Zaklęta w ciszy

Urszula Gajdowska Wydawnictwo: Lucky literatura obyczajowa, romans
Lucky
2023-09-28
2023-09-28
literatura polska uczucia dramat Londyn rodzina guwernantka

Piękny romans z przeslaniem. Wart uwagi i przeczytania. Na pewno zostanie w mojej głowie, zwłaszcza ta dziewczynka i jej lęki.

Co prawda widzę odrobinkę odgrzanie przez autorkę jej ulubionych wątków ( Mam na myśli mojego biednego Zadara),ale bardzo cieszy mnie między innymi jako pedagoga specjalnego to, że w czasach przysłowiowych histerii i mniej lub bardziej udanych alienistów udało się tak dobrze wpleść tak dobre podejście otoczenia do mutyzmu. Jak zwykle fajna chemia między bohaterami i wątek główny dla całej serii który zachęca do dalszego czytania.

Polecam. Świetna historia , w którą autorka wprawnie wplotła temat mutyzmu wybiórczego, a to temat mało poruszany w literaturze obyczajowej . Równocześnie doskonale poprowadzony wątek romantyczny.

Całość na: http://www.ksiazkowewyliczanki.pl/2024/03/kim-jest-zakleta-w-ciszy-urszula.html

Jak każdą poprzednią książkę autorki, także i tą połknęłam za jednym podejściem. Tym razem jednak oprócz burzy emocji związanych z dorosłymi bohaterami, bardzo wiele smutku, złości i współczucia poświęciłam małej Evie. Autorka pokazała nie tylko problem dziecka, który współcześnie można zdiagnozować, pokazała również sposoby XIX-wieczne na "wychowanie" nieposłusznego dziecka, które nie mieści się w ówczesnych normach. I choć poznając tamten czas po raz kolejny, można mieć świadomość w jak okrutny sposób były traktowane osoby, które odbiegały od standardów, to po raz kolejny serce ściska się z bólu.

„Jakby ktoś zaklął ją w ciszy...”
Urszula Gajdowska ma na swoim koncie już kilka powieści jednak dla mnie jest to pierwsze spotkanie z twórczością autorki.

„Ja też nie przypominam innych dzieci.”
Fryderyk Folgar po śmierci ojca ma zaopiekować się swoją przyrodnią siostrą, która przebywa aktualnie na pensji.
Czy Fryderyk i pozostała męska część tej rodziny Zadar, Oscar, Marcus i Eliot poradzą sobie z wychowaniem małej dziewczynki i z zaufaniem?
Mała Evangeline Wood widziała śmierć swojej matki, przeżyła traumę na pensji i praktycznie nie wydaje z siebie głosu. Strach paralizuje ją przy obcych, czy Florence pomoże dziewczynce odnaleźć się w nowej sytuacji?
Czy dziewczynka otworzy się na nową rodzinę, a może ciężkie przeżycia jej to uniemożliwią?
Florence Thompson miała w przeszłości nieprzyjemne spotkanie z Fryderykiem, czy będzie umiała teraz z nim współpracować?
Czy kobieta odnajdzie miłość i kogo posłucha serca, czy rozumu?
Ciotka Eleonora jest postrachem rodziny, czy będzie pomagać a może przeszkadzać w wychowaniu Evie?
I co z jej staraniami by wyswatać Fryderyka?

„Czy zaufać sercu, czy posłuchać głosu rozsądku?
Piękna powieść u uczeniu się człowieka, o walce, sile braterskiej miłości, strachu, tajemnicach a to wszystko w XIX wiecznym klimacie. Autorka ma bardzo ciekawy styl pisania, dzięki czemu historia porywa nas w swój świat od samego początku tej opowieści. Tematyka tej historii nie jest ani prosta ani lekka, bo i poruszany w tej powieści bo i nie jest łatwo opowiedzieć o mutyzmie, morderstwie matki, czy wychowywaniu dziecka z problemami. Polecam a sama na pewno chętnie przeczytam inne powieści autorki.

„Jakby ktoś zaklął ją w ciszy...”

„Ja też nie przypominam innych dzieci.”
Czy Fryderyk i pozostała męska część tej rodziny Zadar, Oscar,...

2091

Wciągająca opowieść o pewnej dziewczynce,która nagle dowiaduje się że ma pięciu dorosłych braci,Evie tytułowa bohaterka była świadkiem strasznych wydarzeń,co spowodowało u niej zaburzenia mowy.Osobą,która umie do niej dotrzeć jest guwernantka Florence.Musi ona współpracować z hrabią Foglarem jednym z braci dziewczynki aby jej pomóc.
Powieść należy do gatunku tych,które wciągają od samego początku,nie brak w niej humoru i towarzyskich smaczków.Polecam!!

