Glass Hills

literatura polska Karkonosze

Wyróżniona opinia i

Glass Hills

przeczytanych książek 1625 napisanych opinii 1065

Lubicie książki, których akcja toczy się w górach bohaterowie są totalnymi przeciwnościami? Jeśli tak, to koniecznie musicie sięgnąć po książkę.

Mia, miłośniczka farb olejnych, Karkonoszy, pracownica księgarni jest kolorowym ptakiem. On, Alex, rodowity warszawiak, pracoholik, miłośnik kobiet.
Dwa odmienne charaktery, dwie różne wizje przyszłość i miłość. Wszystko to znajdziecie w książce.

"Glass Hills" to ciepła powieść pełna humoru, piękna Karkonoszy. Zwyczajni bohaterowie, schematyczna fabuła (w mojej ocenie),powieść z gatunku miłych, lekkich i przyjemnych. Idealna do przeczytania na wiosenne wieczory.

Kochani jeśli lubicie lekkie książki obyczajowej to koniecznie musicie sięgnąć po książkę.

Dwa odmienne charaktery, dwie różne wizje przyszłość i miłość. Wszystko to...

Tak gdzie pocałunki mają smak pianek opiekanych na ognisku

Miła lubi farby, księgarnie, żelki i Karkonoski klimat.
Alex lubi wino, treningi, pracę w firmie ojca i crossianty. Wreszcie ma poprowadzić dam nowy projekt i to właśnie w Karkonoszach. Ma wybadać nastroje mieszkańców i tak włada na Mile. Jest inna niż wszystkie inne dziewczyny.

Tylko że ona uważa iż jego apartamentowce burza klimat Karkonoszy i za nim nie przepada.

To barwną, klimatyczna historia. Natura, rozwój, miłość, dwójka ludzi, emocje.

Tak gdzie pocałunki mają smak pianek opiekanych na ognisku

Miła lubi farby, księgarnie, żelki i Karkonoski klimat.

Tylko że ona uważa iż jego...

„Tam gdzie pocałunki mają smak pianek opiekanych na ognisku…”

Mila do szczęścia wcale nie jest potrzebny smartfon, social media i internetu. Ona potrzebuje tylko swoją ukochaną księgarnię, pieska i malowniczą Szklarska Poręba i Karkonosze. Które kocha ponad wszystko i nie może znieść tego, że co chwilę pojawiają się tam coraz to bardziej nowoczesne hotele, które nie współgrają z lokalną infrastrukturą i zasłaniają piękne widoki. Gdy na horyzoncie pojawia się kolejny deweloper i do tego jest to przyjaciel jej brata, w kobiecie budzi się jeszcze większy duch walki. Tylko pojawił się problem, bo to Mila ma być przewodniczką tego „buca z warszawy”. Mimo początkowej niechęci zabiera go w miejsca, w których nigdy nie był i pokazuje mu cały urok miejscowej kultury, uczy go cieszenia się z najprostszych rzeczy i cieszenia się ze spokoju. A nie ciągłego wyścigu szczurów, stresu i nerwów.

„Glass Hill” to urocza i pełna pięknych krajobrazów opowieść, która umili wam popołudnie i sprawi, że będziecie chcieli wybrać się i zobaczyć na żywo te wszystkie piękne miejsca, które autorka opisała tu z wielką starannością. Początkowa niechęć i wrogość zmieniała się w uczucie, które zaskoczyło oboje. Mila jest naprawdę bardzo uroczą postacią i której nie da się nie polubić. Zresztą tak jak pewien „buca z warszawy” on też skradnie waszą sympatię. Nie raz uśmiech gościł na moich ustach. Autorka ma bardzo przyjemne pióro, dzięki czemu czytanie jest bardzo przyjemne i szybkie. Każdy szczegół tej fabuły jest dobrze przemyślany, by dać czytelnikowi maksymalną przyjemność z czytania i poznawania tej historii. Bohaterowie są bardzo dobrze wykreowani i tacy prawdziwi. Nic nie zaskoczy was w tej książce, ale na pewno spędzicie z nią miło czas i zaznacie chwili wytchnienia przy jej czytaniu.

