Mowa chleba

Mowa chleba
Agora
2024-04-10
2024-04-10
sierociniec szamanizm zabobony grupa sierot Beletrystyka powieść lata 80-te Rumunia realizm magiczny Nicolae Ceaușescu koszmar zakaz aborcji wolność życie

Okładka książki ZNAK nr 810 / 2022 Richard Bradford, Wojciech Chamier-Gliszczyński, Diana Dąbrowska, Julia Fiedorczuk, Olga Gitkiewicz, Maria Karpińska, Dominika Kozłowska, Elżbieta Łapczyńska, Jakub Majmurek, Anna Mateja, Uładzimir Niaklajeu, Eligiusz Piotrowski, Tomasz Polak, Janusz Poniewierski, Błażej Popławski, Agata Puwalska, Filip Springer, Redakcja Miesięcznika ZNAK
ZNAK nr 810 / ... Richard Bradford, W...
Okładka książki ZNAK nr 794-795 / 2021 Agnieszka Burton, Julia Fiedorczuk, Olga Gitkiewicz, Joanna Guszta, Eliza Kącka, Dominika Kozłowska, Elżbieta Łapczyńska, Fran Lebowitz, Marcin Podlaski, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Filip Springer
ZNAK nr 794-79... Agnieszka Burton, J...
Okładka książki Ludzie ze stacji Anna Adamowicz, Rae Armantrout, Kacper Bartczak, Paweł Bień, Artur Burszta, Wojciech Chamier-Gliszczyński, Grzegorz Chojnowski, Michał Domagalski, Łukasz Dynowski, Konrad Góra, Jerzy Jarniewicz, Radosław Jurczak, Mundek Koterba, Michał Krawczyk, Natalia Kubicius, Paweł Kusiak, Elżbieta Łapczyńska, Filip Łobodziński, Karol Maliszewski, Nina Manel, Dawid Mateusz, Joanna Mueller, Bronka Nowicka, Grzegorz Nurek, Paulina Pidzik, Klaudia Pieszczoch, Anna Podczaszy, Marta Podgórnik, Jakub Pszoniak, Agata Puwalska, Jan Rojewski, Bianka Rolando, Robert Rybicki, Anna Sawicka, Krzysztof Schodowski, Urszula Sieńkowska-Cioch, Kamil Sipowicz, Rafał Skonieczny, Jakub Skurtys, Tadeusz Sławek, Marta Sokołowska, Katarzyna Szaulińska, Maciej Taranek, Antonina M. Tosiek, Aleksander Trojanowski, Anna Wasilewska, Grzegorz Wołoszyn, Bohdan Zadura, praca zbiorowa
Ludzie ze stacji Anna Adamowicz, Rae...

Nie dajcie się zwieść enigmatycznej i niepokojącej okładce „Mowy chleba” Elżbiety Łapczyńskiej. To naturalistyczna i dojmująca historia obrazuje niezwykle przygniatającą i trudną rzeczywistość dzieci umieszczonych w rumuńskim sierocińcu na chwałę Ceausescu, który robił wszystko, by państwo rosło w siłę bez względu na poniesione koszty, co tubalnie odzwierciedlone zostało w niehumanitarnych warunkach bytowania latorośli i faktach historycznych. One, walcząc o przetrwanie i odrobinę matczynego ciepła, decydują się brać udział w transowych rytuałach,by na moment zapełnić umysły. To pozwala oderwać się od zastanej, wrogiej rzeczywistości, w której króluje głód i brak zaspokojenia elementarnych potrzeb- w tym dotyku. Posiłki osieroconych mroziły mi krew. Autorka pomiędzy wierszami pisze o Dekrecie 770 powstałym w 1966 roku w Rumunii i konsekwencjach aborcji. O systemowej niesprawiedliwości, potrzebie bliskości wyrażanej oczami w „rodzinach”, niemożności właściwej komunikacji w ich obrębie oraz nierównościach wynikających z płci. O ekopoetyce. Widać, że Łapczyńską zajmuje ornitologia; w tym metody komunikacji między różnymi gatunkami ptaków. Powieść nieszablonowa, przesiąknięta bólem. Zawłaszczająca uwagę przez wyciskanie esencji z ojczystego języka. Zaserwowane widoki bardzo przygniatające. Plastycznie wyświetlają się pod powiekami szczególnie te, które dotyczą egzystencjalnej samotności i cierpienia niewinnych. To turpizm w pełnej krasie jest. Rzecz dla osób uwielbiających sięgać po eksperymenty literackie, zanurzone po brzegi w surrealizmie. Dodatkowo balansująca na granicy jawy i koszmaru, do jakiego zdolny jest człowiek w imię płytkich pobudek. Jeśli „Bestiariusz nowohucki” uznaliście za jazdę bez trzymanki, to teraz Łapczyńska tubalnie wam pokaże, że ma wyobraźnię niczym plazma i się dopiero rozkręca. Nosem czuję, że za „Mowę chleba” otrzyma w przyszłości jedną z nagród literackich. Tak bawić się emocjami czytelnika przez nagromadzenie granicznych wydarzeń i pisać o kondycji ludzkiej natury potrafi niewielu.

