Gdzie jest moja żona?

Okładka książki Gdzie jest moja żona? Anna Matusiak-Rześniowiecka
Okładka książki Gdzie jest moja żona?
Anna Matusiak-Rześniowiecka Wydawnictwo: Bookend kryminał, sensacja, thriller
Bookend
2024-04-10
2024-04-10
literatura polska

Vincent - mąż, Elżbieta - żona. On starszy od niej o 25 lat ale chyba szukali się w przysłowiowym "korcu maku" bo dogadują się bez słów. Jest jeszcze Darek - komisarz policji, który pojawia się w momencie jak Elżbieta zostaje porwana a Vincent próbuje ją odszukać. Pogmatwana historia, bardzo dobrze napisana, dobrze zinterpretowana przez Annę Matusiak. Słuchałam z zapartym tchem. Zaskakujący koniec.

Całkiem niezła obyczajówka z małym wątkiem kryminalnym. Bardzo podobał mi się zabieg autorki, który zastosowała w finale.
Można przeczytać.

Można przeczytać.

Jedna, dość nietypowa historia widziana oczami trzech osób. Gdzie leży prawda, a gdzie fałsz? Trudno mi ocenić...

"Gdzie jest moja żona" nakładem #bookendwydawnictwo
@annamatusiak_pl

Czytając powieść wydawało mi się, że będzie to historia o marzeniach, miłości i spełnieniu. Myślałam tak do czasu porwania Eli, żony cenionego i bogatego Vincenta. Ich małżeństwo było jak najbardziej udane, ustabilizowane chociaż dzielila ich duża różnica wieku. Kiedy Vincent dostaje informację, porywacze zadają okupu, zaczyna walkę z czasem. Do całej sprawy dołącza komisarz Dariusz, chcąc jak najszybciej zakończyć sprawę. Czas ucieka i nikt nie wie co się dzieje z porwaną. Kiedy udaje się Eli wrócić do domu, zaczyna się dziać coś niedobrego.

Powiem szczerze, że sama do końca nie wiem co się dzieje. Więcej pytań niż odpowiedzi. Gdzie była Ela i czy rzeczywiście doszło do porwania, czy to tylko zmyłka. Sama się w tym wszystkim pogubiłam.

Trudno mi się było oderwać od tej powieści, choćby z ciekawości co się tak naprawdę stało. Ela miała wszystko, pieniądze, piękny dom i męża, który bardzo o nią dbał. Ale czy to wystarczyło?
W ich życie wkradła się rutyna, która z czasem według mnie stała się nudna. Po powrocie Eli do całego pakietu doszła niepewność, brak zaufania, podejrzliwości i niedopowiedzenie. Czy na takim fundamencie można zacząć od nowa budować związek?

Ciekawa, wciągająca, trzymająca w napięciu powieść, która zakręci nie jednego czytelnika. I zakończenie... Musicie przeczytać i sami ocenić.

Książka bardzo mi się podobała i jak najbardziej polecam każdemu. Cieszę się, że mogłam przeczytać tak pochłaniającą a zarazem pokręconą historię w której bohaterowie to normalni ludzie, tacy jak my, z problemami, z którymi starają sobie poradzić. Ale z jakim skutkiem ?
POLECAM !!!

"Gdzie jest moja żona" nakładem #bookendwydawnictwo
@annamatusiak_pl

„Jeszcze będzie pięknie. Zobaczysz. Potrzeba tylko czasu – szepnął, a ja mu uwierzyłam.”
Czy małżeństwo nawet to najbardziej silne jest w stanie przetrwać najsilniejszy sztorm? Czy wiek małżonków ma wpływ na ich relacje? Czy to samo wydarzenie może mieć różne perspektywy? Anna Matusiak w swojej najnowszej odsłonie zaprasza nas do poznania historii dwojga ludzi, których los wystawia na próbę, czy ją zdadzą?

„Po prostu szukała winnego, bo obarczenie kogoś winą pomogłoby jej znieść ten niesamowity psychiczny ból.”
Elżbieta Balicka młoda, piękna kobieta która tak naprawdę dopiero rozpoczyna swe dorosłe życie.
Vincent Chybicki to wdowiec mający dorosłego syna i niezależność finansową.
Ich spotkanie nie zapowiadało burzy emocji jaka w nich się zrodzi, wszak ona mogłaby być jego córką.
Uczucie, które się rodzi sprawia, że zdania na temat tego związku są podzielone, jedni uważają Elżbietę za karierowiczkę i ladacznicę, która jest z Vincentem dla pieniędzy, inni im kibicują i trzymają kciuki.
Zakochani biorą ślub i wydawać by się mogło, że idylla trwa gdy jednak los postanawia wystawić ich na próbę, utrata ciąży porwanie Eli, porywacze, którzy są wciąż o krok przed policją.
Czy Vincentowi uda się zebrać pieniądze na okup i odzyskać żonę?
Dlaczego policji tak ciężko złapać porywaczy, jak to się dzieje, że tamci wiedzą o ich każdym kroku?
Czy po takich wydarzeniach można żyć spokojnie i szczęśliwie?

