Zapach świeżych trocin

Zwierciadło
2024-04-24
2024-04-24
Thriller Pisarka

Czas na kolejny kwietniowy kryminał albo bardziej thriller, bo z pozoru historia zaczyna się niewinnie, a z czasem przeradza się w opowieść o śmierci, która mogła się nigdy nie wydarzyć. Zapraszam Was na recenzję "Zapachu świeżych trocin" Agaty Czykierdy-Grabowskiej.

"Tamta chwila w lesie rozszarpała mnie na dwie części, które aż do tej pory nie mogły się ze sobą połączyć, a śmierć Oliwii sprawiła, że kompletnie postradałam zmysły."

Iza jest pisarką powieści grozy. Niedawno straciła pracę na uczelni, kończą się jej pieniądze i musi znaleźć nowe mieszkanie. Jednak na nic jej nie stać. Z pomocą przychodzi jej kolega z liceum, który proponuje by zamieszkała w nowym apartamencie, którego jeszcze nie oddał do użytku.
Gdy kobieta wprowadza się na puste, oddalone od miasta osiedle ma nadzieję na poukładanie swojego życia. Jednak już pierwszej nocy dzieją się rzeczy, które sprawiają, że Iza jest roztrzęsiona. Z każdym kolejnym dniem wraca do niej przeszłość, którą dawno wyparła ze świadomości. Jaki będzie finał tej historii ?

"Zrobiłam krok w przód i nareszcie poszybowałam."

"Zapach świeżych trocin" to dla mnie piękna, psychologiczna książka. Pokazuje jak trudno żyć z wiedzą o śmierci, która notabene wydarza się przypadkowo, jak zatajenie takich informacji niszczy człowieka od środka. Oczywiście nie pochwalam takich decyzji, bo to jest dla mnie współudział, jednak muszę przyznać, że w przypadku bohaterki została ona dość mocno ukarana za tajenie tego co zdarzyło się pewnej letniej nocy. Podoba mi się wykreowana przez autorkę fabuła, jest mroczna i trzyma bardzo długo w napięciu, aż do chwili gdy cała sytuacja - kto, co i dlaczego - zaczyna nam się idealnie klarować. Autorka pokazuje nam wszystko powoli, w tempie, które ona narzuca. Na początku nie domyślałam się o co może chodzić w tej historii, dopiero z czasem zaczęłam mieć takie myślenie, że być może to Iza nie kreuje nowej rzeczywistości do swojej kolejnej książki lecz jej podświadomość chce przypomnieć jej o dawno minionych wydarzeniach. Okazało się to trafne i dalsze strony wręcz pochłaniałam, by dowiedzieć się co zrobi Iza. Finał był dość brutalny, ale widać było, że kobieta nie potrafi sobie dać rady z tym co się stało i nie znalazła innego wyjścia z sytuacji. Przyznam się, że ja też nie potrafiłabym żyć z takim poczuciem winy.
To moje pierwsze spotkanie z autorką, ale już wiem, że nie ostatnie.

Co jest prawdą, a nie tylko subiektywnym obrazem tego, co wokół nas? Czasem zaciera się granica pomiędzy jednym oraz drugim i nie ma w tym nic złego, ale są chwile, gdy tracimy równowagę własnymi odczuciami i rzeczywistością. Wówczas zaczyna się niepewność i strach przed sobą samym, ale również przed innymi…

Czy zamieszkanie w pustym apartamentowcu z daleka od ludzi jest dobrym pomysłem? Może nie najlepszym, lecz Iza zbytnio nie ma wyboru. Po ostatnich wydarzeniach musi „trochę” zmienić swoją egzystencję. Romans trzydziestotrzylatki ze studentem nie był dobrze widziany na uczelni, skutki tego właśnie zaczyna kobieta odczuwać. To, co jej pozostało to propozycja dawnego kolegi, mieszkanie gdzieś na obrzeżach Warszawy to koło ratunkowe. jakiego właśnie potrzebuje. Samotność nie jest najgorsze co ją spotkało i to nie tylko ostatnio. Nadarza się też doskonały moment by dokończyć pisanie nowej książki – thrillera. Cisza, spokój, las za oknem, czego chcieć więcej? No właśnie nie wszystko jest takie jak miało być. Już pierwsze godziny pobytu w apartamentowcu przynoszą niepokojące sygnały. A im więcej czasu upływa wcale nie wydają się one wyolbrzymione. Czy Iza będzie w stanie zrealizować swój plan? Niekiedy pierwszego wrażenia nie powinno się ignorować, chociaż czy na pewno?

