Sekretny dom

Okładka książki Sekretny dom Sabina Waszut
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Sekretny dom
Sabina Waszut Wydawnictwo: Książnica Cykl: Matki Rzeszy (tom 1) literatura piękna
Matki Rzeszy (tom 1)
Książnica
2023-03-08
2023-03-08

Wyróżniona opinia i

Sekretny dom

przeczytanych książek 1084 napisanych opinii 948

Nie rozumiem tak wysokich ocen.
Może to kwestia tematyki?
Ja zdążyłam ją poznać dość dogłębnie, gdy kilka lat temu zaczęły się ukazywać publikacje historyczne na ten temat.
Może szokujące, ale prawdziwe 😔
Nikczemność nazistów obejmowała wiele dziedzin, w tym porwania dzieci słowiańskich, ich brutalną germanizację oraz adopcje przez rodziny niemieckie, przy wsparciu całej samorządności niemieckiej.
Dobrze znać te informacje.

Książka ma styl szkolny, takie poprawne wypracowanie, przy którym ziewałam.
Zaprzepaszczony potencjał.

Nie rozumiem tak wysokich ocen.
Może to kwestia tematyki?
Może szokujące, ale prawdziwe 😔

Pierwsza część cyklu ,,Matki Rzeszy’’. Powieść historyczna, oparta na faktach z fikcyjnymi bohaterami.

Sam problem omawiany tu nie jest popularny. Dla mnie nie jest prawie wcale znany. Jest trudny, ciężki do strawienia, dramatyczny, dotyczący polityki Lebensborn opiekuńczo - charytatywnego stowarzyszenia czyli ,,źródła życia’’. Nazistowscy przywódcy od 1936 roku obrali sobie za cel narzędziowy kobiety i dzieci i nimi chcieli się posłużyć. Celem było wychowanie idealnej rasy aryjskiej. Kobiety miały rodzić tylko te dzieci z wyidealizowanego wzorca .

Trudno oceniać kobiety, w sytuacji jaką ideologię im wpajano. Myślę, że dobro i zło każdy powinien odróżnić, a nie propagować coś w imię rzekomego dobra.
Naziści głosili, że każde dziecko niemieckie ma dwóch ojców, a tym pierwszym i najważniejszym jest Adolf Hitler. Nadrzędny celem i wielkim zaszczytem było to by mężczyźni płodzili dzieci, a kobiety je rodziły dla Rzeszy ,małych wojowników. Zaszczepiano w obywatelach niemieckich ideologię i byli oni coraz bardziej zaślepieni tymi sloganami.
Niemieckie kobiety bez konsekwencji zachodziły w ciążę z niemieckimi mężczyznami niebędącymi ich mężami czy partnerami. Dla nich to nie była zdrada, tylko poświęcenie się dla dobra Trzeciej Rzeszy.

Książka opisuje jeden z takich ośrodków w Kunzendorfie. Kobiety Ruth, Brygid i Annabele.

Jedyną pozytywną postacią jest wykreowany Tobias Kraus syn naczelnika biura NSDAP, za którego fikcyjnym nazwiskiem kryje się prawdziwa faktyczna postać Helmutha Jamesa Grafa von Moltke. Helmuth jak cała jego rodzina był pacyfistą i jako wojskowy doradca prawny, pomagał jeńcom wojennym i ofiarom nazizmu .

Tobias Kraus wykrywa mroczne tajemnice ośrodka i uświadamia to Ruth, która stara się być wierna Trzeciej Rzeszy i być przykładną Niemką.

Co jeszcze działo się na drugim piętrze ośrodka, w którym przebywała Ruth?

Autorka przedstawiła historię kobiet w ciąży i dzieci wspieranych ideologią nazistowską. Przy pomocy fikcyjnych bohaterek uogólnia masowość akcji , jaka wtedy była. To co się działo było zatrważające, jak traktowano kalekie , chore , niepełnosprawne, z wadami dzieci ,czy odstające od prawdziwego zaplanowanego wzorca.

Co jeszcze robiono z innymi dziećmi, niekoniecznie niemieckimi?

Książka jest ciekawa, emocjonalna, wciągająca, tajemnica za tajemnicą. Fikcja z historią ładnie się przeplata, choć temat jest druzgocący, dotkliwy , bolesny, pełen dramaturgii.

Niektóre sprawy zostaną wyjaśnione w drugiej części.

Polecam!

Poprawna powieść. Jest romans, jest historia, są zagadki, źli i dobrzy bohaterowie. Książka nie wyróżnia się niczym na tle innych powieści, które poruszają temat 2WŚ.

