Moc ciszy. O sekretnej sile introwertyków

Okładka książki Moc ciszy. O sekretnej sile introwertyków Jill Chang
Okładka książki Moc ciszy. O sekretnej sile introwertyków
Jill Chang Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie poradniki
poradniki
Quiet Is a Superpower: The Secret Strengths of Introverts in the Workplace
Wydawnictwo Literackie
2023-07-19
2023-07-19
Dorota Dziewońska
introwertyzm psychologia osobowość

Nie sugerujcie się tytułem. Książka owszem o introwertykach ale… w środowisku pracowniczym. Czyta się szybko natomiast w mojej opinii da się żyć bez tej „wiedzy”.

Kompletnie nie rozumiem zachwytu nad tą pozycją. Pokuszę się nawet o stwierdzenie ze te wylewne pozytywne oponę są mega sztuczne i wyssane z palca.

Sięgnęłam po tę książkę jako ekstrawertyczka, której mąż i córka są introwertykami. Byłam bardzo ciekawa tego tematu i szczerze, szukałam wiedzy jak pomoc mojej 15-latce pokonać pewne bariery. Choć książka skupia się na introwertyźmie w ramach budowania kariery zawodowej, to jej przekaz będzie pomocny także w innych sferach życia.

Jill Chang, określa się sama jako „introwertyczka pełną gębą” i w tej książce opisuje swoje własne doświadczenia w dążeniu do sukcesu. Jej potyczki często opisane z humorem nadają wszystkiemu o czym pisze wiarygodności.

Wydawać by się mogło, że introwertyzm może być przeszkodą w wykonywaniu pewnych zawodów i relacjach społecznych, ale autorka rozdział po rozdziale udowadnia, że introwertyzm nie jest słabością, a raczej siłą. Cechy takie jak empatia, umiejętność słuchania oraz zdolności analityczne są siłą i zaletą introwertyka. Wystarczy zdać sobie z nich sprawę by w pełni je wykorzystać.

W tej książce, którą postrzegam bardziej jako dziennik/ pamiętnik niż poradnik, introwertyk znajdzie wiele wskazówek, jak korzystać ze swoich super-mocy, a ekstrawertyk zrozumie je i doceni.

Jest to bardzo pozytywna i wartościowa lektura, a autorka przedstawia temat w sposób czytelny i przystępny bez zbędnej fachowej terminologii.

Każdy z nas ma w sobie siłę i super-moc, obojętnie jakiego rodzaju osobowość posiada, wiara i akceptacja samych siebie pomoże je uwolnić i osiągać sukcesy zarówno w strefie zawodowej jak w relacjach z ludźmi.

Bardzo interesująca lektura, którą świetnie się czytało.

Jill Chang, określa się sama jako...

Jesteście introwertykami czy ekstrawertykami? Ja zdecydowanie zaliczam się do tej pierwszej grupy, dlatego postanowiłam przeczytać książkę Jill Chang „Moc ciszy. O sekretnej sile introwertyków”. Na początku zaznaczam, że nie traktowałam jej jak poradnika, bo jestem pogodzona ze swoim introwertyzmem i czuję się z nim dobrze, choć nie wykluczam, że do książki powrócę, kiedy będzie musiała wyjść z mojej „towarzyskiej” strefy komfortu.
Autorka opisuje introwertyzm poprzez sytuacje ze swojego życia – jak sobie z nimi poradziła, doradza, co robić w takich sytuacjach, jak się do nich przygotować. Stara się przełamać stereotypy, pokazuje mocne strony introwertyków. Opisuje to w tak przystępny sposób, że nieśmiałość, wycofanie, czy nieporadność w kontaktach z innymi ludźmi, nie brzmią wcale jak wady, bo za tymi cechami kryją się skrupulatność, dokładność, duża doza empatii, umiejętność uważnego słuchania i dogłębnej analizy sytuacji.
Myślę, że to książka, która będzie ciekawa zarówno dla introwertyków, jak i ekstrawertyków. Tym pierwszym pokaże, jakie drzemią w nich możliwości i jak je wykorzystać, a tym drugim umożliwi spojrzenie na świat z przeciwnej perspektywy.

Adam Grant powiedział, nie tłumacz się używając etykiety: introwertyk, ekstrawertyk. To, kim jesteś, określają Cię twoje czyny.

Podobają mi się słowa autorki:
„Jeżeli potrafisz błyszczeć i pokazywać swoje mocne strony, talenty, zalety, i to, czyni cię wyjątkowym, nawet gdy jesteś cichy jak jagniątko, możesz przewodzić stadu lwów – a to dużo bardziej imponujące niż lew na czele stada owiec”.

