Zbrodnia przed północą

Okładka książki Zbrodnia przed północą Małgorzata Rogala
Okładka książki Zbrodnia przed północą
Małgorzata Rogala Wydawnictwo: Skarpa Warszawska Cykl: Pełnia tajemnic (tom 4) kryminał, sensacja, thriller
Pełnia tajemnic (tom 4)
Skarpa Warszawska
2024-04-24
2024-04-24
literatura polska

Ślub, wesele. Miał być jeden z najpiękniejszych dni w życiu. Dom kupiony, za kilka miesięcy miało pojawić się na świecie dziecko pary. Szczęście, mnóstwo planów, ale to wszystko zostaje przerwane przez śmierć panny młodej na własnym weselu. Monika Gniewosz rozpoczyna śledztwo, usiłuje się dowiedzieć kto zabił młodą kobietę.
Bardzo lubię kryminały autorki. Dość lekkie, trochę śledztwa, trochę wątków obyczajowych, niczego za mało, niczego w nadmiarze. Książki nie można przestać słuchać/ czytać, dopóki nie poznamy finału historii. Bardzo lubię tę serię ;)

Bardzo lubię kryminały autorki. Dość lekkie,...

Małgorzata Rogala "Zbrodnia przed północą"

Ślub to najważniejszy i najpiękniejszy dzień w życiu każdej kobiety. Pamiętam o nim przez całe życie i chętnie wspominamy. Jednak dzień ślubu Judyty i Antoniego, zostanie zapamiętany przez mieszkańców Pełni z zupełnie innego powodu.
Parę minut przed północą, Pani Młoda pomimo reanimacji umiera. Prawdopodobnie została otruta. Mimo szybkiej interwencji sierżant Darii Wesołowskiej, która uczestniczyła w przyjęciu weselnym i szybko zareagowała, nie udało się pomóc Judycie.

Jak doszło do tego morderstwa?
Komu zależało na tym by pozbyć się Panny Młodej?

Tego wszystkiego będzie próbowała dowiedzieć się podkomisarz Monika Gniewosz oraz starszy aspirant Tadeusz Sokół.

Sprawa niby wydaje się prosta, gdyż gości było niewielu, a nikt z zewnątrz nie miał możliwości wejść. Gośćmi byli sami znajomi Pana Młodego, koleżanki i koledzy ze szkoły. Ze strony Panny Młodej nie było nikogo, ponieważ dziewczyna wychowała się w domu dziecka, a przyjaciół nie posiadała.

Czy celem mordercy na pewno miała być Judyta?
A może ktoś chciał skrzywdzić Antoniego i doszło do straszliwej pomyłki?

Kolejni przesłuchiwani weselnicy, rzucają nowe światło na sprawę, a krąg podejrzanych rośnie.
Okazuje się, że Antek miał z wieloma osobami na pieńku.

Na pierwszy ogień staje Halina gorseciarka, która wiele lat temu, była dziewczyną Antka. Ich ścieżki rozeszły się gdy mężczyzna wyjechał na studia.
Czy mogła to być zbrodnia z zazdrości?

Kolejnym podejrzanym jest aptekarz Karol, który miał żal do Antoniego z powodu pewnego dramatycznego wydarzenia z czasów licealnych.
Czyżby zemsta?

W końcu policjanci zaczynają podejrzewać samego Antka, a to za sprawą spadku, który otrzymała Judyta kilka dni przed ślubem. Pieniądze mogły by pomóc mężczyźnie w otwarciu własnej działalności gospodarczej.
Zbrodnia mająca na celu chęć wzbogacenia się?

Czy któraś z tych osób była zdolna do morderstwa?
A może był to całkowicie ktoś inny?

Niestety Monika Gniewosz stara się sprawnie rozwiązać sprawę morderstwa na weselu, jednak sprawy osobiste mocno komplikują jej pracę.
W trakcie rozwiązywania sprawy, jej córka zostaje uprowadzona. Kobiecie ciężko jest skupić się na śledztwie, gdyż myślami jest cały czas z córką.

