Zakazany kamień

Okładka książki Zakazany kamień Tony Abbott
Okładka książki Zakazany kamień
Tony Abbott Wydawnictwo: HarperCollins Polska Cykl: Dziedzictwo Kopernika (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Dziedzictwo Kopernika (tom 1)
The Forbidden Stone
HarperCollins Polska
2019-04-24
2019-04-24
Danuta Fryzowska

„Zakazany kamień”, pierwsza część serii „Dziedzictwo Kopernika” Tony`ego Abbotta to idealna propozycja dla młodych poszukiwaczy przygód i wielbicieli zagadek, którzy znajdą tu wszystko, co w powieściach przygodowych najlepsze: dynamiczną, sensacyjną akcję z zaskakującymi zwrotami, tajemnicę, mroczne zagadki z przeszłości, podróże, fascynujące artefakty, szyfry, czarne charaktery i godnych podziwu, szlachetnych Strażników. Książkę czyta się jednym tchem, a Mikołaj Kopernik po prostu wymiata. Polecam z przyjemnością.

Link do recenzji:

Wielką pasją Wade'a jest astronomia, bardzo dużo czasu spędza w obserwatorium uniwersyteckim, gdzie pracuje jego ojciec. Podczas jednej z wizyt Wade znajduje zaszyfrowany mail od przyjaciela rodziny, który był także dawnym profesorem jego ojca. Niedługo potem w niewyjaśnionych okolicznościach wujek Henry ginie. Po tym wydarzeniu rozpoczyna się seria wypadków, które zmuszają Wade i jego przyjaciół do odnaleznieia 12 artefaktów o magicznej mocy.
Na początku miałam dość duże oczekiwania co do tej książki, głównie ze względu na główny motyw, czyli astronomię, bo ciekawią mnie takie tematy i liczyłam, że autor ciekawi przedstawi różne informacje na ten temat. Z jednej strony mi się podobało, ale z drugiej uważam, że autor nie wykorzystał całego potencjału tej hisotrii.
Na duży plus zdeycdoanie zasługuje główny motyw, w książce został bardzo ciekawie przedstawiony, autor umiejętnie "przemycił" do tej hisotrii fakty naukowe, przedstawił trochę inną wersję tego co mogło się zdarzyć w przeszłości, lekko zmienił prawdziwą historię, o której możemy usłyszeć w szkole, ale było to ciekawe urozmaicenie.
W książce śledzimy nie tylko przygody głównych bohaterów, ale także poznajemy losy Mikołaja Kopernika, Magellana czy p. Podobało mi się, że dzięki tej książce, mogłam w pewnym stopniu poznać dzieje polskiego astronoma i innych naukowców, ponieważ były przedstawione w ciekawej formie i nie czułam jakby były to suche, naukowe fakty.
Akcja książki rozwija się bardzo szybko, co z jednej storny niż te zaliczyć do zalet, ale z drugiej do wad tej książki. Już od pierwszych stron coś się dzieje, wydarzenia wzbudzają ciekawość, ale mimo wszystko, mi zdaniem zabrakło tutaj jakiegoś wstępu, chociażby krótkiego, wprowadzenia do historii, co wiąże się z pewnym minusem tej książki, ponieważ przez tak szybko rozwijającą się akcje autor kompletnie pominął kreację bohaterów. Od razu skupiamy się na akcji, na tajemnicach, ale nie możemy poznać bohaterów, ciężko się z nimi zżyć, ponieważ nic o nich nie wiemy.
Podczas śledzenia przygód głównych bohaterów, przemieszczamy się pomiędzy USA i krajami Europy, takimi jak Niemcy czy Francja. Motyw podróży zawsze jest ciekawy w książkach, ale brakowało mi trochę klimatu tych krajów. Przez pędzącą akcję, autor pominął także opisy ważniejszych miejsc, w których się znajdują.
Wracając jeszcze do akcji, dzięki temu, że nie jest rozwlekana czyta się bardzo szybko, ale to nie jest do końca taki plus, ponieważ Wade razem z przyjaciółmi rozwiązuje różne zagadki i tajemnice, ale odniosłam wrażenie, że były nielogiczne, jakoś nic dla mnie się nie składało w całość, a niektóre wydarzenia były takie nierealne, że psuło mi to trochę tę historię.
Kolejna sprawa, która nie została tutaj wyjaśniona, a powinna to rozwinięcie wątku Galiny Krause i całego zakonu. Wadę i jego przyjaciele byli grupą tych "dobrych", którzy szukali 12 artefaktów, dla dobra ludzkości, a Galina Krause i całą reszta jej grupy, byli tymi złymi charakterami. Pod koniec zaczęło się coś więcej wyjaśniać na ten temat, ale dalej nie rozumiem Dlaczego oni robili co robili. Prwnie zostanie to wyjanisone w następnych tomach, ale jak dla mnie ta informacja mogła zostać zawarta w pierwszej części, żeby mieć jasność sytuacji.
Podsumowując, książka mnje trochę zawiodła, cały czas mam do niej mieszane uczucia, bo niektóre rzeczy mogłyby zostać rozegrane lepiej. Myślę, że gdybym była trochę młodsza, to byłabym bardziej zachwycona. Jeśli lubicie książki przygodowe, z lekkim motywem fantastycznym, przeplatane z różnymi astronomicznym i naukowymi faktami to możecie zainteresować się tą książką, ale nie miejcie wygórowanych oczekiwań, bo możecie mieć podobne uczucia jak ja.

