Ocaleni dla miłości

Anna Rybakiewicz Wydawnictwo: Filia literatura obyczajowa, romans
Filia
2023-05-15
2023-05-15

Powieści Anny Rybakiewicz sięgające trudnych czasów wojny budzą szczególne emocje. Bo na przekór złu świata Autorka ukazuje zawsze tę dobrą stronę człowieka, zdolnego do głębokich uczuć, ogromnych poświęceń i odwagi, co porusza do głębi i nieraz wzrusza do łez. Przywraca też wiarę w miłość jedyną, bezgraniczną i szalenie romantyczną, choć nie zawsze szczęśliwą.

Podobne emocje wzbudziła we mnie najnowsza powieść Autorki „Ocaleni dla miłości”, w której przemierzamy Łomżę i jej okolice podążając śladami pozostawionymi przez wojnę nie tylko na otoczeniu, ale i kolejnych pokoleniach, w poszukiwaniu prawdy o przeszłości, ocalając wspomnienia sprzed lat. Przenosimy się do roku 1942, kiedy młodziutka Henia ratuje ukochanego Moszka i niemowlę z łomżyńskiego getta i współcześnie towarzyszymy Agacie oprowadzającej gościa z Izraela, poszukującego informacji o swoich przodkach. Obie historie podążają równolegle obok siebie, spotykając się niespodziewanie za sprawą niektórych miejsc lub osób.

Narracja pierwszoosobowa Henryki oraz jej prawnuczki Agaty, pozwala czytelnikowi zanurzyć się w emocje i doświadczenia obu bohaterek. Historia Heni pełna jest poświęcenia, odwagi i niesamowitej determinacji w obliczu okrucieństwa wojny. Czy i jej prawnuczka, zmagająca się z własnymi traumami i rozczarowaniami miłosnymi również znajdzie w sobie odwagę, by odkryć rodzinne sekrety sprzed lat, ponownie zaufać i pozwolić sobie na szczęście?

Ta cudowna opowieść rozgrywająca się między czasami i pokoleniami jest nie tylko historią o wojnie i miłości, ale także o odwadze, nadziei i sile ludzkiego ducha w obliczu najtrudniejszych prób. W jej trakcie cała gama emocji targała moim sercem, a finał sprawił, że nawet nie starałam się powstrzymać pojedynczej łzy wzruszenia spływającej po policzku.

Dajcie się i Wy pochłonąć tej poruszającej, ciepłej i mimo trudnego tematu, budzącej nadzieję opowieści. Zwracam się tu do tych z Was, którzy jeszcze nie mieli okazji poznać wcześniejszej twórczości Autorki, bo pozostałych, których zauroczył jej wyjątkowo empatyczny i wciągający styl z pewnością zachęcać nie trzeba.

Podobne...

Smutna historia, ale niczym się nie wyróżnia od innych książek o tej tematyce.

Smutna historia, ale niczym się nie wyróżnia od innych książek o tej tematyce.

Rok 1942. Młoda, niezwykle odważna i rezolutna Henia podejmuje próbę wydostania ukochanego z łomżyńskiego getta. I wydawać by się mogło, że to najtrudniejszy etap ich życia, jednak nic bardziej mylnego. Tę dwójkę i malutką dziewczynkę, która niepostrzeżenie wkradła się do ich serc czeka niezwykle trudna i naznaczona bólem droga. Jednak czy ku szczęściu?

Po latach prawnuczce Heni w towarzystwie tajemniczego nieznajomego przychodzi odkryć skrywaną latami zagadkową przeszłość swojej prababci, a nam czytelnikom wraz z lekturą kolejnych stron stopniowo poznawać prawdę razem z głównymi bohaterami.

