How Does It Feel?

Okładka książki How Does It Feel? Jeneane O'Riley
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki How Does It Feel?
Jeneane O'Riley Wydawnictwo: Jaguar Cykl: Światło i mrok (tom 1) romantasy
2024-04-24
2023-10-01
Zuzanna Byczek
przemoc fizyczna przemoc psychiczna porwanie śmierć seks profanacja 16+ Fantasy

🦋„How does it feel?” to książka, do której żywiłam bardzo duże nadzieje. Po opisie wydawało mi się, że będzie to książka idealna dla mnie - połączenie moich ulubionych książek fantasy, tylko w mroczniejszej wersji. Niestety trochę się zawiodłam.
🦋Na początku byłam zaintrygowana tą historią. Byłam ciekawa, jak potoczą się losy głównej bohaterki- Callie i co ma nam do zaoferowania ta książka. Wyczuwałam lekko mroczny klimat, co bardzo mi się podobało i miałam nadzieję, że utrzyma się on do końca książki. Liczyłam na dużo opisów mrocznego świata elfów, jednak niestety czegoś takiego nie dostałam. Po skończeniu pierwszej części dalej do końca nie wiemy, jak wygląda i funkcjonuje ten świat.
🦋Muszę przyznać, że książka momentami bardzo mnie intrygowała i byłam ciekawa, co wydarzy się w kolejnych rozdziałach. Jednak było też sporo momentów, na których nie mogłam się skupić, bo miałam wrażenie, że nic konkretnego się nie dzieje, a wiele sytuacji się powtarza, dlatego ciężko mi jednoznacznie określić ciekawość tej książki. Końcówka była niespodziewana i bardzo mnie zaskoczyła, ale jednocześnie wszytko pomieszała. Sprawiła, że pewne sytuacje ze sobą nie współgrają.
🦋Co do więzi między głównymi bohaterami, to zdecydowanie nie jest to zdrowa czy przyjemna relacja, ale też nie takiej się spodziewałam. Po opisie możemy się domyślać, jakiego romansu dostarczy nam ta książka, więc nie powinno być do dla nas szokiem. Mimo to brakowało mi jakiejś chemii między bohaterami, czy choćby większej ilości rozwiniętych, dobrze napisanych dialogów, zamiast ciągłej, monotonnej wymiany tych samych zdań.
🦋Uważam, że ta książka miała duży potencjał, jednak nie został on wykorzystany. Mimo wszytko były momenty, kiedy czerpałam przyjemność z tej książki, dlatego nie mogę jej nazwać całkiem złą. Myślę, że może się znaleźć spore grono odbiorców, którym się ona spodoba. Po prostu nie jest ona dla każdego i musicie wiedzieć, czego macie się po niej spodziewać.🖤

🦋🌿 Przyznam, że początek nie zapowiadał, jak bardzo zaskakująco skończy się ta historia. Dzisiaj rano skończyłam tę książkę i ten plot twist na końcu nie mógł mi wyjść z głowy przez cały dzień. Jedno wielkie wow!

🦋🌿 Skromna (wydawałoby się) biolożka Callie Peterson przez splot nieoczekiwanych wydarzeń przenika przez portal do świata Mrocznych Elfów i dosłownie spada na ich Księcia, niebezpiecznego, groźnego i niezrównoważonego, a do tego tak przystojnego, że aż oszałamia swoją urodą. Mendax bierze ją za najemną zabójczynię i wtrąca do więzienia.

🦋🌿 I tutaj zaczyna się zabawa. Fabuła gna do przodu w niesamowitym tempie. Współczujemy Callie, bo jej sytuacja wydaje się z góry przegrana. Do czasu, aż Książę zaczyna odczuwać wobec niej dziwne pragnienie, wbrew swojej naturze, a potem wystawia ją na trzy próby. Jeśli Callie przeżyje, odzyska wolność. A jeśli nie? Czy jest inne wyjście?

🦋🌿 Tego Wam oczywiście nie zdradzę, ale akcja (po dość powolnym i spokojnym wstępie) nabiera rumieńców, od kiedy Cal trafia na dwór Mrocznego Księcia. Widzimy, jak rodzi się zakazane uczucie. Panie i panowie, mamy tu tak elektryzujący motyw enemies to lovers i he fell first, że aż krew burzyła mi się w żyłach. Wam też zrobi się gorąco, zapewniam Was!

