Pierwsza pomoc w górach

Okładka książki Pierwsza pomoc w górach Przemysław Gancarczyk, Andrzej Górka, Łukasz Migiel, Maciej Mikiewicz, Adam Ubych
Okładka książki Pierwsza pomoc w górach
Przemysław GancarczykAndrzej Górka Wydawnictwo: Bezdroża zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Bezdroża
2023-11-29
2023-11-29

Dla mnie najważniejsze są porady jak unikać zagrożenia, jesteś chory-nie idź w góry, jesteś w górach-nie pij, jesteś zimą w górach - nie wchodź na taflę stawów itd. Polecam, czytajmy i bądźmy mądrzy zanim cokolwiek się stanie

Książka godna polecenia!
Omawia w bardzo prosty i przystępny sposób wszystkie stany nagłe.
Dodatkowo zawiera bardzo ładne rysunki, które ułatwią zapamiętanie zagadnienia.

Uważam, że książkę powinno się przestudiować, nawet jak nie chodzi się po górach, bo wiedza jest uniwersalna i można (a nawet trzeba) pomagać wszędzie.

Tak jak zaznaczyli autorzy, zakres czasami wybiega poza ramy "pierwszej pomocy" i należało by przećwiczyć niektóre elementy.
Jeżeli ktoś czuje niedosyt to polecam zapisać się na "Kurs KPP - Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy".

Książka godna polecenia!
Omawia w bardzo prosty i przystępny sposób wszystkie stany nagłe.
Dodatkowo zawiera bardzo ładne rysunki, które ułatwią zapamiętanie zagadnienia.

Tak jak zaznaczyli autorzy, zakres czasami wybiega...

"Pierwsza pomoc w górach" autorzy: Przemysław Gancarczyk, Andrzej Górka, Łukasz Migiel, Maciej Mikiewicz oraz Adam Ubych.

W mojej ocenie ta książka powinna być w każdym domu 👍

Czego z niej się dowiecie? Jak zachować się w górach oraz co ze sobą zabrać. Jak zachować się do czasu przybycia ratowników oraz w trakcie przylotu helikoptera. W tej książce znajdziecie informacje dzięki którym nauczycie się jak w podstawowy sposób ocenić stan osoby poszkodowanej (m.in. skala AVPU, ocena osoby ratowanej według schematu ABCD, SAMPLE pierwsza pomoc). Dowiecie się również jak przeprowadzić szybkie badanie urazowe. W prezentowanym tytule zostaną poruszone m.in. takie kwestie jak: upadek z wysokości, obrażenia(m.in. głowy, kręgosłupa i klatki piersiowej itp.),wychłodzenie, zasypanie przez lawinę, odmrożenia, porażenie piorunem, zagrożenia ze strony dzikich zwierząt. W książce zostaną poruszone również kwestie pierwszej pomocy przydatne nie tylko w górach m.in. pierwsza pomoc przy nagłym zatrzymaniu krążenia, utrata przytomności, zadławienie. Dowiecie się również jak rozpoznać udar lub wylew. Poruszanych tematów jest naprawdę dużo, więc nie sposób je tu wymienić.

Książka zawiera podstawowe informacje dotyczące pierwszej pomocy, które naprawdę warto znać 👍 Prezentowany tytuł napisany jest naprawdę prostym i zrozumiałym językiem. Dodatkowo książka bogata jest w wiele świetnych ilustracji 😍

Szczerze polecam 👍

#współpracarecenzencka

W mojej ocenie ta książka powinna być w każdym domu 👍

Śmiało mogę powiedzieć, że „Pierwsza pomoc w górach” to książka, którą powinien przeczytać każdy, przede wszystkim ten, kto planuje górskie wędrówki, ale przyda się ona także tym, którzy wolą inne miejsca do aktywnego wypoczynku. Bo ratownicy medyczni w tej jednej publikacji zebrali wiedzę o tym, jak zachować się w przeróżnych sytuacjach, w których ktoś będzie potrzebował naszej natychmiastowej reakcji i pomocy.

Autorzy książkę zaczynają od zupełnie podstawowej, ale bardzo ważnej rzeczy, czyli odpowiedniego ubioru na wędrówki w różnych porach roku oraz od niezbędnych elementach wyposażenia naszego plecaka. Czytelnik dostaje prostą ściągę, o jakie rzeczy koniecznie powinien zadbać, niezależnie od tego, jaką trasę wybiera i jak wysoko ma zamiar się wspiąć. To będzie na pewno świetnym przypomnieniem dla wprawionych turystów, ale także pomocną informacją dla tych, którzy dopiero rozpoczynają eksplorowanie szlaków.

W dalszej części w skrupulatny sposób opisano przeróżne przypadki, w których możemy się znaleźć, a w których będziemy musieli pomóc poszkodowanemu lub zadbać o własne bezpieczeństwo. Od zwykłych zwichnięć czy zasłabnięć, po dużo bardziej poważne i bezpośrednio zagrażające życiu sytuacje. Każdy przypadek zostaje dokładnie omówiony, a następnie dostajemy zwięźle rozpisany plan działania, w razie znalezienia się w konkretnej sytuacji.

