Złe dziecko

Znak JednymSłowem
2024-04-15
2024-04-15
Anna Gralak
dziecko mrok choroba zwroty akcji zbrodnia sekrety przeszłość

Jak wybieracie książki? U mnie bywa różnie, czasem sugeruję się po prostu tytułem.
Bywają bowiem bardzo wymowne tytuły, które na starcie sugerują główny wątek książki. I "Złe dziecko" zdecydowanie do nich należy. Niemniej nie oznacza to, że fabuła nie może być zaskoczeniem. Bo może! 😎
Ależ ja się wciągnęłam w ten thriller! 🔥
Trochę się obawiałam, bo temat dzieci zawsze mnie mocno dotyka, a przecież nie wiedziałam jak potoczy się akcja. Kim jest tytułowe "Złe dziecko" i co oferuje nam autorka?
Otrzymujemy dwie linie czasowe. Dwie historie, kompletnie od siebie oddalone, totalnie różniące się od siebie i tempem i temperamentem. Trochę sprawiające wrażenie zupełnie osobnych książek. Każda z historii ma swój motyw przewodni - z jednej strony zaginięcie Luke'a, a z drugiej socjopatyczna natura małej dziewczynki... W obu przypadkach trzeba zadać sobie pytanie - kiedy zacząć się niepokoić?
Uwielbiam, kiedy książki dzielą się na dwie linie czasowe. To trochę tak, jak rozdzielanie splątanych słuchawek - w teorii zajmujemy się jednym kablem, ale w międzyczasie potrzebujemy manewrować również drugim. Mi w trakcie towarzyszy na przemian zapał, frustracja, motywacja, skupienie... I chyba dokładnie to znalazłam w tej książce. Przeplatane rozdziały motywowały do przeczytania tego "jeszcze jednego". Z zapałem zarywałam więc kolejne minuty i godziny, żeby sfrustrowana ciągle poszukiwać odpowiedzi. Czytałam w skupieniu i jak w przypadku tych wspomnianych kabelków, na końcu poczułam satysfakcję. Tak, ta książka jest bardzo satysfakcjonująca. Niepokojąco wręcz! Dotyka trudnego (nie tylko dla rodzica) tematu, aż momentami włos się jeży! Ja sobie nawet nie próbowałam wyobrażać, co bym zrobiła na miejscu bohaterów... Co do zakończenia... powiem tak:🧨 😈.

( #współpracareklamowa @wydawnictwoznakpl @znakjednymslowem ) #złedziecko #camillaway #czytanieuzależnia #książka #terazczytam #mólksiążkowy   #kochamksiążki

• recenzja • współpraca • książka • recenzja • kryminał •thriller

Czy czujecie się choć trochę zainteresowani?

Ależ ja się wciągnęłam w ten thriller! 🔥
Trochę się obawiałam, bo temat dzieci zawsze...

Hannah była długo wyczekiwanym dzieckiem. Beth i jej mąż Doug dawali dziewczynce mnóstwo miłości i poświęcali dużo uwagi. Bardzo wcześnie zorientowali się, że coś niepokojącego dzieje się z ich córką. Cieszyło ją, gdy zadawała innym ból. Robiła krzywdę lalkom, zrzuciła brata ze schodów i sprawiała problemy w szkole. Każdego dnia bali się, co jeszcze Hannah może zrobić i do czego jest zdolna, ale mieli związane ręce, bo znała ich sekret. Czekała tylko na odpowiedni moment, by go wykorzystać.

Rok 2017. Luke znika bez śladu. Początkowo wszyscy są przekonani, że impreza mu się przedłużyła, a on pewnie odsypia u kumpla na kanapie. Jego dziewczyna Clara ma złe przeczucia. Przecież miał ważne spotkanie w pracy. Z pewnością by tak nie postąpił. Zgłasza sprawę na policję, a na jaw wychodzą rzeczy, o których Clara nie miała pojęcia.
Czy mężczyzna się odnajdzie? Jak te dwie historie się połączą?

To był genialny thriller! Od samego początku wciągnął mnie na maksa. Dwie różne historie i dwie osie czasowe zrobiły fantastyczny klimat. Dziecko, które prawdopodobnie jest socjopatą, przerażało mnie. Autentycznie się bałam i żeby trochę rozładować to napięcie, co chwilę chodziłam do córki i opowiadałam jej wszystko. Uwielbiam książki, które są niesztampowe, a ich bohaterowie zostaną w mojej pamięci na zawsze. Naprawdę nie mogłam połączyć tych dwóch spraw, a kiedy wszystko stało się jasne, moja głowa eksplodowała.
Czytajcie, bo naprawdę warto. Ta książka z pewnością znajdzie się w mojej topce tego roku. Mega!
#akademiapoleca

Narracja pierwszoosobowa czy trzecio?

