Zapomniane na śmierć

Okładka książki Zapomniane na śmierć Nora Roberts
Okładka książki Zapomniane na śmierć
Nora Roberts Wydawnictwo: Świat Książki Cykl: In Death | Oblicza śmierci (tom 53) kryminał, sensacja, thriller
In Death | Oblicza śmierci (tom 53)
Forgotten in Death
Świat Książki
2024-02-14
2024-02-14
2021-09-07

Wiele lat temu w moje ręce wpadł jakiś romans Nory Roberts, to było tak dawno, że nie pamiętam już tytułu ani o czym była ksiazka. Pamiętam tylko, że zapoczątkowała ona mój ogromny dystans do romansów. Była ona tak beznadziejna, że szerokim łukiem omijałam tytuły tej autorki, nie zerkałam nawet na bookstagramowe recenzje jak widziałam jej nazwisko, dlatego nie miałam pojęcia, że ta autorka zabrała się za pisanie innego gatunku. Na pewno domyślacie się jaka była moja pierwsza reakcja gdy otworzyłam maila z propozycją recenzji, ale gdy mignęło mi słowo thriller nie
co się zdziwiłam i postanowiłam dać jej szansę.
Thriller nie okazał się być wybitny, mimo to mając na uwadze wcześniejsze doświadczenie uważam, że o wiele lepiej wychodzi utorce pisanie tego gatunku. Historia ciekawa nieco zagmatwana dzięki czemu słuchało się jej z przyjemnością. W mojej opinii jest to książka na raz, raczej już do niej nie wrócę.
Przeczytałam przed chwilą w jednej z recenzji, że autorka ma na swoim koncie o wiele lepsze książki z tego gatunku więc może kiedyś jescze się skuszę.

Kocham tą serię czytam ją od wielu lat i mam do niej sentyment. Ten tom przypomniał mi za co. Głównie dzięki Eve i jest empatii do ofiar oraz za jej walkę o sprawiedliwość.

Świetna książka, uwielbiam wracać do tej serii i spotykać tak dobrze znanych bohaterów ;)

Mam mieszane uczucia co do tej książki.
Bardzo zaskoczyła mnie akcja rozgrywająca się w 2061 roku(o ile dobrze zapamiętałam)
Początek zaczął się tak jak lubię, w kryminałach, czyli mamy ofiarę od pierwszych stron, zaczynamy śledztwo, ale to szukanie sprawcy umęczyło mnie po prostu 😅.
Moim zdaniem za długo to wszystko trwało, i tak jak zazwyczaj udaje mi się połknąć książkę w dwa wieczory, tak tym razem zajęło mi ponad tydzień przeczytanie tej.

Mam mieszane uczucia co do tej książki.

Jakie było moje zdziwienie gdy okazało się,że jest to 53tom..tak drodzy państwo..dokładnie tak.
Ta kobieta to fenomen.

Rewelacyjnie się czyta. Zagadka kryminalna trzyma w napięciu...bohaterowie dopracowani w każdym calu.
Nie brakuje dreszczyku emocji i zaciekawienia co skrywają kolejne strony przez co książka jest nieodkladalna.
Jak zawsze autorka nie zawiodła dając czytelnikowi rewelacyjną historię.

Ta kobieta to fenomen.

Jak zawsze autorka nie zawiodła dając...