Co się stało z Kornelią?
Czy to Kowalewski nie chce dopuścić do złożenia zeznań przez matkę Gniewosz w jego sprawie?
Czy uda się uratować dziewczynę?

To moje drugie spotkanie z twórczością Małgorzaty Rogali.
Koniecznie muszę nadrobić zaległości, gdyż "Zbrodnia przed północą" to 4 tom serii o przygodach sierżant Moniki Gniewosz.
Ale spokojnie, książki już w drodze, więc maj będzie mijał mi bardzo czytelniczo :)

Muszę przyznać, że jest to lekki kryminał, który czyta się z ciekawością i trzyma czytelnika do końca w niepewności.
Lubię niespodzianki w akcji, więc książka bardzo przypadła mi do gustu.

Serdecznie polecam!!

Książkę przeczytałam w ramach współpracy barterowej z Wydawnictwem @skarpawarszawska

Małgorzata Rogala "Zbrodnia przed północą"

ᴛʏᴛᴜᴌ ʀᴇᴄᴇɴᴢᴊɪ: 𝗧𝗼𝗸𝘀𝘆𝗰𝘇𝗻𝗮 𝗺𝗶ł𝗼ść

Małgorzata Rogala znajduje się w ścisłym gronie moich ulubionych autorek. Wspominałam już o tym wielokrotnie, ale za każdym razem nie potrafię się powstrzymać, by tego nie podkreślać. Twórczością Pani Małgorzaty jestem zachwycona od czasu, gdy zakochałam się w serii 𝐴𝑔𝑎𝑡𝑎 𝐺ó𝑟𝑠𝑘𝑎 𝑖 𝑆ł𝑎𝑤𝑒𝑘 𝑇𝑜𝑚𝑐𝑧𝑦𝑘, a teraz, chociaż uwielbiam wszystkie książki autorki, to na czołówkę wysunęła się 𝑃𝑒ł𝑛𝑖𝑎 𝑡𝑎𝑗𝑒𝑚𝑛𝑖𝑐 z Moniką Gniewosz sympatyczną policjantką w roli głównej. Z każdym kolejnym tomem lubię tę bohaterkę coraz bardziej, a w Pełni czuję się jak u siebie. I nie ma to znaczenia, że jak wszędzie mieszkają tu ludzie i ludziska, że czasem wady niektórych osobników przeważają ich zalety. Popełniane są tu także zbrodnie, ale doskonale wiem, że Pani Małgosia, jak zwykle złu przeciwstawi dobro i to ono na końcu zwycięży. Co wyróżnia powieści Małgorzaty Rogali? To, że nie ma w nich drastycznych opisów i wulgaryzmów, ale za to można w nich znaleźć interesującą i wciągającą intrygę kryminalną oraz wspaniałe zobrazowane tło obyczajowe. W każdej książce Małgorzata Rogala podejmuje najbardziej aktualne problemy społeczne, dzieli się z czytelnikami swoimi obserwacjami i spostrzeżeniami.