Bardzo szybko czytało mi się tę książkę i naprawdę się w nią wciągnęłam. Typowa przygodówka młodzieżowa z małym wątkiem fantastycznym (?),dla młodszych czytelników powinna być idealna! Bardzo podobały mi się zagadki i rebusy występujące w książce, to że mogłam sama rozwiązywać je razem z bohaterami. Język jest bardzo prosty, a dzięki wszystkim faktom naukowym, historycznym, wplątanym w fabułę można dowiedzieć się wiele nowych rzeczy. Również podobały mi się polskie akcenty w fabule, w końcu cała ta książka jest o dziedzictwie wielkiego Polaka, Mikołaja Kopernika, nie mogło ich zabraknąć. Nie jest to wybitna pozycja, ale idealna dla osób, które szukają czegoś lekkiego do przeczytania!

Dziś przedstawiam wam „Dziedzictwo Kopernika. Zakazany kamień i klątwa węża” Tony Abbott. Książka dla każdego od młodzieży do dorosłego. Czworo nastolatków, Wyde, Darell, Lily i Becca po odkryciu tajemniczego e-maila i śmierci bliskiego przyjaciela ojca Wyde i Darella wplątują się w niebezpieczną przygodę. Postanawiają rozwikłać zagadkę jego śmierci. Poszukują dwunastu artefaktów i zgłębiają tajemnice dziedzictwa Kopernika. Tropią magiczną maszynę, którą stworzył Mikołaj Kopernik, a która zagraża istnieniu całego świata. Po piętach depcze im zakon krzyżacki na cele z Galiną Krause, która za wszelką cenę chce zdobyć przedmioty zaklęte i niezniszczalne, które uruchomią maszynę czasu.
Czy uda im się odnaleźć wszystkie przedmioty z przeszłości? Co z Kronosem? Czy spotkają samego mistrza?

