Charles Dickens na tropie. Opowieść o dwóch morderstwach

Okładka książki Charles Dickens na tropie. Opowieść o dwóch morderstwach Heather Redmond
Okładka książki Charles Dickens na tropie. Opowieść o dwóch morderstwach
Heather Redmond Wydawnictwo: Skarpa Warszawska kryminał, sensacja, thriller
Skarpa Warszawska
2024-04-24
2024-04-24
Jakub Radzimiński

,,Opowieść o dwóch morderstwach’’ pióra Heather Redmond – pisarki, anglofilki, prywatnie także miłośniczki dzieł Charlesa Dickensa – to fantastycznie nastrojowa i wcale nie mniej angażująca historia. Stworzona w oparciu o klasyczny wiktoriański kryminał oraz o postać wspomnianego Dickensa, składa się na powieść lekką, nieco rozrywkową, choć w znacznej mierze także nieprzeciętną.
Główną oś fabularną stanowią bowiem nieoczekiwane zgony młodych panien; dziewczęta, w pewien sposób podobne przez wzgląd na aparycję, szlachetne urodzenie, wysoką pozycję społeczną i materialną, umierają podczas Świąt Objawienia Pańskiego. Ów okoliczności, co prawda tajemnicze, lecz nie niepokojące, mimo wszystko zaczynają wzbudzać zainteresowanie dziennikarza ,,Evening Chronicle’’ – powolnie debiutującego Charlesa Dickensa. Przy pomocy czarującej córki swego pracodawcy, Katherine Hogarth, Dickens rusza tropem zagadki. Śledztwo początkowo niekoniecznie obiecujące, z czasem zyskuje na wartości - podejrzenia samozwańczych detektywów okazują się być słuszne, zaś oni sami siłą przeznaczenia i przypadku, wikłają się w sieć skomplikowanych konspiracji.
Zasadnicza część akcji zostaje więc zawiązana, a wątek morderstw pcha fabułę do przodu. Ta toczy się nieśpiesznym tempem, ma się nawet wrażenie, że i utartym, ale – nic bardziej mylnego - Heather Redmond sięga po szereg atrakcyjnych środków oraz bogaty wachlarz nietypowych rozwiązań. Skrzętnie budowane napięcie, malownicze tło epoki, klimat rasowej powieści z dreszczykiem otoczonej rodzinnymi sekretami, głęboko chowanymi urazami, spiskami, knowaniami i mglistą przeszłością, czynią z ów zbiorowiska sensacyjny kąsek, w sam raz dla pasjonatów literatury gatunkowej. Na tym jednak nie koniec.
Usatysfakcjonowani będą również ci, którzy przepadają za momentami miłosnych uniesień. Uczucie rodzące się pomiędzy fikcyjnymi kreacjami Charlesa Dickensa i Kate Hogarth, może przyprawić o rumieńce. Odrobina pikanterii zresztą nie zaszkodzi – wątek prezentowany przez Redmond, napisany ze smakiem i właściwą mu wrażliwością, nadaje ogółowi niepowtarzalnego charakteru. Wspólnie prowadzona sprawa, gorączkowe dysputy, teatralne mistyfikacje, brawurowe prowokacje… Trudno nawet określić moment, gdy atmosfera piekielnej nadpobudliwości udziela się i nam. Autorka kreśli chaotyczną, niemal przewrotną intrygę, nie do końca zrozumiałą dla zdezorientowanego czytelnika – wszak pozory mylą, tropy się urywają, kłamstwa zwodzą; narasta za to suspens i namacalna groza. Śmiertelne niebezpieczeństwo czyha tuż za rogiem.

Kryminały retro? Tak czy nie? Ja wychowałam się na tych Agathy Christie, więc jestem na tak. Dlatego też z zaciekawieniem sięgnęłam po tę książkę. Jest to pierwszy tom nowego cyklu Charles Dickens na tropie i powiem Wam, że nawet ciekawie się zapowiada.
Akcja toczy się w 1835 roku w Londynie a głównym bohaterem jest autentyczna postać Charles Dickens, młody dwudziestodwulatek. Oczywiście pomysł autorki, że był w młodości detektywem amatorem, to tylko fikcja literacka, ale to moim zdaniem ciekawy zabieg.
Młody Dickens to dziennikarz "Evening Chronicle" i z tej racji spotyka na swej drodze, różne ciekawe osoby. Jest też świadkiem śmierci młodej kobiety, która to śmierć nie daje mu spokoju, więc rozpoczyna swoje śledztwo. Co odkryje, czego się dowie i kto będzie jego sprzymierzeńcem, tego dowiecie się podczas lektury.
Muszę powiedzieć, że autorce udało się oddać klimat wiktoriańskiego Londynu, bogatych domów, ubogich zaułków czy pubów. Przy czym zrobiła to w sposób obrazowy, więc czytając, możemy na własne oczy "zobaczyć", to co znajdujemy w książce.....poczuć smaki i zapachy, nierzadko również te nieprzyjemne.
Fabuła jest dobrze przemyślana i choć akcja raczej nie galopuje a z wolna się toczy, to ta historia nawet wciąga. Bohaterowie są wyraziści i choć momentami trochę się gubiłam, bo pojawiło się ich całkiem sporo, to koniec końców, całkiem miło spędziłam czas z tą książką.
I po raz kolejny okazało się, że tak wtedy jak i teraz, ludzkie namiętności są takie same. Kochamy, nienawidzimy, pragniemy zemsty...ani czas ani status społeczny tego nie zmienią.
Teraz czekam na kolejny tom tej serii, a Wy możecie przeczytać, jeśli oczywiście lubicie takie klimaty.

Nie jest to arcydzieło. Mimo, że jestem miłośniczką klasycznych angielskich kryminałów i pasjonatką opowieści z XIXw, ta książka zupełnie do mnie nie trafiła. Przesłuchałam do końca, ale lektura nie sprawiła mi satysfakcji. Jak dla mnie ta opowieść jest sztuczna i naiwna, a główny bohater zupełnie rozmija się z moim wyobrażenie Dickensa. No właśnie, przywołanie takiego nazwiska przy tak średniej prozie jest sporym nadużyciem...

• Poszukiwane
  • W planach ebook