„Tam gdzie pocałunki mają smak pianek opiekanych na ognisku…”

Historia opowiedziana nam w książce zachwyciła mnie swoim krajobrazem i choć w Szklarskiej Porębie nie byłam, to autorce udało się tutaj stworzyć bardzo klimatyczny i urokliwy nastrój. Przyroda urzeka tu swoją sielskością i pięknem - tak, że można usiąść i odpocząć.
Odnajdziemy tu miłość - nie tylko do gór. Wątek miłosny został tu fajnie i subtelnie wyeksponowany, ze szczyptą humoru, co lubię i odrobiną nostalgii. Relacja Mili i Alexa rozwijała się miarowo. Sama ich kreacja bardzo mi się podobała. Mila - z jednej strony taka zrównoważona i spokojna, ale też ma drugą stronę - jako pewna siebie i swojej wartości oraz stanowcza kobieta, pokaże na co ją stać. Alex to taki typowy mieszczuch, jednak pod wpływem Mili coś się w nim zmienia. Oboje - kompletnie odmienni a jednocześnie podobni. Główny wątek został tu bardzo ciekawie przedstawiany. Autorka w pełni wykorzystała jego potencjał, pokazując nam też jak destrukcyjnie na piękno przyrody może wpływać nowoczesność, a zwłaszcza rozbudowująca się architektura. Z tą historia można się pośmiać, wzruszyć, ekscytować - emocji nie zabraknie, otrzymamy ich tu cały wachlarz. Jednym słowem - autorka stworzyła naprawdę świetny comfort book, która otuli was nie tylko uroczą fabułą, ale także sielskim klimatem gór. Polecam

Bohaterowie tej powieści - Alex i Mila - to dwa przeciwległe bieguny. Dzieli ich niemal wszystko:
Ona - wielbicielka gór, sztuki i literatury, zakochana w Karkonoszach, sudeckiej tradycji i kulturze, przywiązana do swojej małej ojczyzny i jej architektury.
On - deweloper ceniący wygodę, luksus i nowoczesność, zapatrzony w siebie, kochający gadżety, sport, a jeszcze bardziej kobiety, "Buc z Warszawy" - jak określa go Mila.
Jest jeszcze Szklarska Poręba, w której on chce zrealizować swój pierwszy duży projekt - wybudować nowoczesne apartamentowce, a ona zrobi wszystko, by do tego nie doszło...
Kto w tym pojedynku okaże się górą? Komu się uda postawić na swoim i do czego to doprowadzi?

"Glass Hills" to pełna ciepła, urocza i dowcipna opowieść o spełnianiu marzeń, dążeniu do celu, miłości i życiu w przepięknym górskim miasteczku. To także historia, w której nie brakuje trudnych tematów, takich jak alkoholizm czy choroba psychiczna.
Nie ma tu zaskakujących i nieprzewidywalnych zwrotów akcji, jest za to ciekawa i niespiesznie, choć momentami gwałtownie rozwijająca się relacja, która dostarczyła mi sporo emocji.

Pani Ania oczarowała mnie malowniczymi, plastycznymi opisami Szklarskiej Poręby oraz wrażliwością, z jaką oddała jej smaki, zapachy i górski klimat. Rozkochała mnie w uroczych zakątkach tego miejsca, jego krętych ścieżkach i zaułkach oraz urzekającej księgarence, w której pracuje Mila.
Autorka w cudowny sposób uchwyciła piękno górskiej przyrody, jej różnorodność i klimat; ukazała życie lokalnej społeczności - jej zwyczaje, problemy i codzienne troski. Znakomicie pokazała kontrast miedzy wielkomiejskim życiem, pełnym splendoru i gwaru, a spokojnym życiem na wsi, gdzie czas płynie błogo i leniwie.
Polubiłam bohaterów, szczególnie Milę - jej poczucie humoru, cięty język i styl bycia.

Jeśli chcecie poznać Milę i Alexa, przyjemnie spędzić czas w malowniczej Szklarskiej Porębie, poczuć atmosferę i klimat gór, pośmiać się i nabrać dystansu do rzeczywistości, a przy okazji skosztować lepkich pianek z ogniska i pooglądać taniec świetlików - to ta książka jest dla Was💚!

Potrzebujecie lekkiej historii o miłości, która pozwoli Wam się przez chwilę zrelaksować i spędzić fajny czas z książką? Jeśli odpowiedź brzmi tak, to możecie z pewnością sięgnąć po powieść Anny Szczypczyńskiej "Glass Hills".

Mila od urodzenia mieszka w Szklarskiej Porębie i kocha Karkonosze miłością bezbrzeżną. Podobnie jak malowanie, swoją pracę w księgarni oraz psiaka zwanego Zakładką. Ale to lokalny patriotyzm najmocniej się w niej odzywa, kiedy do miasta przybywa kolejny deweloper z planami zabudowania Szklarskiej nowymi apartamentowcami. Pech Mili polega na tym, że na prośbę brata to ona ma zapoznać Alexa, syna bogatego tatusia, z okolicą. Podskórnie dziewczyna czuje, że nie polubi "buca z Warszawy ". A jak będzie, to czas pokaże...

