Pustać

Okładka książki Pustać Agata Zamarska
Okładka książki Pustać
Agata Zamarska Wydawnictwo: Filia Seria: Mroczna strona kryminał, sensacja, thriller
Mroczna strona
Filia
2024-04-10
2024-04-10
literatura polska debiut

Bardzo chętnie poznaję nowe nazwiska na rynku wydawniczym. Gdy dodać do tego obiecujący opis gwarantujący mroczną, pełną napięcia fabułę.. skusiłam się i szczerze mówiąc nie żałuję.
Agata Zamarska stworzyła opowieść o doświadczonej traumą młodej kobiecie, ktora w trakcie terapii psychologicznej odtwarza minione wydarzenia, wyparte przez jej umysł.
Stopniowo poznajemy kolejne elementy układanki i czujemy coraz większy niepokój.
Ada była młoda i zakochana do szaleństwa.
Mimo, że jej związek z Kamilem jest dość "świeży " para myśli o sobie poważnie czego dowodzi fakt, że mężczyzna przywiózł partnerkę w rodzinne strony i pragnął by poznała jego rodzinę oraz przyjaciół.
„Wszyscy śpią głębokim snem, to odludzie, pustać. Cisza i spokój. Ale wtedy okazuje się, że jedna osoba nie śpi. Wstaje cicho, cichutko, nikt jej nie słyszy... W ręku trzyma ostry nóż...”
Tytułowa Pustać to nazwa domku letniskowego w którym Ada , Kamil i paczka jego szkolnych znajomych spędzają noc sylwestrową, która zakończyła się tragicznie.

Miłość i obsesja , paranoja i sekrety. Wyraziści bohaterowie i szokujące zakończenie.
Autorka umiejętnie wplata do historii zwroty akcji i wodzi czytelnika za nos.
Serdecznie polecam.

Stopniowo poznajemy...

📖 Recenzja 📖

⭐ Współpraca barterowa/reklama @wydawnictwofilia⭐
@filiamrocznastrona ⭐

"Pustać" to debiut autorski @agata.zamarska.autorka .

Jedną z głównych bohaterek jest Ada, młoda, zakochana dziewczyna. Swój związek z Kamilem uważa za spełnienie marzeń i planuje z nim swoją przyszłość.
Kiedy chłopak zabiera ją do swojego rodzinnego miasteczka aby poznała jego rodzinę i paczkę przyjaciół dziewczyna jest przekonana, że nic ani nikt nie stanie na drodze do ich szczęścia. Tylko czy oby na pewno 😉
Przyjaciele Kamila nie są niestety tak miło nastawieni do dziewczyny jak to wydawało się Adzie.
Pewnego dnia paczka przyjaciół spotyka się w domku letniskowym "Pustać", którego właścicielem są rodzice jednego z chłopaków.
I tam sytuacja wymyka się spod kontroli 😉
Co takiego wydarzyło się w domku letniskowym dowiecie się sięgając po książkę 😉

"Pustać" to książka o ludzkich słabościach i problemach, z którymi nie zawsze potrafimy sobie poradzić.
Powieść wciągnęła mnie od początku i choć akcja nie pędzi bardzo to czyta się ją szybko i przyjemnie.
Nie brakowało mi tutaj napięcia i dreszczyku emocji czyli dostałam wszystko to co lubię w książce 😉
Dla mnie jest to książka, której nie chce się odłożyć póki nie dojdziemy do ostatniej strony.
Uważam, że jest to udany debiut autorki i z przyjemnością będę wyczekiwać kolejnej książki.

To jest moja opinia,Was zachęcam do przeczytania i wyrobienia sobie swojego zdania 😉

📖 Recenzja 📖

⭐ Współpraca barterowa/reklama @wydawnictwofilia⭐
@filiamrocznastrona ⭐

"Pustać" to debiut autorski @agata.zamarska.autorka .

Chętnie sięgam po debiuty, lubię dawać szansę nowym autorom, szczególnie naszym rodzimym. „Pustać” to debiutancka powieść Agaty Zamarskiej. Wystarczyło jedno spojrzenie na okładkę i już wiedziałam, że koniecznie muszę poznać historię spisaną na kartach książki. Moja intuicja, która podpowiadała mi, że to będzie niezapomniana przygoda, kolejny raz mnie nie zawiodła.