„Ocaleni dla miłości” to powieść osadzona na dwóch płaszczyznach czasowych. Tutaj brutalne i przepełnione trudnymi doświadczeniami, ale i nadzieją czasy wojenne przeplatają się z tymi współczesnymi tworząc intrygującą całość. Dwie historie, które malują obraz niezwykłej miłości w konfrontacji z wszelkimi przeciwnościami losu. Autorka świetnie nakreśliła emocje targające bohaterami i w sposób niezwykle wiarygodny przedstawiała wojenną rzeczywistość. Choć historia niesie ze sobą spory ładunek emocjonalny, lekkie pióro @annarybakiewicz pozwala płynnie przebrnąć nawet przez te trudniejsze momenty. Nie zmienia to jednak faktu, że opowieść serwowana przez autorkę porusza, rozczula i pozwala docenić czytelnikowi codzienność, w której przyszło nam żyć. To jedna z tych historii, które pokiereszują Wasze serducho, by móc je finalnie posklejać na nowo.

Jeśli tylko lubicie powieści, w których nie brakuje demonów przeszłości, historycznego tła i wyrazistych bohaterów wykreowanych w sposób pełen empatii i wrażliwości, to koniecznie sięgnijcie po ten tytuł. Piękna i wzruszająca historia.

Po latach...

Jest rok 1942 trwa wojna, Henia, młoda dziewczyna, nie oglądając się na niebezpieczeństwo pomaga w ucieczce Moszkowi, swojej jedynej i wielkiej miłości. Niespodziewane zdarzenie powoduje, że dziewczyna ryzykuje swoje życie dla jeszcze jednej osoby, maleńkiej dziewczynki o imieniu Chana. Henia i Moszek stają się rodzicami dziewczynki, jednak z powodu prześladowań Żydów, ukrywają się i są zmuszeni żyć w ciągłym lęku o swój los. Strach, głód, ciągła niepewność to uczucia, które cały czas im towarzyszą. Jednak wielka miłość jaką do siebie czują daje im siły i nadzieję na przetrwanie. Ślub i wyjazd za granicę ma pomóc przeżyć wojenną zawieruchę. Marzenia nie zawsze się spełniają, a plany potrafią zupełnie zaskoczyć i odwrócić bieg wydarzeń. Właśnie w tym przypadku nieszczęśliwy zabieg okoliczności rozwiewa plany i zmienia wszystko...

Prawnuczka Heni, Agata dostaje polecenie służbowe, aby zająć się klientem, mężczyzną, który przyjechał z Izraela i chce dotrzeć do śladów swoich przodków.
Czy obie historie coś łączy?

Cudowna, przepełniona emocjami powieść z historią w tle. Fabuła przedstawiona jest na dwóch płaszczyznach czasowych, przeplatających się ze sobą. Znakomicie utkana historia, która ogromnie porusza i wyciska łzy. Przyglądamy się losom ludzi, którym przyszło żyć w traumatycznej, wojennej rzeczywistości. Bohaterowie są pięknie wykreowani, wzbudzają w nas ogromną empatię i mnóstwo uczuć. Płyniemy przez strony powieści poznając historię miejsc, które w książce odgrywają istotną rolę, przyciągają i budzą ciekawość. Pomimo trudnego tematu, książka jest niesamowicie wciągająca, porusza czułe struny, zmusza do refleksji i przemyśleń. Bardzo podoba mi się postać głównej bohaterki, która poprzez swoje uczucia jest bardzo silną osobą, miłość do drugiego człowieka napędza ją do walki o przetrwanie.
Bardzo gorąco polecam

Lubicie nosić sukienki?
Ja bardzo, ale tylko latem… nawiązuje do sukienki, bo w najnowszej książce Anny Rybakiewicz „Ocaleni dla miłości” zielona sukienka przetrwa pokolenia❤️. Chciałabym mieć takie cudo w mojej szafie…

Łomża 1942 rok, Henryka podejmuje się wyjątkowo trudnego zadania, postanawia wjechać do łomżyńskiego getta i uratować swoją miłość. W getcie spotyka przyjaciółkę swojej mamy, która błaga aby wywiozła też jej wnuczkę. Henia oszołomiona tym co zobaczyła, pod wpływem impulsu postanawia jej pomóc. Razem z Moszkiem i małą Hanią zmuszeni są ukrywać się wiele lat. Dzięki pomocy bliskim jakoś im to wychodzi, ale jak długo ludzie będą wstanie im pomagać? Ile będą musieli poświęcić aby przetrwać no i czy im się to uda?