"Glass Hills " to dość klasyczna opowieść o miłości rodzącej się z niechęci, czy wręcz nienawiści. Schemat dobrze znany czytelnikom obyczajówek, a raczej romansów. Chociaż dużym plusem i atutem tej powieści jest to, z jaką pasją autorka pisze o Karkonoszach. Aż chciałoby się spakować plecak i wybrać się na górską wycieczkę, pooddychać świeżością nacieszyć oko widokami.
"Glass Hills " to także historia przyjaźni, która trwa latami i jest bezkompromisowa oraz bezwarunkowa. Autorce dobrze udało się oddać charakter lokalnej społeczności, w której wszyscy od zawsze się znają i zazwyczaj również szanują.
To zalety tej książki. A minusy? To jak dla mnie przede wszystkim stereotypowa i przewidywalna fabuła, która nie wymaga zbytniego zaangażowania czytelnika, nie zmusza go do myślenia. To raczej powieść, którą fajnie się czyta, ale nie zostaje w pamięci na długo. Taki "czasoumilacz " . Ale i one są czasem potrzebne.

Czy mamy tutaj fanów górskich szlaków i aktywnego spędzania wolnego czasu? I czy któraś z tych osób była w Szklarskiej Porębie? Pytam, bo to właśnie w niej dzieje się akcja naszej dzisiejszej powieści. Nasze rodzinne klimaty to właśnie te górskie, gdzie można ruszyć na szlak i poczuć ból nóg po całodniowych marszach i choć w wyżej wymienionej miejscowości byłam, to było to tak dawno, że ani nie zapamiętałam z tego za dużo, ani nie mogłam docenić miejsc, które autorka wplata w fabułę. Anna Szczypczyńska pochodzi z Warszawy, jednak przeprowadziła się do Szklarskiej Poręby, co z perspektywy czytelnika daje możliwość odkrycia jakiegoś miejsca z innej - nie tej turystycznej, perspektywy.

Mila pracuje w księgarni i nie tylko lubi wykonywane przez nią obowiązki, ale też angażuje się w rozwój tego małego czytelniczego świata. Kocha miejsce z którego pochodzi, jednak coraz częściej pojawiają się w nim nowoczesne apartamenty, które chcą zniszczyć klimat jaki panuje w Szklarskiej Porębie. Podobnie jak sama bohaterka, inni mieszkańcy również nie są zadowoleni z takiego obrotu spraw. Pewnego dnia, gdy kolejny deweloper pojawia się w ich mieście, Mila nie ma zamiaru siedzieć bezczynnie.

Zarówno po krótkim opisie książki jak i jej okładce wiemy na co możemy liczyć. Jest to historia miłosna, który zaczyna się od niechęci, a nawet od nienawiści, czyli mamy wątek, który często możemy spotkać w tego typu literaturze.
Bohaterowie są przeciętni - nikt tu nie jest niezniszczalny. Nie ma też sztucznej perfekcji - zdarzają się błędy. Dużo się dzieje, choć nie jest to nie wiadomo jak dynamiczne. Fabuła kręci się wokół Mili, która stara się pokazać Alexowi piękno Szklarskiej Poręby, żeby zobaczył w niej coś więcej, aniżeli tylko możliwość zysków.

Całość czyta się przyjemnie. Nie ma tu jakichś niepotrzebnych dramatów. Zdarzają się potknięcia, jednak nie na tyle duże, żeby robić z tego rozszerzenie na kilka rozdziałów. Zarówno Mila, Alex jak i inne postacie mają swoje krzyże, które noszą i choć autorka porusza kwestie samobójstw, stresu, alkoholizmu i traum, to robi to w nienachalny sposób. Jako czytelnicy zgłębiamy tylko tyle, ile potrzebujemy wiedzieć dla fabuły.
Zakończenie przewidywalne, a sama książka nie wywołuje jakiegoś poczucia niesamowitych doświadczeń, jednak nie uważam, żeby było w tym coś złego. Osobiście odczułam ciepło w trakcie czytania, lekkość historii i niepowtarzalny klimat stworzonych (a bardziej przeniesionych na karty) miejsc. Chciałabym móc ponownie odwiedzić Szklarską Porębę i poczuć ją od strony kogoś, kto jest w niej na co dzień i nadal odkrywa na nowo jej piękno.

Pozostaje mi polecić książkę. Jest to zwyczajna obyczajówka i historia miłosna jakich możemy przeczytać wiele, jednak nie ma irytujących bohaterów jak i niepotrzebnych komplikacji, które przeważnie pojawiają się w romansach.
Jeśli macie ochotę na lekką pozycję wśród piękna Szklarskiej Poręby, to zachęcam do sięgnięcia.

GLASS HILLS to bardzo klimatyczna powieść z motywem hate-to-love i akcją dziejącą się w Karkonoszach. Zatem jeśli kochacie góry, to ta powieść jest dla was ♥️.