Powieść pełna przygód, które przenoszą nas w różne zakątki świata. Morderstwa, porwania, pościgi są w tej książce na porządku dziennym, ale czyta się nadzwyczajnie. Przypomina mi serię książek Pierwszy klucz Ulissesa Moore, którą czytałam kilka lat temu. Książka ukazuje życie Kopernika, wgłębia nas w arkana i tajemnice astronomii. Przedstawia wielkiego uczonego i myśliciela trochę z innej perspektywy. Epizody z jego ciekawego życia i dziwne zbiegi okoliczności.
Utwór literacki pełen zaskakujących wydarzeń, które stają na drodze młodych ludzi. Pogmatwane śledztwo i zawiłe znaki, które po kawałku prowadzą do sedna sprawy. Powieść czyta się szybko i porywała mnie do czytania. Tajemnicze zagadki wciągają, że nie można się oderwać od lektury. Wraz z bohaterami przenosimy się w świat przygód i niebezpieczeństw, które przeżywamy wraz z nim. Stresujemy się ich niepowodzeniami i cieszymy z ich sukcesów. Książka pierwszorzędnie napisana, idealnie dopasowana do mojego gustu. Uwielbiam takie historie. Niby dla młodzieży, ale i mnie zafascynowała. Wspaniała książka, polecam.

Zapoznałam się z dwoma pierwszymi częściami tej historii, ale niestety nigdzie nie znalazłam dwóch ostatnich części tej powieści. Co dalej…

Jakim jednym słowem można określić tę pozycję?
MAJSTERSZTYK
Tak to jest słowo idealnie pasujące do tej powieści.
Zacznijmy od tego, że pomysł był niesamowity. Widać, że autor bardzo się postarał, żeby zdobyć te wszystkie informacje.
Wszystko tam jest tak niesamowicie dobrze przemyślane, że ja byłam naprawdę w szoku. Każda strona była dla mnie odkryciem. Tutaj niczego nie można się spodziewać.
Bohaterowie...
Och ... Becca! Och ... Wade!
Moi ulubieni bohaterowie z tej książki. Naprawdę uwielbiam ich całym serduszkiem. Miałam wrażenie, że Becca jest strasznie do mnie podobna z charakteru i może dlatego się z nią tak zżyłam. A Wade to Wade. Przemądry chłopak i chyba to najbardziej mnie w nim urzekło. Ma bardzo dużą wiedzę i pasję, ale się tym nie przechwala.
Książkę czyta się bardzo szybko. Jednym tchem można powiedzieć. Wciąga od pierwszych stron i nie puszcza do samego końca. Książka niesamowicie grała na moich emocjach. Przy czytaniu towarzyszyło mi takie uczucie grozy można powiedzieć. Że wiecie bałam się co będzie dalej.
Trzeba dodać , że w książce jest bardzo dużo historii. W sensie, że bazuje na wydarzeniach historycznych i mi osobie na rozszerzonej historii i polskim bardzo się to podobało. Było to dla mnie cholernie ciekawe i może też dlatego ta książka tak bardzo mi się podobała.
Podsumowując książkę trzeba przeczytać i będę ją wciskać każdemu. "Zakazany kamień" dołącza do kanonu moich ulubionych książek.

Jakim jednym słowem można określić tę pozycję?
MAJSTERSZTYK
Tak to jest słowo idealnie pasujące do tej powieści.

Tajemnice z dawnych czasów, Mikołaj Kopernik i zapomniane artefakty, a do tego trzymające w napięciu pościgi.
Taka młodzieżówka pochłonie i dorosłego!

Wade od zawsze interesował się astronomią. Gwiazdy na nieboskłonie kusiły go swoim sekretnym blaskiem, kusząc swą tajemniczością. W wolnych chwilach zagląda do obserwatorium uniwersyteckiego, w którym pracuje jego ojciec. Podczas jednej z takich wizyt przez przypadek odkrywa mail z zaszyfrowaną wiadomością na komputerze taty. Jej adresat ginie w tajemniczych okolicznościach, początkując tym samym szereg wydarzeń, w których wplątany zostanie Wade wraz z przyjaciółmi. Na barkach bohaterów spoczywa od tamtej pory ogromna odpowiedzialność, a każda pomyłka może doprowadzić do tragedii na skale światową...