#zapomnianenaśmierć Nory Roberts może być według mnie idealnym wyborem, ponieważ dostarcza nam interesującą zagadkę kryminalną, zmusza nas do myślenia, daje pewne wyobrażenie o przyszłości (akcja toczy się w 2061 roku) , ma intrygujących bohaterów i jest napisana lekkim językiem.
🔍 Fabuła skupia się na detektyw Eve Dallas, która staje przed wyzwaniem rozwiązania dwóch zagadek morderstw. Pierwsza ofiara to bezdomna kobieta, znaleziona w kontenerze na śmieci, druga to zamurowane zwłoki sprzed dekad. Czy te dwa przypadki łączy coś więcej niż tylko śmierć?
🕵️‍♀️ Roberts zręcznie splata losy postaci, tworząc gęstą atmosferę tajemnicy. Detektyw Dallas, z charakterystyczną dla siebie determinacją, wkracza w świat przestępców i skrywanych przez nich sekretów.
📖 Książka jest świetnie napisana, a jej tempo nie pozwala odłożyć jej na półkę. Choć jest to już 53. tom serii, nie trzeba znać poprzednich części, aby cieszyć się lekturą. Powieść angażuje czytelnika od pierwszych stron i dostarcza sporą dawkę rozrywki.
💡 "Zapomniane na śmierć" to nie tylko kryminał. To także historia o przetrwaniu, ludzkiej wytrwałości i poszukiwaniu sprawiedliwości.
Nora Roberts po raz kolejny udowadnia, że jest mistrzynią gatunku. Zapomniane na śmierć to trzymający w napięciu thriller, od którego nie można się oderwać. Świetna fabuła, błyskotliwi bohaterowie i zaskakujące zwroty akcji - to wszystko co może odnaleźć czytelnik w tej książce.
Fajnym urozmaiceniem są wyobrażenia organizacji życia na Ziemi w niedalekiej przyszłości, a także wątek obyczajowy.

"Zapomniane na śmierć" to książka, która przenosi czytelnika w przyszłość roku 2061 do Nowego Jorku. Akcja rozpoczyna się od makabrycznego znaleziska ciała kobiety, porzuconego w śmietniku niczym niepotrzebny odpad. Ofiara, bezdomna kobieta, choć pozornie nieznacząca dla społeczeństwa, pełniła istotną rolę w informowaniu policji o przestępstwach popełnianych na ulicach miasta. I właśnie brak notatnika, w którym zapisywała swoje spostrzeżenia, stanowi zagadkę dla detektyw Eve Dallas.
Dodatkowo na pobliskim placu budowy zostają odnalezione kości sprzed kilkudziesięciu lat kolejnych dwóch ofiar. Intryga pogłębia się, gdy okazuje się, że właścicielem nieruchomości jest mąż Eve, Roarke. To prowadzi detektyw do wnikliwego śledztwa w świat nieruchomości, historii rodzinnych i ukrytych sekretów.
Jednym z najmocniejszych punktów tej powieści jest nie tylko dobrze wykreowany klimat przyszłości, ale także bogato rozwinięte postacie, szczególnie główna bohaterka, detektyw Eve Dallas. Jej determinacja, inteligencja i zdolność do wnikliwego analizowania sprawy stanowią serce tej historii, prowadząc czytelnika przez labirynt intryg i zagadek. Mimo, iż podejrzani byli szczególnie podli Eve świetnie sobie radzi z rozwikłaniem zagadki. Bardzo satysfakcjonujący był sposób, w jaki zostali postawieni przed wymiarem sprawiedliwości. Sesje wywiadów były wyjątkowe i stanowiły najważniejszy element tej historii, a także historie ofiar wyzwalających prowokacyjną przeszłość.
Łatwo pomyśleć, że w przypadku niektórych przestępstw minęło zbyt wiele czasu, jak na przykład zamurowane ciało znalezione na jednym z placów budowy. Albo że zmarła kobieta wyrzucona do śmietnika na innym placu budowy nie jest warta czasu i wysiłku szczegółowego śledztwa, ponieważ była bezdomna. Taka postawa może dominować u niektórych dzisiaj i będzie się tak utrzymywać w przyszłości, ale dla Eve Dallas nie ma czegoś takiego jak niegodna ofiara. Pani detektyw dokłada wszelkich starań, aby poznać przyczyny i zagadkę obu ofiar morderstwa. Nie ma dla niej znaczenia, że jedna kobieta była bezdomna, a drugie przestępstwo miało miejsce prawie czterdzieści lat temu. Te kobiety należą teraz do niej i Ewa nie przestanie, dopóki sprawiedliwość nie zwycięży.
Jak się okazało jest to 53 tom z serii o której w ogóle nie słyszałam. Nieopatrznie sięgnęłam po tę część kompletnie nie znając poprzednich tomów. I jeżeli chodzi o śledztwo nie miałam żadnych problemów czy uwag, wszystko było jasne i klarowne. Natomiast jeśli chodzi o relacje bohaterów, to tu odczuwałam pewien dyskomfort, ponieważ często były jakieś odniesienia do zdarzeń z poprzednich tomów. A postaci było mnóstwo, w końcu musiały wypełnić ponad 50 tomów. To trochę tak jak telenowela, między wierszami dowiesz się kto, z kim, gdzie kupił dom i z kim jest w związku. Jeśli nie zna się wcześniejszej historii, było to naprawdę męczące.
Ogólnie książka była dobra. Autorce udało się wpleść do powieści humor, zapewniając bardzo potrzebną lekkość, aby zrównoważyć niektóre poważniejsze i ponure aspekty tej historii. A tych nie brakuje - tematy obejmują morderstwo, sprawiedliwość, dynamikę rodziny, przemoc domową, rasizm, niewierność, kłamstwa, tuszowanie i nietolerancję wobec innych, a także wstawanie w obronie niewinnych i umarłych. Jeśli lubisz angażować się w sprawy policyjne z odrobiną romantyzmu i humoru, to polecam tę serię (tylko zacznij od początku😉)

