Czas ucieczki

Okładka książki Czas ucieczki Sabina Waszut
Okładka książki Czas ucieczki
Sabina Waszut Wydawnictwo: Książnica Cykl: Matki Rzeszy (tom 2) literatura obyczajowa, romans
Matki Rzeszy (tom 2)
Książnica
2024-04-10
2024-04-10
literatura polska

Dalsze losy bohaterek, mieszkanek Lebensborn, które w styczniu 1945 roku muszą podjąć ucieczkę, by ocalić siebie i dzieci. Czy ta trudna droga okaże się dla nich właściwa? Co odkryją po drodze? Czy dotrze do nich prawda o bestialstwie ich narodu i ślepej wierze we władzę?
Akcja w miarę wartka i trzyma w napięciu. Mimo, że to Niemki, to jednak
tak samo mają uczucia i walczą o swoje życie i dzieci, gorzej może z
przekonaniami, ale może pewne spojrzenie, wydarzenia, otworzą im oczy...
Czy jednak można usprawiedliwiać takie a nie inne postępowanie i ...
myślenie...
Niemki kontra Armia Rosyjska ... Kto zna historię, ten wie, że są źli i
gorsi ... i również w tym przypadku nie można wszystkich wrzucać do tzw "jednego garnka" ...
Autorka stopniuje napięcie, na pewno daje do myślenia i docenienia
pewnych wartości.
Czytajcie i przekonajcie sie jak potoczą się losy Ruth i jej córki a
także pozostałych bohaterów. Myślę, że warto poznać historię,
która tak wiele zmieniła, zniszczyła ale i zbudowała ...

Akcja w miarę wartka i trzyma w napięciu. Mimo, że to Niemki, to jednak
tak samo mają uczucia i walczą...

„Czas ucieczki” to kontynuacja opowieści, którą mieliśmy okazję poznać w „Sekretnym domu".
Jest to niezwykle emocjonalna i trudna opowieść, którą nie raz w czytelniku wzbudza łzy i sprowadza do przemyśleń.
Z jednej strony jest to przeraźliwie smutna opowieść ukazująca, jak zły potrafi być człowiek, jak zaślepiony czyjąś wizją ślepo podąża za tym, w co kazano mu wierzyć. Z drugiej strony poznajemy niebywałą siłę kobiet, które walczą o los swój i dzieci, miłość, a także nadzieję,  że mimo wszystko los uśmiechnie się do utrudzonych wojną i ciągłym strachem bohaterów.
Podobno wiemy o sobie dokładnie tyle, na ile nas sprawdzono. Zaczytując się w powieściach historycznych, tym w książce „Czas ucieczki”, uświadamiam sobie jak wiele prawdy jest w tych słowach.
Książka Sabiny Waszut wzbudza całą masę emocji, które są naprawdę ciężkie, bo jeśli w grę wchodzi dobro skrzywdzonych dzieci, to nie może być to lekka lektura.
Polecam tę opowieść!

Przeciętna powieść - wg mnie nie wyróżnia się niczym na tle innych powieści wojennych. Można przeczytać.

Druga część cyklu ,,Matki Rzeszy’’. Powieść historyczna, oparta na faktach z fikcyjnymi bohaterami.

W pierwszej części spotkaliśmy problem trudny, dramatyczny, dotyczący polityki Lebensborn opiekuńczo - charytatywnego stowarzyszenia czyli ,,źródła życia’’. Nazistowscy przywódcy od 1936 roku obrali sobie za cel narzędziowy kobiety i dzieci , nimi chcieli się posłużyć. Celem było wychowanie idealnej rasy aryjskiej. Kobiety miały rodzić tylko te dzieci z wyidealizowanego wzorca .