Autorzy zadbali o prostotę języka, dzięki czemu przekazywana wiedza jest łatwo przyswajalna. Czytając tę książkę, nie mamy poczucia, że czytamy podręcznik. Ważną rolę, w moim odczuciu, odgrywają tutaj także wszelkie rysunki, które pojawiają się przy opisywanych sytuacjach. Z lekkim zabarwieniem humorystycznym przedstawiają to, co autorzy opisują, dzięki czemu łatwiej zapamiętać i przyswoić chociażby kolejność działania czy sposób pomocy.

Książka została stworzona z myślą o tatrzańskich szlakach, ale jak wspomniałam na początku, jest to tak uniwersalna pozycja, że możemy po nią sięgnąć niezależnie od tego, w jakie góry planujemy się wybrać. Niemniej, zasłabnięcia, złamania, nagłe zatrzymania krążenia czy ukąszenia zdarzają się wszędzie i być może będziemy zmuszeni do udzielenia pomocy podczas spaceru, czy w drodze do pracy, więc warto tego typu książki czytać i przyswajać tak ważną i potrzebną wiedzę.

Myślę, że jest to warta uwagi lektura, która może się okazać jedynie przypomnieniem zdobytej wcześniej wiedzy na temat pierwszej pomocy, jak i swego rodzaju poradnikiem dla tych, którzy nie wiedzą, jak w określonych sytuacjach powinniśmy się zachować.

Polacy uwielbiają wyjazdy w góry - piesze przemierzanie kilometrów szlaków, blisko natury i z dala od miasta i codziennych obowiązków kusi ogromnie ❤️. Ja także kocham jeździć ze swoimi chłopakami w góry i gdy zaczynamy planować wyjazd staram się przygotować do niego najbardziej odpowiedzialnie jak tylko potrafię ze względu na Antka jak i nasze wspólne bezpieczeństwo. Czemu o tym mówię? Sami doskonale wiecie jak to wygląda w praktyce - klapki na nogach, albo trampki, wyjście w góry po zmierzchu, brak odzieży ochronnej, sprzętu, odpowiedniej wiedzy...itd.
Książka, którą chcę Wam dzisiaj przedstawić powinna znaleźć się w biblioteczce każdego turysty, czy też pasjonaty ❤️. "Pierwsza pomoc w górach" to świetne vademecum napisane przez najlepszych specjalistów tzn @topr_official 💪🏻. Podzielona jest na pięć rozdziałów. Pierwszy z nich opisuje wszystko to co dotyczy absolutnych podstaw tzw amatorskiej turystyki górskiej - od planowania wycieczki, jakości zabieranego bagażu, sprzętu, zawartości apteczki, aż po numery alarmowe i aplikację, która powinna znaleźć się w naszym telefonie. Dalsze z nich opisują konkretne przykłady pierwszej pomocy w razie dziesiątek wypadków i chorób, które mogą przydarzyć się każdemu (i nie tylko w Tatrach). Czy wiecie jak zachować się gdy ktoś nagle straci przytomność? Jak szybko ocenić jej stan? Jak pomóc?
To 200 stron świetnie skompresowanej i przedstawionej wiedzy, która może pomóc w ratowaniu zdrowia i życia podczas górskich wojaży. Zabawne rysunki i wypunktowane działania dołączone do każdej sytuacji to kolejny ogromny plus tego poradnika.
Polecam gorąco, absolutny must have do plecaka gdy wybierasz się w góry 💪🏻.

Książka według mnie to podstawa do przeczytania zanim wybierzemy się w jakiekolwiek góry, tym bardziej wyższe.

Pozwala ze spokojną głową iść w góry a w razie czego wiemy jak działać, jak pomagać, żeby nie zaszkodzić. Pełna praktycznych porad, informacji oraz zaleceń w sprawie pierwszej pomocy. A ta wiedza zaprocentuje i może się przydać nam nie tylko w górach.

A co wy myślicie o takich pozycjach? Ja myślę, że zawsze warto po takie sięgnąć!

A co wy...

Po górach chodzę od wielu lat i na szczęście do tej pory nie zdarzyło mi się korzystać z pomocy, jaką oferuje TOPR. Mam jednak świadomość tego, że moja znajomość zasad pierwszej pomocy może uratować nie tylko mnie, ale również innych turystów.
"Pierwsza pomoc w górach" to książka, która została napisana przez ratowników TOPR, dlatego wszystkie informacje przedstawione są bardzo profesjonalne, ale równocześnie lekko i przystępnie tak, aby nie czytelnik wiedział co zrobić ze zdobytą właśnie wiedzą. Pozycja ta w jasny sposób ukazuje co, kiedy i jak robić, aby być świadomym turystą i w razie potrzeby udzielić właściwej pomocy. Świetną robotę wykonują komiksowe grafiki, które nie są „podręcznikowo nudne”, a bardzo dobrze dopełniają całość. Moim zdaniem jest to książka, która jest niezbędnikiem każdej osoby wybierającej się w góry i nie tylko.

• Na zawsze w moim sercu ♥️♥️♥️
  • Góra

Dodaj cytat z książki Pierwsza pomoc w górach