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl

O ile za Norą Roberts nie przepadam, to jej alter ego – J. D. Robb od czasu do czasu czytam i w tej wersji bardzo lubię Autorkę. Z miłą chęcią oddałam się zatem lekturze "Zapomnianych na śmierć" czyli nowo wydanego już 53 tomu z cyklu Oblicza śmierci. Trzeba przyznać, że Autorka nie próżnuje i sypie tymi tytułami jak piekarnia wypiekami o poranku😊 kto pisarzowi jednak zabroni😊.
Nie wnikając zatem w płodozmian, pora na porcję wrażeń z książki. Z jednym tylko zastrzeżeniem na wstępie – seria z detektyw Eve Dallas nie jest typowym kryminałem współczesnym, powiedziałabym raczej, że to future criminal, gdyż chociaż pojawia się sensacyjna zagadka, którą Pani Detektyw będzie musiała rozwiązać, to akcja powieści dzieje się za jakieś 30-40 lat.
Akcja tej części cyklu rozgrywa się w Nowym Jorku, gdzie Eve Dallas zostaje wezwana na miejsce zbrodni. Na hałdzie odpadów, pośród śmieci zostaje znalezione ciało zamordowanej kobiety. O samej ofierze niewiele wiadomo z wyjątkiem tego, że jest to bezdomna kobieta znana z handlu papierowymi kwiatami, otrzymywanymi w zamian za drobne informacje o przestępcach. Problem jednak w tym, że zaginął notatnik z cennymi informacjami. Jakby tego było mało, na placu budowy, należącym do męża Eve, Roarke'a, pracownicy budowlani odkrywają kolejne zwłoki, a raczej to co z nich zostało. Wszystko wskazuje na to, że z uwagi na stan znalezionego szkieletu musi to być jakaś zbrodnia sprzed lat. Kim jest ta tajemnicza ofiara? Dlaczego ktoś ukrył na budowie jej zwłoki? Kto zabił bezdomną i z jakich powodów? Detektyw Eve Dallas będzie miała pełne ręce roboty.
Chociaż nie był to najlepszy kryminał jaki czytałam i od samej Roberts miałam okazję przeczytać już bardziej porywające kryminalne opowieści to jednak pomimo tego lektura „Zapomnianych na śmierć” nie jest stratą czasu. Nora Roberts vel J. D. Robb za sprawą swojego lekkiego pióra, nie pozwala sobie na czytelnicze buble, zatem jej książki trzymają poziom. Jest ona na tyle doświadczoną Autorką, że wie jak umiejętnie prowadzić czytelnika przez labirynt podejrzeń, tajemniczych transakcji i ukrytych sekretów. W tej części te stałe elementy jej kryminałów uzupełnione zostają o szczególne środowisko w jakim Eve prowadzi śledztwo. Wchodzi ona w świat rynku nieruchomości, który bliski jest jej mężowi, dla niej zaś jest jedną wielką niewiadomą. Ten styk śledztwa z jej rodziną, a ściślej z rodziną jej męża, irlandzkiego miliardera, będzie dodawał tu całej sprawie smaczku. Eve nie tylko będzie musiała wykonać rzetelnie swą śledczą robotę, ale dodatkowo będzie zmuszona zmierzyć się z własnymi emocjami oraz rozprawić się z przeszłością, aby rozwiązać zagadkę morderstwa.
Skoro zatem pomysł na książkę wydaje się całkiem zgrabny dlaczego tym razem nie ma zachwytu? Chyba przede wszystkim dlatego, że pokonując kolejne kartki i przechodząc z rozdziału do rozdziału zabrakło mi tu emocji, które pozwoliłyby mi zagnieździć się w tej lekturze. Czytać czytałam, ale jakoś trudno mi było wykrzesać z siebie odrobinę ekscytacji, związać się emocjonalnie z Eve, czy z wypiekami na twarzy śledzić jej relacje z Roarkiem. Nie przeczę, że Eve to bardzo dobrze skonstruowana postać, której nie brak siły i determinacji w działaniu, a która też skrywa w sobie moki swej przeszłości, ale tym razem ten jej rys psychologiczny był trochę od szablonu. Gdyby nie to, że nie jest to postać zupełnie mi obca to po tej części z pewnością bym jej nie polubiła.
Pomimo tego drobnego mankamentu sam fakt połączenia science-fiction i kryminału sprawia i sprawi pewnie nie raz w przyszłości, że do tego cyklu na pewno wrócę. Was zaś ani nie zachęcam, ani nie zniechęcam, chociaż jeśli do tej pory nie czytaliście jeszcze nic pióra J.D. Robb to warto po tę akurat serie sięgnąć, gdyż z pewnością jest ona inne niż typowe, klasyczne kryminały.