🦋🌿 I co w tej intrygującej książce było najlepsze, to akcja naszpikowana ciężkimi próbami, które musiała przejść główna bohaterka. Kibicujemy jej do końca, aż do sceny finałowej, która tak mnie zdumiała, że zaczęłam mieć mieszane uczucia. Przestałam już cokolwiek wiedzieć, czułam się zrobiona w balona, ale to było mimo wszystko ciekawe odczucie, serio!

Jeśli szukacie elektryzującego romantasy, gdzie akcja nie zwalnia ani na chwilę, a do tego lubicie motyw enemies to lovers, to "How Does It Feel?" będzie dla Was idealnym wyborem!

Dzień dobry, moliki! Dzisiaj pod lupę trafi elfickie romantasy, które swoimi trigger warningami skusiło moje moralnie szare, wpadające w czerń serce. Zanim zaczniemy, jedno, ważne pytanie: chcielibyście mieć umiejętność rozmawiania ze zwierzętami?

[ Współpraca reklamowa @wydawnictwojaguar ]

„How Does It Feel?” wywołało we mnie dużo różnych emocji. Zacznę od tego, że początek książki jest trudny do wkręcenia się w całokształt historii. Autorka na wstępie podsuwa nam fragment wydarzeń z jednej trzeciej książki, po czym przeskakujemy do początku historii Callie. Mnie osobiście bardzo to sfrustrowało, bo przez to pierwsza część książki bardzo mi się dłużyła i chciałam jak najszybciej dotrzeć do fragmentu, który został podsunięty jako pierwszy. Za to później zaczęło się robić bardzo, bardzo ciekawie. Zdecydowanie jest tutaj fajnie poprowadzony wątek enemies to lovers. Nadał ten pożądany przeze mnie charakter całej powieści. Natomiast zakończenie jest dla mnie swego rodzaju orzechem do zgryzienia. Nie spodziewałam się takiego plot twistu, co jest na plus. Zakończenie samo w sobie pozostawiło mnóstwo pytań i niedowierzanie, które utrzymuje się do dzisiaj.

Bohaterowie są ciekawi. Z początku Callie chwyciła mnie za serce swoją miłością do zwierząt. Pomimo tego dłużącego się początku, jej vibe sprawiał, że była postacią rzadko przeze mnie spotykaną. Natomiast Mendax to postać, która bardzo mi się spodobała. Moja sympatia do niego jest zdecydowanie wyższa niż do głównej bohaterki. I można się było tego spodziewać po mojej szarej normalności literackiej. Nie zdradzę Wam swojej opinii na temat ich relacji, bo mogłabym niechcący zrobić Wam spoiler, a tego nie chcę.

Jeśli macie ochotę na świat Mrocznych Fae, to teraz, z tą książką, jest ku temu dobra okazja.

Oceniam: 3/5🥃

Marcela 🐝

[ Współpraca reklamowa @wydawnictwojaguar ]

„How Does It Feel?” wywołało we mnie dużo różnych emocji. Zacznę od tego, że...

Sorry Jaguar, ale ta książka nijak nie pasuje do waszego repertuaru. To, że jest beznadziejnie napisana to widać ale tłumacz dołożył od siebie kilka koszmarków. "Człowieka"? Naprawdę jeszcze feminatywu od słowa "człowiek " tu brakowało.

Recenzja jest dostępna na moim profilu na Tiktoku pod tym linkiem: https://vm.tiktok.com/ZGe9vYDek/

Zachęcam do wysłuchania 💖💖

[współpraca z wydawnictwem Jaguar]

Zachęcam do wysłuchania 💖💖

[współpraca z wydawnictwem Jaguar]

#howdoesitfeel #światłoimrok od @wydawnictwojaguar to kolejna bardzo ciekawa i dość oryginalna powieść fantasy na rynku czytelniczym.

To co bardzo zwróciło moją uwagę, to świat złych elfów. Chyba pierwszy raz spotkałam się z motywem przedstawiania tych cudownych stworzeń jako mrocznych i przesiąkniętych złem.

Kolejnym plusem była dla mnie postać głównej bohaterki - pełnej silnej woli przetrwania i chęci osiągnięcia swoich celów.