W czasach współczesnych do kancelarii Agaty, prawnuczki Heni, przybywa Benjamin z Izraela, który pragnie rozwiązać rodzinną tajemnicę, która zaczyna się w rodzinnym mieście Agaty.

Czy uda jej się pomóc mężczyźnie? I czego dowie się o swojej rodzinie? Czy historia Jego rodziny będzie równie wstrząsająca jak Henryki.

Uwielbiam książki Ani! Od debiutu na szpileczkach wypatruje każdej nowej historii… i jak widzę już zapowiedź to moje serducho się raduje, bo wiem że będę mogła zanurzyć się w kolejnej pięknej, przemyślanej fabule, która mnie oczaruje. I oczywiście teraz było tak samo! Wyjątkowa, mądra, pełna refleksji i ogromnej miłości historia, która pokazuje ile człowiek jest wstanie zrobić dla drugiego człowieka z miłości, a także z dobrego serca.
Ta historia to coś wspaniałego, bardzo żałuję że przeczytałam ją w jeden dzień bo teraz znowu muszę czekać 😉
Polecam ❤️

Lubicie nosić sukienki?

Już po pierwszej książce autorki powiedziałam, że kolejne czytam w ciemno, bo zauroczyłam się jej piórem i słowa dotrzymuję - żadnej nie pominęłam. 🙂 Skąd ta sympatia? Powieści Anny Rybakiewicz mają w sobie coś niezwykłego, co trudno uchwycić w kilku zdaniach. Potrafią rozkochać czytelnika w historii, pokazać jej piękno, ale i ból czasów wojny, stratę, tęsknotę. Najpiękniejszy jest jednak sposób przedstawiania miłości - szczerej, bezgranicznej, ponadczasowej, jedynej i wyjątkowej. Wzruszają, zmuszają do refleksji, ściskają za serce. Nie inaczej było w przypadku "Ocalonych dla miłości".

Nie potrafię wyliczyć jak wiele razy podczas czytania targały mną sprzeczne emocje. Radość mieszała się ze smutkiem, lęk z podziwem, złość z akceptacją, niepokój z niedowierzaniem, ale zwieńczeniem wszystkich odczuć była miłość. Bezkresna, pełna odwagi i nie bacząca na przeciwności losu. W strasznych czasach nawet ta ogromna miłość nie ma szans w zderzeniu z dramatami rozgrywającej się wojny.
Trudno nie zaangażować się emocjonalnie przy czytaniu tak nasyconej uczuciami lektury. Jestem pewna, że niejedna osoba uroni łzę podczas czytania tej pięknej, choć smutnej historii.

Jeśli nie znacie jeszcze książek autorki to z czystym sumieniem mocno Wam je polecam, a jeśli czytaliście już poprzednie, jestem przekonana, że najnowsza powieść również trafi do Waszego serca.

Dwie linie czasowe, ale obie mnie zawiodły.
Wojenna, bo została opowiedziana w formie bajki dla dzieci. Takiej - wiecie - naokoło, bez większych okrucieństw, właściwie można powiedzieć, że wojna była tłem, mało znaczącym, nie odczułam jej prawie w ogóle. Czytając tę książkę można było odnieść wrażenie, że wywózka Żyda z getta była łatwa niczym odbiór dziecka z przedszkola, bohaterka biegała sobie po getcie jak po łące i jeszcze w gratisie niemowlę, które w ogóle nie płakało, dostała.
Linia teraźniejsza strasznie sztywno napisana, drętwe dialogi, zero chemii, nic też do bohaterów nie poczułam, główna bohaterka była tak nijaka, że jej imienia nie zapamiętałam. Książka napisana lekko, nawet zbyt lekko, takim debiutanckim wręcz stylem, bez większej głębi i mocno przewidywalnie, właściwie po jednym rozdziale już wiedziałam jak się skończy i co będzie po drodze.

