Nietuzinkowy sklep całodobowy

Znak Literanova
2024-03-11
2024-03-11
Łukasz Janik

Gdy tajemniczy Dokko znajduje portfel na stacji w Seulu jeszcze nie wie, jak bardzo jego życie się zmieni. Po oddaniu zguby w ręce pani Yeom, bezdomny mężczyzna nie tylko zostaje poczęstowany przez nią posiłkiem. Podejmuje pracę u kobiety, gdyż jest ona właścicielką sklepu całodobowego, który z czasem stanie się bardzo nietuzinkowym miejscem.

Wspomniany Dokko był tu zdecydowanie nie tylko najbardziej tajemniczym bohaterem, ale również najciekawszym. Bezdomny mężczyzna, zmagający się z uzależnieniem, w dodatku cierpiący na amnezję. Nie pamięta skąd pochodzi, ani kim jest. Intrygował mnie od pierwszych stron i byłam bardzo ciekawa tej historii. Jego losy przeplatane były z życiorysem pani Yeom, która sama borykała z się z różnymi problemami, a także z przygodami poszczególnych klientów nietuzinkowego sklepu całodobowego.

Mój jedyny problem z tą książką jest taki, że niestety nie uwierzyłam w nagromadzenie zbiegów okoliczności i cudotwórstwo bezdomnego mężczyzny. Nie zmienia to jednak faktu, że "Nietuzinkowy sklep całodobowy" jest na wpół magicznym miejscem, które aż chciałoby się odwiedzić i znaleźć w nim remedium na wszelkie smutki. To była bardzo ciepła historia, z równie pięknym przekazem, że w każdym tkwi dobro, tylko trzeba je dostrzec. To książka dająca nadzieję, napawająca optymizmem i przywracająca wiarę w ludzi 🤍

"Ale teraz chyba już wiem...
Że do rzeki się nie skacze, ale się ją przekracza.
Że przez most się przechodzi, a nie z niego spada".

Wspomniany Dokko był tu...

2030

Mamy emerytowaną nauczycielkę panią Yeom, właścicielkę tytułowego sklepiku, nocnego stróża, mloda sprzedawczynię od lat przygotowującą się do egzaminu na urzędnika państwowego i traktująca posadę w sklepie jako tymczasową ( ale świetnie sobie radzi). Nieoczekiwany dobry uczynek pani Yeom względem pewnego bezdomnego, który przyniósł jej zgubiony w metrze portfel zapoczątkuje lawinę zmian.
Bezdomny Dokko dostaje darmowy posiłek. Nowy kłopot pani Yeom, bo nocny stróż dostał lepsza prace. Bez wahania oferuje wakat Dokko. Słusznie przeczuwa, że ma on problem alkoholowy i kiedyś całkiem dobrze mu się powodziło. Reszta załogi jest wybitnie nieufna, ale szacunek Dokko zyskuje gdy rozprawia się kategorycznie z pijanymi wyrostkami. W nocy uczy się pilnie nazw i gramatury wszelkich towaró.
Sheon zna się trochę na swym fachu, więc furorę roba jej rzeczowe, spokojne i profesjonalne filmiki o obsłudze różnych kas fiskalnych. Mimo trudnych dojazdów nadal pracuje dla Pani Yeom, ale wkrótce uśmiecha się do niej fortuna i może zostać kierowniczką innego sklepu. Pani Yeom daje jej odejść, mówiąc o spadku przychodów ze sklepu. Mimo wszystko Dokko pomaga jej wytrwać, syn marnotrawny ma kolejny pomysł na biznes i chce nakłonić matkę do sprzedaży sklepu.
Jest jeszcze Gyong=man, ojciec bliźniaczek który rzez ciągłą race traci z nimi i żoną kontakt, a Dokko życzliwie doradza mu jak to zmienić, chłopiec, który kradnie też nawiązuje relację z Dokko. Druga część traktuje o samym Dokko, który był znanym chirurgiem, ale umarł mu pacjent ( ktoś inny go zastąpił przy operacji). Szereg nieprawidłowości w szpitalu, choć lekarz został kozłem ofiarnym, opuściła go rodzinę i stał się bezdomnym.
Piękna opowieść o potędze małych gestów, o relacjach międzyludzkich, o potrzebie realizacji siebie i nieoczekiwanych odmianach losu. Ciekawa galeria postaci, lekka opowiastka, która kryje w sobie buddyjską mądrość, umiejętność dostrzegania drobiazgów. Dla mnie lektura wspaniałą, zwłaszcza przez pewne ciepło, życzliwość i pozytywne emocje, którymi emanuje książka.