Mocno zaskoczyło mnie zakończenie - gryzło mi się delikatnie z początkowym opisem wydarzeń, niemniej czuję ogromną chęć sięgnięcia po kolejny tom - tak więc spełniło swoją rolę.

Znajdziemy tu trochę przyrodniczych ciekawostek, jest też sporo magicznych elementów. Akcja toczy się sprawnie, choć ma wzloty i upadki.

Emocjalność bohaterów może być dla nas zagwozdką, bo sprawiają wrażenie jednocześnie kochać i nienawidzić. Ja jednak widzę w tym sens, jeśli spojrzę na historię w całości.

Książka zawiera sceny erotyczne i przemocowe - nie poleciłabym jej osobom nadwrażliwym, bo są opisane szczegółowo i chwilami bardzo brutalne.

Całość ma kilka wad i niedopracowanych momentów, jednak wciągnęła mnie fabularnie i uważam, że jest naprawdę dobra. Wyczekuję kontynuacji!

Kolejnym plusem była dla mnie postać głównej bohaterki - pełnej...

Przeżyłyście już rozczarowanie książkowe w tym roku?

Ja niestety tak - i to właśnie przy tytule "How Does It Feel?" 😥

🦋 CZŁOWIEK X FAE - Callie przez przypadek trafia do krainy elfów i niemal od razu pakuje się w kłopoty, bo wpada na samego księcia mrocznych elfów - Mendaxa. Mężczyzna od razu uznaje, że jest ona nasłaną przez ludzi najemniczką i wtrąca ją do lochów.

💀 TOUCH HER AND DIE - Mendax dosyć szybko wpada w obsesję na punkcie Callie i uważa ją za swoją własność. Nie pozwala na nią patrzeć, dotykać jej i staje się chorobliwie zaborczy w stosunku do niej, choć jednocześnie wciąż powtarza jak bardzo jej nienawidzi (bo wciąż uważa, że przybyła do jego świata by go z@bić) 🙈 Relacja pomiędzy nim a Callie rozwinęła się dosyć szybko, czego kompletnie nie rozumiem, bo oni praktycznie ze sobą nie rozmawiali - jedynie wymieniali się groźbami i pyskowali sobie wzajemnie 🤦

🔥 PRÓBY SPRAWNOŚCIOWE - lubicie motyw turniejów, konkursów i magicznych prób? Jeśli tak, to w "How does it feel?" również znalazł się ten motyw, bo Mendax dał Callie szansę wydostać się z jego królestwa, jeśli przeżyje trzy wymyślone przez niego próby ⚔️ Mi niestety się nie spodobały i czytając je wywracałam oczami, bo Callie okazała się typową Mary Sue - jest najpiękniejsza, najsprytniejsza i najodważniejsza 🤦

Czekałam na tę premierę z niecierpliwością, a zaliczyłam największe rozczarowanie ostatnich kilku miesięcy. Głównych bohaterów nie dało się polubić, akcja była nieszczególnie wciągająca, a plot twist na końcu sprawił, że cała książka została pozbawiona sensu 💔

[współpraca reklamowa z Wydawnictwem Jaguar]

Przeżyłyście już rozczarowanie książkowe w tym roku?

Ja niestety tak - i to właśnie przy tytule "How Does It Feel?" 😥

💀...

Motyw bardziej enemies niż lovers.

Pakudne opisy przemocy (fragmenty o dekapitacji ... może pozostawie bez komentarza).

Feminatyw od "człowiek" mnie kosił za każdym razem
"człowieka/człowieko"....bruh

Motyw bardziej enemies niż lovers.

Feminatyw od "człowiek" mnie kosił za każdym razem
"człowieka/człowieko"....bruh

„W mroku można znaleźć piękno, tak jak w świetle czasem kryje się groza”

Elfy z reguły przedstawiane są w świecie fantasy, jako świetliste, pełne delikatności i dobroci istoty, które nie mają złych zamiarów wobec innych osób, a tym bardziej ludzi. Przedstawiane z reguły jako małe osóbki ze spiczastymi uszami, urokliwymi oczami, emanujące pięknem, zarówno zewnętrznym, jak i wewnętrznym, posiadające magiczne moce, żyjące w otoczeniu natury i mocno związane z przyrodą, a przy tym posługujące się cudnie brzmiącym, delikatnym głosem. Taki obraz wykształciła nie jedna baśń, bajka czy książka lub film fantasy, chociażby „Władca pierścieni Tolkiena. Trudno więc wyobrazić sobie elfy o przeciwnej naturze, złe do szpiku kości, gotowe zabić dla własnej korzyści, nieznające litości i miłości, a takie elfy stworzyła autorka w swojej książce pt.: „How does it feel?” co oznacza „Jakie to jest uczucie?” i jest pierwszym tomem dylogii „Światło i mrok”. W wersji angielskiej seria ma tytuł „Zauroczona wróżka”