Dla Ady związek z Kamilem jest spełnieniem najskrytszych marzeń. Dziewczyna jest przekonana, że nic i nikt nie jest w stanie zniszczyć ich szczęścia. Chłopak chce zrobić „krok do przodu” w ich związku i postanawia przedstawić Adę swojej rodzinie i przyjaciołom z młodzieńczych lat. Okazuje się jednak, że znajomi Kamila nie są zbyt przyjaźnie nastawieni do Ady. Dziewczyna gotowa jest zrobić wszystko, by zyskać przychylność przyjaciół Kamila.

„Pustać” to nietuzinkowy, mroczny i pełen tajemnic thriller, który przeczytałam niemal na raz. Agata Zamarska stworzyła historię, której fabuła wciągnęła mnie od pierwszych stron.
Historia, którą poznajemy na kartach książki poprowadzona jest w dwóch strefach czasowych – przed wydarzenia w Pustaci oraz rok później. Autorka, stopniowo budując napięcie, strona po stronie odkrywa przed nami kolejne wydarzenia i sytuacje, które w rezultacie prowadzą na do „Pustaci”, miejsca, w którym dochodzi do tragedii. Niepokojący i duszny klimat powieści sprawia, że podczas lektury niejednokrotnie poczułam ciarki na skórze.
Agata Zamarska oddała w ręce czytelników niesztampowy thriller, w którym nie brakuje zaskakujących zwrotów akcji, mrocznych tajemnic, momentów, w których serce zaczyna bić szybciej. Świetnie skonstruowana fabuła od pierwszych stron mocno daje nam do zrozumienia, że na kartach książki będziemy mieć do czynienia z intrygującą historią. Chłonęłam powieść z wypiekami na twarzy i mocno bijącym sercem, z każdą kolejną stroną byłam coraz bardziej ciekawa, jakie zakończenie zaserwuje mi autorka.
„Pustać” to bez wątpienia bardzo udany debiut literacki. Agata Zamarska wkroczyła do świata literackiego z przytupem, dość wysoko stawiając sobie poprzeczkę. Z przyjemnością będę śledziła karierę pisarską autorki i nie ukrywam, że, mam nadzieję, iż na kolejną powieść Pani Agaty nie będę musiała długo czekać. Polecam!

Dla Ady...

Jakie macie wspomnienia związane z pierwszym spotkaniem rodziny lub znajomych Waszych partnerów/partnerek? Dla większości jest to pewnie dość stresujące przeżycie. Rzadko jednak sprawy przybierają tak kiepski obrót jak było to w przypadku Ady. Kobieta to główna bohaterka debiutanckiej powieści Agaty Zamarskiej zatytułowanej Pustać. Jest młoda, zakochana i z wiarą patrzy w przyszłość. Jej poczucie bezpieczeństwa zostaje zachwiane po wizycie w rodzinnym miasteczku jej partnera Kamila. Ada poznała tam zarówno znajomych, jak i siostrę mężczyzny, z którym wiąże swoją przyszłość. Kobieta nie czuje się w ich towarzystwie dobrze. Boli ją to, że Kamil zdaje się nie zauważać problemu i nie przejmuje się jej uczuciami. Ich związek zmienił się. Najgorsze nastąpiło jednak dopiero podczas sylwestrowej nocy, którą para spędziła w towarzystwie znajomych i siostry Kamila w chacie na odludziu zwanej Pustacią. Nie wszyscy wyszli z tego żywi. Ada na skutek traumy traci pamięć i wiele lat zajmuje jej przypomnienie sobie co tak naprawdę wydarzyło się w Pustaci. Książka jest ciekawym debiutem. Zaczyna się bardzo obiecująco, ale im dalej w las tym historia coraz mniej się klei. Zakończenie było satysfakcjonujące. Brakowało mi możliwości wgryzienia się w psychikę bohaterów. Najbardziej dokładnie odmalowany został rys psychologiczny Ady, ale pozostali bohaterowie również mieli swoje demony i miło byłoby dowiedzieć się o nich nieco więcej. Zachowanie i dialogi również nie pasowały mi do grupy wiekowej Ady, Kamila i ich znajomych. Pustać jest niezłą lekturą i z pewnością dam szansę kolejnej książce autorki.