" [...] W naszym sklepie nie jemy niczego, co jest po terminie, czy to pracownicy, czy teraz pan. Jemy same dobre rzeczy. [...]

Czy słuchacie czasem audiobooki? Ja czasami po nie sięgam. Tym razem postanowiłam przesłuchać audiobook pod tytułem "Nietuzinkowy sklep całodobowy" autorstwa Kim Ho-Yeon. Jest to koreański bestseller, którego nie warto przegapić. Czytają Aleksandra Zawadzka i Jakub Kamieński. Lektorzy nadają tej książce dodatkowego wyjątkowego charakteru.
Poznałam tutaj wyjątkową starszą panią Yeom. Ma wyjątkowe serce. Przekona się o tym pewien bezdomny człowiek. Co zrobi pani Yeom, gdy pewnego razu zgubi cenną dla siebie małą saszetkę? Jest  właścicielką pewnego sklepu w Seulu. A także mamą syna, którego życie nic nie nauczyło. Czy czyha na posag po matce? Do czego jest w stanie się posunąć? Nie polubiłam tego człowieka. Współczułam pani Yeom takiego syna. Czy miłość i dobroć, którą wysyła w świat, powrócą do niej ze zdwojoną siłą?
Poznałam również bezdomnego wielkiego jak niedźwiedź Dokko i jego historię. Czy zasłużył sobie na to, co jego spotkało? To już ocenicie sami po przeczytaniu lub wysłuchaniu tej książki. Dlaczego cierpi na amnezję? Czy pamięć mu powróci?
Czy każdy zasługuje na drugą szansę? Przekonacie się o tym, czytając "Nietuzinkowy sklep całodobowy". Jest to bardzo piękna historia dająca do myślenia i zmuszająca czytelnika do głębokiej refleksji nad własnym życiem.
Dzięki pewnemu nietuzinkowemu sklepowi poznajemy losy również innych postaci. Czy dzięki temu sklepowi odmienią się ich losy? Co takiego tam się dzieje, że jest to bardzo wyjątkowy sklep?
Zwróćcie uwagę na piękną okładkę. Nie mogę oderwać od niej oczu. Jest bardzo wyjątkowa.
Jak wiecie, od jakiegoś czasu uwielbiam oglądać koreańskie seriale. Ostatnio przekonuję się, że koreańska Literatura piękna również jest wyjątkowa.
Dzięki "Nietuzinkowemu sklepowi całodobowemu" przekonacie się, że warto pomagać, wyciągać pomocną dłoń do innych i dawać drugą szansę.
Czy jesteście gotowi poznać historie pani Yeom, wielkiego jak niedźwiedź Dokko i innych postaci występujących w tej historii?
Autork w swojej powieści porusza również sprawę Covid-19.
Ten audiobook wciągnął mnie od samego początku. Bardzo chciałam poznać zakończenie. Miałam cichą nadzieję, że wszystko się jakoś pozytywnie poukłada.
Fabuła jest bardzo dobra, a akcja spokojna. Część postaci i ich historie polubicie, część niestety nie.
Jeżeli lubicie koreańskie powieści, to polecam wam "Nietuzinkowy sklep całodobowy".
Chętnie poznam inne dzieła tego autora.

Jest w tej książce coś typowego z czym do tej pory spotkałam się w literaturze azjatyckiej- jakieś takie ciepło i spokój. Podobnie jak w "Zanim wystygnie kawa" poznajemy wiele pozornie niezwiązanych ze sobą historii. Wszystkie są podszyte nadzieją i uśmiechem.
W odróżnieniu od wspomnianej książki, w tej jednak akcja posuwa się do przodu. Nie są to osobne opowiadania, które nie zmieniają akcji. Poznajemy bohaterów w momentach zmian i widzimy jak dalej potoczyło się ich życie. Sekret głównego bohatera zostaje wyjaśniony i całość jest zamkniętą kompozycją.
Styl nie jest ciężki, czyta się przyjemnie. Miła i spokojna lektura.

zy zdarzyło Wam się ocenić kogoś tylko i wyłącznie po pierwszym wrażeniu? ☁️

Pewnie odpowiedź brzmi - tak. Zresztą. Kto tego nigdy nie zrobił. A ile razy potem okazało się, że dana osoba jest totalnie różna od naszych pierwszych założeń? 👩‍🦰

"Nietuzinkowy sklep całodobowy" jako swojego głównego bohatera ma właśnie taką osobę, która każdy ocenił źle tylko przez pryzmat tego, że jest...bezdomnym. Taka piękna, wręcz urocza okładka a ja mówię o bezdomności? A jednak!