Kunzendorf - ośrodek Lebensborn - dom dla matek, kobiet w ciąży, które mają urodzić dziecko czystej rasy aryjskiej.
Autorka ukazuje historię kobiet w różnym wieku, w różnej sytuacji
życiowej, które są dumne z tego, ze urodzą dziecko dla Rzeszy ...
Nie ważne, czy jest to nastolatka, czy mężatka, czy kobieta planująca
małżeństwo ... Ważne, żeby była z dobrej rodziny, by miał dobre
geny, by przekazać je swojemu dziecku.
Niektóre opisy, historie szokują. Szokuje też sam fakt, że można tak
wpoić w psychikę daną ideologię, uczyć od małego takiego a nie innego nastawienia do ludzi, innych ras ...
Ruth, jedna z bohaterek długo jest dumna z tego, że będzie mieszkała do urodzenia w tym domu, potem tam pracowała, dla dobra Rzeszy. Czas jednak pokaże, że nie ma idealnych sytuacji, szczególnie gdy pozna tajemnice tego domu i pewnego mężczyznę.
Co skrywa w sobie ten dom dla matek? Czy kobiety są tam naprawdę szczęśliwe?
Kim są dzieci z II pietra domu? Kim tak naprawdę jest Tobias Kraus i
jaką rolę odegra w życiu i decyzjach Ruth oraz w tym domu?
Opowieść pełna emocji, ukazująca historię pewnego systemu i ideologii Rzeszy, marzenia, nadzieje kobiet a także historie dzieci, które
urodziły się w tym domu lub zostały tam wysłane w pewnym celu ...
Poznajcie bliżej świat z tamtych dziwnych lat, poznajcie pozytywne i
negatywne zachowania ludzi. Czy mieli wybór? Czy aż tak ślepo wierzyli
we wszystko co im mówiono? Czy ludzie mogą się zmienić na lepsze i
zrobić coś dobrego dla innych?
Książka pozostawia jeszcze dużo pytań bez odpowiedzi i skoro jest to 1
tom, to może w kolejnym poznamy dalsze losy bohaterów? Czy będzie też tak emocjonalnie?
Polecam, tym bardziej, ze jednak taki dom istniał i dzięki twórczości
autorki, możemy bliżej poznać jego historię...

Autorka ukazuje historię kobiet w różnym wieku, w różnej sytuacji
życiowej, które są dumne z tego, ze urodzą dziecko dla Rzeszy ...
Nie ważne, czy jest to nastolatka, czy mężatka, czy kobieta planująca
małżeństwo ... Ważne, żeby była z dobrej rodziny, by...

Podczas drugiej wojny światowej w kilku krajach działały ośrodki pod nazwą Lebensborn, założone przez Niemców. Były to miejsca, o których wiedziało niewiele osób, owiane były tajemnicą. W ośrodku przebywały młode kobiety, Niemki po wcześniejszej selekcji, które miały zostać matkami dzieci idealnych rasowo. Młodym kobietom od najmłodszych lat wpajano, że są stworzone do rodzenia dzieci dla Rzeszy.

Do jednego z ośrodków Lebensborn przyjeżdża Ruth, młoda kobieta w ciąży. Opuściła dom rodzinny pomimo sprzeciwu swojej matki. Kobieta wierząca w słuszność Trzeciej Rzeszy, z głową pełną ideałów, chce wypełnić swój obowiązek wobec ojczyzny, tak jak uczono ją od wielu lat. Podczas pobytu w ośrodku Ruth zaczyna czuć wątpliwości, budzą się one z coraz większą mocą, powodem są niepokojące wydarzenia w Lebensborn.

Powieść, w której prawdziwe wydarzenia przeplatają się z fikcją. Budzi mnóstwo skrajnych emocji. Autorka bardzo wnikliwie oddaje realia ówczesnych traumatycznych i przerażających czasów. Opowieść zmusza do refleksji i przemyśleń, wyciska łzy. Niesamowicie smutny i wstrząsający obraz ludzkich tragedii i nieszczęść. Pomimo trudnego tematu książka jest bardzo wciągająca. Serdecznie polecam

"Sekretny dom"@sabinawaszut to pierwsza część serii o kobietach i dzieciach, które stały się narzędziami w rękach nazistowskich przywódców.

Autorka w swej powieści zabiera nas do niemieckiego domu matek,w którym zdrowe Niemki spędzają czas w oczekiwaniu na poród swoich dzieci, kolejnego aryjskiego pokolenia.
Jedną z kobiet jest Ruth, której wierność i oddanie Hitlerowi nie powinno opuszczać. A jednak w kolejnych dniach swojego pobytu kobieta odkrywa tajemnice domu i nieznane oblicze nazizmu.
Jakie sekrety skrywa dom, który miał być spokojnym miejscem? W co zostanie wplątana Ruth?