Nie można odmówić autorowi, że potrafi prowadzić szybką akcję narracyjną. Ciężko nudzić się przy powieści, podczas której wydarzenia mkną z prędkością światła, a niebezpieczeństwa czyhają na bohaterów na każdym kroku. Każda z postaci ma różne charaktery i umiejętności, dzięki czemu młody czytelnik, sięgający po "Zakazany kamień", może się z którąś utożsamiać. Każdego z nich łączy lojalność, bystrość umysłu i dobroć, która pcha ich wgłąb tajemnych szyfrów i kodów, a wszystko po to, by ocalić świat.

Dodatkowym plusem jest to, że w swojej książce Tony Abbott przemyca wiele ciekawostek z dziedziny nauki, które raczej nie interesują przeciętnego nastolatka. Okruchy wiedzy są jednak tak idealnie wpasowane w fabułę, że podczas czytania, aż nachodzi człowieka chęć, by jeszcze bardziej poszerzyć swoją wiedzę lub zweryfikować fakty. Sam motyw artefaktów był bardzo ciekawym pomysłem ze strony autora.

Mimo, że jestem już dorosła z wypiekami na twarzy śledziłam losy Wade'a, Darella, Lily i Beccy. Któż z nas, będąc dzieckiem, nie marzył o tym, by zostać wplątanym w jakąś tajną misję? Żałuję, że "Zakazany kamień" nie został napisany i wydany gdy miałam te naście lat. Zapewne łatwiej byłoby mi wejść w skórę głównych bohaterów.

Już niedługo zabieram się za kolejny tom cyklu pt. "Klątwa węża". Mam nadzieję, że będzie tak dobry jak pierwsza część.

Taka młodzieżówka pochłonie i dorosłego!

"Dan Brown w wersji dla młodzieży" - szumnie głosi okładka "Dziedzictwa Kopernika". Mam alergię na takie porównania. Mimo tego, postanowiłam dać szansę Tony'emu Abbottowi i... to był strzał w dziesiątkę.
Pewnego pięknego dnia czwórka dzieci: Wade, Darrell, Lilly i Becca z ojcem dwóch z nich, Roaldem, wyrusza do Niemiec na pogrzeb nagle zmarłego wujka. Owy wujek przed śmiercią wysłał zaszyfrowanego maila do Roalda przypominając mu czasy studenckie i stowarzyszenie Astarian.
Dzieci stają przed niemożliwymi do wykonania zadanami. Muszą dowiedzieć się jak zginął wujek, czego strzegł i jak to ochronić przed zakusami niecnych ludzi.
Wartka akcja, zrozumiały język, duża czcionka to spore atuty książki. Bohaterowie nie są papierowi; każdy z nich ma swój własny niepowtarzalny rys.
Podsumowując, "Dziedzictwo Kopernika. Klątwa węża" to jest Dan Brown dla młodzieży. Tyle, że pan Brown z planowanych 4 części "Dziedzictwa Kopernika" stworzyłby zapewne jedną ;-)

Ostatnio przeprosiłam się z młodzieżówkami. A to dlaczego? A no dlatego, że z racji dość napiętego życiowego grafiku nie miałam za bardzo chęci na wymagające książki, a zdecydowanie potrzebowałam czytelniczej rozrywki i voilà! Trafiła w moje ręce powieść Tony'ego Abbotta „Zakazany kamień”, czyli pierwszy tom Dziedzictwa Kopernika. Wiecie, co mnie najbardziej zaciekawiło? To, że z opisu tej książki dowiadujemy się, że to Dan Brown w wersji dla młodzieży. Jako wielka fanka „Kodu Leonarda da Vinci” oraz „Aniołów i demonów” po prostu musiałam po nią sięgnąć.