Powieść należy do gatunku tych,które...

„W świecie ciszy” Urszula Gajdowska

Wydawnictwo Lucky

Londyn rok 1823. Hrabia Folgar, o którym krążą niesamowite historie, w oranżerii spotyka pannę Thomson. I tu zaczyna się ich pełna niedomówień, emocji, różnych tajemnic i przeszkód historia.

Hrabia Fryderyk Folgar, to również jego dwaj rodzeni i trzej przyrodni bracia oraz stary ojciec, który skrzywdził wszystkie swe dzieci. Czy jednak naprawdę tak było? Czy nie znając całej historii możemy osądzać każdego człowieka?

W całym tym życiowym zamieszaniu hrabiego Fryderyka pojawia się wieść o małej, przebywającej gdzieś na pensji, dziewczynce. Dziewczynce, która okazuje się siostrą przyrodnią wszystkich, dorosłych braci.

Każdy z braci to inna i mniej lub bardziej skomplikowana historia. Jednak pomimo trudów dzieciństwa łączy ich prawdziwie braterska zażyłość. W trudnych chwilach życia mogą liczyć na swoją pomoc i wsparcie.

Dlaczego dziewczynka przebywała na pensji i komu zależało, aby tam trafiła i nie dowiedziała się, że ma braci? Dlaczego jej życie tak bardzo różni się od życia jej rówieśniczek?

I kim jest panna Florence Thompson, i dlaczego tak ważną rolę odegra w życiu braci i tej małej dziewczynki?

A Eve Wood, bo tak się nazywa ta mała dziewczynka, tak bardzo różni się od innych dzieci? Czy jest tego jakaś przyczyna i czy można pomóc jej wyjść ze świata ciszy? Czy taka przypadłość była „urodą” dzieci z tamtych czasów czy pojawia się i we współczesnych czasach?

Dużo pytań...

Lubię zadawać pytania i wymuszać na czytelniku odpowiedzi. Lubię prowokować do myślenia? Dlaczego? Człowiek, który ma zdolność myślenia, dostrzeże w tekście więcej niż ten, który czyta, tylko dla przyjemności, a czytając „ślizga” się po tekście. Nie generalizuję, bo oczywiście są i chlubne „przypadki”.

„Zaklęta w ciszy” to Londyn XIX w., ale i Królestwo Polskie, a w nim dwór w Tykocinie nad Narwią. To również zamorskie wyprawy i odkrywanie skarbu. Szyfry, zagadki i tajemnice. I jakby było mało jest i cioteczka „słodka” chcąca pożenić swoich bratanków.

Ta książka ma wszystkie potrzebne walory, aby stać się wspaniałą lekturą i to nie tylko na długie jesienne wieczory. Format, wyraźna i przyjazna dla oka czcionka, miły w dotyku papier, taki pomagający jakby dotknąć tamtych czasów, sprawiają, że obcowanie z tekstem staje się przyjemnością. I tutaj muszę złożyć ukłon w stronę Lucky Wydawnictwo i jako czytelnik napisać, dziękuję.

Ale może wróćmy jeszcze do książki.

Autorka, jak sama o tym pisze, musiała się zmierzyć z przypadłością swojego dziecka i sprawić, aby zechciało mówić do wszystkich. „Zaklęta w ciszy” stała się pretekstem do opowiedzenia o świecie dziecka zamkniętego w swojej ciszy. Pretekstem do przybliżenia czym jest mutyzm wybiórczy. Podzielenia się z nami swoim doświadczeniem.

Dla większości czytających „Zaklętą w ciszy” to może być pierwsze zetknięcie się z mutyzmem wybiórczym. Ale i światełko w tunelu dla znajomych czy kogoś z rodziny. To również szansa dla nauczycieli i wszystkich osób pracujących z dziećmi . Bardzo często to co uważamy ze złe wychowanie lub nieposłuszeństwo, złośliwość, tak naprawdę jest codziennym dramatem dziecka i jego rodziców. „Zaklęta w ciszy” to wspaniały sposób na ukazanie tego problemu i w sposób jak najbardziej zrozumiały i prosty. Wykorzystanie do tego fabuły książki to iście mistrzowskie posunięcie.

Sposób w jaki autorka prowadzi akcję i umieszcza w niej Eva jest zaskakujący. Dla mnie rewelacyjny. Tę książkę czyta się jak najlepszy XIX - wieczny romans angielskiej autorki. Kilka razy patrzyłam na okładkę, aby sprawdzić czy to czytam książkę angielskiej czy jednak polskiej autorki. Urszula Gajdowska ma tak dobry warsztat i przygotowanie, ze momentami zapominałam, że to Polka napisała tę książkę. Nie powstydziłyby się angielskie pisarki, damy angielskiego historycznego romansu.