Początek fabuły od razu wprowadza nas w klimat powieści i dostarcza emocji, które w kolejnych kilku rozdziałach nieco słabną a akcja znacząco spowalnia, ale tylko po to, by cofnąć się trochę w czasie i opowiedzieć, co się wydarzyło, zanim bohaterka znalazła się w tak niebezpiecznej sytuacji. W tym obszarze otrzymujemy wiele informacji o świecie przyrody, ale z użyciem łacińskich nazw bez wyjaśnień i naukowej terminologii, więc momentami czytało się to z trudem. Głównie dotyczy to zainteresowania Callie poszukiwaniem pewnych grzybów zwanych Aniołami Śmierci i uzasadniania, dlaczego są one ważne dla ciem zwanych księżycówkami. W tej części Callie była zbyt zachowawcza, momentami mnie denerwowała i nie powodowała cieplejszych uczuć. Wszystko się zmienia i jest bardziej wciągające i mroczne, gdy nasza bohaterka wpada w portal i ląduje na plecach księcia Maluma Mendaxa przyszłego władcy Mrocznego Dworu, w którym rządzi Mrocznymi Elfami. On uważa, że jest ona zabójczynią przysłaną ze świata ludzi, by pozbawić go życia, więc wrzuca ją do ciemnego lochu i pozostawia na pastwę przerażającego potwora zwanego bagniakiem.

Autorce udało się stworzyć naprawdę mroczny, zły elficki świat sprawiając, że wnikamy w jego mroczne odmęty i czujemy każdą swoją komórką zło, jakie panoszy się po elfickich ternach i pałacu. Równie morzony i zły do szpiku kości jest książę i jego otoczenie, które nienawidzi ludzi i za wszelką cenę chce te gatunek zniszczyć. Callie ma jednak pewnych sprzymierzeńców, którzy kilka razy ratują ją z opresji. Gdy książę stawia ją przed trzema koszmarnie niebezpiecznymi wyzwaniami, wydaje się, że jej dni są policzone.

To co mnie irytowało to określanie zawodu bohaterki w formie żeńskiej chodzi na przykład o słowo „naukowiec”, który tutaj jest jako „naukowczyni”, albo „biolożka”, „biotechnolożka”, co brzmi sztucznie i dziwnie. Wiem, że teraz jest taka moda, by wszystko feminizować, ale z niektórymi słowami to trochę przesada i wychodzą z tego dziwne sformułowania.

Niektóre zachowania Mrocznego księcia były niezrozumiałe. Z jednej strony ją nienawidzi, co daje jej mocno poczuć, wręcz bywa odpychający i okrutny, a drugiej strony wyraża zainteresowanie jej osobą i coraz bardziej ona go fascynuje. Tylko dlaczego zadaje jej tyle cierpienia i to daje mu satysfakcje? Dlaczego nie próbuje jej pomóc? To kłóciło się z jego odczuciami, więc zabrakło mi tutaj przełomowego momentu, gdy zaczyna się w nim dokonywać przemiana, która zresztą nie do końca została wyeksponowana dostatecznie. Nie mniej jego postać jest wyrazista i bardzo dobrze nakreślona. Czuć wyraźnie zalegający w jego duszy mrok, jaki ma w sobie a dodatkowo opisy jego wyglądu, emanacji zła są bardzo plastyczne, działające na wyobraźnię.