"Pustać" to chwytliwy tytuł nie sądzicie? Gdy dodać do tego mroczną okładkę i wydawnictwo, które nigdy nie zawodzi, to nie interesuje mnie, czy mam do czynienia ze sprawdzonym autorem, czy jak w tym przypadku debiutantem. Ja po prostu spodziewam się, że będzie dobrze.

Tytułowa Pustać to nazwa domku letniskowego, w którym dochodzi do kluczowych dla tej historii wydarzeń, w wyniku których nasza główna bohaterka Ada, udaje się do psychoterapeuty. Dlaczego potrzebuje jego pomocy, tego dowiemy się w trakcie kolejnych wizyt.

Agata Zamarska to nowe nazwisko w konstelacji kryminalnych gwiazd. Książka gatunkowo należy do lżejszego thrillera psychologicznego i czuć tu spory potencjał. Napisana z dużą lekkością czyta się szybko i przyjemnie. Wiele tu z powieści obyczajowej, która powoli przekształca się w powieść z dreszczykiem. Napięcie narasta, atmosfera ulega zagęszczeniu, staje się lepka i dwuznaczna. Zabawa uczuciami innych nigdy nie kończy się dobrze, a toksyczność wynikająca z postępowania bohaterów spowodowała, że nie poczułam z nimi więzi, żadnemu nie kibicowałam, a w efekcie było mi obojętne, jaki los ich czeka.

Fenomenalna powieść o obsesyjnej miłości i o cienkiej granicy jaka dzieli ją od obłędu. Tu paranoja miesza się z rzeczywiśością, przeszłość z teraźniejszością. A wszystkiego dopełnia mroczny, duszny wręcz klimat tytułowej Pustaci czyli domku położonego na zupełnym odludziu.
Ada i Kamil to para, która wraz z grupką przyjaciół spędza wolny czas w rodzinnych stronach mężczyzny. Wydaje się być to idealne miejsce na imprezowanie. Cały dom dla nich, brak marudzących sąsiadów wokół i grupa zaufanych ludzi... Co jesli nic nie jest takie jak się z pozoru wydawało a każdy z nich skrywa mroczne sekrety. I postać Doroty siostry Kamila. Tak intrygująca, tajemnicza. Pojawia się i znika. Miesza i prowadzi sobie tylko zrozumiałą grę.
Punktem głównym tej historii jest jednak brutalne morderstwo. Czytelnik do ostatnich stron jest wodzony przez autorkę za nos. Gdy już mi się wydawało, że wiem kto zabił prowokowała ona kolejny zwrot akcji mieszając mi w głowie.
Oprócz niepowtarzalnego klimatu niepodwarzalnym atutem powieści jest kreacja bohaterów. Możemy ich lubić lub nie akceptować ich zachowanie lub nie jednak są tak prawdziwi, że nie trudno odnażć nam powiązania z nimi.
Polecam z całego serca czytajcie ten debiut. Atorka w mistrzowski sposób buduje napięcie by zakończeniem wbić czytelnika w fotel. Ja osobiście z ogromną ciekawością czekam na kolejne ksiązki autorki i coś czuję, że nieźle one namieszają na naszym czytelniczym podwórku.

Domek letniskowy na odludziu, grupa znajomych i sytuacja która wymyka się spod kontroli. Liczyłam na powieść pełną grozy w stylu Karnawału Alicji Sinickiej.

Co dostałam?

Imprezy w gronie starych znajomych, suto zakrapiane alkoholem. Grę imprezową, która wcale nie bawi. Wydarzenie, które rozbiło tę grupę (dopiero na końcu dowiadujemy się co się stało) i Adę która nie potrafi sobie poradzić z życiem ogólnie.

Młoda kobieta szuka pomocy u psychologa. Opowiada o tym jak chłopak przedstawił ją ludziom ze swojego dzieciństwa, krąży wokół wydarzeń w Pustaci. O masakrze, która się tam wydarzyła pisały gazety, Ada była w samym ich centrum.

Doktor Nowak okazuje się niezłym du****m, bo propozycja którą złożył pacjentce jest niemoralna. Ada niby się waha ale względy finansowe przechylają szalę.