"Mowa chleba" Elżbiety Łapczyńskiej wwierca się w mózg i pod paznokcie, boli i śmierdzi.
Zaczęło się od dotyku, tak mówi @elkalapczynska. A raczej od jego braku. Od myślenia, jak to jest, gdy się go nie zna. I w tej książce ludzki dotyk, nie taki przypadkowy/automatyczny, a ten, który jest nośnikiem emocji/uczuć, jest nieobecny. Jego erzacem staje się dotyk świńskiej skóry.
Niepełnosprawne, zdeformowane dzieci, które trafiają do sierocińca w rumuńskim Crăiești, są upychane po trzy na łóżku, przewijane, myte i karmione mieszanką świńskiego mleka i wody. To wszystko. Opiekunki unikają nawet patrzenia im w oczy, żeby nie rzuciły na nie uroku. Opiekunki to zresztą złe słowo, bo w sierocińcu mniej jest czułości niż w chlewni - drugim największym pracodawcy we wsi. A słowo dzieci nie przypadkiem autorka zastąpiła określeniem "małe".
Znieczulica rozlała się na całą wieś. Bo czy można "normalnie" żyć, potem iść i przez pół dnia jak automat karmić, przewijać i myć małe, a po powrocie znowu zmieniać się w kochająca mamę? Kobiety z Crăiești - żeby całkiem nie oszaleć - musiały zrezygnować z własnych uczuć, pozbawiają więc ich też swoje dzieci.
Wszędzie wokół brud, głód i smród. To nie jest miejsce, w którym dla kogokolwiek istnieje jakieś jutro (jeżeli miałoby nieść nadzieję).
Trudno byłoby uznać "Mowę chleba" za tradycyjną narrację, autorką zresztą przyznaje, że nigdy jej takie nie pociągały. To opowieść utkana z obrazów, wrażeń, emocji i języka.
Co łączy książki "Mowa chleba", "Ciałko" Katarzyny Kobylarczyk i "Bajka, bajeczka" Barbary Sadurskiej? Poruszają temat represyjnego wobec kobiet prawa i jego konsekwencji. W powieści Elżbiety Łapczyńskiej chodzi o zakazujący aborcji i antykoncepcji dekret 770. z 1966 roku. To jego konsekwencją było powstanie takich miejsc, jak sierociniec w Crăiești.
Pierwsze promocyjne spotkanie wokół książki odbyło się w @cafenowaksiegarnia w dniu, gdy w parlamencie po raz kolejny zaczęto się kłócić o projekty ustaw regulujących dostęp do aborcji, i niedługo po tym, jak Prezydent RP zawetował nowelizację Prawa farmaceutycznego dotyczącą tabletki "dzień po". Może, gdyby politycy częściej czytywali książki...
Zapraszam na profil Sczytalim na Instagramie!

• Mocna rzecz
  • Rumunia
  • Poszukiwane
  • Fabuła
  • Niezłe kwasy
  • Bo to Polska właśnie

Dodaj cytat z książki Mowa chleba