🏬Wlascicielka tytułowego sklepiku pewnego dnia wpadła na Dokko, bezdomnego który oddał jej zagubiony portfel. Kobieta postanowiła dać mężczyźnie dach nad głową i pracę. Oczywiście inni współpracownicy nie byli początkowo do niego przychylnie nastawieni, przez amnezję alkoholową naśmiewali się z jego zacofanego myślenia, a także ogólnej aparycji. 💔

Jednak Dokko zmienił życie każdego z pracowników, a także ich bliskich, otworzył im oczy i można powiedzieć, że dostali od losu drugą szansę na odmienię swojego życia. Jest to niezwykle wartościowa i ciepła historia, która udowadnia, że mimo iż nie każdy błąd można naprawić to każdemu warto dać drugą szansę i nigdy nie wiemy na kogo w życiu trafimy. Bo czasem wystarczy dosłownie jedna iskra dobra by w życiu innych działa się magia.

🌸 książka podzielona na rozdziały względem historii poszczególnych osób, jednak przez całą historię każdy zadaje sobie pytanie - kim w ogóle jest Dokko? W ostatnim rozdziale poznajemy również jego historię, która pokazuje co doprowadziło go bezdomności.

Polecam. U mnie ląduje w topce tego roku.

zy zdarzyło Wam się ocenić kogoś tylko i wyłącznie po pierwszym wrażeniu? ☁️

Czasami lubię być zamyślona, lubię gdy książka podpowiada mi różne tematy do przemyśleń. Ta książka właśnie jest tego typu. Czasami sama czuję się Dokko. To jest niesamowite ile ciepła i dobroci jest nam wstanie dać druga osoba, nie zależnie od tego czy ją znamy czy nie. Czuje, że po tej lekturze serce mi się raduję, czuję taką wdzięczność do autora ale i do samej siebie, że chciałam sięgnąć po tą książkę. Pokazuje jaki świat bywa brutalny ale także i piękny zarazem. Każdy rozdział dotyczył innej osoby która wcześniej czy później spotyka naszego głównego bohatera. Pojawiają się problemy które każdy z nas może mieć i rozwiązania, które czasami nie są i jednocześnie są łatwe. Szczęśliwa jestem z tego, że staram się pomagać gdy ktoś tego potrzebuje lub zagadać gdy coś jest nie tak. Może dla takich osób ja jestem takim Dokkiem.
Piękna, łapiąca za serce opowieść o niezwykłym sklepie, a raczej o osobach z nim związanych. Konieczna do przeczytania dla każdego.
Serdecznie polecam, życzę dobrego dnia, oraz życzę wszystkim i każdemu z osobna by mógł spotkać i porozmawiać z Dokko :)

Opowiada właśnie o Dokko, ale też o sklepie całodobowym. Różne rozdziały pokazują nam historie różnych osób które przewijają się przez sklep. Pokazuje nam myślę że to że nawet jeśli coś idzie nie tak, jeśli popełnili sny błędy w naszym życiu to nie wszystko jeszcze stracone, że możemy naprawić to. Daje taką nadzieję. Jest trochę smutna i lubię to.
Niektóre historie tych osób są ciekawsze niektóre mniej, ale wszystko jest takie spokojne. Codzienne, rutynowo przyjemne. Bardzo dobrze się ja czyta. I cieszę się że po nią sięgnęłam.
PS okładka jest naprawdę śliczna. Czuję, że powinnam to docenić haha.

Niektóre historie tych...

Do przeczytania książki skłoniła mnie okładka, sympatyczny obrazek, który urzekł mnie od pierwszego spojrzenia (za okładkę 11/10). Nie żałuję, że sięgnęłam po "Nietuzinkowy sklep całodobowy", bo jest to książka z tych, które trzeba co jakiś czas przeczytać, żeby poczuć się lepiej. Historia o tym, że każdemu należy się druga szansa i pomocna dłoń i nie ma nic ważnieszego od drugiego człowieka bo najgorze to być "dokkeo"

Książka bardzo gładka. Przeczytana na dwa razy w zgiełku codziennego życia. Przyjemna, lekka, nawet z deka poruszająca i pouczająca. Pierwszy koreański tytuł na półce z nadzieją; dzięki niej, na więcej.

Taka ciepła historia o tym że dobro wraca .

Taka ciepła historia o tym że dobro wraca .

• Literatura piękna
  • Korea