A co, jeśli w książce są obie?

Tak jest w przypadku powieści ZŁE DZIECKO.
Jedna część opisywana jest z perspektywy młodej kobiety Clary, której chłopak zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach, druga natomiast jest opisem życia Beth - matki Hannah, która od pierwszych chwil życia wydawała się "dziwna" - nie uśmiechała się, nie nawiązywała kontaktu wzrokowego, a później... Później było już tylko gorzej.

Obie części płyną obok siebie, z pozoru nic ich nie łączy, ciężko znaleźć jakikolwiek element, który mógłby je scalić, co - przyznam - było dla mnie mega frustrujące, nie lubię nie wiedzieć. Do połowy książki nie bardzo mogłam się wkręcić w te opowieści, ale gdy zaczęły się łączyć, poszło jak lawina.

Choć początkowo książka wydawała się dość zwyczajnym i lekko nudnym a'la thrillerem, to od momentu przełomowego stała się rasowym przedstawicielem swojego gatunku - trzymał w napięciu do ostatnich stron (choć mam wrażenie, że końcówka lekko przekombinowana),a każdy kolejny rozdział je potęgował, sprawiając, że czytałam z myślą - jeszcze jeden, dwa, ewentualnie siedem. ;)

ZŁE DZIECKO zostawia czytelnika z jednym zasadniczym problemem do rozgryzienia - czy człowiek rodzi się jako czysta karta, czy może wręcz przeciwnie - może dostać w genach bycie złym / dobrym?

Tajemnice rodzinne to jest również jeden z motywów przewodnich tego thrillera, a stopniowe odkrywanie ich wraz z Clarą wciąga i pochłania.

ZŁE DZIECKO w mojej opinii nie jest thrillerem, który trzyma w napięciu od pierwszych stron, potrzebuje czasu, ale warto dać mu ten czas - gwarantuję, że nie pożałujecie!

Narracja pierwszoosobowa czy trzecio?

A co, jeśli w książce są obie?

Tak jest w przypadku powieści ZŁE DZIECKO.

Beth i Doug najbardziej na świecie pragnęli mieć dziecko; los jednak nie sprzyjał ich planom, a kolejne próby kończyły się niepowodzeniem. Powoli zaczynali się przyzwyczajać do myśli o innych, alternatywnych rozwiązaniach. Cud - jak wtedy mogliby to nazwać - sprawił, że im się udało i w ich stęsknionych ramionach pojawiła się Hannah. Początkowo wszystko szło właściwym torem; schody zaczęły się dopiero, gdy dziewczynka miała około pięciu lat.

Bo nie była taka jak wszystkie dzieci. I nie, nie mówię tu o kwestiach wyglądu. W oczach Hannah - bądź co bądź jeszcze dziecka - krył się mrok. Mrok, który powoli zaczynał przesączać się do codzienności jej rodziny.

Beth czuje, że z jej córeczką jest coś nie tak. Zepchnięcie ze schodów młodszego brata to dopiero początek całej serii dziwnych wydarzeń, w których główną rolę gra Hannah. A jej rodzice nie mogą nic z tym zrobić, gdyż dziewczynka zna ich sekret... a ten może doprowadzić do rozpadu wszystkiego.

Wiedziałam, że skądś kojarzę nazwisko autorki. Robiąc szybki research zyskałam pewność. Lata temu miałam okazję czytać Obserwując Edie, książkę jej autorstwa, która do tej pory ma swoje miejsce w mojej biblioteczce. Stąd też pewność, że mój wybór lektury to strzał w dziesiątkę. I nie pomyliłam się.

Czy jesteście gotowi na prawdziwie szaloną podróż wgłąb ludzkiej psychiki?

Luke i Clara to szczęśliwa para, mieszkająca ze sobą od kilku miesięcy. Gdy mężczyzna nie wraca na noc do domu, kobieta podświadomie czuje, że coś musiało się wydarzyć. Nie posądza ukochanego o romans, nigdy nie dał jej odczuć, że mógłby tracić nią zainteresowanie. Poszukiwania spełzają na niczym, przynajmniej pozornie. Jak się okazuje, idealna rodzina Luke' a skrywa kilka sekretów, burzących ich idealny wizerunek. Jednak czy to pomoże Clarze w odnalezieniu partnera?

