Neuralgia. Jak żyć?

Okładka książki Neuralgia. Jak żyć? Katarzyna Buć
Okładka książki Neuralgia. Jak żyć?
Katarzyna Buć Wydawnictwo: Psychoskok poradniki
poradniki
Psychoskok
2021-11-18
2021-11-18
9788381198974
ból choroba choroby w rodzinie książka o zdrowiu książki psychologiczne leczenie poradniki o zdrowiu zdrowie

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Pierwszy raz miałam okazję przeczytać książkę na temat neuralgii twarzy, która opisała temat w szerszym ujęciu, nie tylko medycznym, lecz również psychologicznym i socjalnym.
Poznaję historię młodej kobiety, psycholog, która w wieku 21 lat ulega wypadkowi. To wydarzenie na zawsze zmienia jej życie. Na co dzień musi walczyć z czymś, czego nikt nie chce, a mianowicie z najgorszym bólem znanym ludzkości - neuralgią.
Autorka na własnym przykładzie opisuje jak wygląda życie z chorobą, prezentuje wiele wartościowych metod radzenia sobie z bólem i niełatwymi okolicznościami życiowymi.
Jest kobietą świadomą siebie. Przyjmuje postawę wspierającą w stosunku do siebie i jednocześnie wskazuje na potrzebę wsparcia przez osoby bliskie (rodzina, przyjaciele) i pracowników służby zdrowia.
Dostaję więc klarowne odpowiedzi na pytania:
Jak ona tego wszystkiego dokonała?
Skąd w niej tyle siły i wytrwałości?
Co sprawiło, że pomimo tak ciężkiej choroby utrzymała dobrą jakość życia?

Książka jest bardzo inspirująca i motywująca do życia, do działania, dla wszystkich, którzy zmagają się z przeciwnościami losu.
Katarzyna Buć przedstawia temat neuralgii w sposób bardzo konkretny, pozbawiając nas zbędnego rozwlekania tematu. Przeprowadza nas przez proces dysregulacji spowodowanej trudnymi wydarzeniami i przywracania regulacji. Odporność psychiczna, której poświęca jeden z rozdziałów książki, pozwala jej na uruchomienie skutecznych reakcji przetrwania w obliczu zagrożenia i cierpienia, i kontrolować poziom stresu, dzięki czemu może iść naprzód.
Po przeczytaniu książki, odniosłam wrażenie, że wszystkie rozdziały łączą się w jedną całość - jeden element nie może istnieć bez drugiego.
Zdałam sobie też sprawę z tego, jak wiele czynników wpływa na radzenie sobie z chorobą.
Doskonałym dopełnieniem książki są infografiki autorki i obraz.
Według mnie książka będzie pomocna osobom, które zmagają się z różnymi chorobami przewlekłymi, nie tylko z neuralgią.

Choroby ciała są nieodzownie związane z chorobami ducha. Kiedy choruje ciało choruje również umysł i odwrotnie – to reakcja wymienna. Aby poradzić sobie z chorobą albo zminimalizować jej skutki, ważne jest, aby zadbać o swoją psychikę. Pozytywne myślenie i płynąca z wewnątrz siła ducha potrafi zdziałać cuda.

O tym właśnie jest książka Katarzyny Buć „Neuralgia. Jak żyć”. Autorka jest z wykształcenia magistrem psychologii o specjalności psychologia zdrowia i psychoterapia, która choruje na tytułową neuralgię. Jest to bolesna przypadłość związana z uszkodzeniem nerwu. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, jak bardzo neuralgia może utrudniać codzienne funkcjonowanie chorego i wykonywanie podstawowych czynności, takich jak np. umycie się czy zjedzenie obiadu. Jej skutki widać zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz, bo neuralgia – jak każda bolesna choroba – może czynić spustoszenie również w naszej psychice.

"Oddaję w ręce czytelników pierwszą publikację na rynku opisującą w bardzo przystępny sposób metody radzenia sobie z rzadką przypadłością występującą w obrębie twarzoczaszki i co najważniejsze popartą własnymi, 16-sto letnimi doświadczeniami i zdobytą wiedzą". - Katarzyna Buć

Katarzyna Buć opisuje swoją historię walki z chorobą od wydarzenia, które na zawsze zmieniło jej życie. Dzieli się bolesnymi doświadczeniami i trudnościami związanymi z neuralgią i załamaniem nerwowym, ale jej książka nie ma wydźwięku pesymistycznego. Wręcz przeciwnie! Z książki bije optymizm i można z niej wyczytać przekaz mówiący o tym, że z każdego najtrudniejszego wydarzenia da się czerpać naukę i dobro.

"Przez ostatnie lata, metodą prób i błędów wypracowałam strategie, które pozwoliły mi zachować dobrą jakość życia pomimo bólu. Jednak nie byłyby one w pełni zadowalające, gdyby nie osoby, od których otrzymałam dużo wsparcia. "

„Neuralgia. Jak żyć” to pozycja dla wszystkich – chorym dodaje otuchy do walki z chorobą, a zdrowym uzmysławia, jak mogą pomóc osobom zmagającym się z bólem.

O tym właśnie jest książka Katarzyny Buć „Neuralgia. Jak żyć”....

• Świetne poradniki
  • Książki psychologiczne, które moim zdaniem warto przeczytać