Nie polubiłam głównej bohaterki. Ale może to celowy zabieg by przez całą książkę zastanawiać się co z nią jest nie tak? I na koniec jakby dostajemy wyjaśnienie. Tylko dla mnie niestety najgorsze z możliwych 😕

Oprócz zastanawiania się co mi nie gra w głównej bohaterce, w czasie czytania czekałam aż coś zacznie się dziać. Był moment kiedy pojawił się nóż, ale bardzo szybko zniknął i właściwie nic ciekawego z tego nie wynikło. Wydarzenia w czasie teraźniejszym i te sprzed 1,5 roku się przeplatają. Niby się uzupełniają, tworzą jakiś logiczny ciąg ale mało tutaj tego obiecanego niepokoju, atmosfery thrillera.

Postacie niestety mało charakterystyczne, wyróżniała się tylko Ada i Dorota. A od takich książek oczekuję, że będę mogła tropić sprawcę, że każdy z bohaterów będzie miał coś na sumieniu.

Pomysł ogólnie dobry, autorka ma potencjał. "Pustać" to debiut więc życzę by z każdą kolejną książką warsztat był coraz lepszy

Co dostałam?

Pustać to rewelacyjne połączenie thrillera psychologicznego z kryminałem, debiut zyskał w moich oczach, co prawda wolę książki z szybszą akcją, lecz tu ciekawość zwyciężyła i książkę przeczytałam w jeden wieczór, choć wszystko mi się wydawało oczywiste, to jednak zakończenie okazało się całkowicie zaskakujące. Autorka jak na debiut poradziła sobie z tym połączeniem wspaniale i cieszę się, że właśnie ta książka trafiła w moje ręce. Postać Ady została wykreowana w bardzo ciekawy sposób, a cała historia skrywa w sobie wiele tajemnic i to co wydaje się oczywiste wcale takie nie jest. Trochę o książce: Ada młoda kobieta, po ciężkich przeżyciach jakoś się podniosła i mogłoby się wydawać, że z Kamilem tworzą wspaniała zakochaną parę. Chłopak postanowił zabrać Adę ze sobą do rodzinnego miasteczka gdzie tam poznała jego znajomych z dzieciństwa, co prawda oni nie za bardzo ją polubili, to jednak umówili się wspólnie na imprezę w domku letniskowym w Pustaci... Co takiego tam się wydarzy? Tego dowiecie się jak sięgniecie po ten debiut. Jeżeli lubicie thrillery psychologincze z dodatkiem kryminału to właśnie ta książka jest dla was, Autorka zadebiutowała tą powieścią i naprawdę wyszła jej świetnie. Polecam z całego serducha ❣️.

Zaskakująca i mocno dająca do myślenia powieść Agaty Zamarskiej to moje tegoroczne odkrycie. "Pustać" bowiem trzyma nas w napięciu od pierwszej do ostatniej strony i w ostatecznym finale wstrząsa na całego.

Zacznijmy jednak od początku. Autorka wprowadza nas do świata thrillera psychologicznego i mocno bazuje na motywie niepewności, ponieważ czytelnik zostaje wprowadzony w przyjemną początkowo opowieść, na pewno nie wskazującą na to, że dalej dojdzie do tragedii. Startujemy bowiem na podstawie historii obyczajowej, przyglądamy się kreacji bohaterów i zaczynamy dostrzegać powoli zawiązującą się nić porozumienia pomiędzy dwoma kochankami a im więcej przerzucimy stron, tym mocniej zaczynamy rozumieć, że nic w tej historii nie jest takie jakie wydawało się na pierwszy rzut oka. Autorka bardzo dobrze poprowadziła swoją historię i mocno skupiła się na wykorzystywaniu potencjału pomysłu, który pozwolił wyróżnić jej historię z gatunku.

Czytamy o losach Ady, o młodej i zakochanej dziewczynie, która wraz z Kamilem udała się do jego rodzinnej miejscowości. Dziewczyna była przekonana, że to wstęp do głębokiej relacji, gdy on przedstawił ją przyjaciołom oraz rodzinie. Jednak na miejscu wszystko zaczęło wywracać się do góry nogami. Ludzie w miasteczku okazali się mniej przyjaźni niż Ada zakładała a spotkanie w domku letniskowym nazywanym Pustać, doprowadziło do niekontrolowanej tragedii. Co się tam wydarzy? O tym musicie przekonać się sami!