Mamy dalszą kontynuację cyklu.
Te same bohaterki kobiety: Ruth, Brygid i Annabele.
Przesunęliśmy się tylko w czasie, gdyż nadszedł styczeń 1945 roku.
Rosyjska armia nadchodzi i zbliża się do ośrodka Lebensborn w Kuzendorfie.
Wszyscy ratują się ucieczką – kobiety i dzieci. Trzy bohaterki wyróżnione w powieści skierowały się do Bad Reinerz czyli Duszniki Zdrój, myśląc ,że przeczekają tam wojnę i są w jakiś sposób bezpieczne. Zawieszenie w próżni względnego spokoju trwa jednak krótko. Sowieci depczą im po piętach. Gwałty, mordy i grabieże. Kobiety oszukane przez III Rzeszę zostały pozostawione same sobie.

Czy dotrze do nich ile krzywd dokonał ich wyidealizowany naród niemiecki?

Ruth musi chronić siebie oraz córeczkę, wykonać przy tym niebezpieczne zadanie. Trzeba pomóc polskim dzieciom , które zostały porwane przez nazistów ,wrócić do swojego rodzimego miejsca.

Czy to się uda?

Tom drugi znacznie jeszcze bardziej trzyma w napięciu niż pierwszy i jest bardzo żywa akcja. Nieoczekiwane zwroty, trudne wybory, rozdarcie bohaterek.
Realia czasów wojennych i powojennych autorka przedstawiła bardzo obrazowo.

Bardzo emocjonalna książka, pełna refleksji, zwątpień, oceny postępowania. Drugi tom był nawet jeszcze bardziej ciekawy niż pierwszy.
Prawda historyczna została ujawniona .

Polecam!

Rok 1945, rosyjscy żołnierze zbliżają się do Kuzendorfu do Domu Matek ośrodka Lebensborn. Kobiety, które przebywają, tam razem z dziećmi muszą uciekać, opuszczają do tej pory bezpieczny dom, by uchronić się przed brutalnością żołnierzy. Ruth, Anabelle i Brigid, pokonują ciężką drogę i docierają do Bad Reinerz, gdzie mają nadzieję bezpiecznie przeczekać do końca wojny. Jednak zakończenie sporu nie oznacza spokoju, nie dla młodych Niemek, które stały się celem brutalnych ataków sowieckich żołnierzy.
Ruth walczy o przetrwanie, dla siebie, dla swojej córeczki oraz by dokończyć swoje zadanie. Musi pomóc wrócić do domu polskim dzieciom porwanym przez nazistów.
Drugi tom "Matek Rzeszy" dostarczył mi równie dużo emocji co pierwszy tom. Główna bohaterka Ruth napotyka na swojej drodze wiele przeciwności, dostajemy dużo nieoczekiwanych, okropnych zwrotów akcji, czytamy o realiach wojny, oraz czau powojennego, który nie dla wszystkich oznaczał koniec cierpienia. Widzimy niemieckie kobiety, które były narzędziami w rękach nazistów, zaślepione przez ideologię głoszoną przez Hitlera i jego zwolenników. Koniec wojny dla niektórych z nich otworzył oczy na okrucieństwa, zadawane przez ich naród, ale nie dla Ruth, która wcześniej przejrzała na oczy i od pewnego czasu sprzeciwia się działaniom nazistów.
To piękna, prawdziwa powieść i ucieczce o pragnienie bezpieczeństwa. Pokazuje też, że nie można generalizować, bo nie wszyscy są tacy sami, nie są źli.
Współpraca barterowa- Wydawnictwo Publicat S. A.

Wstrząsająca. Kat staje się ofiarą,ofiara katem. Zapomniana ,przemilczana historia. Polecam.

W pierwszej części serii Matki Rzeszy "Sekretny dom" autorka odkryła przed nami fakty o kobietach i dzieciach, które stały się narzędziem w rękach nazistowskich przywódców. W 1936 roku w Niemczech powstały pierwsze domy dla kobiet w ciąży, które miały rodzić i wychowywać idealnych Aryjczyków. Pamiętam ile emocji wywołała we mnie ta powieść, otworzyła mi oczy na wiele faktów z historii, o których do tej pory nie miałam pojęcia. Dzisiaj jestem po lekturze drugiego tomu "Czas ucieczki", który podobnie jak pierwsza część, wzbudził we mnie ogromne emocje, a także skłonił do refleksji i przemyśleń.