Jestem introwertykiem. Nie zależy mi na prowadzeniu stadu lwów. Ja muszę sobie z nimi radzić, a czasem nawet się bronić przed nimi, no i daje radę. Skoro jeszcze jestem żywy. (śmiech). Książka mi się podobała, lecz nie jest tym, czego oczekiwałem. To bardziej poradnik dla tych, którzy pragną być liderami, czyli rekinami w biznesie. Także autorskie porównania obu cech osobowości. Dwie przeciwne siły, jak Jing i Jang. Uzupełniają się całkiem, bo świat inaczej byłby nudny.

Introwertyk nie traci czasu, na zabawę, unika tego, co go rozprasza. Skupia się na zadaniu, na szczegółach. Skrupulatność, to jest to. Ja jestem dumny, że należę do tej grupy. Przyjmuję ją, łącznie z wadami… bo nieśmiałość to moja największa wada.

Lektura na jeden dzień, ale było warto. Szkoda, że taka krótka.

Podobają mi się słowa autorki:

Książka pod tytułem „Moc ciszy”, autorstwa Jill Chang dała mi wyobrażenie o introwertykach ich zachowaniach oraz przemyśleniach.

Autorka opisuje sytuacje z własnego życia, które mają na celu ukazanie introwertyków w innym świetle, gdzie to oni mogą być liderami. Kobieta przedstawia ogromny potencjał osób podobno nieśmiałych i wrażliwych, odrzucając stereotypy.
Jill Chan na własnym przykładzie wskazuje jak ćwiczyć sztukę komunikacji oraz jak się zachowywać w stresowej sytuacji, będąc introwertykiem. Moim zdaniem książka jest naprawdę ciekawa, nawet dla mnie jako ambiwertyka, ta wiedza była bardzo przydatna. Przez to, że autorka opowiadała o sobie, pozwoliło to lepiej wyobrazić sobie sytuacje, w których się znajdowała, gdyż opowieść była realistyczna.

Szczerze mówiąc wiele wydarzeń również miały miejsce w moim życiu, a książka Jill Chang wskazała mi jak powinnam się zachować oraz zareagować, w pewnym sensie poczułam się, że nie jestem w tym sama. Zdecydowanie polecam tę książkę do przeczytania.
N.Y.
Szkolny Klub Recenzenta

Jill Chan...

"MOC CISZY" O sekretnej sile introwertyków JILL CHANG

Jest to literacki debiut autorki, która stała się odnoszącą sukcesy bizneswomen z Tajwanu.
Ta książka opisuje jej doświadczenia zawodowe, spostrzeżenia, sugestie, podpowiedzi.
Autorka stara się przełamać stereotypy i ukazać jak cudowne jest to, że jesteśmy tak bardzo różni i że jeśli tylko chcemy i wiem jak, to możemy porozumieć się z każdym.
Bycie introwertykiem nie stawia nas w roli gorszego czy mniej wartościowego pracownika.
Jak sama pisze "Jestem introwertykiem pełną gębą. Zawsze, gdy wchodzę do windy, natychmiast wciskam guzik zamknięcia, żeby nikt przypadkowy do mnie nie dołączył".
Poznamy życie zawodowe autorki od samego początku, wszystko to z czym musiała się zmierzyć jako osoba introwertyczna.
Zapewniam, że będzie ciekawie i zaskakująco.

Przyznam, że temat ten mnie bardzo zaciekawił.
Cieszę się, że powstała ta lektura i miałam możliwość, aby ją przeczytać.
Otwiera oczy na pozorne cechy i zachowania introwertyka z zupełnie innej perspektywy.
Teraz ta cichość, zamkniętość w sobie, wycofacie, nieśmiałość, skrupulatność czy umiejętność słuchania czy dogłębne przemyślenie tematu nabiera innego znaczenia.

Rewelacyjna książka o introwertykach w pracy.
Dowiemy się z niej jak będąc introwertykiem pracować w korporacji, jak nawiązywać znajomości, jak rozmawiać z innymi.
Jak stawiać sobie cele i jak je osiągać, a to co mogłoby się wydawać "wadą introwertyka" przekuć na ogromną zaletę w pracy.

Książka ma formę poradnika, została napisana prostym i bardzo czytelnym językiem.
Jest świetną lekturą dla wszystkich introwertyków.
Może też stać się bardzo odkrywczą lekturą dla ekstrawertyków, ponieważ zawiera dokładny opis cech, zachowań, myśli i języka komunikacji introwertyków.

"MOC CISZY" O sekretnej sile introwertyków JILL CHANG

"Moc ciszy" to poradnik dla introwertyków, którzy chcą wykorzystać swoje cechy osobowości w miejscu pracy.

Większość ludzi zakłada, że przeważającą tendencję do osiągania sukcesów mają ekstrawertycy. Okazuje się jednak, że introwertycy także mają wiele asów w rękawie, po które wystarczy sięgnąć.

