Kremlowski odwet

Antoni Langer Wydawnictwo: Warbook kryminał, sensacja, thriller
Warbook
2024-04-24
2024-04-24

Wizja zbrojnego konfliktu z Rosją pojawiała się już wielokrotnie na kartach współczesnej nam, rozrywkowej literatury - ogrom zasług w tym względzie ma Wydawnictwo Warbook. I dziś mamy przyjemność poznać kolejną opowieść o tym traktującą - książkę Antoniego Langera pt. „Kremlowski odwet”. Różnica jednak polega na tym, że dziś patrzymy na jej fabularną postać zupełnie inaczej, aniżeli jeszcze lat temu dziesięć, czy też pięć. Zapraszam was do poznania recenzji tej pozycji.

Wojnie na Ukrainie trwa od kilka lat, osiągając dziś postać pozycyjnego konfliktu, bez szansy na szybkie rozstrzygnięcie. By to zmienić, Rosja wprowadza w życie ryzykowny plan - rozpoczęcie zaczepnej akcji z NATO, mającej na celu ośmieszenie jego pozycji, wywołanie poczucia zagrożenia w Europie, jak i tym samym skłonienie do ustępstw względem Ukrainy. Z naturalnych względów wybór pada na Polskę, która będzie musiała zmierzyć się dezinformacją, dywersyjnymi i hybrydowymi działaniami jednostek specjalnych, jak i wreszcie pełnoskalową wojną...

Antoni Langer kolejny już raz przekonuje nas o tym, że wie doskonale czym może być współczesny, wojenny konflikt. Wie i dzieli tą wiedzą na kartach swojej najnowszej powieści, ukazując realistyczną sytuację rodzącego się i eskalującego konfliktu NATO z Rosją, w którego to centrum znalazła się Polska. I jest to z pewnością porywająca swoją akcją, zachwycają rozmachem i wielokrotnie zaskakująca relacja, która jednocześnie - jak chyba dotąd żadna inna książka o tej tematyce, budzi w nas również autentyczny lęk. To literacka wizja tego, co może się wydarzyć nie za lat kilka, ale już dziś...

Fabułę książki znaczy wielowątkowa narracja, obejmująca wydarzenia z udziałem Polskich żołnierzy i polityków, ale też i przedstawiająca działania po rosyjskiej stronie, jak i również kroki podejmowane przez NATO i Stany Zjednoczone. To m.in. losy pilota polskiego F-16, dramatyczne sceny z udziałem młodej oficer Wojsk Obrony Terytorialnej, czy też wątki związane z działalnością rosyjskiej agentki wywiadu oraz rosyjskiego pułkownika, odpowiedzialnego za tę całą, agresywną operację. Oni wszyscy mają tu do odegrania ważną rolę, która z taktycznych i zakulisowych działań stanie się wkrótce polem walki. I do połowy opowieści mamy do czynienia z bardziej sensacyjną jej postacią, ale potem przychodzi już pełnokrwista, wojenna literatura z najwyższej półki.

Nie mogę nie wspomnieć właśnie o tej stricte militarnej stronie tej książki, gdzie autor rysuje przed nami nie tylko realistyczny przebieg zbrojnych działań - począwszy od terrorystycznej dywersji na infrastrukturze, poprze pierwsze starcia na lądzie, w powietrzu i na wodzie, jak i kończąc na reakcji sojuszników z NATO..., ale również i przedstawia nam wojskowe możliwości każdej ze stron, wskazując na dostępne wojskowe systemy i sprzęt. To również sama walka - realistyczna, oparta na faktach, chwilami wręcz wbijająca w fotel, która zachwyci z pewnością wszystkich miłośników wojennej akcji.

Autor serwuje nam tu pewne gotowe scenariusze - ku przestrodze, ku wiedzy decydentów, ale też i ku nadziei, że w razie najgorszego, podołamy. Oczywiście można traktować tę książkę jako tylko i wyłącznie dobrą rozrywkę spod znaku wojennej literatury i sensacji, ale w mej ocenie - w kontekście tego gdzie dziś się znajdujemy i w jaką stronę zmierza rozwój wypadków, wydaje się być to zbyt łatwym i prostym podejściem. Przed zagrożeniem nie można uciekać, ale trzeba się na nie gotować - i o tym opowiada ta książka.

Powieść Antoniego Langera pt. „Kremlowski odwet”, to rzecz mocna, odważna, jak i w mej ocenie ważna. Jej lektura przypomina nam bowiem o tym, że tocząca się za naszą granicą wojną, to nie coś odległego, abstrakcyjnego, obecnego jedynie w telewizyjnych przekazach. To dramat ludzi i Ukrainy, który nie może nam spowszednieć, bo wtedy stanie się on również naszym, bezpośrednim udziałem. Jednocześnie jest to również solidna porcja wojennej literatury, której nie powstydziliby się najlepsi mistrzowie pióra w tym względzie.

Sięgnijcie po ten tytuł, poznajecie go i doceńcie, bo z pewnością na to zasługuje. Polecam.

Świetna!

Świetna!

• Spisek, geopolityka
  • Stos hańby
  • Fantastyka naukowa
  • Czekam
  • Nie posiadam

Dodaj cytat z książki Kremlowski odwet