"Do wnętrza własnej duszy zagląda się wyłącznie w najtrudniejszych momentach życia".

Styczeń 1945 roku dla garstki kobiet i dzieci, które przebywają w Domu Matek ośrodka Lebensborn to czas pełen strachu. Do Kunzendorfu zbliża się Armia Czerwona.
Ostatnie tygodnie wojny, które napędzają chaos i niepokój, są dla Ruth, Annabelle i Brygid bardzo trudne. Kobiety zmuszone są opuścić Lebensborn i udać się w długą tułaczkę tam, gdzie poczują się bezpieczniej. Spokoj jednak nie trwa długo. Już po kilku miesiącach młode kobiety muszą zmierzyć się nie tylko z powojenną rzeczywistością, ale również ze świadomością krzywd wyrządzonych przez ich naród.

Sabina Waszut kolejny raz zabrała mnie w podróż po kartach swojej powieści i ukazała realia II wojny światowej oraz rzeczywistości tuż po jej zakończeniu. W niezwykle obrazowy sposób kreśli losy kobiet, które w czasie wojny ślepo wierzyły idei głoszonej przez swoich przywódców. Omamione wizją stworzenia idealnej rasy, traktowane były jak "maszynki do rodzenia dzieci".
"Czas ucieczki" to powieść, która od pierwszych stron wzbudziła w mnie ogromne emocje. Płynęłam przez te historię, chłonęłam ją z ogromnym zaciekawieniem.
Sabina Waszut stworzyła powieść, w której fikcja miesza się z prawdziwymi wydarzeniami. Jest to historia obok której nie można przejść obojętnie. Ukazuje nam zło i okrucieństwo, jakiego tuż po wojnie doświadczyły niemieckie kobiety za krzywdę wyrządzaną przez przywódców ich narodu.
"Czas ucieczki" to bardzo bolesna i przejmująca powieść o walce, ucieczce, woli przetrwania. Jedna z tych, które przeżywałam najbardziej. I choć nie uroniłam przy niej żadnej łzy, to kartkując strona po stronie moje serce ściskał ból, a cierpienie jakiegoś doświadczyły bohaterki powieści odczuwałam na własnym ciele. Sabina Waszut stworzyła wyjątkową powieść o kobietach, które w czasie wojny gotowe były zrobić wszystko dla swojego kraju, a w momencie kiedy stanęły oko w oko z zagrożeniem, pozostawione były same sobie. Bardzo przejmująca, chwytająca za serce, skłaniająca do reflekcji i przemyśleń historia, która na długo pozostanie w mojej pamięci i z pewnością znajdzie się u mnie na liście najlepszych książek tego roku! Polecam!

W pierwszym tomie cyklu „Matki Rzeszy” pt. „Sekretny dom” Sabina Waszut na przykładzie ośrodka dla kobiet i dzieci w Kunzendorfie przybliża czytelnikom prowadzoną przez władze III Rzeszy politykę Lebensborn czyli „Źródło życia”. Jej celem było, poprzez skrupulatną selekcję kobiet i mężczyzn, stworzenie „czystych rasowo” Aryjczyków, zwiększenie liczby urodzeń oraz eliminację dzieci niepełnosprawnych, których utrzymanie generowało niepotrzebne koszty dla państwa. Główną bohaterką pierwszego tomu była Ruth Blum, która oczekując przyjścia na świat pierwszego dziecka, przybyła do ośrodka, by wśród kobiet sobie podobnych, urodzić dla dobra Rzeszy nowego Niemca. Pierwsza część cyklu kończy się wraz ze zbliżaniem się do Kunzendorfie żołnierzy Armii Czerwonej i ewakuowaniem mieszkańców ośrodka.