To było moje pierwsze spotkanie z piórem autorki i już wiem, że nie ostatnie.😉
Książke, choć trudna i wzbudzająca wiele emocji, czytałam z wielkim zainteresowaniem.Wcześniej nie czytałam nic w takiej tematyce i to był dla mnie zupełnie nowy temat 😉
Uważam, że jest to piękna, poruszająca i naprawdę ciekawa powieść gdzie fikcja przeplata się z prawdą. Momentami przerażająca, ale też wzruszająca.
Powieść gorąco polecam 🩷

To jest oczywiście moja opinia na temat książki 😉
Żeby się z nią zgadzać lub nie musicie przeczytać sami 😉

Jedną z kobiet jest Ruth, której wierność i oddanie Hitlerowi nie...

Czytałam już kilka pozycji poruszających temat nadzorowanego przez Himmlera programu Lebensborn. Niemniej w książce Sabiny Waszut "Sekretny dom" widzimy ten twór wielowątkowo.

Z założenia była to hodowla nordyckiej rasy nadludzi, która wykorzystywała zindoktrynowane kobiety do fanatycznego oddania idei czystości rasy panów.
Zadziwia bezwolność zarówno personelu brunatnych sióstr jak i młodych dziewcząt gotowych rodzić dzieci a później wychowywać je wg bezdusznego schematu na chwałę swojego idola, Adolfa H.
Domy owej organizacji kryły w swych zakamarkach wiele tajemnic niewyjaśnionych do dzisiaj. Jedną z nich są skrywane tam i brutalnie germanizowane dzieci pochodzące z różnych krajów. Jednak pobudzającym wyobraźnię jest fakt, iż dzieci były porywane z ich rodzinnych domów, selekcjonowane i jedynie te posiadające najwięcej nordyckich cech - pozostawiano przy życiu, germanizowano i oddawano niemieckim parom do adopcji.

Co może zrobić z narodem obłąkany przywódca skupiający wokół siebie równie pokiereszowanych pomocników?
W dzisiejszych czasach, w wielu miejscach na świecie mamy przykłady fanatyzmu i niestety, nie omija on nawet naszego kraju. Faszyzm z jego nieoderwalnym nacjonalizmem do dzisiaj pociąga wielu i mało potrzeba aby historia się powtórzyła.

Zadziwia bezwolność zarówno personelu...

1979

Książkę pochłonęłam niemal w jeden dzień-piękna,poruszająca i bardzo ciekawa.
O działalności instytucji Lebensborn dowiedziałam się przypadkiem czytając książkę "Pamięć dla Heleny"i to dzięki tej powieści postanowiłam zagłębić temat.
Czytając "Sekretny dom" już nieco byłam obyta w temacie, dlatego wiedziałam czego mogą się spodziewać.
Pani Sabina w przystępny sposób ukazała nam jak nazistowska propaganda ukształtowała młode kobiety,które uważały ,że dla dobra Rzeszy należy rodzić zdrowe rasowo dzieci.
Przedstawiła tu historię Ruth,która będąc w ciąży ze swoim przyjacielem zamieszkała w Lebensborn,by najpierw urodzić,a potem pracować i pomagać w ośrodku.Jednak jej ciekawość doprowadziła do odkrycia innej działalności jaką zajmował się ośrodek.
Historia Ruth i jej koleżanek poruszyła moje serce i przysporzyła mi wiele emocji ,trudno mi było się od niej oderwać.

Książkę pochłonęłam niemal w jeden dzień-piękna,poruszająca i bardzo ciekawa.
Pani Sabina w przystępny sposób...

Powieść historyczna z bardzo ciekawym tłem historycznym,przerażająca i straszna historia.
Przeraziła mnie ta książka,wzruszyła.
Pochłonęłam powieść z zapartym tchem.
Bardzo dobra,mocna książka.

Przeraziła mnie ta książka,wzruszyła.
Pochłonęłam powieść z zapartym tchem.
Bardzo dobra,mocna książka.

Ostatnio miałam okazję poznać autorkę zupełnie przypadkowo będąc w odwiedzinach u przyjaciółki. Później rozmawiałyśmy o twórczości Sabiny i dzięki tej rozmowie sięgnęłam po książkę Sekretny dom. Pochłonęłam jednym tchem. Gdzieś conieco obiło mi się o uszy o Domach Lebensborn, ale dzięki tej książce zaczęłam bardziej zgłębiać temat. Zadziwiające jest to jak propaganda szerzona przez władze jest w stanie wpłynąć na życie całych norodów. I nawet w naszych współczesnych czasach nadal jest wykorzystywana przez władze by osiągnąć swoje cele.
Polecam książkę bo skłania do poznania historii. ❤️

• Przeczytane 2023
  • Wojenne