Schronisko, które przestało istnieć

Wyróżniona opinia i

Schronisko, które przestało istnieć

przeczytanych książek 195 napisanych opinii 146

Jedna gwiazdka za tło historyczne, druga za okoliczności przyrody. Reszta do zsypu.

Świetna powieść, świetne połaczenie wątków historycznych Karkonoszy do współczesnych czasów.
Klimat gór wyborny, zabieram się za II tom

Klimat gór wyborny, zabieram się za II tom

⛰️⛰️⛰️
Karkonosze w sercu noszę.

Ale gdyby tak nie było - zakochałabym się w nich po przeczytaniu książki.

⛰️⛰️⛰️
Karkonosze w sercu noszę.

Ale gdyby tak nie było - zakochałabym się w nich po przeczytaniu książki.

"Schronisko, które przestało istnieć " Sławomir Gortych
Maksymilian wybiera się na bardzo zasłużony urlop, wyjeżdża w Karkonosze, do schroniska w Śnieżnych Kotłach. Budynek kilka miesięcy wcześniej kupił jego wujek, jednak zginął, spadając w przepaść. Maks nie dokonca wierzy, że był to nieszczęśliwy wypadek.

Jest jeszcze zagadka tajemniczego skarbu ukrytego gdzieś niedaleko schroniska.

Akcja dynamiczna, dużo się dzieje. Bardzo umiejętnie połączone wydarzenia z przeszłości z teraźniejszymi. Wpleciona w kartki książki miłość do Karkonoszy, tym bardziej mam ochotę wyruszyć na opisane szlaki. Kilka dni temu byłam w górach w okolicy Wałbrzycha, z widokiem na ośnieżoną Śnieżkę.

"Schronisko, które przestało istnieć " Sławomir Gortych

Jest jeszcze zagadka tajemniczego skarbu ukrytego gdzieś...

Widać ze autor miał pomysł na książkę i jak widać z czasem; ma pomysł i wiedzę na całą serię. Czyta się (i słucha ) bardzo przyjemnie.

Z górskich krajobrazów najbardziej zachwyciły mnie Karkonosze, a w szczególności Śnieżne Kotły. Gdy dowiedziałam się o istnieniu książki, której akcja rozgrywa się właśnie tam, postanowiłam ją przeczytać. Do kryminałów zazwyczaj jestem dość sceptycznie nastawiona, jednak „Schronisko, które przestało istnieć” Sławka Gortycha, okazało się być książką, którą połknęłam w kilka dni.
Jak w wielu kryminałach, głównym wątkiem jest tu rozwiązywanie zagadki z przeszłości. Jednak on nie przytłacza, jest kilka tematów pobocznych, świetnie komponujących się z całością fabuły.
Wydarzenia i postacie historyczne przeplatają się tu z tymi fikcyjnymi, przemycono tu także wątki skomplikowanych losów Ziem Odzyskanych oraz karkonoskie legendy. Akcja jest płynna, a sceneria opisana tak, że można było poczuć się jak na szlaku. Z pewnością sięgnę po kolejne tomy karkonoskiej serii kryminalnej.

Bardzo pozytywnie mnie ta książka zaskoczyła. Ma w sobie elementy, które lubię: góry, zdarzenia z przeszłości mające związek z teraźniejszością, przewijające się w fabule miejscowe legendy. Sama pochodzę z Dolnego Śląska, zresztą tu też mieszkam, więc wiem jaką fascynującą i burzliwą historię ma ten region. Dlatego też cieszę się, że autor zdecydował się na umieszczenie akcji swoich książek właśnie w Karkonoszach. Książka napisana jest lekko i bardzo przyjemnie mi sie jej słuchało. Na pewno jeszcze sięgnę po kolejne książki Sławomira Gortycha. A jeśli interesujecie się historią około i powojenną Dolnego Śląska to ja polecam wam kanały History Hiking oraz Łukasz Kazek History Story :)

Czytałam z dużym zainteresowaniem. Nie ze względu na wątek kryminalny, ani obyczajowy, czy delikatny romansik, rodzinne sekrety. Uwiodły mnie Karkonosze, ich historia, szczególnie ta krótko po wojnie, kultura, ludzie. Ponazistowskie klimaty, skarby, wysiedlenia, nie turystyczne, ale historyczne Karkonosze. Trochę mi ta powieść przypomina etnokryminały Kuźmińskich, trochę powieści Siembiedy. A dla lepszego poznania specyfiki regionu podpowiadam jeszcze „Nocami krzyczą sarny”.

Przeczytałam pierwszy (czyli ten) tom, bo drugi zwyciężył w plebiscycie LC, żeby zachować chronologię. Nie wiem, czy „Schronisko, które przetrwało", po które sięgnę niebawem to najlepsza książka sensacyjna ubiegłego roku, ale wreszcie mamy nowego zwycięzcę w tej kategorii w plebiscycie LC. Gratulacje dla autora.

Fantastyczna!

Fantastyczna!

Genialna książka!!!Trudna powojenna historia, autentyczne postacie, w ciekawy sposób połączone z fikcyjnymi postaciami i wydarzeniami. Całości dopełniają cudowne Karkonosze w tle opowieści. Odkryj razem z Maksem i Martą, co wydarzyło się w przeszłości i czy miało to związek z tym, co teraz dzieje się w schronisku na Śnieżnych Kotłach?