Zapewne patronki „Zaklętej w ciszy” opowiedziały o czym jest książka i zachęciły do jej przeczytania. Ja chciałabym się skupić na „pretekście”, który posłużył do napisania tej pięknej książki.

Eve Wood, najmłodsza przyrodnia siostra braci Floger, jeszcze dziecko, o którego istnieniu dowiedzieli w sposób niespotykany.

Dziewczynka nie komunikuje się z nikim z otaczającego ją świata. Nikomu nie ufa. Żyje w ciągłym zagrożeniu i lęku, który pozbawił ją zdolności wypowiadania swoich myśli. Zdolności komunikowania się ze światem za pomocą mowy.

Na szczęście w jej życiu pojawia się pewna osoba, której udaje się wzbudzić w dziewczynce zaufanie i małymi kroczkami wejść do jej świata. W zasadzie jest jedynym łącznikiem małej Eve ze światem. „Zaklęta w ciszy” to książka, w której Urszula Gajdowska chce nam przybliżyć mutyzm wybiórczy, który dotyka dzieci i dorosłych. O tym, że może dotknąć i dorosłych dowiedziałam się ze znajdujących na końcu książki – Słów od Autorki. Nota bebe bardzo ważnych słów i już teraz proszę, abyście Państwo zwrócili na nie uwagę.

Na przykładzie małej Eve Autorka przybliża nam mutyzm wybiórczy. Pokazuje jak się objawia i jak sami możemy go, jeżeli nie rozpoznać, to mieć podejrzenie, że to on i aby potwierdzić udać się z dzieckiem do specjalisty. Wiem, specjalista brzmi groźnie. Jednak są fachowcy potrafiący rozpoznać tę przypadłość i dać rodzicom czy opiekom konkretne wskazówki.

Czym się objawia mutyzm wybiórczy, zjawisko nadal bardzo mało znane psychologom, nauczycielom czy terapeutom ?

Dziecko z mutyzmem wybiórczym rozmawia, tylko z jedną wybraną przez siebie osobą. W domu może komunikować się z całą rodziną, jednak po opuszczeniu bezpiecznych murów domu zamyka się na wszelkie kontakty z otoczeniem. Nawet znając kogoś nie przywita się na ulicy i nie powie, dzień dobry. W środowisku, w którym przebywa może się komunikować z jedną osobą, by po jakimś czasie zacząć i z całą klasą lub grupą. Jednak dorosły lub dziecko z innej grupy już jawi się jako zagrożenie.

Dziecko z mutyzmem wybiórczym musi mieć zapewnione poczucie bezpieczeństwa. Do niczego nie można go zmuszać. Niczego nie wolno wymuszać. Spokój, cierpliwość i intuicja - przed wszystkim tym trzeba się kierować. I oczywiście wiedza. Tak zwana droga małych kroków. Niczego nie przyspieszać. Lepiej odczekać i za jakiś czas ponowić próbę niż coś wymusić i zablokować dziecko niewiadomo na jak długi czas.

Do książki będę wracała. Mutyzm wybiórczy to bardzo ważna i trudna przypadłość, o której wiedza jest wciąż znikoma.

Polecam „Zamkniętą w ciszy” pani Urszuli Gajdowskiej. W mojej ocenia ta książka zasługuje na 10/10.

Książka, która nie dość, że dobrze napisana, to jeszcze jest nadzieją na wyjście z ciszy. Zdrowie nie ma ceny. Jest najcenniejsze.

Październik miesiącem świadomości o mutyźmie wybiórczym

Autorce dziękuję za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki.

„W świecie ciszy” Urszula Gajdowska

Wydawnictwo Lucky

Cudna, klimatyczna i taka romantyczna, choć zawierała trudny temat milczącej dziewczynki. Zrobiło na mnie ogromne wrażenie podejście do tematu, wyjaśnienie o co chodzi z przypadłością Evie i jak jej pomóc, a nie zaszkodzić.

