Wszystko, czego szukasz, znajdziesz w bibliotece

Okładka książki Wszystko, czego szukasz, znajdziesz w bibliotece Michiko Aoyama
Okładka książki Wszystko, czego szukasz, znajdziesz w bibliotece
Michiko Aoyama Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Relacja literatura piękna
Osagashimono wa toshoshitsu made
Grupa Wydawnicza Relacja
2024-05-15
2024-05-15
2023-09-05
Andrzej Świrkowski

Nie czytałam wcześniej żadnej z książek z modnego teraz nurtu japońskich powieści czy opowiadań o sile książek. Ta była pierwsza. I był to dobry wybór. Proste historie o ludziach, których życie odmieniła jedna bibliotekarka. Losy, które się przeplatają i łączą. Życiorysy tak różne, że każdy czytelnik z kimś się utożsami. Polecam.

Są pewne schematy czy zabiegi literackie, które czytelnicy znają, a i tak czerpią przyjemność z lektury. Bo nie zawsze musi chodzić o zaskoczenie i gejzery emocji, czasem potrzebne jest zanurzenie się w opowieści, która otuli, pocieszy i wyśle sygnał: rozumiem cię.
W tym japońskim bestsellerze centralnym punktem jest biblioteka. Tam bibliotekarka z szóstym zmysłem, słabością do ciastek i wyrobów z filcu zawsze wie, czego potrzebuje czytelnik. Nieśmiała Tomoka, dla której praca w dziale odzieżowym nie jest sensem życia, księgowy Ryō, który chce zrealizować marzenie z dzieciństwa, ale boi się porażki, Natsumi, która urodziła dziecko i przestała liczyć się w pracy, Hiroya, który świetnie rysuje, ale szuka inspiracji, wreszcie Masao, dla którego emerytura wydaje się końcem życia.
Oni wszyscy albo stoją na rozdrożu, albo doszli do ściany. Przypadkowa książka pokazuje im szanse, które mogą wykorzystać. Najbardziej wzruszyły mnie dwie opowieści. Ta o matce, dla której ukochane dziecko staje się balastem w pracy i ta o emerycie, który kiedyś, jako oddany pracownik, nie miał czasu dla własnej córki, a teraz uświadamia sobie, co stracił...
Autorka w subtelny sposób przypomina nam, że porażka może zamienić się w sukces, że jedne zatrzaśnięte drzwi mogą uchylić inne, że nie ma czegoś takiego jak "resztka życia", bo każdy jego fragment jest ważny. Ktoś powie, że to proste, zbyt proste. Może. Ile jednak razy szukamy rozwiązań na końcu świata, a mamy je na wyciągnięcie ręki?
Michiko Aoyama dała mi porcję wzruszeń, których potrzebowałam i przypomniała mi, że przecież "każdy ma swoją historię".

W kameralnym świecie japońskiej pisarki Michiko Aoyamy książki przynoszą ukojenie, inspirują, motywują i pomagają spojrzeć na życie i samego siebie z innej perspektywy. Schemat wydaje się prosty – pięć zupełnie różnych osób na innych życiowych etapach, pięć odmiennych historii i jedna niepozorna biblioteka. Uzdrawiająca siła książek splata się z ważnymi i aktualnymi kwestiami – macierzyństwem, osobistym i zawodowym marazmem, presją społeczną, lękiem wobec zmian i pragnieniem podążania za głosem serca. Jest w tej powieści dużo ciepła, empatii i nadziei – książkowego ukojenia mocno osadzonego w realnym życiu.

"Wszystko, czego szukasz, znajdziesz w bibliotece" to inspirująca i podnosząca na duchu opowieść o podążaniu za głosem serca oraz piękny pean na cześć literatury, bibliotek i bibliotekarzy. Lubię i polecam, warto!

Sayuri Komachi stała się dla mnie wzorem do naśladowania, inspiracją i aspiracją. Bibliotekarka z pasją. Pełna optymizmu książka o dążeniu do celu, odkrywaniu samego siebie i spojrzeniu prawdzie prosto w oczy.

• Chcę mieć
  • Kupić
  • I wish it
  • Literatura piękna 🪞
  • Książki o książkach
  • Lista życzeń

Dodaj cytat z książki Wszystko, czego szukasz, znajdziesz w bibliotece