Kobiety

2024-05-15
2024-02-01
Anna Zielińska
wojna dorastanie Wietnam Ameryka odwaga niebezpieczeństwo

Taka niewygodna ta książka. Uwielbiasz bohaterów, a oni wciąż dostają po łapach. Trzymałam kciuki bardzo za Frankie… i może trochę pomogło.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Piękna powieść o młodziutkiej dziewczynie Frankie , dorastającej w tradycyjnym domu, w czasach wojny w Wietnamie. Decyduje się ona na zostanie wolontariuszką.

Jednak rzeczywistość nie do końca jest taka jak sobie wyobrażała. Obrazy bólu, nędzy, cierpienia oraz walki o przetrwanie całkowicie zmieniają jej postrzeganie świata. Gdy kontakt dobiega końca, czeka ją kolejne zderzenie z rzeczywistością. Rodzice, ich otoczenie i fakt , że jej wybór był dla nich powodem do wstydu.

"- usiądź, Frances.
- kłamaliście, gdzie byłam?
- twój ojciec uznał...
- wstydził się mnie? Wstydził się tego, co robię, po tych wszystkich opowieściach, całej tej gadaninie o bohaterach?
- usiądź, Frances. Robisz z siebie widowisko.
- Wprawiam cię w zakłopotanie? - podchwyciła - uważasz, że to widowisko? Nie,mamo. Widowisko jest wtedy, gdy żołnierz wraca z pola walki, trzymając w ręce własną stopę. I kiedy...
- Frances Grace... "

Młodziutka dziewczyna musi poradzić sobie zupełnie sama z odrzuceniem przez społeczeństwo, z towarzyszącym jej poczuciem akceptacji wyborów i przede wszystkim musi zawalczyć o siebie i swoje dobre imię.

Jaką drogę musi przejść, ile zawodów i rozczarowań. Ile sił w sobie, by się nie poddać. Kobiety... Cudowna.

Niezwykle piękna, ale także niełatwa książka. Nie dla każdego, ale dla miłośnika prawdziwej literatury. Książka, która zostanie z tobą na dłużej po jej przeczytaniu.
Nigdy nie czytałam nic Kristin Hannah, ale zdecydowanie muszę to nadrobić.

“Słowik” to jedna z moich ulubionych książek i zrobiła na mnie ona duże wrażenie. Czekałam na nową publikację autorki od razu sięgnęłam po nią. Jest tak samo przejmująca i cudowna jak tamta. Lubię sięgać po książki, które mają ładunek emocjonalny, które smucą, szokują, które pełne są ludzkich emocji. Tak właśnie pisze dla nas Pani Kristin.

Jak dla mnie “Kobiety” to prawdziwe arcydzieło! Są to losy młodej kobiety, która z tęsknoty postanawia iść na wojnę z Wietnamem i zostać tam wolontariuszką. O tym opowie nam pierwsza część książki. Druga skupia się na jej życiu już “po”. Mimo, że wydawać by się nam mogło powrót do domu z tego piekła będzie ulgą i spełnieniem marzeń, to przekonamy się, że nie jest to takie łatwe. Szczególnie jeśli nie ma się wsparcia w bliskich.
Dlaczego?
O tym przekonajcie się czytając tę książkę! Polecam!

Jak dla mnie “Kobiety” to...

Autorka pisze książki, które zapadają w pamięci i bardzo podobała mi się jej poprzednia publikacja “Pomiędzy siostrami”. Jak tylko zobaczyłam, że pojawi się coś nowego wiedziałam, że muszę przeczytać.

“Kobiety” zrobiły na mnie wrażenie i nie zaczynajcie jej czytać bez paczki chusteczek. To bardzo emocjonalna wyprawa, która wzrusza i pokazuje jak ważna jest siła przyjaźni. Szczególnie, gdy czujemy się samotni i opuszczeni. Zobaczymy jak wygląda wojna, jakie emocje jej towarzyszą i jak jest już po niej… gdy musimy wrócić do normalnego życia. Do życia, które wojny nie zna i, które nie chce wiedzieć, że my braliśmy w niej udział. Zostaje w pamięci!

CUDOWNA!💐 Kolejna wspaniała książka autorki po którą warto jest sięgnąć! Wyjątkowa historia Frankie, która wychowana w patriotycznej rodzinie sama postanawia ruszyć na wojnę w Wietnamie. Autorka pięknie i poruszająco to opisuje. Czujemy emocje, które towarzyszą kobiecie i demony, z którymi musi się ona spotkać! Z całego serduszka polecam!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Frankie - kobieta, dziewczyna, nastolatka. Amerykanka wychowana w patriotycznej rodzinie, w której z pokolenia na pokolenie stawało się w szeregi i szło na wojnę. Ją też to dotyka. Chodź od kobiet się tego nie wymaga. Po co kobiety na wojnę? Szanujemy tylko mężczyzn, to oni walczą, cierpią i ratują kraj - nie kobiety.

