Upadek

Okładka książki Upadek Jan Ali
Okładka książki Upadek
Jan Ali Wydawnictwo: Maru House Cykl: Wojna (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Wojna (tom 2)
Maru House
2017-06-06
2017-06-06
political fiction 2 część trylogii Wojna

Druga część trylogii podobała mi się bardziej niż pierwsza.
Autor konsekwentnie rozwija główny wątek polityczny. W tej części władzę przejmują siły (partie) narodowo-katolickie, które pod patriotycznymi hasłami eliminują wszelkie przejawy odstępstw od przyjętej przez rządzących linii politycznej. Dla realizacji swoich idei nie wahają się przed użyciem siły wykorzystując do tego uzbrojone bojówki.
Jeśli nawet w przypadku niektórych rozwiązań fabularnych można autorowi postawić zarzut zbytniego uproszczenia, to jego scenariusz wydaje się w miarę logiczny i niestety, nie pozbawiony cech realizmu. To na pewno nie jest optymistyczna konstatacja, ale trudno o inną, jeśli w efekcie eskalacji pogardy z jednej strony i nienawiści z drugiej, dochodzi do bratobójczej wojny. Każda wojna jest czymś przerażającym, ale opisy krwawych zamieszek, w których Polacy mordują Polaków, robią wstrząsające wrażenie.
I coś dla miłośników teorii spiskowych. Nasz wielki wschodni sąsiad cały czas trzyma rękę na pulsie.
Trochę niżej oceniam wątki sensacyjne i obyczajowe, ale są one w pełni podporządkowane podstawowemu tematowi tej trylogii, dlatego całość broni się bardzo dobrze.
Ciekaw jestem, w jaki sposób autor zamknie ten cykl w ostatniej części.
Wiem, że tego typu literatura nie cieszy się wielkim wzięciem, ale mnie się bardzo podobało.

Druga część trylogii podobała mi się bardziej niż pierwsza.

• Pierwsze w kolejce
  • Kryminał Polski