Dwie linie czasowe, ale obie mnie zawiodły.

Ile człowiek jest w stanie zrobić dla miłości? Jak wiele poświęcić? Jak wiele znieść? Myślę, że każdy z nas może odpowiedzieć na te pytania zgodnie z własnym systemem wartości. Po przeczytaniu najnowszej powieści Anny Rybakiewicz możemy uświadomić sobie, że w imię miłości człowiek gotowy jest na największe poświęcenia. Nie spogląda wówczas na siebie, lecz w stronę swej drugiej połówki. Podobnie jak Henia bohaterka poruszającej powieści „Ocaleni dla miłości”.
Piąta już książka Anny Rybakiewicz porusza najczulsze struny naszych emocji. Czytelnicy sięgający po powieści obyczajowo-historyczne z tłem wojennych mroków poznając tę opowieści, przeżyją wiele emocjonujących chwil. Docenią również czasy, w których mogą swobodnie korzystać z uroków życia. Cieszyć się nim, bez poczucia strachu, lęku, niebezpieczeństwa. Dzięki tej lekturze możemy uświadomić sobie, że wolność jest ogromną wartością, którą warto doceniać.
Anna Rybakiewicz na kartach powieści „Ocaleni dla miłości” zaprasza nas do poznania historii Heni, która w imię miłości do ukochanego Moszka podjęła się trudnej misji wydostania go z łomżyńskiego getta. Świadoma niebezpieczeństwa utraty własnego życia była gotowa na największe poświęcenie. Nie zważając na nic, pomogła również w ucieczce małej dziewczynce, dla której stała się matką. Takie poświęcenie i oddanie zasługują na najwyższe uznanie. To pokazuje jak bardzo trudne czasy, budują ludzi wielkich, tworzą autorytety, bo bez wątpienia Henia może być dla nas wzorem do naśladowania.
Pragnę dodać, że nie tylko historia Heni poruszyła moje emocje. Anna Rybakiewicz kreśli losy, które miały miejsce wiele lat, już po zakończeniu II wojny światowej. Pewnego dnia w życiu Agaty – prawnuczki Heni pojawia się Benjamin – tajemniczy mężczyzna, który przyjechał z Izraela, aby odkryć historię swoich przodków. Warto, aby poznał ją także każdy z nas. Dlatego z całego serca polecam Wam lekturę powieści „Ocaleni dla miłości”.
Poznając tę historię, zastanawiałem się czy dziś ludzie byliby gotowi na takie poświęcenia? I szczerze mówiąc nie potrafiłem znaleźć odpowiedzi. A jeśli zapytalibyście mnie, dlaczego warto sięgnąć po powieść „Ocaleni dla miłości” to mogę podać wiele powodów. Lekkość pióra Anny Rybakiewicz w tworzeniu ujmującej historii, która daje do myślenia. Realność fabuły, co sprawia, że poznawana historia, która jest wynikiem kreatywności autorki, zdaje się być opisem prawdziwych wydarzeń. To kolejna wciągająca, poruszająca, porywająca historia, która nie ulatuje wraz z przełożeniem ostatniej strony. Ona pozostaje w naszej pamięci już na zawsze. A ja zawsze, gdy będę wspominał tę opowieść, będę przepełniony wdzięcznością za czasy, w których żyję, za czasy pozbawione wydarzeń, których doświadczyła Henia. Zdecydowanie polecam Wam lekturę najnowszej powieści Anny Rybakiewicz.
Książka „Ocaleni dla miłości” ukazała się nakładem Wydawnictwa Filia