Nora Roberts jest niezwykle wszechstronną i … płodną pisarką. Zawsze myślałam, że jest to autorka romansów, za którymi nie przepadam. Jednak autorka ma jeszcze alter ego i jako J.D. Robb pisze również kryminały. Przeraża mnie to nieco, bowiem ta kobieta szybciej pisze niż ja czytam. Sama seria „Oblicza śmierci”, której ostatnią częścią jest właśnie „Zapomniane na śmierć” liczy sobie 53 tomy!

Przed wybitną i bardzo medialną detektyw Eve Dallas stoi duże wyzwanie. Tym razem musi rozwiązać zagadkę nie jednego ale aż dwóch zabójstw. Pierwszą ofiarą jest znaleziona w znajdującym się na terenie budowy kontenerze na śmieci bezdomna kobieta. Alva była znana nowojorskiej policji, bowiem prowadziła notes z „przewinieniami”, o których informowała stróżów prawa. Tego samego dnia, ekipa budowlana dokonująca rozbiórki starego budynku, znajduje zamurowane ponad 30 lat wcześniej zwłoki kobiety i jej nienarodzonego dziecka. Eve nie wie, czy oba morderstwa mają ze sobą cokolwiek wspólnego, ale zrobi wszystko, aby morderców obu kobiet spotkała zasłużona kara.

Mimo, że serię zaczęłam od 53 tomu, w samej sprawie kryminalnej nie odczułam by mi czegoś brakowało. Owszem, na płaszczyźnie prywatnego życia Eve czy w ogóle tego co działo się w zamierzchłej przeszłości (czyli np. w 2024 roku 😉) miałam pewien dyskomfort. Nagle okazało się bowiem, że w Nowym Jorku miały miejsce wojny miejskie, więzienia znajdują się poza Ziemią, a prawie 110 letnia staruszka ma przed sobą jeszcze wiele lat życia….