„Już nigdy się nie dowiem, czy byłaś ze mną szczera, Elżbieto. Już nigdy nie poznam prawdy”
Ania stworzyła powieść, która od początku wprowadza czytelnika w takie napięcie i oczekiwanie co dalej, że jest ono aż namacalne. Bohaterowie z dużym bagażem emocjonalnym idealnie wpasowują się w klimat powieści. Vincent jest zafascynowany swoją żoną, idealizuje ją i stawia na piedestale. Elżbieta jest pod dużym wpływem matki, która manipuluje ją, szantażuje emocjonalnie nie potrafiąc zaakceptować jej wyborów. Porwanie Elżbiety odsłania poniekąd charaktery bohaterów ich wnętrze, tych na których możemy liczyć i tych od których powinniśmy trzymać się z daleka. Policjant, który prowadzi śledztwo szybko zauważa, że to porwanie jest nietypowe, bo jakim cudem porywacze wiedzą o każdym kroku policji? Rodzą się wątpliwości czy na pewno porwana nie miała nic wspólnego z tym co się wydarzyło. Anna Matusiak pokazuje wiele psychologicznych aspektów ludzkich zachowań, walki z losem i własnymi słabościami, pozostawia sporo niedopowiedzeń by wyobraźnia czytającego mogła pracować na najwyższych obrotach szukając rozwiązań, dwa różne zakończenia pozwalają na wybranie tego które czytelnikowi bardziej odpowiada. Polecam

Panie i Panowie to jest historia, którą koniecznie musicie przeczytać. I to jak najszybciej.
Uczucie, które zowie się miłość połączyło z sobą Vincenta i Elżbietę. Pomimo różnicy wieku i sprzeciwu wielu oni trwają przy swym boku pokazując, że miłość to siła, która jest w stanie pokonać wszystkie bariery.
Jednak czarne chmury nie omijają także i ich. Pewnego dnia Elżbieta znika. Okazuje się, że zostaje porwana. Porywacze żądają od jej męża wysokiego okupu.
Śledztwo w tej sprawie prowadzi Darek policjant o niebywałej bystrości umysłu i imponującej wykrywalności. Ten człowiek jest niezawodny. Niestety tylko w pracy, bo w życiu prywatnym zawodzi po całości.
Sprawa porwania nie należy jednak do łatwych. Czas goni a tropów brak.
Czy uda się na czas odbić Elżbietę z rąk porywaczy?
Ta historia wciąga i trzyma w napięciu do ostatniej strony. Tutaj nic nie jest oczywiste i przewidywalne. Ja przy końcu historii czułam się zakręcona niczym domek ślimaka.
Nie wiedziałem co jest prawdą a co kłamstwem. A w mojej głowie tkwiło wciąż jedno nurtujące mnie pytanie: Miłość Elżbiety i Vincenta jest? Czy może jej nie ma?
I czy miłość faktycznie wszystko przetrzyma ?
"Gdzie jest moja żona" to idealna książka na wieczór. A zakończenie to prawdziwy majstersztyk. Polecam ❤️

Jednak czarne chmury nie omijają także i ich. Pewnego dnia Elżbieta...

Obyczaj, kryminał a może thriller? Do jakiego gatunku zaklasyfikować książkę Anny Matusiak "Gdzie jest moja żona"?
Według mnie autorka wybrała to co najlepsze z każdego, zamieszała i wyszła jej świetna, wciągająca, szybka powieść okraszona tajemnicą. A zakończenie? No cóż... myślę, że niejeden czytelnik będzie nim zadziwiony.
Ale od początku.
Vincent i Elżbieta to para łamiącą wszelkie normy i konwenanse. Kochają się i są wzorowym małżeństwem, choć jeden szczegół z ich związku staje się powodem do tego, że z każdej strony spodziewają się krytyki. Dzieli ich ćwierć wieku. Vincent, nie dość, że jest starszy od Elżbiety o 25 lat, to również zamożny. I to już według postronnych jest wytłumaczeniem zainteresowania Eli. Zapewne zawsze znajdą się tacy, którzy posadzą ją o brak miłości i zwyczajną pazerność.
Mimo wszytko układa im się rewelacyjnie, aż do dnia, kiedy Elżbieta znika, a chwilę później okazuje się, że została porwana.
Czy Vincent odzyska żonę? Jak wiele jest w stanie znieść i poświęcić dla żony kochający mężczyzna? Kim są porywacze i na czym polega ta gra?