Ślub, wesele to dla pary młodej najpiękniejszy dzień w życiu. Przynajmniej taki powinien być. Marzenia o wspólnym wspaniałym życiu i stworzeniu rodziny zazwyczaj właśnie w tym dniu mają swój początek. Niestety słowa 𝑚𝑖𝑒𝑙𝑖 ż𝑦ć 𝑑ł𝑢𝑔𝑜 𝑖 𝑠𝑧𝑐𝑧ęś𝑙𝑖𝑤𝑖𝑒 nie były przeznaczone dla Antka i Judyty. Antek w ciągu paru godzin z kawalera stał się mężem, a następnie wdowcem. Podczas przyjęcia weselnego na oczach uczestników imprezy umiera Judyta, panna młoda. Wkrótce okazuje się, że jej śmierć nie nastąpiła z przyczyn naturalnych, badania bowiem wykazały, że została otruta. Kto i dlaczego życzył dziewczynie śmierci? Nikt wcześniej w Pełni jej nie znał. Być może komuś zależało na przysporzeniu cierpienia Antkowi? Policja jednak nie wyklucza jego udziału w zbrodni. W kręgu podejrzanych znaleźli się także, Karol dawny przyjaciel Antka, którego tamten obwinia o śmierć swojej dziewczyny przed laty oraz Halina, gorseciarka niegdysiejsza wielka miłość Antka. W kręgu podejrzanych znalazła się Sylwia, która o ślubie byłego chłopaka dowiedziała się z mediów społecznościowych i przyjechała na ślub, dając publicznie upust swoim emocjom. Podejrzane wydaje się pojawienie się w kościele ojca pana młodego, który mieszkał za granicą ponad trzydzieści lat i do tej pory nie kontaktował się z synem.

Podkomisarz Monika Gniewosz oraz starszy aspirant Tadeusz Sokół prowadzą śledztwo, ale nic w tej sprawie im się nie klei. Na domiar złego znika Kornelia, córka Moniki. Matka policjantki ma zeznawać w procesie byłego męża i Kornelia stała się kartą przetargową dla gangsterów. Trwa wyścig z czasem. Monika jest rozdarta pomiędzy obowiązkami zawodowymi a potrzebą chronienia bliskich, kolejny raz musi zawalczyć o bezpieczeństwo swojej rodziny.

𝑍𝑏𝑟𝑜𝑑𝑛𝑖𝑎 𝑝𝑟𝑧𝑒𝑑 𝑝ół𝑛𝑜𝑐ą to nie tylko zwykły kryminał, ale świetnie skonstruowana i zgrabnie napisana powieść poruszająca wiele problemów dotyczących codziennego życia.

Ludzie, którym bezgranicznie się ufa, mogą okazać się osobami o wypaczonej psychice. Zazdrosnymi, zaborczymi, chcącymi posiadać kogoś na własność. Krok po kroku niezauważalnie niszczącymi czyjeś życie, a tej osobie nawet cień wątpliwości nie przejdzie przez myśl, że wszystko, co robią ma na celu tylko jedno. Ich własne dobro. Potrafią z zimną krwią planować działania i doskonale maskują swoje prawdziwe oblicze, manipulują innymi i wykorzystują do własnych celów. Taka zaborcza i toksyczna miłość, prędzej czy później musi zakończyć się katastrofą.

Uzależnienie od mediów społecznościowych to stosunkowo nowy problem społeczny, który występuje u młodych i starszych osób na coraz większą skalę. Korzystający z internetu nie zdają sobie nawet sprawy, czym może skończyć się informowanie o każdej drobnostce dotyczących swojego życia wszystkich dookoła. Przerażające jest niefrasobliwie przyjmowanie do grona znajomych zupełnie obcych osób, które potem mają nieograniczony dostęp do wszelkiego rodzaju prywatnych informacji. Obserwująca osoba może być jednostką psychopatyczną, która w ten sposób poszukuje ofiary. Jest drapieżcą, któremu dobrowolnie udziela się informacji. Nie każdy przecież kto udaje życzliwego, ma dobre i prostolinijne zamiary. Każdy ma prawo do prywatności, a w tej sytuacji dobrowolnie z niego rezygnuje.