„Czas ucieczki” rozpoczyna się w styczniu 1945 roku. Poznajemy tu dalsze losy bohaterek „Sekretnego domu” i ich dzieci. W ośrodku w Kunzendorfie pozostały tylko Ruth z córeczką, Brygid z synkiem i Annabelle. Pod opieką kobiet znajduje się również garstka dzieci, które z powodu posiadania zewnętrznych cech aryjskich, zostały wykradzione z polskich rodzin i umieszczone w tymczasowo ośrodku. Były one przygotowywane do adopcji przez rodziny niemieckie. Kobiety w obawie, że podczas spóźnionej ewakuacji nie poradzą sobie z opieką nad grupką dzieci, odwlekają decyzję o opuszczeniu dotychczasowego miejsca pobytu. Jednak z powodu narastającego lęku przed przed zbliżającą się ze wschodu Armią Radziecką, podejmują trudną decyzję o opuszczeniu Kunzendorfie. Dzięki udzielonej im przez wojska niemieckie pomocy udaje się im dostać do Bad Reinerz (Duszniki – Zdrój).

Czy uciekinierki wraz z dziećmi znalazły w Bad Reinerz schronienie i upragniony spokój? Czy udało im się uniknąć spotkania z brutalnymi i żądnymi zemsty czerwonoarmistami? Jak potoczą się dalsze losy Ruth i jej córeczki?

„Czas ucieczki” ukazuje czytelnikom okres II wojny światowej i czas tuż po niej widziany oczami niemieckich kobiet. To one, już przed wybuchem wojny, omamione zostały ideą Lebensborn. Właśnie ta wizja, stworzenia rasy nadludzi, sprowadziła je do roli rozrodczej, macierzyństwo miało być dla nich obowiązkiem, ale i zaszczytem. Szokującym jest fakt, jak łatwo kobiety Rzeszy ulegały sile nazistowskiej propagandy, godziły się na traktowanie jak „maszyn do produkowania” nowego, doskonałego, niemieckiego pokolenia.
Pod koniec wojny, kiedy nadzieja na zwycięstwo III Rzeszy wygasła, a ze wschodu swój naznaczony grabieżami, mordami i gwałtami marsz prowadziła Armia Radziecka, III Rzesza niemieckie kobiety pozostawiła na pastwę losu. Zostały one oszukane przez własne państwo, które jeszcze do niedawna stawiało je na piedestale jako matki nadludzi. Po wojnie to na nie spadł odwet i zemsta ze strony żołnierzy radzieckich - były one gwałcone, okradane, wyrzucane z domów.

„Czas ucieczki” czytałam dużymi emocjami, szczególnie te fragmenty mówiące o cierpieniu niewinnych kobiet i dzieci. Powieść Sabiny Waszut potwierdza fakt, że największe skutki wojen ponoszą zwykli ludzie, którzy nie przyczynili się do wybuchu konfliktu zbrojnego . Niezależnie po której stronie tego konfliktu się znajdują...

#recenzja

"Czas ucieczki" Sabiny Waszut
Sabina Waszut - strona autorska
Wydawnictwo Książnica

Styczeń 1945 roku. Armia Czerwona zbliża się do Kunzendorfu. Dla garstki kobiet i dzieci, które nadal przebywają w Domu Matek ośrodka Lebensborn, nadchodzi czas pełen strachu i trudnych decyzji.

Ruth, Annabelle i Brygid uciekają z setkami innych, byle dalej od łap sowieckich żołnierzy. Gdy docierają do Bad Reinerz w Sudetach, mają nadzieję odetchnąć i bezpiecznie doczekać końca wojny. Jednak kilka miesięcy później młode Niemki muszą się zmierzyć nie tylko z okrutną powojenną rzeczywistością, ale też ze świadomością krzywd wyrządzonych przez ich własny naród.

Ryczałam i czytałam tę książkę, która nauczyła mnie prawdziwej historii o piekle wojny, w której najbardziej cierpiały dzieci, nieznające swojej tożsamości. Współczułam niemieckim kobietom, które w trakcie ucieczki przeżyły gehennę i utratę godności.

Nie byłam świadoma tego, w jak drastyczny sposób Rosjanie bezcześcili groby. Nikt chyba tego wcześniej nie opisał.