Często jest tak, że czytając jakąś historię myślimy sobie, że mogłaby być krótsza i konkretniejsza, a autor mógł sobie odpuścić szczegóły spowalniające akcję. Tego nie można powiedzieć o powieści "Gdzie jest moja żona". Mam wrażenie, że autorka odarła ją z wszelkich ozdobników i spisała tę opowieść najkrócej i najbardziej klarownie jak tylko się dało. Ale jednocześnie nie odarła fabuły z elementu zaskoczenia i z tajemnic, które są clou tej historii.
Oprócz dynamiki zdarzeń ogromnym atutem są precyzyjnie wykreowani bohaterowie wraz ze szczegółowym rysem psychologicznym. Przebieg wydarzeń poznajemy zarówno z perspektywy Vincenta, Eli jak i Darka, policjanta prowadzącego sprawę porwania. Dzięki temu możemy wyrobić sobie opinię na temat każdego z nich, a i tak z pewnością w głowach większości czytelników będą pojawiać się znaki zapytania, z którymi Anna Matusiak pozostawi nas bardzo długo, wręcz do ostatnich stron powieści.
Lubię twórczość autorki,mam wrażenie, że podąża swoją drogą, łamie schematy, jest charakterystyczna i charakterna.

Ale od początku.
Vincent i Elżbieta to para...

"Żyłem w gigantycznym napięciu. Każdy dźwięk wyprowadzał mnie z równowagi, a dzwonek telefonu powodował paraliż albo wręcz przeciwnie – nadmierną pobudliwość. Czułem, że wariuję… Mój świat zaczynał przypominać kadry z jakiegoś horroru. Chciałem przełączyć na inny kanał, ale ten straszny film był moim życiem – bez możliwości jakiejkolwiek zmiany".

No i zrobiła to! Po raz kolejny to zrobiła!
Wykreowała bohaterów autentycznych, takich jak ja czy ty, pozwoliła im zaufać i uwierzyć, pozwoliła ich nawet polubić, pozwoliła zżyć się z nimi i przez chwilę żyć w ich świecie, i... no. I tyle.
I teraz sobie drogi Czytelniku, zakończenie wybierz sam. Bo po raz piewszy nie dopowiedziała historii do samego końca, a dała Czytelnikowi wybór.
I co z nim zrobi, zależy tylko od niego.

Zatem, możliwości są dwie. Ja swoje zakończenie wybrałam.

Ale zanim doszło do wyboru, to dałam się pochłonąć lekturze całkowicie.

Ania Matusiak w kryminalnej odsłonie.

Byłam jej bardzo ciekawa. Bo Ania pisze wyjątkowo, bardzo mocno skupiając się na rysie psychologicznym bohaterów, na autentyczności postaci i wydarzeń, i na tym, żeby mimo wszystko... nie oceniać a zmusić do refleksji.
A powiem Wam, że to nie jest łatwe, bo podczas lektury emocji cała gama.

"Gdzie jest moja żona?" to opowieść o miłości - rodzicielskiej i partnerskiej, o stracie, o żałobie, o poświęceniu, i walce o najbliższą osobę, o siebie i swoje szczęście. Za wszelką cenę!
Każdy z bohaterów ma swoje demony i tajemnice. Każde z nich dźwiga jakiś ciężar.
Czy udźwigną i to co się wydarzyło?
Czy poradzą sobie z porwaniem i jego skutkami?
A skoro prawda jest tylko jedna, to co nią jest?

"Czasami wszystko wygląda inaczej, niż jest w rzeczywistości".

No, podobała mnie się bardzo kryminalna wersja Ani.
I mimo, iż zwrotów akcji tu za wiele nie znajdziecie, to na pewno będziecie usatysfakcjonowani lekturą.
A niepokój, który jest gdzieś pod skórą, trzyma do samego końca!

Polecam bardzo! A nawet bardzo bardzo! 😃

No i zrobiła to! Po raz...

Recenzja książki "Gdzie jest moja żona?" Anny Matusiak
5/5 ⭐

„Gdzie jest moja żona?" autorstwa Anny Matusiak to bardzo ciekawe połączenie literatury obyczajowej z kryminałem. Na stronach powieści odkryjemy przede wszystkim głębokie studium miłości i przeszkód społecznych, jakie napotykała na swojej drodze para z dużą różnicą wieku w latach 90. To dekada, w której wiele związków, takich jak ten między Vincentem a Elżbietą, budziło kontrowersje i bywało nieakceptowane społecznie.