Książkę czytało mi się dość dobrze i sama sprawa kryminalna bardzo mi się podobała, ale nie czuję się na siłach, ani nie widzę potrzeby by zacząć serię od początku. Nie udało mi się jakoś związać emocjonalnie z bohaterami, a sama detektyw Eve trochę mi działała na nerwy swoją wyjątkową służbistością i perfekcyjnością. Natomiast jeśli pojawi się okazja do poznania kolejnego tomu, to z chęcią przeczytam.

Detektyw Eve Dallas zostaje wezwana na miejsce znalezienia zwłok. Na terenie budowy została zabita i wrzucona do kontenera na śmieci bezdomna kobieta, znana z „raportów” składanych lokalnym funkcjonariuszom policji. O kobiecie wiadomo tylko, że nazywała się Alva, zawsze była uprzejma, donosiła o wszelkich uchybieniach prawa, które skrupulatnie zapisywała w kajecie i rozdawała papierowe kwiaty zrobione techniką origami. Jeszcze Dallas wraz ze swoją podwładną Peabody nie skończyły oględzin jednego miejsca zbrodni, gdy na tej samej budowie odkryto kolejne zwłoki, a właściwie szczątki „bo właściwie są dwie ofiary. Wydaje mi się, że chodzi o kobietę, bo oprócz szczątków są szczątki niemowlęcia albo płodu.” Wszystko wskazuje na to, że na miejscu budowy prowadzonej przez męża Dallas, Roarke'a doszło nie do jednej, ale do dwóch zbrodni, oddalonych w czasie o kilkanaście lat. Czy ofiary mają ze sobą coś wspólnego? Kto stoi za zabiciem dwóch kobiet? Czy sprawiedliwości stanie się zadość?

Cykl Oblicza śmierci, wydawanych przez lata przez Norę Roberts pod pseudonimem J.D. Robb liczy 70 tomów, a pierwszy ukazał się w lipcu 1995. Na szczęście, każdy tom to zamknięta całość i można czytać osobno, choć oczywiście początki romansu Eve i Roarke’a były bardzo emocjonujące (psst, zdradzę Wam tajemnicę, Świat Książki planuje wydać pierwszy tom serii w kwietniu).
Mimo iż akcja powieści dzieje się w przyszłości, gdzieś około roku dwa tysiące sześćdziesiątego pierwszego, a ludzkość skolonizowała odległe planety, a Nowy Jork jak i reszta metropolii odbudowuje się po wojnach miejskich, nic się nie zmieniło, wciąż światem rządzą pieniądze i układy, i niestety przemoc domowa wciąż jest obecna.
Ta powieść to taki cozy crime z akcją w przyszłości. Nie ma tu epatowania przemocą, ofiary zbrodni są opisane bez brutalności, wręcz z delikatnością, z jaką odnoszą się do nich stróże prawa. Wątki romantyczne pomiędzy Eve i Roarke’m akcentowane są bardzo subtelnie, nie znajdziemy tu wielowierszowych/stronnicowych opisów zbliżeń, co najwyżej, że udali się do sypialni.
W powieści znajdziemy wielowątkowe śledztwo, które prowadzimy razem z detektywami i niezawodnym Roarkiem, hakerem i biznesmanem. Oprócz śledztw dotyczących zabitych kobiet, pojawi się ciekawy wątek kradzieży dzieł sztuki. Warto również przyjrzeć się wątkowi dotyczącemu byłych właścicieli terenu, na którym znaleziono zwłoki, tu wymagane jest duże skupienie, wiele osób o tym samym nazwisku, można się pogubić.

Ta powieść to coś, czego potrzebowałam: cozy crime, wielowarstwowe tajemnice, zaawansowana technologia (zdecydowanie potrzebuję jej na już),uparta policjantka, która za wszelką cenę dąży do ujęcia sprawców, lekki romans w tle i dobre dialogi, czyli Nora Roberts w formie.

Serdecznie polecam na rozluźnienie po krwawych thrillerach.

• PREMIERY LUTY 2024
  • 52 książki 2024