaczynamy doceniać życie dopiero wówczas, gdy jesteśmy bliscy jego utraty. Nie mówi się, że stajemy się wojownikami, gdy ktoś odbiera nam bliskich.

Vesper Vale jest córką wojowniczki i rewolucjonistki, która zamiast wyroku śmierci wybrała wejście w Burzę. Burzę, która pochłania kolejne kręgi miasta. Burzę, z której wyłaniające się potwory wywołują w ludziach przerażenie.

"Przed sobą mam Burzę. To ściana, ale nie z kamienia czy gliny, lecz z mroku. Jest niczym muślinowa zasłona spowijająca nasze miasto, utworzona z warstw mgły, dymu i cienia, w jednakowej barwie ciemności [...]. Nie ma przed nią ucieczki [...]."

Ojciec Vesper, Alcanar Vale, to genialny ikonomanta, ukrywający się wraz z nastoletnią córką, przed żołnierzami księcia Dalki Zabulona Illusora, syna Regii. Człowieka, który "[...] kiedyś odziedziczy jedyną moc zdolną chronić nas przed Burzą; moc słabnącą z każdym pokoleniem."

Tworzenie ikon przez niewyszkolonych ikonomantów jest śmiertelnie niebezpieczne. Lecz nie tylko z tego powodu ojciec Vesper nie chce, bu uczyła się ona ikonomacji. Choć dzięki niej można leczyć, podgrzewać wodę, czy też chłodzić skórę...

" - Ona coś człowiekowi odbiera. Coś, czego nie da się odzyskać."

Życie jednak nie układa się tak, jak tego pragniemy.
Aby ratować córkę, przed potworami Burzy Alcanar ujawnia swoje zdolności tworzenia ikon, czego konsekwencją staje się jego aresztowanie.

Spalony dom, w którym ukrywała się Vesper, śmierć bliskich i aresztowanie ojca, to te wydarzenia powodują, że chowana dotąd pod kloszem ambitna i bystra nastolatka nie zważając na niebezpieczeństwa i niewiele się zastanawiając, napędzana gniewem i poczuciem winy, postanawia za wszelką cenę uratować ojca. Aby tego dokonać, musi przekroczyć granice kręgów, by znaleźć się jak najbliżej wojowników Wardana — których zadaniem jest strzec mieszkańców miasta przed potworami wyłaniającymi się z Burzy — i księcia Dalki, na którego rozkaz aresztowano jej ojca. Z chwilą podjęcia decyzji o ratowaniu ojca, Vesper staje się wojowniczką.

" Trzy czerwone smugi mkną przez półmrok w stronę frontu Burzy. Wardana. Nasi strażnicy, pierwsza i ostatnia linia obrony miasta, zbrojni mocą niebywałej ikonomancji. [...] lecą wprost ku Burzy, gotowi walczyć [...]."

Znakomicie skonstruowana powieść fantasy, w której nie ma szaleństwa, ale nie wieje nudą. Nie znajdziemy tu krwawych walk, ale nie obce staną nam się bestie Burzy.

Główne skrzypce w powieści, grają bohaterowie. To na nich, ich emocjach, rozterkach, skłonności do poświęcenia, determinacji w działaniu skupia się autorka: na lękach i obawach, strachu i lojalności, gniewie i sile, miłości i nienawiści.

Pisarka, w bardzo przemyślany sposób dozuje Czytelnikowi informacje na temat bohaterów, ich przeszłości, przeznaczenia i motywów działania. Każdy z nich ma swoje lęki, koszmary, pragnienia i cele do zrealizowania. A droga, którą kroczą nie jest łatwa. Każdy jest taki, jakim został stworzony i wykreowany przez swoją przeszłość. W każdym z nich tkwi zło i dobro. W czasie trwania opowieści zmieniają się. Nie, oni się nie zmieniają, oni są sobą, tylko pokazują swoje różne oblicza. Kto jest wrogiem, kto przyjacielem, kto tylko udaje, by osiągnąć cel? Czy ktoś jest tam naprawdę szczery?

Poznając siebie bliżej, nawzajem otwierają sobie oczy na to, co ich otacza i co jest sensem istnienia, nie tylko ich samych jako jednostek.

Ile należy poświęcić dla osiągnięcia celu?
Czy droga, którą podążają jest tą właściwą?
Czy to już miłość, czy jeszcze nienawiść?
Czy prawdą jest, że:

"Gdy chce dokonać czegoś dobrego, nagle okazuje się, że wymaga to tysiąca drobnych złych uczynków."?

Fantastyczny świat wykreowany przez autorkę, wydaje się być "rzeczywisty". Miejsca, postacie, wydarzenia, przewijały się przed oczami mojej wyobraźni. Nie miałam problemu wtopić się w tłum, czy też stać się "niewidzialnym" obserwatorem wydarzeń. Przemykałam ulicami piątego kręgu i alejkami książęcego ogrodu. Stałam na balkonie pałacu, patrząc na rozszalałą Burzę.

Im więcej stron było za mną, tym bardziej intrygująca i wciągająca stawała się przedstawiona historia. Poznawałam nowe fakty z życia bohaterów, a i oni zaczynali coraz więcej rozumieć, zadawać sobie coraz więcej ważnych pytań. Bardzo ciekawie poprowadzona opowieść. Nie sposób się nudzić, a z każdą kolejną stroną Czytelnikowi może być coraz trudniej odłożyć książkę na półkę. Odpowiednie jest także tempo powieści. Im dalej tym napięcie w Czytelniku się wzmaga. Wszystko jest płynne i odpowiednio zharmonizowane. Książka wciągała mnie tak jak Burza wchłaniała mieszkańców królestwa. Początkowo irytowało mnie to, że nie wiem, czym tak naprawdę jest Burza i skąd się wzięła. W swoim czasie autorka wszystko dokładnie wyjaśniła Czytelnikowi.

Świetna praca korektora. Nie wyłapałam żadnej literówki, co nie jest stałym elementem w świecie wydawniczym; a dla mnie jako Czytelniczki jest ważne i świadczy o profesjonalizmie.

Książkę polecam zarówno nastolatkom, jak i dorosłym, entuzjastom fantastyki i tym, którzy mają umysł otwarty i ciekawy.
Z wielką przyjemnością i zaciekawieniem sięgnę po kolejny tom cyklu Burza.

Książka w ramach akcji recenzenckiej serwisu lubimyczytac.pl
Za egzemplarz recenzencki dziękuję wydawnictwu Rebis.

• Wyzwanie LC 2024
  • Recenzenckie