Małgorzata Rogala jest dla mnie niekwestionowaną mistrzynią w tworzeniu nietuzinkowych kryminałów bez rozlewu krwi. Lekkość języka i niesamowita dbałość o jego poprawność sprawiają, że książkę czyta się błyskawicznie i z ogromną przyjemnością. 𝑍𝑏𝑟𝑜𝑑𝑛𝑖𝑎 𝑝𝑟𝑧𝑒𝑑 𝑝ół𝑛𝑜𝑐ą to świetnie skonstruowany kryminał, w którym autorka nic nie pozostawiła przypadkowi. Każdy wątek, każda postać, każde zdarzenie ma tu niebagatelne znaczenie. Nawet, wtedy gdy autorka zdaje się kierować uwagę w zupełnie innym kierunku, to w końcowym efekcie wszystkie elementy znajdują wspólny mianownik. Każdy detal, mniejszy czy większy, odgrywa tu istotną rolę. Chociaż wydaje się, że poszczególne wątki na pierwszy rzut oka, nie mają ze sobą nic wspólnego, to nadchodzi moment, gdy zaczynają wychodzić na jaw tajemnice z przeszłości i wszystko łączy się w zgrabną całość.

Zachwycił mnie jak zawsze doskonały balans pomiędzy warstwą kryminalną a obyczajową. Małgorzata Rogala po mistrzowsku wplotła wątki prywatne bohaterów między śledztwo. Uwagę przyciągają wspaniale wykreowane postacie z bardzo dobrą analizą psychologiczną, pozwalającą wczuć się w motywy postępowania poszczególnych bohaterów. Może to nie jest historia, która przyprawia o palpitacje serca i nie pozwoli spać w nocy, ale jest to mistrzowsko połączona intryga z zawiłościami ludzkiej psychiki.

Po 𝑍𝑏𝑟𝑜𝑑𝑛𝑖ę 𝑝𝑟𝑧𝑒𝑑 𝑝ół𝑛𝑜𝑐ą sięgałam bez większych obaw i się nie zawiodłam. W Pełni bardzo przyjemnie spędziłam czas i wróciłam stamtąd z poczuciem satysfakcji czytelniczej. Teraz nie pozostaje mi nic innego jak czekać na kolejną podróż do tego miejsca.

ᴛʏᴛᴜᴌ ʀᴇᴄᴇɴᴢᴊɪ: 𝗧𝗼𝗸𝘀𝘆𝗰𝘇𝗻𝗮 𝗺𝗶ł𝗼ść

„Zbrodnia przed północą” to lekki kryminał z wątkiem obyczajowym w tle. To już czwarty tom z tej serii, więc Ci, którzy nie znają poprzednich, mogą się nieco pogubić.
Jak zwykle wartka akcja, krótkie rozdziały i ciekawa historia. Wszystko jest tu spójne. Zakończenie nie zaskakuje, ale nie przeszkadzało mi to w odbiorze lektury.
Zabrakło mi trochę większego zaangażowania Michała w sytuacji związanej z porwaniem, które w sumie nie wniosło nic znaczącego do fabuły. Reszta jak najbardziej na plus.
Morał tej historii jest jeden: zaborcza miłość nigdy nie wróży nic dobrego.
Ja bardzo lubię tę serię.

Zabrakło mi trochę większego zaangażowania...

To moja pierwsza książka z tej serii, więc jak zawsze zaczynam od końca. Podoba mi się, że nie jest to typowy kryminał. Ma też w sobie dużo wątków psychologicznych i obyczajowych. Ciekawa fabuła, znakomita intryga, dobrze wykreowani bohaterowie. Wszystko to złożone w spójną całość. Jedyna rzecz jaką troszkę mnie odrzuciła to moment porwania, miałam wrażenie dość mocno naciągany, zgadzam się w tym temacie z resztą czytelników. Całość jednak prezentuje się świetnie i napewno sięgnę po wcześniejsze tomy z tej serii. Muszę przyznać, że polubiłam Monikę i chętnie poznam ją bliżej.