Myślałam, że hasła typu "mocna książka" czy "historia, od której nie będziesz mógł/mogła się oderwać" to tylko reklama. Myliłam się. Od tej książki naprawdę nie można się oderwać! Tajemnica goni tajemnicę, a kolejne wydarzenia tylko podkręcają i tak gorącą atmosferę. Wyobraźnia pani Camilli Way ruszyła w taką stronę, że zupełnie się tego nie spodziewałam. Autorka ma talent do tworzenia zawiłych historii, które finalnie mogą zaszokować czytelnika. Misternie utkana sieć powiązań i przede wszystkim tajemnica sprzed lat zrobiły na mnie duże wrażenie. A to, oczywiście, jak najbardziej na plus.

Swoją drogą, choć wydawałoby się, że nic już mnie nie zdziwi, to wciąż szokuje mnie, jak bardzo niektóre jednostki są zafiksowane na punkcie zemsty. Staje się ona swoistym celem, który utrzymuje przy życiu. Napędzany przez złość czy nienawiść człowiek jest naprawdę zdolny do wszystkiego, o czym niejednokrotnie słyszymy w prawdziwym życiu. Jak wiadomo, często kończy się to tragicznie. Czy warto? Trudno orzec. Z jednej strony rozumiem chęć odwetu za prawdziwe bądź domniemane krzywdy, z drugiej jednak strony... po co karmić się złością?

Kto jeszcze nie zna twórczości pani Way, tego serdecznie zachęcam do zmiany zdania. Czas spędzony ze Złym dzieckiem był... fantastycznie mroczny.

Luke nie wrócił na noc do domu. Nie pojawił się też w pracy na ważnym zebraniu. Clara odchodzi od zmysłów, bo nigdy wcześniej nie wydarzyło się coś podobnego. Nikt ze znajomych go nie widział, telefony do szpitali też nie przyniosły efektu. Pora zgłosić zaginięcie na policji.

Każda kolejna informacja odkrywa prawdę o życiu Luka i jego rodziny. Idealny obraz powoli zaczyna pękać. Małe i większe grzeszki wychodzą na jaw.

Tym krótki opisem wprowadzam Was do książki Złe dziecko. Innym niż ten, który zobaczycie na okładce. Dlaczego? Tylko dlatego, że książka ma dwie linie czasowe, a ja skupiłem się na tej współczesnej.

To jeden z moich ulubionych zabiegów literackich. Dwie osie czasowe, historie wyglądające na niepowiązane ze sobą. I tak oto mamy współczesne wydarzenia związane z zaginięciem Luka oraz historię Beth i Douga mających kłopoty wychowawcze z córką Hannah.

Książka trzyma w napięciu, ale trzeba zwrócić też uwagę, że chwilami jest przegadana. W pewnym momencie wszystko wydaje się już jasne, zagadka rozwiązana. I tutaj miałem taką myśl, "ale to już? Przecież jeszcze tyle książki przede mną". Autorka jednak nie pozwoliła mi się nudzić. Wyprowadziła dwa szybkie ciosy. Było zaskoczenie, oj było.

Lubię takie książki, z nutką niepewności i mroku. Dobrze skonstruowana intryga, która nie jest przekombinowana. Bohaterowie są autentyczni, może nikt nie wybija się na pierwszy plan, ale też nikt nie jest przerysowany.

Jednak to kolejna książka brytyjskiego autora/autorki, gdzie nie do końca kupuje dialogi. Nie wiem czy to przez tłumaczenie, czy może specyfikę Brytyjczyków. Wydają mi się sztuczne i na siłę. Ma to niestety wpływ na jakość mojego czytania.

Fanom gatunku książka przypadnie do gustu. Idealna do przeczytania w weekend.

Z reguły nie rzucam się z ochotą na książki, które wyskakują na mnie z każdego kąta, wolę przeczekać ten boom i przeczytać później na spokojnie.
Ale ta książka od samego początku tak mnie zaintrygowała swoją okładką, że nie mogłam odpuścić. Zwykła czarna okładka, tytuł napisany przez dziecko kredą na tablicy.

Na samym początku jesteśmy w roku 1986 i poznajemy rodzinę Beth, Douga oraz ich córkę Hannah, która przejawia dość specyficzne zachowania. Ukręcić głowę ulubionemu ptaszkowi mamy, zrzucić brata ze schodów? To nie wzbudza żadnych emocji w dziewczynce, pozostaje niewzruszona, wręcz wydaje się cieszyć nieszczęściem innych.