Byłam niejednokrotnie zaskoczona obrotem sytuacji i tym, co wymyśliła pisarka dla swojej bohaterki. Niejednokrotnie poddaje ją różnym próbom, którym zwykły człowiek nie dałby rady sprostać. Jednak Callie okazuje się silną osobowością wbrew temu, co mogliśmy przeczytać o niej w pierwszych rozdziałach, a już całkowicie jej wizerunek nabiera zaskakującego charakteru w finałowych scenach, które mnie nie tylko zaskoczyły, ale zdziwiły, bo nie spodziewałam się takich rozstrzygnięć. Widać jednak, że nie jest to koniec tej historii, lecz jej początek, gdyż pojawiają się zagadkowe kwestie i niejasne sytuacje. Finał mnie w pewnym sensie zawiódł, ale nie dlatego, że był zły, ale dlatego, że spodziewałam się zupełnie innego wyjaśnienia tego, co przeżywała bohaterka i jakie podjęła działania. Jednocześnie zaintrygował mnie pojawiającymi się zagadkami, więc jestem ciekawa dalszej historii Callie i Mendoxa. Autorka pozostawiła nas w pewnej niepewności i z wieloma pytaniami, a na odpowiedzi musimy poczekać do ukazania się drugiej części serii „Światło i mrok”.

Książkę przeczytałam w ramach współpracy z wydawnictwem Jaguar

„W mroku można znaleźć piękno, tak jak w świetle czasem kryje się groza”

"Jeszcze nigdy tak bardzo nie pragnąłem kogoś zabić. Pozbyć się tej dziewczyny, która wgryzła się w mój umysł jak czerw. Była przecież tylko człowiekiem".

Lubicie romantasy z elfami w tle? Jeżeli tak, to ta książka jest jak najbardziej dla was. Ja nie mogłam się oderwać, gdyż uwielbiam takie historie. Nie zabraknie zakazanego uczucia, gorących scen, walki o przetrwanie oraz końcowego zaskoczenia, które jest nieprzewidywalne. Główna bohaterka jest biolożką, badającą ćmy. Pewnego dnia szukając rzadkich grzybów przypadkowo przechodzi przez portal do Mrocznych Elfów i niestety wpada wprost w ramiona księcia, który oskarża dziewczynę o atak na jego osobę. Władca bierze Callie za płatną zabójczynię. Co z tego wyniknie? Co czeka dziewczynę w świecie Mrocznych Elfów? Czy od pierwszej chwili jest zdana na porażkę?

Uwielbiam tę historię, mimo iż nie mogłam wkręcić się w fabułę na samym początku, a później już nie mogłam się oderwać. Im dalej czytałam tym więcej się działo. Cały czas pędziła akcja. Świat stworzony przez autorkę jest nieprzewidywalny, niebezpieczny oraz mroczny. Chemia, która pojawiła się między Callie a Mendaxem nie miała prawa bytu. Gdyż on nie czuł do tej pory niczego poza nienawiścią. Cały czas myślał, że dziewczyna pragnie go zgładzić, a próby zabicia jej nie powiodły się do czasu wymyślenia trzech śmiertelnie niebezpiecznych wyzwań, z którymi Callie musiała się uporać by wrócić do domu. Co się zmieniło w postępowaniu Mendaxa? Książę był bezwzględny i bardzo okrutny, dopóki nie spotkał dziewczyny, a potem wszystko się zmieniło. Jako postać był bardzo dobrze wykreowany, przemyślany i można powiedzieć, że autorka wykonała niesamowitą robotę kreując go jako potwora z odrobiną uczuć. Uwielbiałam również śledzić dziewczynę i jej poczynania w walce o życie, które było bardzo kruche. Kochała zwierzęta, a one ją, to było bardzo pomocne. Zakończenie rozłożyło mnie na łopatki. Czekam na kolejną część.

#howdoesitfeel? podsumowując, to książka, która przenosi czytelnika do fantastycznego świata wypełnionego magią, przygodami i emocjami. Akcja rozgrywa się w krainie zamieszkałej przez mroczne elfy, które walczą z przeciwnościami losu oraz swoimi wewnętrznymi demonami. Fabuła książki jest pełna zwrotów akcji i napięcia, co sprawia, że nie można oderwać się od lektury. Bohaterowie są niezwykle dobrze wykreowani, a ich motywacje i charaktery są interesujące. Dodatkowo, autentyczne opisy świata, w którym rozgrywa się akcja, sprawiają, że czuje się jakbym sama była częścią tej mrocznej, intrygującej rzeczywistości. To niezwykle wciągająca i poruszająca lektura, która z pewnością przypadnie do gustu fanom mrocznej fantastyki. Zdecydowanie polecam sięgnąć po tę książkę i poznać historię tych niezwykłych i niebezpiecznych istot.

• Kwiecień
  • Brak Legimi A