Oto historia, w której wszystko może się wydarzyć. Spodziewajcie się niespodziewanego! To dobrze przedstawiona historia, prowadzona plastycznym językiem oraz mocno bazująca na skrajnych emocjach, które otulają nas z każdej strony. Atmosfera wprowadza poczucie nerwowości, ponieważ początkowa sielanka szybko ucieka w niepamięć na rzecz trudnych do wyjaśnienia sytuacji. Agata Zamarska bardzo dobrze skupiła się na kreacji zarówno tych pierwszoplanowych jak i występujących w tle postaci, dzięki czemu otrzymujemy złożone sylwetki i możemy przeanalizować ich zachowanie na tle całej akcji. Rozkładamy zatem na czynniki pierwsze zarówno Adę jak i Kamila oraz zachowanie rodziny a także przyjaciół chłopaka. Doszukujemy się powiązań między zaskakującymi wydarzeniami w domku letniskowym. I chociaż zakładamy wstępne przypuszczenia co do zbliżającego się finału - w rezultacie i tak nas mocno zaskakuje.

"Pustać" ma wiele do powiedzenia i jest książką, której naprawdę warto poświęcić wolną chwilę. Napisana z pomysłem i wykorzystująca swój potencjał, prowadzi nas przez meandry ludzkich niepewności, wystawia na próbę czytelnika i głównych bohaterów a także pokazuje, że człowiek zdolny jest do zaskakujących czynów. Tłem wydarzeń jest mocny wątek psychologiczny, który pobudza nasze szare komórki do działania a my z zapartym tchem przerzucamy kolejne strony, by jak najszybciej dowiedzieć się co wydarzy się w historii Ady i Kamila.

PUSTAĆ
@agata.zamarska.autorka
@wydawnictwofilia
@filiamrocznastrona

Jak ja uwielbiam debiuty oraz odkrywanie, nowych, świetnych autorów. Od teraz Agata Zamarska zostaje na mojej liście autorów, których książki biorę w ciemno.

"Kamil, który prze­żył nie­wy­obra­żal­ną tra­ge­dię ro­dzin­ną – ,,zło­tym chłop­cem’’? Za­wsze uwa­ża­łam, że nosi w sobie dużo smut­ku i ma pro­ble­my z an­ga­żo­wa­niem się w re­la­cje. Poza tym po­zwa­lał się wy­ko­rzy­sty­wać i za­wsze dawał innym to, czego od niego chcie­li. Skom­pli­ko­wa­ny i am­bit­ny Woj­tek jako ,,sztam­po­wy chło­pak z są­siedz­twa’’? Zde­cy­do­wa­nie nie! Za­wsze chciał grać pierw­sze skrzyp­ce, świet­nie ra­dził sobie w życiu i był wy­jąt­ko­wy. ,,In­te­lek­tu­alist­ka Zoja’’ była tro­chę sztyw­na, ale też kom­plet­nie nie­prze­wi­dy­wal­na. Do­ro­ta pa­so­wa­ła na gru­po­wą gwiaz­dę, ale tak samo jak Kamil prze­ży­ła tra­ge­dię, a gło­śnym sty­lem bycia pró­bo­wa­ła za­głu­szyć swój ból.
Gdy wszyscy spotykają się w domku letniskowym nazywanym „Pustać”, sytuacja wymyka się spod kontroli.
Co tak naprawdę wydarzyło się w „Pustaci"!

Moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki i jakże udane. Porwała mnie, zachwyciła swoim stylem, piórem oraz sposobem opowiedzenia tej historii. Chwilami było mroczno, niebezpiecznie z elementami grozy a to wszystko okraszone tajemnicą oraz traumami przeszłości.
Kolejnym zaskoczeniem był dla mnie sam sprawca, do samego końca nie wiedziałam kto nim był. Autorka umiejętnie myliła czytelnika. Pochłonęłam tą książkę w kilka godzin, jest poprostu nieodkładalna.
Także jeżeli jeszcze się zastanawiacie czy po nią sięgnąć, to powiem Wam że naprawdę warto!!!

"– Pa­mię­taj, że za­wsze tu będę. Wy­star­czy, że bę­dziesz mnie po­trze­bo­wać."

PUSTAĆ
@agata.zamarska.autorka