Stolik z widokiem na Kreml

2024-02-21
literatura polska Moskwa Rosja reportaż literatura faktu

Fantastyczna. Wciągająca. Przerażająca.

Fantastyczna. Wciągająca. Przerażająca.

Książka specyficzna. Trochę trudna ale też dobrze napisana. Mnie jakoś wybitnie nie porwała ale też doceniam wkład pracy autora.

Porażający obraz kraju i jego mieszkańców

Porażający obraz kraju i jego mieszkańców

Ułożona z lapidarnych zdań opowieść o rosyjskim imperializmie oraz obojętnym spojrzeniu obywateli tego kraju na bestialskie poczynania jego kolejnych władców. Doskonała analiza dokonana na podstawie krótkich kadrów z życia polskiego dziennikarza, który za wschodnią granicą spędził wiele czasu. Przypowieść o nieustannym powtarzaniu się historii i próbach rozciągania swego terytorium pod dumnymi hasłami "obrony ojczyzny" i niesienia innym "ruskiego miru"

Bardzo dobry reportaż. Współczesna rosja opisana z perspektywy autora oraz jego przyjaciół. Sporo miejsca poświęcono oczywiście wojnie w Ukrainie. Świetnie się tego słuchało.

Reportaż- niereportaż o naszym sąsiedzie, który od lat niepokoi Europę wschodnią, a od 2022 roku także i resztę świata. Autor przez oczy przedstawionych bohaterów pokazuje jak odbierana jest szeroko pojęta "rosyjskość". Bohaterami są mieszkańcy różnych rejonów w różnych czasach więc obraz ten jest wielowymiarowy.
Odbieram tą książkę jako swojego rodzaju pożegnanie autora z Rosją i tym jak ten kraj postrzegał, a także ze znajomymi ludźmi tam mieszkającymi.

Odbieram tą książkę jako swojego rodzaju pożegnanie autora...

Obraz społeczeństwa Rosji malowany przeżyciami osobistymi autora. Rosja imperialna i pełna sprzeczności. Wstrząsające opisy z wojny na Ukrainie (i nie tylko). Ostrzeżenie przed ruskim mirem. Świetnie się czyta.

Gdzie są przyjaciele moi? - można zapytać słowami piosenki Maleńczuka w imieniu Pawła Reszki.
Dziennikarz w swoich wspomnieniach z Rosji i Ukrainy zamienia się bowiem w poetę żałoby, który ‎tka reporterskie treny po tabletce zapomnienia wydawanej bez recepty przez Kreml.
Ta poetyka miesza się ze stałymi elementami gatunkowymi. Są więc rosyjskie ‎absurdy drążące dziurę w głowie, jest alkohol i obowiązkowe cytaty z Szałamowa, Sołżenicyna lub ‎Czechowa. Tutaj akurat padło na dwóch ostatnich. I są wstrząsające świadectwa z wojny, które ‎chyba tylko alkoholem i dobrą literaturą można okiełznać.

W rozmowie z Autorem dostępnym na podcaście wydawnictwa pada pytanie, czy to, co widział za ‎naszą wschodnią granicą, jakoś go zmieniło?
Zbliżenie kamery, długa chwila milczenia, grymas twarzy wyglądający jak sztuczny uśmiech.
Myślę, że nie - odpowiada.
I sam w to chyba nie wierzy...

Całe miasta Ukrainy będą potrzebować psychiatry, pisze Reszka. Rosja, jak mniemam, potrzebować ‎będzie egzorcysty.
I jeszcze te szaraszki - warto wygooglować - słowo klucz do zrozumienia rosyjskiego ‎społeczeństwa.‎

Polecam wersję audio, czytający w sposób idealny przekazuje emocje.
Książka bardzo smutna jak to często bywa gdy jest na faktach.
Poznajemy wydarzenia początku wojny na Ukrainie ale i przyczyny.
Poruszająca lektura.

Polecam wersję audio, czytający w sposób idealny przekazuje emocje.
Książka bardzo smutna jak to często bywa gdy jest na faktach.
Poznajemy wydarzenia początku wojny na Ukrainie ale i przyczyny.
Poruszająca lektura.

Świetna książka, mnie Paweł Reszka nigdy nie zawodzi. Smutne pożegnanie z Rosją i przyjaciółmi, kraj pełen sprzeczności, pieknie napisane, polecam.

• Reportaż
  • Rosja