Natomiast w 2017 r. Clara czeka na swojego chłopaka Lucka, który od kilku godzin nie pojawia się w domu, a już dawno powinien być. Okazuje się, że zapomniał telefonu, dodatkowo nie dotarł na ważne spotkanie w pracy. Clara alarmuje policję oraz rodziców chłopaka i zaczyna się walka z czasem, tym bardziej że Clara znajduje w komputerze partnera setki maili od stalkerki.

Jak łączą się te dwie sprawy? Czy uda się znaleźć Lucka? Czy charakter Hannah się zmieni?

Ta książka jest niepokojąca, myślę, że to dobre słowo. Postać Hannah jest intrygująca, jej zachowanie straszne i mroczne. Sprawa zaginięcia Lucka jest fenomenalnie poprowadzona, na jaw wchodzą coraz to nowe tajemnice związane z całą rodziną.

Mnie ta książka wciągnęła bez reszty, więc Wam również ja polecam.

Na samym początku jesteśmy w roku 1986 i poznajemy rodzinę Beth,...

Czy można się obawiać własnego dziecka?
Lata 80 - Beth i Dough poznają odpowiedź na to pytanie, gdy ich długo wyczekiwana córka zaczyna przejawiać socjopatyczne skłonności.
Współczesność - Clara i Luke to szczęśliwa para młodych ludzi. Pewnego dnia to szczęście burzy zaginięcie Luke’a. Kobieta wraz z pomocą wspólnego przyjaciela prowadzi własne śledztwo. Co stało się z jej ukochanym? W jego rodzinie już ktoś kiedyś zaginął i od 20 lat nie wiadomo co się z tą osobą stało. Czy historia się powtarza?
„Złe dziecko” to bardzo dobry thriller. Od pierwszych stron historia mnie wciągnęła, byłam ciekawa w jaki sposób te dwie osie czasu się połączą, bo że się połączą nie miałam wątpliwości. Tylko jaki będzie punkt wspólny? Historia jest bardzo ciekawa, czytając rozdziały z życia Beth i Douga, miałam ciarki. Hannah, tytułowe dziecko, nawet na kartach książki wzbudzało we mnie nieprzyjemne uczucie niepokoju.
W całej opowieści jest dużo skrywanych sekretów, które aż czekają żeby w końcu wypłynąć na wierzch. Gdy myślimy że już znamy wszystkie tajemnice, w kolejnym rozdziale okazuje się, że to nie koniec.
Bardzo dobra historia, mogę szczerze powiedzieć że z ostatnich książek jakie dostałam do recenzji, ta najbardziej mnie porwała. Polecam!
(Współpraca recenzencka z @znakjednymslowem @wydawnictwoznakpl ☺️)

Czy można się obawiać własnego dziecka?

Kiedy Beth znajduje na swojej poduszce, odcięta główkę swojego ukochanego ptaszka wie, że winna jest jej córka Hannah. Dziewczynka z błyskiem w oku i chytrym uśmieszkiem jednak wszystkiemu zaprzecza.

Clara zaniepokojona nieobecnością swojego chłopaka Luke'a, zgłasza jego zaginięcie na policję. Nie chcąc czekać rozpoczyna swoje własne śledztwo, podczas którego na jaw wychodzą nowe fakty o chłopaku.

,,Złe dziecko" to książka, która wywołała we mnie wiele emocji. Historia, która przyprawiła mnie o gęsią skórkę. Nie spodziewałam się takiego napięcia i było to bardzo dobre zaskoczenie.

Przerażająco wciągająca fabuła. Pochłonęła mnie od samego początku i nawet nie wiem kiedy przerzuciłam ostatnią kartkę. Autorka poprowadziła akcję tej książki przeskakując między dwoma czasami. Bardzo spodobał mi się ten zabieg, sprawił on że atmosfera mocno zgęstniała.

Mimo że niektóre wątki były mocno przewidywalne, to jednak ilość zwrotów akcji zdecydowanie rekompensuje tą przewidywalność. Autorka stworzyła postać dziecka dla którego sprawianie bólu jest wręcz przyjemnością. I kiedy czytałam momenty w których Hannah była małym dzieckiem, to były to dla mnie najbardziej przerażające sceny.

Autorka stworzyła kawał dobrego thrillera, którego nie da się odłożyć na bok. Dla mnie jest to historia w top 5 najlepszych thrillerów jakie miałam okazję czytać. Na pewno sięgnę po kolejne książki autorki.