Tej książki nie mogłam przeczytać w jeden wieczór, bo nie zliczę, ile razy pękło mi serce na milion kawałków.

Cienka jest granica między dobrem a złem. Autorka skupiła się na jednostkach.

Człowiek niezależnie od narodowości miał wybór, bo mógł zabić lub uratować życie i zaspokoić odrobinę głód i pragnienie kobiet i dzieci.

Wojna rządziła się własnymi prawami, a jej kres był trudny dla ludzi z obu wrogich narodów, Nieważne kto wygrał, a kto przegrał wojnę, liczyło się tylko ułożenie sobie życia od nowa.

Książkę zaczęłam czytać w rocznicę śmierci mojej babci, wróciły wspomnienia jej słów, że Ruskie były gorsze od Niemców. Pytałam dlaczego, wtedy milczała. Po lekturze II tomu Matki Rzeszy wiem, że Rosjanie nie oszczędzali żadnej kobiety. Nie patrzyli na narodowość. Bestialsko traktowali kobiety, a także mężczyzn.

Tej powieści nie da się zapomnieć. To jest jedna z najlepszych książek przeczytanych przeze mnie. Akcja cały czas trzymała w napięciu, bo nie wiedziałam, co stanie się z Ruth i jej towarzyszkami w trakcie ucieczki, czy zdobędą schronienie i przeżyją kolejny dzień. Wtedy były takie niepewne czasy, lecz odrobinę tliła się maleńka iskierka nadziei, że w końcu skończy się ta okropna wojna i będzie można na nowo odbudować zniszczone domy i ułożyć sobie życie w niepewnej rzeczywistości, bo nie wiadomo jakie wieści przyniesie kolejny dzień. Byli też tacy, którzy bardzo przeżyli śmieć Hitlera.

Polecam bardzo poruszającą książkę, która otwiera oczy na podeptanie człowieczeństwa w obliczu kończącej się II wojny światowej.

#recenzja

"Czas ucieczki" Sabiny Waszut
Sabina Waszut - strona autorska
Wydawnictwo Książnica

Świetna powieść, którą nie da się odłożyć na później, jest niesamowicie ciekawa i wciągająca. Książka opowiada o tragicznych i bardzo niebezpiecznych czasach drugiej wojny światowej i wydarzeń, które miały miejsce tuż po jej zakończeniu.

W ośrodku Lebensborn zaczynają się przygotowania do ewakuacji kobiet i dzieci, ponieważ Armia Czerwona jest już u wrót miasta. Niefortunny splot wydarzeń powoduje, że mała grupa osób zostaje w ośrodku, ogromnym zimnym budynku bez ogrzewania i jedzenia. Coraz większy strach budzi się w kobietach, a natychmiastowy nakaz opuszczenia ośrodka wydany przez żołnierzy, skazuje niewinnych ludzi do tułaczki, oraz próby znalezienia pożywienia i kawałka dachu nad głową. Po długiej i wyczerpującej wędrówce kobiety i dzieci docierają do miasteczka Bad Reinerz, mają nadzieję na przetrwanie w tym miejscu do końca wojny. Gdy do miasta wkracza Armia Czerwona, dla niemieckich kobiet zaczyna się koszmar...

Powieść zawiera ogromny ładunek emocjonalny, budzi mnóstwo różnych uczuć, zdecydowanie wyciska łzy. Ogromna fala smutku i lęku, która płynie przez strony powieści, zmusza czytelnika do refleksji. Bardzo trudna historia, w którą autorka włożyła dużo pracy, opisując tragiczne wydarzenia ale również miejsca, w których dzieje się akcja książki. Przerażający obraz bestialstwa i okrutnego traktowania drugiego człowieka. Jest to powieść o miłości, nadziei i ogromnej sile kobiet, które pomimo swojego bólu fizycznego i psychicznego walczą o przetrwanie i życie dla siebie i dzieci. Pośród stron powieści podążamy przez niezmiernie przejmującą, przepełnioną emocjami historię.
Gorąco polecam

• DO KUPIENIA