"Zbrodnia przed północą" to czwarty tom serii "Pełnia tajemnic" autorstwa Małgorzaty Rogali, tom, który nie zawiódł moich oczekiwań.
Fabuła powieści jest skupiona wokół dramatycznych wydarzeń, do których doszło podczas wesela Antka. Ten młody mężczyzna po kilkuletniej nieobecności wraca z narzeczoną, Judytą, do Pełni, swojego, rodzinnego miasteczka, mając nadzieję na nowy, szczęśliwy rozdział w życiu. Niestety, tragiczna śmierć dopiero co poślubionej żony burzy jego plany.
Intensywne śledztwo w sprawie tej zagadkowej śmierci prowadzi podkomisarz Monika Gniewosz i starszy aspirant Tadeusz Sokół.
Wkrótce okazuje się, że Monika Gniewosz stanie w obliczu nie tylko trudności zawodowych, ale także osobistych, gdy jej córka znika. To przeplatanie wątków sprawia, że książka staje się niezwykle wciągająca.

Rogala umiejętnie wplata czytelnika w wir śledztwa, obfitującego w zwroty akcji i zaskakujące momenty i trzyma go w niepewności do samego końca.
Powieść ta nie tylko pełni funkcję klasycznego kryminału, ale również eksploruje relacje międzyludzkie, tajemnice rodzinne i siłę więzi emocjonalnych. Miłość, nienawiść, zawiść i zemsta przeplatają się tu, tworząc mocno emocjonalną mieszankę. Rogala, budując atmosferę zagadki kryminalnej, wykreowała jednocześnie głębokie, wielowymiarowe postaci.
Niezwykłym atutem książki jest też malowniczy, choć czasem mroczny, klimat miasteczka Pełnia oraz barwne opisy okoliczności śledztwa. Rogala doskonale oddaje atmosferę małej społeczności, w której każdy zna każdego i każdy ma coś do ukrycia.
"Zbrodnia przed północą" to książka, która nie tylko oferuje wciągającą historię kryminalną, ale również rysuje portrety złożonych postaci i ukazuje dynamikę międzyludzkich relacji, a czytelnik zostaje wciągnięty w wir wydarzeń, śledząc z zainteresowaniem każdy krok bohaterów.
Podsumowując, "Zbrodnia przed północą" to kryminał, który z pewnością przypadnie do gustu fanom gatunku, oferując emocjonującą podróż przez mroczne zakamarki ludzkiej psychiki i nieprzewidywalne zawiłości śledztwa kryminalnego.

Byliście już w Pełni? Dzięki Małgorzacie Rogali, miałam okazję już tam zawitać. "Zbrodnia przed północą", to kolejny tom, której akcja toczy się w tym miejscu. A główną bohaterką jest podkomisarz Monika Gniewosz, która właśnie tu zaczęła kolejny etap życia.
Ślub i wesele to bardzo radosne wydarzenia...no chyba, że panna młoda umiera na oczach gości. Jak wykaże śledztwo, zostaje otruta. Kto to zrobił i dlaczego? Komu zawiniła, czym podpadła? Czy Monice uda się rozwikłać tę zagadkę? Odpowiedzi tkwią pomiędzy stronami.
Niestety oprócz tego śledztwa, podkomisarz Gniewosz, zmierzyć się musi również z zaginięciem córki... trudny czas na nią przyszedł. Czyżby przeszłość wciąż nie chciała odejść w diabły, tam gdzie jej miejsce? Jak zakończy się ta historia? Tego dowiedzcie się sami.
Autorka po raz kolejny w ciekawy sposób, połączyła prywatne życie podkomisarz Moniki Gniewosz, z prowadzonym przez nią śledztwem, w którym wydawałoby się, kilka niezwiązanych ze sobą wątków, splata się ze sobą, domagając wyjaśnienia. Jak się okazuje, sprawiedliwość w końcu dopadnie każdego i przychodzi czas zapłaty.
Przyznam, że na takie rozwiązanie to nie wpadłam, bo Małgorzata Rogala, skutecznie myliła tropy. Po raz kolejny z ogromnym zaciekawieniem, przewracałam kartka po kartce, by poznać rozwiązanie tych zagadek.
Dobrze mi się ją czytało i znów przekonałam się, że miłość czasem bywa niebezpieczna...ale nic więcej nie zdradzę.
Naprawdę warto przeczytać tę historię. Lubię takie kryminały, bez nadmiernej brutalności i wulgarności a Wy?