Jakaż to była śliczna powieść. Od pierwszych stron pozwoliłam autorce  wciągnąć się w tę piękną historię, w której nie brakowało ani smutku, ani zamyśleń, czy też zabawnych dialogów i małych tajemnic.  I były też momenty, gdy łzy stawały  mi w oczach przy czytaniu o losach małej Evie, traktowaniu jej przez bezduszne osoby w czasie pobytu na pensji. Jej zagadkowa przypadłość milczenia przy obcych była zupełnie nie rozumiana. W obecnych czasach ten  lęk przed mówieniem  nazywany jest  mutyzmem wybiórczym. Jedynie jej guwernantka Florence Thompson potrafi dotrzeć do psychiki tego dziecka. Czy w zachowaniu Evie kryje się jakaś mroczna tajemnica, okropne przeżycie?... Trudno było nie pokochać tego małego dziecka, zagubionego, bojącego się innych ludzi, nieufnego, bo przecież to, czego doznało w swym krótkim życiu od innych osób, było okrutne. I cały czas miałam w swojej wyobraźni tę twarzyczkę  dziewczynki z okładki książki.
Autorka przeniosła nas do dawnego Londynu  /lata 20-te XIX-go wieku/.
Hrabia Foglar po swojej śmierci pozostawił testament, w którym hojnie obdarza swoich potomków. Jego synowie - Fryderyk, Zadar i Oskar otrzymują spory majątek.  Jednak nie zapomina też o nieślubnej córce, dla której przeznacza pewną sumę pieniędzy, zależną od spełnienia określonych warunków.  Wszyscy zaskoczeni są istnieniem córki hrabiego, którą wedle woli zmarłego ma opiekować się najstarszy syn Fryderyk.
Kiedy Evie wraz ze swoją opiekunką trafia do domu hrabiego Fryderyka, nie jest jej łatwo, ale spotyka się wreszcie  z ogromną wyrozumiałością.
Z Londynu autorka przenosi nas też na czas  świąteczny do polskiego majątku nad Narwią. Czy Evie w nowym otoczeniu zacznie przełamywać swoje lęki? Czy hrabia Fryderyk o niezbyt ciekawej reputacji, z którym opiekunka dziewczynki ma przykre wspomnienia z przeszłości, jest faktycznie osobą taką, jak sądzą inni? A może stanie się coś, co wprowadzi ocieplenie między tymi dwoma dorosłymi osobami?
Podziwiam ten świetnie przedstawiony XIX-wieczny klimat tamtych czasów, ten cały arystokratyczny świat, konwenanse, uprzedzenia. Pięknie opisana historia, wciągający wątek romantyczny, tajemnice... Nie brakuje też tutaj czyhającego niebezpieczeństwa. Mała Evie powoli otwiera się na innych, a przy niej są także pozostali bracia, dzięki którym oswaja  swój lęk. Nawet baronowa, ciotka, mimo swej pozornej oschłości i pewnej wyniosłości, spełnia pewną rolę w nowym życiu dziewczynki. Ta powieść niesie mądre przesłanie. Autorka napisała bardzo wciągającą powieść, w której nie brakuje wzruszeń, rodzących się uczuć, tajemnic z przeszłości, wątków, które budzą strach. Świetnie wykreowane postacie, często zabawne dialogi, wspieranie się braci, ich wzajemne relacje, często i spory, które potrafią budzić uśmiech...
Polecam "Zaklętą w ciszy", choć to mało powiedziane. Tę książkę trzeba przeczytać. Jak zawsze autorka nie zawiodła mnie. Jej styl pisania i język powieści urzekają, a poruszany temat mutyzmu wybiórczego, uroczy klimat dawnych czasów, intrygujące zwroty akcji, tajemnice, przełamywanie barier po prostu skradły moje serce...

Sięgając po książkę oczekujemy konkretnych emocji. Romans, kryminał,hate-love czy wątki mafijne z góry nastawiają nas na pewne wydarzenia. Ale książka to również element zaskoczenia,historii, której nie uczą nas w szkole i podjęcie tematów uznawanych za mało prawdopodobne.

" Zaklęta w ciszy" to cudownie napisana powieść @urszula_gajdowska_autorka , której akcja osadzona jest w początku XX wieku w Londynie. Z chwilą zbliżającego się odejścia z tego świata hrabia Foglar oznajmia swoim bliskim, że ma córkę z nieprawego łoża. Tym samym prosi syna Fryderyka,by ten podjął się opieki nad Evie. Dziewczynka ma przy sobie opiekunkę Florence Thompson.

Evie cierpi na mutyzm wybiórczy,co stanowi dodatkowy problem w nawiązaniu relacji. Po nitce do kłębka będzie można spojrzeć na ten stan z jej perspektywy.

Osobiście uwielbiam książki, które poza oczywistą
" rozrywką" niosą przekaz i edukują. Widać ogromną pracę autorki nad jak najlepszym odzwierciedleniem tamtych czasów i oczywiście tej jednostki chorobowej. Żeby zwolennicy romansu nie czuli się pominięci mamy takowy wątek z Fryderykiem i nianią.

Nie chcę się zbytnio rozpisywać,by nie zdradzić za dużo. Warto więc skorzystać z tej recenzji jako zachęty,by w nowym roku czytelniczym znalazło się miejsce na wspomnianą podróż w czasie.

• Romans
  • 2023 przeczytane
  • Polskie
  • Moje :)

Dodaj cytat z książki Zaklęta w ciszy