Autorka Jill Chang dzieli się własnym doświadczeniem, opartym na wielu sukcesach i bogatej wiedzy, której źródła bardzo często przytacza (co jest ogromnym plusem, ponieważ czytelnik oprócz potencjalnej publikacji do przeczytania, dowiaduje się skąd, wzięta została dana teoria). Według książki osoby z pozoru określane jako "ciche i wycofane" mają do zaoferowania wiele więcej, niż się na pierwszy rzut oka wydaje. Natomiast pewne kwestie, na pozór kłopotliwe, z odrobiną pracy mogą nie stanowić już przeszkody, a wyzwanie niosące ze sobą korzyści.

Wyżej wymieniona publikacja jest zbiorem praktycznych porad lub sugestii, które pomogą osiągnąć sukces nie jednej osobie. Czytając tekst, często mówiłam sobie w myślach "o to ja!". Momentami jednak zdarzało mi się odczuć zbyt dużą "pewność siebie" autorki. Miałam ochotę powiedzieć jej, że przesadza i przecież to tak nie działa, nie mniej jednak później w wielu przytoczonych sytuacjach zauważyłam, że to moje subiektywne odczucie względem stylu pisania Jill Chang. Mimo wszystko kobieta posiada w sobie wiele empatii i zrozumienia.

Zabrakło mi trochę podejścia z większą rezerwą- mam wrażenie, że przykłady przedstawione w książce są sytuacjami ekstremalnymi, a wiele cichych osób nie zawsze w całości jest introwertykiem. Niezależnie od tego lekturę uważam za udaną i myślę, że każdy czytelnik może w niej znaleźć coś dla siebie!

Autorka Jill Chang dzieli się własnym doświadczeniem, opartym na wielu...

Rewelacyjna książka skierowana do introwertyków. Opowiadająca o tym, że mimo iż bywają oni wycofani i niechętnie chcą brać udział w dużych zgromadzeniach to jednak są w stanie osiągnąć sukces i podążać ścieżką kariery.

Nieśmiałe i wrażliwe osoby posiadają mnóstwo niewykorzystanego potencjału. Wskaźnik introwertyczny Jill Chang według badań wyniósł 96%, a mimo to kobieta odniosła międzynarodowy sukces. Teraz dzieli się ona z podobnymi do siebie ludźmi sposobem, w jaki nauczyła się akceptować swój introwertyzm, pokonywać bariery językowe i nawiązywać dobre relacje. Według Chang wszystko jest możliwe, niektórzy tylko potrzebują więcej czasu na osiągniecie sukcesu...

(cd recenzji na fb)

Jill Chang jest ekstremalną introwertyczką. Pomimo tego jest prawdziwą bizneswoman i kobietą sukcesu. Na swoim przykładzie pokazuje, że osoby skryte i wrażliwe mają w sobie ogromny potencjał. Empatia, skupienie, zdolności analityczne, umiejętność słuchania i wzbudzanie zaufania- oto niektóre zalety, które mogą rozwijać w relacjach zawodowych. Autorka podpowiada jak introwertyk powinien ćwiczyć sztukę komunikacji i radzić sobie w sytuacjach stresowych.
Jestem introwertyczką. Od małego nie lubiłam spędów, nawet rodzinnych. Jestem nieśmiała. Przez to w szkole na lekcjach nawet, jeśli coś wiedziałam to nie odezwałam się. A jak czegoś nie wiedziałam to wstydziłam się poprosić żeby zostało mi to wyjaśnione. Tak było do czasu aż poszłam na studia. Wtedy musiałam zacząć się odzywać na zajęciach, ale wciąż wiele moich introwertycznych cech było dla mnie obciążeniem. Nieco inaczej spojrzałam na nie czytając Moc ciszy. O sekretnej sile introwertyków. Wtedy zrozumiałam, że wady można przekuć w zalety. Ta książka dała prostą receptę by odnieść sukces będąc jednocześnie introwertykiem. Autorka na własnych życiowych doświadczeniach opowiada, w jaki sposób starała się przekuć swoje introwertyczne cechy w sukces. I chociaż książka odnosi się raczej do sukcesu w biznesie, myślę, że jej porady możemy użyć także w innych dziedzinach.
Warto jeszcze zauważyć, że po Moc ciszy. O sekretnej sile introwertyków mogą sięgnąć nie tylko introwertycy, ale także ekstrawertycy. Ona pozwoli lepiej zrozumieć osoby o introwertycznym typie osobowości. Dzięki temu praca z nimi może przynieść jeszcze lepsze owoce. A introwertycy? Ci, dzięki książce lepiej zrozumieją siebie i swoje zalety, które czasami wydają się wadami.

• Poradniki
  • Psychologia