Kornélie

Książkowe Klimaty
2024-04-25
2024-04-25
Izabela Zając

Słabe bardzo, realizmu magicznego tam nie widzę, a zachwyty nad ziołami i ludowością oklepane.

Książka Beaty Balogovej ujmuje swoim cichym pięknem – jest kameralna, czuła i ciepła, niezwykła w swojej zwyczajności. Ot, historia kilku pokoleń kobiet i obraz życia w małej wiosce, a przy tym poruszająca opowieść o byciu kobietą – babką, matką, córką, żoną i siostrą – o korzeniach i przynależności, miłości, sile rodzinnych więzi i znaczeniu słów – dziedzictwie przekazywanym jak najcenniejszy skarb. Balogová wspaniale operuje metaforą. Jej proza jest liryczna, zmysłowa, kwiecista, nasycona melancholią i wrażliwością. Wielką przyjemność sprawiło mi czytanie tej książki, wsłuchiwanie się w głos Almy, smakowanie słów, zanurzanie się w kameralny świat jednej rodziny.

Urokliwa powieść. O przeżywaniu życia z godnością bez względu na okoliczności. O historiach, które stają się częścią nas samych, które nosimy w sercu już zawsze. Książka Beaty Balogovej pozostawia po sobie szept kobiecego imienia – Kornélia – i smak śliwkowych powideł. Warto!

Opis mówi o "realizmie magicznym", ale pewna delikatna ludowość to trochę jednak za mało. Momentami nieco pretensjonalna. Samo spojrzenie jednak ciekawe, a język zgrabny.

2069

Beata Balogová zaprasza nas do książki „Kornélie, w której poznajemy silne kobiety, które na przestrzeni lat dostają charakterystyczne imię w swojej rodzinie.
To cudowna opowieść przeplatana między wojną, ziołami, rodziną i życiem, które nie zawsze usłane jest różami.
Klimat w książce i towarzyszące emocje podczas czytania w zupełności zaspokajają pełne zapotrzebowanie na zapełnienie moich kubków czytelniczych w każdej sferze.
To moje pierwsze spotkanie z piórem autorki i z pewnością nie ostatnie.

• DO MARCA 2024
  • Przeczytane w 2024