Bardzo dobrze się czyta. Jak zawsze nie zawiodłam się. Książki pani Rogali bierze się w ciemno. Polecam. Ciekawa fabuła i znani bohaterowie zapraszają do Pełni.

Miłość, szczęście, wspólne plany na przyszłość i ten najważniejszy dzień ślubu, który pamięta się przez wiele lat. Tak właśnie miał wyglądać najpiękniejszy moment życia młodej pary, Judyty i Antoniego. Niestety podczas przyjęcia weselnego, na oczach zebranych gości panna młoda umiera...

Okazuje się, że Judyta została otruta. Para policjantów rozpoczyna zawiłe śledztwo. Jest kilka osób podejrzanych w sprawie, którym przyglądają się, i których przesłuchują policjanci.
Komu zależało na śmierci panny młodej?

Podczas pracy nad śledztwem, zostaje uprowadzona córka policjantki. Kobieta musi pogodzić śledztwo, ze swoją prywatną sprawą, a czas ucieka...

Świetny kryminał, który bardzo dobrze i szybko się czyta. Fantastycznie wykreowani bohaterowie, którym przyglądamy się z ogromnym zaciekawieniem, próbując odgadnąć kto stoi za zabójstwem panny młodej. Nie jest to jednak łatwe, bo jesteśmy umiejętnie prowadzeni krętymi ścieżkami powieści. Intrygująca i ciekawa fabuła książki, niesamowicie wciąga w wir wydarzeń, lecz nie pozwala zbyt szybko domyślić się zakończenia, które ogromnie zaskakuje. Przyglądamy się wydarzeniom, które są następstwem kłamstw i tajemnic sprzed wielu lat. Bardzo przyjemnie spędzony czas z książką.
Gorąco polecam

Do rodzinnego miasteczka wraca Antoni wraz z narzeczoną. Para kupuje tu dom i planują ślub. W dniu wesela wszyscy goście się bawią, są to przyjaciele Antka ze szkoły, gdy nagle dochodzi do tragedii. Panna młoda umiera, wszystko wskazuje, że ktoś ją otruł. Kto dopuścił się takiej zabroni? Sprawę bada podkomisarz Monika Gniewasz, poszlag jest kilka i kilku podejrzanych. Życie prywatne Moniki też staje w obliczu zagrożenia, bowiem ktoś porywa jej córkę. Podkomisarz musi znaleźć sprawcę morderstwa, jak również odnaleźć swoje dziecko.

Lubie książki pani Małgorzaty, ja ogólnie jestem fanką kryminałów, które mają ciekawą fabułę i trzeba pomyśleć nad rozwiązaniem zagadki. Tu dostajemy morderstwo panny młodej, zastanawiamy się kto chciał jej śmierci, skoro ona tak naprawdę nikogo tu nie znała. A może to przez Antka i to on zaszedł komuś za skórę, a to jest zemsta. W dodatku po kilkudziesięciu latach wraca ojciec Antoniego. Zbieg okoliczności. Autorka dobrze trzyma napięcie, ja co chwilę zmieniałam podejrzanego, ale w ostateczności i tak byłam zaskoczona. Mamy tu też historię Moniki policjantki, jej życie prywatne, które jej nie oszczędza. Ktoś porywa jej córkę, liczy się każda minuta. Czy Monika zdąży na czas? Tajemnice przeszłości, śmierć, szukanie sprawcy, lekki romas w tle, to wszystko znajdziemy w tej książce. A czytało mi się ją naprawdę bardzo dobrze i szybko więc jeśli lubicie kryminał, trochę obyczajówki to was gorąco zapraszam do poznania tej pozycji.

• Przeczytane 2024
  • Audiobooki

Dodaj cytat z książki Zbrodnia przed północą