Dziewczyna, której brat ruszył walczyć w Wietnamie chce być obok niego. Chce pokazać swojej rodzinie, że też może i, że kobiety też są ważne. Wyjeżdża. Niesamowicie poruszająca książka! Pełna osobistych myśli, przeżyć i trosk. WYJĄTKOWA! Obok tej historii i słów autorki, które w niej nie raz padają nie da się przejść obojętnie. Ta historia łapie za serduszko. Ja nie mogłam się od niej oderwać i byłam bardzo ciekawa, jak dalej potoczą się losy dziewczyny i czy w końcu zazna ona szczęścia? Takiego prawdziwego i beztroskiego! Przeczytajcie i przekonajcie się sami!

Dziewczyna, której brat ruszył walczyć w Wietnamie chce...

Mocna, bardzo obrazowa, oparta na prawdziwych historiach kobiet.
Niedocenione po powrocie z wojny na której ryzykowały życie. Wojny bezsensownej z milionami ofiar po każdej stronie.
Zamiast uznania i podziękowań słyszały: "Przecież w Wietnamie nie było kobiet".
Tylko Hannah ze swoją wrażliwością mogła to dobrze pokazać!

Mocna, bardzo obrazowa, oparta na prawdziwych historiach kobiet.
Zamiast uznania i podziękowań słyszały: "Przecież w Wietnamie nie było kobiet".
Tylko Hannah ze swoją wrażliwością mogła to dobrze pokazać!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Tak bardzo smutna, dramatyczna i poruszająca. To kolejna bolesna książka Kristin Hannah, która tak prawdziwie wrzyna się w naruszoną wyobraźnię – historia stanowiąca hołd wobec niezwykle odważnych kobiet służących w Wietnamie. Kobiet niezauważanych, odartych ze słów bohaterstwa, ignorancko wrzuconych w szczeliny ludzkiego zapomnienia, a przecież tak niestrudzonych, dzielnych, potrzebnych w przytłumieniu wojennego bólu, nierzadko też w drodze ukojenia ostatnich minut życia. To powieść absolutnie ważna i rozdzierająca serce.

To nie miłość kształtuje przekaz tej pamiętnej historii, choć w doznaniach okazuje się znamienna, szczera i porażająca. Tak niesamowicie wyrazista, mimo niechcianego wojennego tła – tła narzuconego ofensywną polityczną władzą, autentycznego, przywołującego makabryczną rozpacz i epizody skrajnej bezradności, utrwalającego pamięć o poległych na służbie w Wietnamie. Dla czytelnika to niewątpliwie trudna i przeszywająca podróż – uformowana słowami kobiecej wrażliwości, w szpitalnej bezsilności drastyczna i niejednokrotnie ostateczna, z pewnością wywołująca łzy i jawne poczucie niesprawiedliwości, tak mocno przygnębiająca… Autorka fabularnie skupia się na odwadze pielęgniarek ochotniczo wstępujących do ram wojennego piekła – przeżywających na miejscu realny wstrząs, a jednak zawziętych i niezmordowanych w pomocy rannym, dotrzymujących towarzystwa w scenach ostatniego tchnienia, jednocześnie odrzucanych i lekceważonych po powrocie do domu, często wręcz pogardzanych i opluwanych, naznaczonych wstydem nawet przez najbliższych. To powieść wielkich emocji, a jednak napisana z wyczuwalną przystępnością, spisana z zacięciem fotografa wojennego, pozwalająca namacalnie wgryźć się w alarmującą gorycz, zrozumieć brutalność polityki, niepozbawiona też namiętności oraz siły kobiecej przyjaźni, upamiętniająca wyczerpanie oraz nienazwany jeszcze wówczas zespół stresu pourazowego, także niechęć oburzonego społeczeństwa.

Powieść przepełniona niewyobrażalnym bólem. Tak niesamowicie wstrząsająca, smutna, przeszywająca poranioną duszę, z pewnością piękna i fascynująca. Historia młodej Frankie to tak naprawdę świadectwo wielu zapomnianych, a przecież niestrudzonych, silnych i jakże heroicznych kobiet, odbywających służbę w brudzie wojennej codzienności szpitalnej w Wietnamie, w cieniu męskiego bohaterstwa, w agonii przerywanych okrutnie życiorysów. Kristin Hannah snuje tę poruszającą nić z fotograficzną dokładnością, z wyczuwalną nutą wrażliwości, z potrzebą utrwalenia politycznej bezwzględności, z namiętnością serca, wreszcie z afirmacją wyjątkowej kobiecej przyjaźni.

Poruszająca powieść. Polecam.

Poruszająca powieść. Polecam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Zdecydowanie nie jest to łatwa książka, zostaje z Nami na długo po jej przeczytaniu. Bardzo emocjonalna i pełna cierpienia. Można poczuć emocje bohaterów, ten ból i smutek im towarzyszący. Bardzo poruszyła mnie ta opowieść, Autorka świetnie ukazała to co dzieje się z ludźmi podczas wojny; strach o bliskich przeplatany z chęcią przetrwania. Bardzo rzadko czytam takie książki ponieważ później bardzo długo o nich myślę, ale dla takiej lektury warto. Ta książka zajmie specjalne miejsce na moim regale i jestem pewna, że nie raz do niej wrócę.

• Kristin Hannah
  • Audiobooki