Opowieść rozpoczyna się od historii poznania się Vincenta i Elżbiety, przechodząc do dramatycznego momentu, gdy Elżbieta znika. Vincent staje przed życiowym wyzwaniem – musi nie tylko odnaleźć swoją żonę, zdobyć dużą sumę dla okupu, ale również stawić czoła społecznym uprzedzeniom, które rzucają cień na jego uczucia. Emocje są odczuwalne na każdej stronie – strach, rozpacz i nadzieja przeplatają się, tworząc intensywny dramat emocjonalny. Z zaciekawieniem czytamy każdą stronę, przeżywając emocje z bohaterami. Gdy goni czas, i waży się czyjeś życie czy zawsze podejmujemy racjonalne decyzje?

Anna Matusiak z wirtuozerią oddaje głos różnym postaciom, jak matce Elżbiety, której brak akceptacji dla związku córki dodatkowo komplikuje sytuację. Każda z postaci, włącznie z komisarzem Darkiem, który prowadzi śledztwo, jest głęboko rozwinięta, z własnymi tajemnicami i motywacjami.

Zakończenie powieści jest bardzo wyjątkowe – autorka proponuje czytelnikom możliwość oceny sytuacji wedle różnych perspektyw. To genialne zamknięcie, które nie tylko zaspokaja potrzebę rozwiązania zagadki, ale także skłania do refleksji nad naturą relacji i wyborów osobistych.

„Gdzie jest moja żona?" to książka, która wciąga, zmusza do myślenia i pozostaje z czytelnikiem na długo. To opowieść o przetrwaniu, miłości i wytrwałości w obliczu przeciwności, idealnie wpisująca się w realia i nastroje lat 90. Zdecydowanie polecam 📚💰💲

Recenzja książki "Gdzie jest moja żona?" Anny Matusiak
5/5 ⭐

„Gdzie jest moja żona” to książka, która posiada na pewno oryginalne zakończenie. Ale nie będę zdradzać dlaczego.
Jest to historia pewnego małżeństwa. Vincent jest świetnym specjalistą i właścicielem kliniki. Jest również wdowcem. Jego żona zmarła na raka. Na świecie został z synem Pawłem.
Elżbieta to pacjentka Vincenta. Ma 25 lat i jest dużo młodsza od pana doktora. Jednak pomimo to pomiędzy nimi rodzi się uczucie, które prowadzi ich przed ołtarz.
Po 4 latach ich wspólnego życia dochodzi do porwania. Elżbieta znika, a porywacze żądają dużej sumy pieniędzy, którą Vincent szybko jest w wstanie zdobyć.
Kto stoi za porwaniem Eli? Czy uda się policji i Vincentowi ją odnaleźć? Na pewno będzie próbował odbić porwaną Darek. Policjant, któremu sypie się małżeństwo.
Książka jest idealna do przeczytania w jeden dzień. Nie jest gruba, a historia w niej opisana wciąga od pierwszych stron. Autorka świetnie oddała tutaj portret psychologiczny bohaterów. Mężczyzny, któremu uprowadzono żonę, oraz kobiety, która dla miłości była w stanie poświęcić wiele. Książka nie posiada zaskakujących zwrotów akcji, ale za to jej zakończenie sprawia, że czytelnik zastanawia się co tak naprawdę tutaj się wydarzyło. Nie chcę jednak zdradzać za wiele i psuć Wam zabawę.
„Gdzie jest moja żona” to książka, która dostarczy Wam wielu emocji. Zarówno etap przed ślubem jak i po czyta się jednym tchem. Bardzo polecam!
Porwanie okup kryminał książka

Małżeństwo z różnicą ćwierć wieku – dużo, czy wiek w miłości nie ma znaczenia? Poznając bohaterów mocno im kibicowałam, bo wydawali mi się stworzeni dla siebie. To jedna z tych miłości, które ogląda się na dużym ekranie. A potem Elżbieta została porwana i dopiero wtedy miłość Vincenta ukazała się w pełnej krasie. Śledząc jego starania i decyzje podjęte przez policję, wstrzymywałam oddech zastanawiając się jaki finał będzie miała ta historia. Książka przeleciała mi w mgnieniu oka. Nadeszło zakończenie i tu autorka zrobiła coś rzadko spotykanego. Ale nie zdradzę co, by nie zepsuć wam niespodzianki. Jednak jest to ciekawe i zarazem irytujące, jeśli mam być szczera. To co, chcesz wiedzieć, czy ta miłość była wyjątkowa?

• Thriller
  • Na czytniku