Thriller wiele ma twarzy, a ten, który wyszedł spod pióra Agaty Czykierdy – Grabowskiej okazuje się mieć niejedno oblicze. Z pewnością niepokojący nieustannie, czasem jedynie natężenie tego uczucie trochę mniejsze, lecz nawet z drugiego planu daje o sobie znać. Nie da się zapomnieć o zwrotach akcji i pojawianiu się nowych znaków zapytania, w najmniej spodziewanych momentach, bo jakżeby inaczej. Kolejne fragmenty zaczynają się układać w większą całość, lecz czy faktycznie dobrze czytelnik je dopasowuje do sobie? Może nie dostrzegamy czegoś, co skrywane jest pod tym, co wydaje się nam oczywiste? Wrażenie, że zaraz wydarzy się coś zmieniającego nasz punkt widzenia pojawia się już na samym początku i nie opuszcza czytających do samego końca. Im bardziej zagłębiamy się w „Zapach świeżych trocin” tym więcej pytań i analizowania poznanych wcześniej faktów, tylko czy one rzeczywiście nimi są? Granica pomiędzy kolejnymi warstwami przeszłości i teraźniejszości zacierają się, tak samo jak i to kto jest kim w tej historii. Agata Czykierda – Grabowska nie daje prostych odpowiedzi, nie operuje prostym biało-czarnym osądem, cała gama szarości i brunatnych śladów starek krwi rozmywa portret ludzi, uwikłanych w to, co było i niezapomniane. Stare grzechy i wszechobecne poczucie utraty czegoś, co już chyba nie jest możliwe do odzyskania przeplata się z lękiem, noszącym wiele masek. Gdzieś tak kryje się prawda, straszna, zawiniona i przede wszystkim przypominająca o wyrządzonym złu.

Czy zamieszkanie w pustym apartamentowcu z daleka od ludzi jest...

Iza jest pisarką oraz wykładowczynią na jednej z krakowskich uczelni. Na skutek romansu ze swoim studentem traci pracę. Musi też opuścić wynajmowane lokum.
Z pomocą przychodzi jej dawny kolega,który udostępnia jej mieszkanie w nowo wybudowanym apartamentowcu.

Iza jest tam jedyną lokatorką i ma nadzieję w spokoju napisać powieść.
Jednak już pierwszej nocy dzieją się coś zaskakującego.😱

"Zapach świeżych trocin" to mroczny i klimatyczny thriller,który trzyma w napieciu od początku do końca.Jest to historia,która nas wciaga i oblepia swoją gęstą i niepokojącą atmosferą.
Historia,która mocno działa na naszą wyobraźnię i w której rzeczywistość miesza się ze snami. Fantastyczna.Polecam

Iza jest tam jedyną lokatorką i ma nadzieję w spokoju napisać powieść.
Jednak już pierwszej nocy dzieją się coś...

Fenomenalna - 8/10.

To moja pierwsza książka pani Agaty, ale już wiem, że sięgnę po kolejne. Już sam opis fabuły w 100 procentach pokrył się z moim gustem. Pusty apartamentowiec, duszny klimat, cichy prześladowca i zagadka sprzed lat. Do tego główną bohaterką jest pisarka, co bardzo lubię i co stanowi ważny element w prowadzeniu wątków.

Choć już na początku domyśliłam się końcowego twistu, to nie odjęło mi to przyjemności czytania. Bardzo przypadł mi do gustu styl autorki.

Fenomenalna - 8/10.

Choć już na początku domyśliłam się...

Książka trudna. Po jej przeczytaniu mam bardzo mieszane uczucia. Sposób pisania jak najbardziej na plus, czyta się szybko.
Jednak temat, który został w niej dotknięty, walka z demonami głównej bohaterki nijak nie pasuje mi do kryminału.

Historia o młodej kobiecie z dużym bagażem doświadczeń, po tragicznym wydarzeniu z przeszłości, które zaważyło na całym jej życiu.
Iza jest pisarką, obecnie znajduje się na życiowym zakręcie, ma bogatą wyobraźnię co pomaga jej podczas pisania książek, lecz nie zawsze w życiu. Kobieta po tragicznym wypadku, w którym traci nienarodzone dziecko, rozwodzi się z mężem. Po kilku latach sama, w trudnej sytuacji materialnej otrzymuje pomoc kolegi z lat szkolnych i wprowadza się na obrzeża miasta, do budynku, który nie jest jeszcze zamieszkany. Już od pierwszych chwil w mieszkaniu zaczynają dziać się dziwne rzeczy...
Nie znam twórczości autorki, więc nie mam odniesienia ani porównania do innych książek. Sięgając po tę powieść, która ma piękną okładkę przyciągającą wzrok, nastawiłam się na mocny thriller, lecz im bardziej zagłębiałam się w lekturę, to raczej myślę, że to historia obyczajowa z pewnymi elementami, które trzymają w napięciu. Bardzo ciekawy, interesujący pomysł na fabułę, mroczne, budzące niepokój miejsce akcji, wiele tajemnic, dziwne, intrygujące wydarzenia zdecydowanie zasługują na wyróżnienie. Powieść czyta się bardzo szybko. Przeszkadzały mi w książce przekleństwa. Autorka nie trafiła w mój gust czytelniczy, niemniej myślę, że książka może spodobać się wielu czytelnikom.