Recenzja w całości na https://czytadlapegrota.blogspot.com

Anna Rybakiewicz tworzy historie emocjonalne, pełne napięcia i tak skonstruowane, że naprawdę nie sposób się oderwać. Powieść „Ocaleni dla miłości” również taka jest! Napisana z wyczuciem i empatią. Wciągająca w świat głównych bohaterów i trzymająca tak długo w swoich objęciach, aż nie przewróci się ostatniej kartki. Ta historia towarzyszyła mi dobę. Tyle zajęła mi lektura i to tylko dlatego, że trzeba było jednak chwilę się przespać. Dziękuję Pani Anno po raz kolejny! Potocznie ujmując, zrobiła mi Pani weekend ;) Uwielbiam tę historię i polecam każdemu!

Autorka specjalizuje się w opowieściach osadzonych w latach wojennych. Dwie płaszczyzny czasowe intrygują, a zakończenie zaskakuje. Nie byłam w stanie przewidzieć takiej puenty ;)

„Ocaleni dla miłości” to historia kompletna. Wzrusza do łez, a jej język jest prosty i łatwy w odbiorze dzięki czemu książkę się wręcz pochłania.

Pani Anno gratuluję! Każdą Pani powieść czytam z wypiekami na twarzy ogromnie poruszona. Życzę Pani, żeby wena zawsze trwała, a pomysły nigdy się nie kończyły!

Za to Wam, Drodzy Czytelnicy, z ogromną radością polecam najnowszą książkę Anny Rybakiewicz. Proszę, przeczytajcie, bo żadne słowa nie oddadzą moich emocji. Premiera już za chwilkę, 15 maja! Pięknych czytelniczych wrażeń! :)

Recenzja w całości na https://czytadlapegrota.blogspot.com

Serwus

Znacie książki Anny Rybakiewicz?
Ja przepadłam od kiedy przeczytałam ,,Lekarkę nazistów" choć teraz wydaje mi się, że to była najsłabsza książka, a autorka rozwija się i tworzy coraz piękniejsze historie. I to nie tylko miłosne ale całą wojenną opowieść.

,,Ocaleni dla miłości " to historia Heni i Moszka, a akcja książki dzieje się w Chomentowie ,Śniadowie oraz współcześnie w Łomży.
Mamy tu dwie linie czasowe co jak wiecie bardzo lubię. Współcześnie rok 2018 kiedy Agata poznaje Benjamina Bauma, który przyjechał z Izraela aby poznać skąd pochodzili jego pradziadkowie.
1942 Henia ryzykując życie wybiera się do Łomżyńskiego getta by odszukać ukochanego Moszka. Kiedy udaje jej się go odnaleźć trafia też na przyjaciółkę swojej mamy Zlatę Brzozowską, która prosi ją by zabrała jej wnuczkę Chanę. Malutka dziewczynka ma zaledwie kilka miesięcy.
Kiedy akcja ucieczki z getta się powodzi młodzi przez kilka miesięcy ukrywają się w stodole w Chomentowie u cioci Henryki.

Oj bardzo poruszyła mnie ta książka, jest napisana tak lekkim językiem, że przez tą książkę się płynie, a strony przerzucają się same. Część przesłuchałam na Legimi bo nie mogłam przestać i nawet sprzątając musiałam wiedzieć co będzie dalej.
Jak potoczą się losy Henryki Moszka i Chany ?
Czy Agata pomoże Benjaminowi poznać historię jego rodziny i co ich połączy?

Pani Aniu po raz kolejny uroniłam nie jedną łzę, byłam wściekła czytając, że tak ułożyły się losy bohaterów, byłam zachwycona piórem oraz historią jaką udało się stworzyć.
Piękna opowieść polecam serdecznie przeczytać.

Serwus

Znacie książki Anny Rybakiewicz?

• Historyczne
  • Brak Legimi A