Podczas czytania pierwszych zdań tej historii już miałam ciarki na całym ciele. Im bardziej zagłębiałam się w fabułę powieści, tym większy odczuwałam lęk i niepokój.
Napięcie i strach towarzyszyły mi przez całą lekturę i muszę przyznać, że... tak mocnych wrażeń było mi trzeba!

Nie mogłam oderwać się od czytania, nic więc dziwnego, że książka towarzyszyła mi również przed pójściem do pracy. Czytanie jej jednak o 4:30, tuż przed opuszczeniem domu, tak mnie nakręciło, że idąc co rusz nerwowo się obracałam, bo miałam wrażenie, że ktoś mnie obserwuje.

Hannah, tytułowe złe dziecko, nieźle namieszała mi w głowie. Jej brutalność, bezwzględność i brak jakichkolwiek hamulców mroziły krew w moich żyłach, a podczas czytania przypominałam przerażoną emoji.😨

"𝐙ł𝐞 𝐝𝐳𝐢𝐞𝐜𝐤𝐨" to kawał dobrego, rasowego thrillera psychologicznego. Dwie linie czasowe, które w pewnym momencie łączą się z sobą, dodają mu aury tajemniczości. Wartka akcja, która nie daje chwili wytchnienia, trzymała mnie w nieustannym napięciu. Silne emocje mocno we mnie buzowały, a psychodeliczny klimat powieści tak mi się udzielił, że historia obezwładniała moje myśli również w przerwać między czytaniem.

Sprytnie i jednocześnie bardzo wiarygodnie uknuta fabuła nie tylko wywoływała we mnie strach, ale również wymuszała na mnie maksymalnie skupienie. Tu każde słowo miało znaczenie, a niespodziewane zdarzenia bombardowały mnie z kart powieści.

"𝐙ł𝐞 𝐝𝐳𝐢𝐞𝐜𝐤𝐨" to dla miłośników gatunku wyborna uczta literacka. W moim prywatnym rankingu to jeden z lepszych thrillerów, jakie czytałam.

Beth jest żoną i matką, przede wszystkim matką. Pragnęła dziecka od lat.. naprawdę tak szczerze go pragnęła, że jest gotowa na wiele by być mamą... I jest, udało się... Pierw pojawiła się Hannah a potem jej młodszy brat... Jednak Hannah to bardzo wyjątkowe dziecko... Psuje zabawki, urywa lalkom głowy 🤯, i nie tylko .. straszy dzieci w przedszkolu i co najważniejsze jest z tego powodu zadowolona... Ku przerażeniu rodziców i ich obawom.
Doskonale ich rozumiem, który rodzic by się nie zmartwił gdyby jego dziecko wysyłało takie sygnały?
Jednak czy Hannah jest zła sama z siebie? A może to geny? A może jakieś przeżycie mocno na nią wpłynęło? Czemu Hannah tak bardzo różni się od rodziców, brata i innych dzieci?
Pewnie zapytajcie czy rodzice szukali pomocy, owszem próbowali do czasu .. do czasu aż ich dziecko, w wieku zaledwie kilku lat poznało mroczny sekret .. Sekret, którego nie powinno słyszeć!
Ta książka to ogrom tajemnic, sekretów, mroku i ciągłego napięcia, bo czytając czytelnik wie, że zaraz coś się wydarzy ... Tylko co? I jak wielką będzie to tym razem bomba?
Akcja książki toczy się w odpowiednim rytmie, nie wlecze się, nie jesteśmy zalewani niepotrzebnymi informacjami, a jednocześnie wszystko jest w rytmie, nie pędzi na łeb na szyję, dzięki czemu Autorka nie gubi wątków.
Jestem pod wrażeniem tego jaki Autorka stworzyła świat, bohaterów, oraz jak pięknie tkała wydarzenia stronę po stronie, by doprowadzić czytelnika do finału, który po raz kolejny zaskakuje...
Tutaj zdecydowanie każdy ma coś za uszami, mniej lub więcej, ale jednak.. nie dajcie się zwieźć!

Ta książka ma zdecydowanie szansę zostać książką roku, porusza tak trudne tematy, wywołuje emocje i zapewniam, że nie pozwoli zapomnieć! Absolutnie zasługuje na miano bestsellera!

• Przeczytane 2024
  • Chcę mieć
  • Rok 2024
  • Poszukiwane

Dodaj cytat z książki Złe dziecko