Było to moje drugie spotkanie z twórczością Anny Szczypczyńskiej, i powiem wam, że miło spędziłam czas przy niej. Autorka w ciekawy sposób przedstawia bohaterów, którzy wzbudzają sympatię, natomiast akcja umiejscowiona w górach karkonoskich, podbiła stawkę. Kocham nasze góry i zawsze chętnie sięgam po historię z górami w tle. A tutaj autorka malowniczo opisała górski krajobraz i przemyciła w fabułę kulturę Karkonoską. W prawdzie powieść nie była wymagająca, wręcz przewidywalna, ale fajnie się przy niej bawiłam.

Podsumowując GLASS HILLS to idealna książka na leniwy wieczór, gdy pragniecie się zrelaksować i zapomnieć o codziennych troskach.

Witajcie w magicznym świecie Karkonoszy, gdzie góry splatają się z ludzkimi losami, a miłość wisi w powietrzu niczym mgiełka nad szczytami. W "Glass Hills" Anny Szczypczyńskiej wkraczamy na szlak emocji, który prowadzi nas przez zakamarki serc dwójki bohaterów, Mily i Alexa. To opowieść o miłości, odwadze i odkrywaniu prawdziwego sensu życia wśród górskich krajobrazów i skrytych pragnień.

"Glass Hills" Anny Szczypczyńskiej jest jak powiew świeżego górskiego powietrza - pobudza zmysły, rozgrzewa serce i kusi do odkrywania magicznych zakątków Karkonoszy.

To opowieść o dwójce bohaterów, których światy wydają się być zupełnie różne, a jednak los splata ich ścieżki w Szklarskiej Porębie. Mila, oddająca się swojej miłości do sztuki i górskich tradycji, oraz Alex, przyzwyczajony do luksusu i miejskiego biegu życia, stanowią niezwykłą mieszankę temperamentów. Ich spotkanie przynosi nie tylko nieoczekiwane wyzwania, ale także szansę na odkrycie siebie i prawdziwej miłości.

Szczypczyńska mistrzowsko kreuje bohaterów, których życie nabiera barw podczas lektury. Mila z jej pasją do sztuki i lokalnej kultury oraz Alex z jego nieodpartym urokiem i determinacją, tworzą parę, której trudno się oprzeć. Zderzenie ich idei i wartości, poparte ciepłem i humorem autorki, sprawia, że czytelnik nie może oderwać się od książki ani na chwilę.

"Glass Hills" to nie tylko romans pełen napięcia i emocji, to także opowieść o sile lokalnej społeczności, pięknie opisanych krajobrazach górskich i dążeniu do realizacji marzeń. Szczypczyńska umiejętnie wplata wątki kulturowe i tradycyjne, tworząc barwny obraz życia w Karkonoszach, który zachwyca i inspiruje.

Dla wszystkich poszukujących odrobiny magii, miłości i przygody, "Glass Hills" jest książką, którą warto mieć na swojej półce. To literacka podróż pełna niespodzianek i wzruszeń, która pozostawi czytelnika z uśmiechem na twarzy i ciepłem w sercu.

Czy książkę polecam? "Glass Hills" Anny Szczypczyńskiej to nie tylko książka o miłości i pasji, to także hołd dla piękna Karkonoszy i ich mieszkańców. Po zakończeniu lektury czujemy, że wędrowaliśmy wraz z bohaterami po stromych szlakach emocji, a teraz, z uśmiechem na twarzy, spoglądamy na te majestatyczne góry z nowymi oczami. To lektura, która rozgrzewa serce i inspiruje do odkrywania własnych marzeń, bo w końcu, tak jak Mila i Alex, każdy z nas może odnaleźć swoje własne Glass Hills - swoje własne miejsce szczęścia i spełnienia.

Mila to główna bohaterka książki Anny Szczypczyńskiej. Dziewczyna pracuje w księgarni i lubi rozmowy ze swoją przyjaciółką Alą. Kocha Karkonosze, w których się urodziła. Nie znosi nowoczesnych apartamentów, które rosną w Szklarskiej Porębie niczym grzyby po deszczu. Z dużą niechęcią podchodzi do prośby brata by zajęła się Aleksem i pokazałam mu najbliższą okolicę. Ich pierwsze spotkanie nie należy do najmilszych za co Alex dostaje ksywkę „Buc z Warszawy”.

Wraz z naszymi bohaterami podążamy pięknymi szlakami i podziwiamy krajobraz. Fabuła jest interesująca bohaterowie dostarczają nam sporą dawkę wrażeń. Z przyjemnością śledziłam ich dalsze losy. Jest to pierwsza książka autorki, którą miałam przyjemność czytać w ramach współpracy i wiem, że nie ostatnia. Ja spędziłam z nią miłe chwile. Więc jeśli szukacie czegoś o sile przyjaźni, rodzinie i miłości, to ta pozycja taka jest. Sprawdźcie sami !!!

• Romanse
  • Przeczytane rok 2024