Nie jest to książka, która wzbudza strach. Może odbiór byłby inny, gdyby czytać ja w nocy, będąc samemu w domu...
Nie, raczej nawet to by nie pomogło.
Niezamieszkany dom na odludziu. To świetne tło dla dobrej historii z dreszczykiem. Nieatety, brakowało mi obecności napięcia, niepewności, poczucia realnego zagrożenia i nieodłącznego strachu.
Jest za to solidny wgląd w psychologiczny stan bohaterki. Całkiem bogate studium emocji i psychicznego piętna postaci. Thriller psychologiczny z naciskiem na psychologiczny. Nie porwał mnie, co nie znaczy jednak że jest to kiepska książka. Jednak taka koncepcja fabuły nie trafiła w moje oczekiwania.

Nie, raczej nawet to by nie pomogło.
Jest za to solidny wgląd w...

„Zapach świeżych trocin” to więcej niż typowy kryminał - to thriller psychologiczny, który wstrząsa czytelnikiem od pierwszych stron. Już sam tytuł stanowi intrygującą zapowiedź, ale nie spodziewałam się, że ta historia potoczy się w takim kierunku.

Czykierda-Grabowska mistrzowsko łączy pozornie niezwiązane wątki, tworząc spójną i logiczną narrację. Elementy grozy, zaskoczenia i gry psychologicznej są doskonale skonstruowane, chociaż czasem rozbudowane opisy nieco spowalniają akcje, ale moim zdaniem to jeszcze bardziej budowało napięcie i niepewność. Ja jestem na tak i polecam szczególnie miłośnikom thrillerów psychologicznych! 🖤

Życie Izy zostaje wywrócone do góry nogami. Rozstanie z mężem, romans ze studentem, który właściwie niszczy jej karierę, wszystko zaczyna się sypać. Z pomocą przychodzi dawny kolega, który oferuje kobiecie zamieszkanie w wyjątkowym apartamencie, gdzie ta mogłaby dokończyć swoją książkę. Niestety już pierwszej nocy okazuje się, że Iza mogła znaleźć się w niebezpieczeństwie....

"Zapach świeżych trocin" to książka która przygniata ciężarem nieodkupionych win i dawno popełnionych występków. To opowieść o kobiecie, która próbuje stanąć na własnych nogach, która przeszła w życiu wiele osobistych traum, doświadczyła niewyobrażalnego cierpienia i straty. Która nie może sobie dać rady z egzystencją dnia codziennego. Owszem, powieść nosi znamiona thrillera, ponieważ mamy tutaj namacalne napięcie a nawet odczuwamy grozę w pewnych momentach, jednakże bardzo rozwinięta warstwa obyczajowo-psychologiczna pozwala uznać tę książkę za hybrydę gatunkową. Skłania do refleksji na temat zemsty, życia po stracie, życia po zbrodni w obliczu sumienia, które nie pozwala zapomnieć.

Demony przeszłości zakopane głęboko jednakże nieskutecznie usunięte, niewydarte z serca nie pozwalają zapomnieć. I nie pomaga nawet zmiana miejsca zamieszkania. Zwłaszcza gdy wybiera się budynek w którym nikt inny nie mieszka, a w którym się dzieją rzeczy, których nie da się racjonalnie wytłumaczyć. Gęsta atmosfera, ciemność i mrok, momenty wzruszenia, żałoba, strata, motyw książki w książce i ciągłe zadręczanie się przeszłością przez główną bohaterkę czyni tę powieść smutną opowieścią o losie kobiety, która popełniła w życiu błędy, które zmieniły ją na zawsze, czyniąc jej życie pasmem udręki i bólu. Niesamowicie zaskoczyło mnie zakończenie, choć jak tak przemyślałam sprawę, to jest bardzo życiowe. Wstrząsające i skłaniające do refleksji! 7,5/10

Iza jest byłą wykładowczynią na jednej krakowskich uczelni z której została wydalona przez romans z jednym ze studentów. Wcześniej była żoną Mikołaja gdy oboje nie potrafili się pogodzić z tragedią, która ich spotkała rozwiedli się każde z nich już miało osobne życie.

Iza obecnie zawodowo utrzymuje się z pisania książek, nie jest to dla niej ostatnio zbyt dochodowe zajęcie dlatego nie stać jej na wynajem mieszkania.

Z pomocą Izie przychodzi dawny kolega, który proponuje jej gościnę w mieszkaniu pokazowym w nowo wyremontowanym apartamentowcu na obszarach Warszawy.

Kobieta ma nadzieje, że na totalnym odludziu w samotności, spokoju. Uda jej się skupić na pisaniu powieści, której pisanie nie szło najlepiej.

Zapach świeżych trocin” to bardzo dobry thriller psychologiczny w, którym poznajemy pracę pisarki czytelnik ma okazje dowiedzieć się jak wygląda proces tworzenia książki.

Iza jest samotną kobietą, która twierdzi, że jest jej tak dobrze, że nie potrzebuje znajomych Jednak ona sama nie jest tego świadoma, że tak naprawdę nigdy nie uporała się z przeszłością.

thriller trzymający w napięciu, las w którym stoi opuszczony budynek. Odgłosy, które słyszy bohaterka w nocy gdy jest ciemno, a w budynku nie ma nikogo. To wszystko tworzy niesamowitą całość.

• Audiobooki
  • Przeczytane 2024

Dodaj cytat z książki Zapach świeżych trocin