Krótko, o czym jest ta powieść. Wade jest pasjonatem astronomii, w związku z czym często odwiedza obserwatorium uniwersyteckie, w którym pracuje jego ojciec. Przypadek sprawia, że trafia na tajemniczego mejla zawierającego zamiast treści szyfr. Wiadomość została wysłana przez pewnego profesora, którego znał ojciec chłopca. Niedługo później okazuje się, że naukowiec zginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Od tego momentu rozpoczyna się wielka przygoda, o jakiej Wade nigdy nawet nie pomyślał.

Czy to faktycznie Dan Brown w wersji młodzieżowej? Hmm... coś w tym jest. Wiadomo, że to nie jest tak spektakularne, jak w przypadku np. „Kodu Leonarda da Vinci”, ale widać tu podobieństwa. Mamy do czynienia z tajemniczym szyfrem, tajemniczą organizacją, której najwyraźniej zależy na tym, aby pewien sekret nie ujrzał światła dziennego, a także nawiązanie do genialnego naukowca jakim był Mikołaj Kopernik. Do tego dochodzi podejrzana śmierć osoby, która zdawała się mieć pewną wiedzę na temat tej ściśle strzeżonej tajemnicy. Znajome?

Wszystkie powyższe składniki w połączeniu z pędzącą niczym błyskawica akcją sprawiły, że przeczytałam tę książkę praktycznie jednym tchem. Można wręcz stwierdzić, że odzyskałam dzięki niej wiarę w powrót do czytelniczej formy, bo już dawno nie zdarzyło mi się przeczytać około trzystu stron na wdechu, że tak napiszę. Poza tym warto zaznaczyć, że historia jest tak skonstruowana, że po prostu nie da się przerwać i wrócić do lektury za jakiś czas. Co to, to nie. Autor podaje nam wskazówki, odsłania coraz to nowsze fakty, wszystko układa się jak puzzle, więc jak tu przerwać czytanie?

Uważam, że „Zakazany kamień” jest świetną powieścią niekoniecznie tylko dla młodzieży, ale też i dla starszych czytelników. To genialna odskocznia od otaczającej rzeczywistości i wspaniała rozrywka dla każdego z naciskiem na młodszych, dla których czytanie Dana Browna może być jeszcze zbyt trudne. Podsumowując, strzał w przysłowiową dziesiątkę dla fanów zagadek, tajemnic, szyfrów, a przede wszystkim przygód, bo tych tutaj co niemiara. Idealna lektura na letnie popołudnie lub wieczór. Czekam na kolejne tomy.

PS. Warto również zaznaczyć, że ilustracje przy rozdziałach też robią swoje wrażenie ;)

Zakazany kamień skusił mnie swoim opisem, który obiecuje dobrą zabawę i dużo wrażeń. Nic tak mnie nie przyciąga, jak powieści przygodowe, tym bardziej takie odnoszące się do przeszłych czasów i okraszone nutą fantastyki. Jednak czy warto było poświęcić czas temu tytułowi?

Jeśli wy lub wasze dzieci lubicie opowieści o rozwiązywaniu zagadek i tajemnic, kochacie wartką akcję i poszukujecie wyrazistych bohaterów, to gorąco polecam wam lekturę Zakazanego Kamienia. Mnie przypadła do gustu przemyślana w każdym calu fabuła i oczywiście same osobistości. Myślę, że z takimi bohaterami może się identyfikować każdy nastolatek, a co za tym idzie, powieść odbierze w jeszcze lepszy sposób. Czekam z niecierpliwością na to, co autor pokaże w kolejnych częściach, bo pierwszym tomem podniósł sobie poprzeczkę naprawdę bardzo wysoko. Jak sami doskonale wiecie, stworzyć dobrą młodzieżówkę dziś jest trudno, jednak mam wielką nadzieję na kolejny sukces autora. Póki co zabierzcie się koniecznie za Zakazany Kamień, a zobaczycie, że nie będziecie żałowali ani minutki spędzonej w towarzystwie tej książki.

• [52] 2019
  • 2019 (121)